هرآنچه باید درباره وازکتومی یا بستن لوله مردان بدانید!

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

وازکتومی یا عمل بستن لوله مردان، جراحی است که برای جلوگیری از بارداری انجام می‌شود. یکی از ویژگی‌های اصلی این جراحی، دائمی بودن آن است. به همین دلیل برخی از افرادی که قصد بچه‌دار شدن در آینده را ندارند این عمل را به‌عنوان یک روش پیشگیری همیشگی انتخاب می‌کنند. شانس بارداری بعد از وازکتومی، عوارض آن، روش‌های مختلف جراحی، برگشت‌پذیری عمل و مدت زمان و نکات مهم دوران نقاهت بعد عمل از جمله مواردی هستند که قبل از تصمیم برای جراحی باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید. در این مقاله قصد داریم همه جوانب این جراحی را بررسی کنیم و به سؤالات شما پاسخ دهیم.

وازکتومی مردان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بیضه‌ها از لوله‌های پیچ‌خورده متعددی تشکیل شده‌اند که وظیفه تولید اسپرم را به عهده دارند. اسپرم‌های تولیدشده در بیضه‌ها نابالغ هستند و توان بارور کردن تخمک را ندارند؛ به همین دلیل اپیدیدیم که لوله بلند و پیچ‌خورده‌ای پشت بیضه است، اسپرم‌ها را می‌گیرد و ذخیره می‌کند تا بالغ شوند. 

هر اپیدیدیم نیز به یک لوله بلند به نام «واز دفران» یا «وابران» (Vas deferens) متصل است. واز دفران از اپیدیدیم تا پشت مثانه در حفره لگن کشیده و به کیسه منی وصل می‌شود. وقتی برانگیختگی جنسی اتفاق می‌افتد، انقباض‌ها باعث می‌شوند اسپرم‌ها به سمت مجرای واز دفران حرکت کنند. 

هنگام انزال، مایعی که در کیسه منی وجود دارد با اسپرم‌هایی که توسط واز دفردان آمده‌اند ترکیب می‌شود تا مایع منی را تولید کند. در نهایت اسپرم‌های بالغ با کمک مایع منی، به سمت مجرای ادرار می‌روند تا آماده بیرون رفتن شوند. مایع حاوی اسپرم‌های بالغ می‌تواند با تخمک ترکیب شده و باعث بارداری شود.

وازکتومی مردان
وازکتومی یک روش جراحی انتخابی برای عقیم‌سازی مردان یا پیشگیری دائمی از بارداری است.

وازکتومی (Vasectomy) در حقیقت جراحی است که برای بستن لوله‌های واز دفران مردان و پیشگیری از بارداری آن‌ها انجام می‌شود. بعد از انجام این عمل، دیگر اسپرم وارد مایع نمی‌شود و در نتیجه بارداری رخ نمی‌دهد. این جراحی تأثیری روی رسیدن به اوج لذت در رابطه نداشته و ارضای جنسی همچنان اتفاق می‌افتد.

طبق گفته‌ی وب‌سایت mayoclinic درمورد وازکتومی:

وازکتومی یکی از روش‌های پیشگیری از بارداری در مردان است که طی آن با برش و مسدودسازی لوله‌های حامل اسپرم، ورود اسپرم به مایع منی قطع می‌شود. وازکتومی خطر کمی داشته و معمولاً به‌صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

انواع روش های عمل وازکتومی در مردان

جراحی وازکتومی سرپایی است، یعنی نیازی نیست که در بیمارستان بستری شوید. خود فرآیند عمل حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد؛ اما برای آمادگی‌های قبل و مراقبت‌های پس از عمل، باید چند ساعتی را در بیمارستان یا کلینیک بمانید. عمل معمولاً بدون درد است و بعد از اتمام آن می‌توانید به خانه برگردید. دو روش اصلی وازکتومی که پزشکان بسته به وضعیت فرد به او پیشنهاد می‌کنند عبارت‌اند از:

 • وازکتومی با تیغ جراحی (روش معمول)
 • وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی

تفاوت اصلی که روش معمول با روش‌های بدون استفاده از تیغ جراحی دارد، نحوه دسترسی جراح به مجراهای حامل اسپرم یا «واز دفران» یا مجراهای «وابران» (Vas deferens) است. این مجراها اسپرم را از بیضه‌ها به پیشاب‌راه – جایی که در آن اسپرم‌ها با مایع منی ترکیب می‌شوند – حمل می‌کنند.

