کاندوم مردانه: نحوه استفاده و تاثیرات آن در انواع رابطه جنسی

0
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

کاندوم مردانه یا کاندوم خارجی از جمله وسایل پیشگیری از بارداری است که اکثر افراد با آن آشنایی دارند. بااین‌حال، شاید هنوز خیلی‌ها ندانند که این وسیله بهداشت جنسی، فقط به جلوگیری از بارداری کمک نمی‌کند و می‌تواند سهم به سزایی را نیز در حفظ سلامت شرکای جنسی ایفا کند.

البته تاثیر کاندوم مردانه چه در حفظ سلامت جسم و چه در پیشگیری از بارداری، به انتخاب نوع و سایز مناسب و نحوه استفاده و نگهداری درست از آن بستگی دارد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کاندوم‌های مردانه، کاربردهای آن‌ها، نحوه استفاده درست و عوارض احتمالی آشنا کنیم.

به نقل از Planned Parenthood:

کاندوم مردانه باید در یک محل خنک، خشک و دور از اشیای نوک‌تیز یا نور خورشید نگهداری شود. نگهداری کاندوم در جیب، ماشین یا حمام به مدت طولانی، به دلیل رسیدن حرارت و رطوبت بیش‌ازحد باعث خراب شدن آن می‌شود.

قبل از استفاده از کاندوم، به تاریخ انقضای آن نگاه کنید. همچنین بسته‌بندی کاندوم را قبل از باز کردن چک کنید تا از نبودن سوراخ یا پارگی روی آن مطمئن شوید. (بسته‌بندی سالم باید کمی هوا داشته باشد.) اگر کاندوم پاره شده یا خیلی خشک و چسبان است، آن را دور بیندازید و استفاده نکنید.

کاندوم مردانه یا کاندوم خارجی چیست؟

کاندوم مردانه یا کاندوم خارجی یکی از وسایل مهم مورداستفاده در رابطه جنسی است که از لایه‌ای بسیار نازک ایجاد شده است. کاندوم مردانه همان‌طور که از نام آن مشخص است، توسط مردان استفاده شده و روی آلت تناسلی آن‌ها کشیده می‌شود.

کاربرد کاندوم مردانه

از کاندوم مردانه برای پیشگیری از انتقال عفونت‌های مقاربتی و همچنین جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود.

کاندوم‌های مردانه چطور کار می‌کنند؟

برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، لازم است اسپرم از طریق مایع منی مرد به رحم زن منتقل شود. در رحم، یک اسپرم با تخمک لقاح پیدا می‌کند و آن را بارور می‌کند. کاندوم‌های مردانه در واقع جلوی ورود مایع منی را – که حاوی اسپرم است – به رحم زن می‌گیرند تا از بارور شدن تخمک‌ها جلوگیری کنند.

همان‌طور که گفتیم یکی دیگر از کاربردهای مهم کاندوم مردانه، پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های مقاربتی است. این عفونت‌ها به‌سادگی از راه تماس جنسی و مایع منی قابل‌انتقال هستند. کاندوم خارجی با محدودکردن انتقال این مایعات، به پیشگیری از بیماری کمک می‌کند.

انواع کاندوم مردانه از نظر جنس
انواع کاندوم مردانه از نظر جنس

کاندوم‌های مردانه روی آلت جنسی مردانه کشیده می‌شوند و با ایجاد مانع در برابر ورود مایع منی به واژن، از بارداری و بیماری‌های مقاربتی پیشگیری می‌کنند.

انواع کاندوم مردانه

کاندوم‌های مردانه از مواد مختلف و در طرح‌های متنوعی تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند.

از نظر جنس

از جمله مواد معمولی که در ساخت کاندوم از آن‌ها استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاندوم لاتکس: لاتکس ماده‌ای طبیعی برگرفته از درخت کائوچو است که در ساخت دستکش پزشکی و کاندوم از آن استفاده می‌شود. برخی افراد به این ماده حساسیت دارند.
 • کاندوم پلی‌ایزوپرن: این ماده کائوچوی مصنوعی است و باعث ایجاد حساسیت نمی‌شود. کاندوم‌های پلی‌ایزوپرن در مقایسه با کاندوم‌های لاتکس کشسانی بیشتری دارند.
 • کاندوم پلی‌اورتان: این کاندوم از نوعی پلاستیک مصنوعی نازک ساخته شده است. احتمال سر خوردن کاندوم از روی آلت تناسلی در کاندوم‌های پلی‌اورتان معمولاً بیشتر از کاندوم‌های لاتکس است.
 • کاندوم پوست بره: این نوع کاندوم از روده گوسفند ساخته شده است و مثل لاتکس حساسیت‌زا نیست. بااین‌حال به دلیل وجود منافذ متخلخل روی این کاندوم‌ها، احتمال انتقال ویروس‌ها همچنان وجود دارد.
انواع کاندوم مردانه از نظر شکل
انواع کاندوم مردانه از نظر شکل