در عمل وازکتومی، پزشک از طریق دو روش، وازکتومی با تیغ جراحی و وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی لوله‌هایی را که مسئول انتقال اسپرم‌ها از بیضه به مایع منی هستند را مسدود می‌کند.

وازکتومی با استفاده از تیغ جراحی (روش معمول)

در این روش پزشک ابتدا از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن محل بیضه‌ها استفاده می‌کند. سپس به کمک تیغ جراحی دو برش کوچک روی پوست ایجاد می‌کند تا بتواند به لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها خارج می‌کنند دسترسی پیدا کند.

هر یک از لوله‌ها برش خورده و یک بخش کوچک از آن‌ها برداشته می‌شود. سپس انتهای آن‌ها با گره زدن یا سوزاندن، مسدود می‌شود. در نهایت برش‌‌ها بخیه زده می‌شوند.

وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی

در این روش جراح برشی روی بیضه‌ها ایجاد نمی‌کند؛ بلکه بعد از بی‌حسی موضعی، مجراها را از روی پوست به کمک یک گیره نگه می‌دارد. سپس با سوزن روی بیضه‌ها سوراخی ایجاد می‌کند تا از طریق آن به مجرا دسترسی پیدا کرده و مجرا را قطع کند. در این روش به دلیل کوچک بودن سوراخ، نیاز به بخیه زدن نیست.

وازکتومی با استفاده از لیزر

شاید اسم وازکتومی با لیزر هم به گوش شما خورده باشد؛ اما باید بدانید که عمل وازکتومی با لیزر انجام نمی‌شود. خیلی از افراد روش انجام وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی را به اشتباه به نام وازکتومی لیزری می‌شناسند.

وازکتومی به دو شیوه انجام می‌شود، وازکتومی با تیغ جراحی و وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی
وازکتومی به دو شیوه انجام می‌شود، وازکتومی با تیغ جراحی و وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی

شرایط انجام جراحی وازکتومی یا بستن لوله در مردان چیست؟

در حالت کلی افراد بالای ۳۰ سال و همچنین افرادی که قبلاً بچه‌دار شده‌اند در اولویت انجام این جراحی قرار دارند. بااین‌حال سیاست‌های جوان‌سازی جمعیت در سال‌های اخیر شرایط انجام این عمل را در ایران تغییر داده است. همچنین ممکن است برخی پزشکان علی‌رغم میل فرد، به دلایلی مثل شرایط سلامتی و وجود راه‌حل‌های جایگزین مناسب‌تر، عمل را انجام ندهند.

تاثیر سن برای انجام عمل وازکتومی یا بستن لوله مردان

انجام عمل وازکتومی در هر کشور و ناحیه‌ای محدودیت‌های قانونی خود را دارد. برای مثال در کشور آمریکا همه آقایان بالای ۱۸ سال از نظر قانونی مجاز به انجام این عمل هستند. بااین‌حال کمتر پزشکی حاضر است عمل جراحی وازکتومی را برای مراجع ۱۸ساله خود انجام دهد.
علت اینکه خیلی از پزشکان برای انجام عمل محدودیت سنی قائل هستند این است که سن افراد تأثیر زیادی روی بلوغ تصمیم‌گیری‌های آن‌ها دارد. هرچه سن افراد کمتر باشد، قدرت او در تصمیم‌گیری درست و واقع‌بینانه هم کمتر است.
وقتی هم که پای یک عمل سرنوشت‌ساز به میان می‌آید، لازم است فرد از عواقب تصمیم خود به‌خوبی آگاه باشد. یک فرد کم‌سن‌وسال هنوز راه زیادی در زندگی خود در پیش دارد و ممکن است در آینده از تصمیم خود برای بچه‌دارنشدن پشیمان شود.
همچنین زوج‌های جوانی که هنوز بچه‌دار نشده‌اند باید در گرفتن این تصمیم احتیاط زیادی به خرج دهند. در این مواقع معمولاً پزشک توصیه می‌کند برای تعویق بارداری از راه‌های جایگزین مثل کاندوم‌های زنانه و مردانه و قرص‌های ضدبارداری (قرص اورژانسی) استفاده شود.
نکته مهم دیگر توجه به سن یائسگی همسر است. خانم‌ها معمولاً بعد از سن ۴۵ سالگی قدرت باروری خود را تا حد قابل‌توجهی از دست می‌دهند. در چنین شرایطی انجام عمل وازکتومی برای جلوگیری از بارداری توصیه نمی‌شود.

موارد منع بستن لوله مردان

انجام این عمل منع صددرصدی ندارد؛ اما اگر هر یک از موارد زیر را دارید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید. ممکن است پزشک بخواهد بررسی‌های بیشتری انجام دهد تا از بی‌خطر بودن عمل برای شما مطمئن شود:

 • سابقه آسیب‌دیدگی بیضه
 • ابتلا به واریکوسل یا واریس بیضه
 • ابتلا به هیدروسل یا آب آوردن بیضه
 • ابتلا به بیضه نزول‌نکرده یا بیضه پنهان به‌صورت یک طرفه
 • ابتلا به دیابت
 • ابتلا به لوپوس که یک بیماری خودایمنی با علائم پوستی است.
 • ابتلا به افسردگی
 • سابقه خون‌ریزی شدید یا ابتلا به اختلالات خونی
 • سابقه حساسیت به مواد بی‌حسی یا آنتی‌بیوتیک‌ها
 • سابقه مصرف آسپیرین یا داروهایی که حاوی آسپیرین و مواد مشابه آن بوده و روی خون‌ریزی اثرگذار هستند.
 • سابقه جراحت یا جراحی در ناحیه بیضه، کشاله ران و آلت تناسلی
 • سابقه ابتلا به عفونت‌های تناسلی یا مجاری ادراری

موارد تاخیر در عمل وازکتومی

در برخی موارد لازم است ابتدا یک مشکل یا بیماری زمینه‌ای درمان شده و بعد از آن عمل وازکتومی انجام شود. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • ابتلا به بیماری‌های مقاربتی فعال؛ یعنی بیماری‌هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند.
 • تورم و احساس ناراحتی در قسمت نوک آلت جنسی، بیضه‌ها و مجراهای اسپرم
 • عفونت پوستی بیضه‌ها
 • ابتلا به بیماری پیل‌پایی (Elephantiasis)؛ یک بیماری انگلی شایع در مناطق استوایی که در ایران بسیار نادر است.
 • ابتلا به عفونت روده‌ای

اگر دارویی مصرف میکنید یا سابقه بیماری خاصی دارید، حتما پیش از عمل با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

اقدامات قبل از عمل از وازکتومی

مهم‌ترین نکته، دائمی بودن این عمل است. پس زمانی به سراغ این عمل بروید که شما و همسرتان مطمئن‌اید نمی‌خواهید در آینده بچه‌دار شوید. البته راه‌هایی برای برگشت این جراحی وجود دارد، اما شانس موفقیت آن‌ها همیشه بالا نیست.

اقدامات لازم یک هفته پیش از عمل وازکتومی

معاینات فیزیکی

پزشک بیضه‌های شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود مشکلی برای عمل وجود ندارد.

آزمایش خون و عکس