از نظر مدل

 • کاندوم معمولی: این نوع کاندوم‌ها ساده هستند و طرح یا ویژگی خاصی ندارند.
 • کاندوم خاردار: روی کاندوم‌های خاردار ‌نقاط برجسته متعددی وجود دارد که به افزایش لذت جنسی در طول دخول کمک می‌کنند.
 • کاندوم طعم‌دار: کاندوم‌های طعم‌دار دارای اسانس خوراکی و عطر هستند و برای رابطه جنسی دهانی مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • کاندوم تاخیری: ماده روا‌ن‌کننده به‌کاررفته در این نوع کاندوم‌ها به تاخیر در انزال کمک می‌کند.
 • کاندوم اسپرم‌کش: ماده روان‌کننده به‌کاررفته در کاندوم اسپرم کش حاوی ماده اسپرم‌کش است که باعث ازبین‌رفتن اسپرم‌ها و جلوگیری از بارداری می‌شود.
انواع کاندوم مردانه از نظر اثر
انواع کاندوم مردانه از نظر اثر

کاندوم مردانه و پیشگیری از بیماری‌ها

از کاندوم مردانه فقط برای جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌شود و به پیشگیری از بیماری‌ها نیز کمک می‌کند.

کاندوم مردانه و پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی می‌توانند از طریق تماس پوستی یا تبادل مایعات ناحیه تناسلی بین بدن‌ها منتقل شوند. متخصصان توصیه می‌کنند برای کم کردن خطر ابتلا به این نوع بیماری‌ها، در طول رابطه جنسی کاندوم بپوشید؛ چرا که این وسیله در عین پیشگیری نسبی از تماس پوستی، می‌تواند از انتقال مایعات و ترشحات بدن‌ها هم جلوگیری کند.

البته باید بدانید که کاندوم به طور کامل در پیشگیری از انتقال بیماری‌های پوستی مثل زگیل و هرپس تناسلی اثرگذار نیست؛ چرا که ممکن است بخشی از پوست اطراف ناحیه تناسلی اصلاً با کاندوم پوشیده نشده باشد.

کاندوم‌های مردانه نمی‌توانند از همه انواع بیماری‌های مقاربتی پیشگیری کنند. اگر مشکوک به ابتلای خود یا شریک جنسی‌تان به بیماری هستید از برقراری رابطه پرهیز کنید.

کاندوم مردانه و پیشگیری از عفونت واژن

عفونت‌های باکتریایی و قارچی واژن در اثر به‌هم‌خوردن تعادل مقدار باکتری‌ها و قارچ‌های مفید واژن و تغییر در میزان PH این ناحیه ایجاد می‌شوند. دلایل مختلفی باعث این اتفاق می‌شوند که یکی از آن‌ها تماس مایع منی با ناحیه واژن است.

جالب است بدانید که طبق نتایج یک مطالعه علمی، استفاده از کاندوم مردانه می‌تواند خطر ابتلا به عفونت باکتریایی واژن را تا ۴۵ درصد کم کند. به همین دلیل مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) به افراد توصیه می‌کند با استفاده از کاندوم مردانه و جلوگیری از تماس مایع منی با واژن، از ابتلا به عفونت باکتریایی واژن پیشگیری کنند.

انواع بیماری‌های مقاربتی و روش انتقال
انواع بیماری‌های مقاربتی و روش انتقال

کاندوم مردانه و پیشگیری از HIV

اگر از کاندوم‌های مردانه در هر بار رابطه جنسی و به شیوه صحیح استفاده کنید، این وسیله تاثیر قابل‌توجهی در پیشگیری از ابتلا به HIV دارد. همچنین اگر در معرض ویروس ایدز قرار دارید و از کاندوم در کنار سایر راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز مثل مصرف داروهای PrEP (قرص پیشگیری بعد از مواجهه) و داروهای ART (آنتی‌رتروویروس‌ها) استفاده کنید، احتمال ابتلا پایین‌تر هم می‌آید.

کاندوم‌های مردانه می‌توانند در پیشگیری از عفونت واژن و ابتلا به ایدز و برخی دیگر از بیماری‌های مقاربتی اثرگذار باشند.

تاثیر کاندوم مردانه در انواع رابطه جنسی

کاندوم‌های مردانه فقط در رابطه واژینال کاربرد ندارند و از آن‌ها در انواع رابطه جنسی (مقعدی، دهانی و واژینال) استفاده می‌شود.

کاندوم مردانه و رابطه مقعدی

اگرچه احتمال بارداری از طریق رابطعه مقعدی خیلی کم است و فقط زمانی رخ می‌دهد که به‌صورت تصادفی مایع منی از روی مقعد وارد ورودی واژن شود؛ اما می‌توان گفت خطر ابتلا به ایدز و بیماری‌های مقاربتی از طریق این نوع رابطه حتی بیشتر از رابطه واژینال است.

علت این مشکل نازک بودن بافت دیواره مقعد و پاره شدن آسان آن است که باعث می‌شود بدن فرد بیشتر از قبل مستعد ابتلا به این بیماری‌ها شود. همچنین در صورت پاره شدن کاندوم و ریخته‌شدن مایع منی روی واژن یا برقراری تماس پوستی، احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی وجود دارد. به همین علت توصیه می‌شود نه‌تنها در رابطه واژینال، بلکه در رابطه مقعدی نیز از کاندوم استفاده شود.

حتما بخوانید : بارداری بدون دخول: آیا امکان بارداری بدون دخول وجود دارد؟

کاندوم مردانه و رابطه دهانی

در هر نوع رابطه دهانی که در آن از دهان برای تحریک واژن، آلت تناسلی مرد یا مقعد استفاده می‌شود، احتمال انتقال عفونت‌های مقاربتی به دهان، گلو، ناحیه تناسلی و مقعد وجود دارد.

سوزاک، هرپس تناسلی، تریکوموناس و سفلیس از جمله بیماری‌های مقاربتی شایعی هستند که می‌توانند از راه رابطه دهانی منتقل شوند. همچنین کلامیدیا، HIV، هپاتیت، زگیل تناسلی و شپش عانه نیز با احتمال کمتری از طریق این نوع رابطه قابل‌انتقال هستند. در نهایت احتمال ابتلا به بیماری‌های انگلی و باکتریایی روده نیز از طریق رابطه دهانی (دهان به مقعد) امکان‌پذیر است.

کاندوم مردانه و رابطه واژینال

کاندوم‌های مردانه تنها وسایل پیشگیری از بارداری هستند که می‌توانند به‌صورت همزمان از بارداری و انتقال عفونت‌های مقاربتی در رابطه واژینال پیشگیری کنند.

مزایای کاندوم مردانه

اگرچه کاندوم‌ها وسایل بهداشتی سودمند و دارای مزایای متعددی هستند‌؛ اما باید به این نکته توجه کنید که این مزایا فقط زمانی قابل‌دستیابی هستند که از کاندوم به شیوه درست استفاده کنید. از جمله مهم‌ترین مزایای کاندوم مردانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیشگیری از بارداری
 • پیشگیری از بیماری‌ها
 • تنوع در رابطه (به کمک کاندوم‌های طعم‌دار و خاردار)
 • عوارض جانبی بسیار کم
 • دسترسی و خرید آسان
 • قیمت پایین
 • نداشتن عوارض بلندمدت روی سلامت افراد
 • عدم استفاده از هورمون برای جلوگیری از بارداری

معایب کاندوم مردانه

از جمله مهم‌ترین معایب کاندوم مردانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض کاندوم مردانه
عوارض و معایب کاندوم مردانه

آیا استفاده از کاندوم مردانه برای آقایان خطری دارد؟

از جمله خطراتی که ممکن است در اثر استفاده از کاندوم آقایان را تهدید کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز علائم حساسیت به لاتکس و پلاستیک موجود در کاندوم
 • ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در اثر پارگی کاندوم
 • حساسیت به اسپرم‌کش و التهاب که باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی می‌شود.

آیا استفاده از کاندوم مردانه برای خانم‌ها خطری دارد؟

از جمله خطراتی که ممکن است علی‌رغم استفاده از کاندوم مردانه در طول رابطه جنسی، خانم‌ها را تهدید کند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز علائم حساسیت نسبت به لاتکس و اسپرم‌کش
 • ابتلا به عفونت قارچی واژن به دلیل استفاده از کاندوم طعم‌دار در رابطه واژینال
 • ابتلا به عفونت‌های مقاربتی به دلیل پارگی یا جا ماندن تصادفی کاندوم
 • التهاب واژن در اثر حساسیت و افزایش خطر ابتلا به عفونت مقاربتی
 • بارداری ناخواسته به دلیل عدم استفاده درست از کاندوم خارجی
 • ابتلا به عفونت واژن به دلیل استفاده چندباره از کاندوم
 • ایجاد زخم و التهاب در واژن در پی استفاده از کاندوم‌های خاردار

تفاوت کاندوم مردانه با زنانه

کاندوم‌های زنانه (که گاهی به نام کاندوم FC2 نیز از آن‌ها یاد می‌شود) به جای کشیده‌شدن روی آلت تناسلی مردانه، داخل واژن قرار می‌گیرند. این کاندوم‌ها نیز درست مثل کاندوم‌های مردانه می‌توانند هم از بارداری و هم از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی پیشگیری کنند.

اگر از کاندوم‌های زنانه به شیوه صحیح استفاده کنید، احتمال بارداری ناخواسته کمتر از ۵ درصد خواهد بود. همچنین در صورت استفاده نادرست از این نوع کاندوم‌ها، احتمال بارداری ناخواسته ۲۱ درصد است. این در حالی است که تاثیر کاندوم‌های مردانه در جلوگیری از بارداری در صورت استفاده درست ۹۸ درصد (احتمال بارداری ۲ درصد) و در صورت استفاده نادرست حدود ۸۵ درصد (احتمال بارداری ۱۵ درصد) است.

طرز صحیح پوشیدن کاندوم مردانه
طرز صحیح پوشیدن کاندوم مردانه

طرز استفاده از کاندوم مردانه

همان‌طور که گفتیم استفاده درست از کاندوم نقش مهمی را در میزان اثرگذاری آن در پیشگیری از بارداری و ابتلا به بیماری‌ها بازی می‌کند. در این بخش به مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام استفاده از کاندوم به آن‌ها توجه کنید اشاره می‌کنیم.

روش پوشیدن کاندوم مردانه

برای پوشیدن درست کاندوم:

 • کاندوم را با دقت و بدون استفاده از ناخن، دندان یا هر وسیله نوک‌تیز دیگری که به آن آسیب می‌زند از بسته‌بندی خارج کنید.
 • کاندوم را درحالی‌که آلت تناسلی در حالت نعوظ قرار دارد، روی سر آن قرار دهید.
 • هوای قسمت نوک کاندوم را با نوک انگشت بگیرید.
 • کاندوم را روی آلت تناسلی رول کنید و برگردانید.

روش درآوردن کاندوم مردانه

قبل از درآوردن آلت تناسلی از واژن، قسمت تحتانی کاندوم را با دست نگه دارید. بعد از خارج‌کردن آلت تناسلی، می‌توانید کاندوم را بردارید و در سطل زباله بیندازید.

بهتر است برای اینکه احتمال جا ماندن کاندوم در واژن را به حداقل برسانید، بلافاصله بعد از انزال و قبل از اینکه حالت نعوظ از بین برود، آلت تناسلی را از واژن خارج کنید.

استفاده از روان‌کننده‌ها

در صورت نیاز به روان‌کننده در طول رابطه، باید از روان‌کننده‌های بر پایه آب و روان‌کننده‌های سیلیکونی استفاده کنید. ازآنجاکه روان‌کننده‌های روغنی می‌توانند به لاتکس کاندوم آسیب بزنند و باعث پارگی آن شوند، هرگز نباید از آن‌ها استفاده کنید.

همچنین استفاده از روغن خوراکی، کرم بچه، کرم مرطوب‌کننده، لوسیون بدن و سایر محصولات بهداشتی یا خوراکی روغنی به‌عنوان روان‌کننده به دلیل آسیبی که به کاندوم می‌زنند ممنوع است.

کاندوم مردانه و سایر روش‌های پیشگیری از بارداری

کاندوم‌های مردانه محبوب‌ترین روش پیشگیری از بارداری هستند؛‌ اما روش‌های دیگری هم وجود دارند. شما با شناخت روش‌های مختلف و مزایا و معایب هر کدام، می‌توانید مناسب‌ترین روش پیشگیری را انتخاب کنید.

مقایسه کاندوم مردانه با سایر روش‌ها

روش پیشگیری میزان اثربخشی دسترسی و سهولت هزینه
کاندوم مردانه ۸۵ تا ۹۸ درصد در اکثر داروخانه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین به فروش می‌رسند. نسبت به سایر روش‌ها هزینه پایینی دارد.
کاندوم زنانه ۷۹ تا ۹۵ درصد نسبت به کاندوم مردانه کمتر شناخته‌شده هستند. نسبت به کاندوم مردانه گران‌تر است.
وازکتومی ۹۹ درصد در ایران ممنوع است و در موارد خاص بنا به صلاحدید تیم پزشکی انجام می‌شود. هزینه بالایی دارد؛ اما در درازمدت به دلیل عدم نیاز به مصرف قرص جلوگیری، هزینه‌ها کمتر می‌شود.
توبکتومی ۵/۹۹ درصد در ایران ممنوع است و در موارد خاص بنا به صلاحدید تیم پزشکی انجام می‌شود. هزینه بالایی دارد؛ اما در درازمدت به دلیل عدم نیاز به مصرف قرص جلوگیری، هزینه‌ها کمتر می‌شود.
قرص‌ پیشگیری ار بارداری ۹۱ تا ۹۹ درصد نیاز به تجویز پزشک دارند. به دلیل نیاز به مصرف مداوم و منظم، در درازمدت هزینه نسبتاً بالایی دارد.

نکاتی برای خرید کاندوم مردانه

برای خرید کاندوم مردانه لازم است نکات مهمی را رعایت کنید تا ریسک پارگی یا جا ماندن آن را در طول رابطه به حداقل برسانید.

انتخاب سایز مناسب

کوچک بودن سایز کاندوم برای آلت تناسلی می‌تواند احتمال پاره‌شدن آن را افزایش دهد. همچنین بزرگ بودن سایز می‌تواند باعث سر خوردن کاندوم از روی آلت تناسلی و جا ماندن آن در واژن شود. به‌هرحال عدم توجه به سایز مناسب کاندوم در حین خرید آن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته را افزایش دهد.

برای پیداکردن سایز مناسب کاندوم، باید طول و عرض آلت تناسلی را در حالت نعوظ اندازه‌گیری کنید. سایزبندی کاندوم‌ها روی بسته‌بندی آن‌ها درج شده است و با مقایسه اندازه‌های آلت تناسلی با این سایزبندی، می‌توانید کاندوم مناسب را خریداری کنید.

انتخاب جنس مناسب

همان‌طور که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم، کاندوم‌ها جنس‌های مختلفی دارند. ازآنجاکه برخی افراد به لاتکس و پلاستیکی که برای ساخت کاندوم به کار رفته است حساسیت دارند، بهتر است هنگام خرید به این نکته توجه کرده و جنس مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب مدل مناسب

امروزه کاندوم‌ها در انواع مدل‌ها به بازار عرضه می‌شوند و انتخاب بهترین مدل، به نیاز و شرایط شما و شریک جنسی‌تان بستگی دارد. برای مثال برای ایجاد لذت بیشتر در رابطه می‌توانید از کاندوم‌های خاردار و فضایی استفاده کنید؛ اما نباید فراموش کنید که استفاده از این کاندوم‌ها می‌تواند باعث ایجاد درد و التهاب در برخی افراد شود.

همچنین کاندوم‌های طعم‌دار نیز برای ایجاد تنوع در رابطه دهانی و کاهش طعم لاتکس کاندوم تولید شده‌اند؛ اما اگر قصد دارید علاوه بر رابطه دهانی، رابطه واژینال نیز داشته باشید، نباید فراموش کنید که از کاندوم طعم‌دار به دلیل وجود قند در مواد تشکیل‌دهنده آن و احتمال بروز عفونت قارچی واژن، نباید در رابطه واژینال استفاده کرد.

کاندوم‌های تاخیری و اسپرم‌کش نیز علی‌رغم مزایایی که دارند، ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کنند که هنگام خرید باید به این نکته نیز توجه کنید.

انتخاب برند مناسب

برندهای مختلف، مدل‌های مختلفی از کاندوم را ارائه می‌کنند و انتخاب برند بستگی به سلیقه خودتان دارد؛ تنها نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، خرید برندهای معتبر و از فروشگاه‌های معتبر است. از جمله برندهای معتبر کاندوم که در بازار ایران وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاندوم کدکس
 • کاندوم کاپوت
 • کاندوم ساگامی
 • کاندوم گودلایف
 • کاندوم  ایکس دریم
 • کاندوم چرچیلز
 • کاندوم شادو
 • کاندوم فیستا
 • کاندوم کلایمکس
 • کاندوم بونکس
 • کاندوم لمورکس
 • کاندوم سزار
 • کاندوم دیزارو
 • کاندوم لوتوس
 • کاندوم ریلکس
 • کاندوم سیمپلکس
 • کاندوم سوئیس کر
 • کاندوم زنون
 • کاندوم اورز
 • کاندوم بونیتو

سالم بودن کاندوم

علاوه‌بر نکات گفته‌شده، یک‌سری نکات دیگر را هم هنگام خرید کاندوم در نظر داشته باشید:

 • تاریخ انقضا: حتما تاریخ انقضا را چک کنید و از مصرف کاندوم تاریخ‌مصرف‌گذشته خودداری کنید.
 • سالم بودن بسته‌بندی: دقت کنید که بسته‌بندی کاندوم سالم باشد.
 • خرید از مراکز معتبر: حتماً خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید. می‌توانید کاندوم را به‌صورت حضوری از داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها تهیه کنید. اگر آنلاین خرید می‌کنید، دقت کنید که سایت، مجوزهای لازم را داشته باشد.

هنگام خرید کاندوم به سایز مناسب، معتبر بودن برند، حساسیت‌زا نبودن جنس و در نهایت مدل آن توجه کنید.

چه زمانی از پزشک کمک بگیریم؟

اغلب افراد می‌توانند بدون هیچ مشکلی از کاندوم استفاده کنند؛ اما در موارد زیر با پزشک مشورت کنید:

 • اگر کاندوم در واژن جا مانده است و خارج‌کردن کامل آن در خانه برایتان امکان‌پذیر نیست.
 • اگر بعد از استفاده از کاندوم‌های لاتکس، تاخیری و اسپرم‌کش دچار علائم شدید حساسیت (تنگی نفس، تورم گلو، کهیر و خارش پوست، خارش چشم، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، ضعف و …) شده‌اید.
 • اگر به طور اتفاقی در طول رابطه کاندوم پاره شده یا در واژن جا مانده است و نگران ابتلا به بیماری مقاربتی هستید.
 • اگر نگران ابتلا به ایدز بعد از رابطه محافظت نشده یا پارگی کاندوم هستید. (با مراجعه به مراکز مشاوره ایدز در طول ۷۲ ساعت طلایی بعد از رابطه، می‌توانید قرص‌های PrEP را دریافت کنید و از خطر ابتلا به ایدز دور بمانید.)
 • اگر نگران بارداری ناخواسته هستید. (با مصرف قرص اورژانسی در زودترین زمان ممکن و حداکثر طی ۷۲ ساعت بعد از رابطه می‌توانید احتمال بارداری را کاهش دهید.)

کلام آخر دکترساینا

در هر نوع رابطه جنسی (دهانی، مقعدی و واژینال) خطرات مختلفی سلامت افراد را تهدید می‌کند. با استفاده از کاندوم مردانه می‌توانید تا حد زیادی خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را در طول رابطه جنسی کاهش دهید. گذشته از این، کاندوم‌ها ابزارهایی مقرون‌به‌صرفه، با اثرگذاری بالا، در دسترس و ساده برای جلوگیری از بارداری نیز هستند.

با یادگیری نحوه درست استفاده و نگهداری از این وسیله، می‌توانید سلامت خود و شریک جنسی‌تان را تضمین کنید و درعین‌حال از رابطه خود لذت ببرید.

سوالات متداول

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بیش از ۲۵۰۰ پزشک و روان‌شناس متخصص مشاوره فوری متنی، صوتی یا ویدیویی دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید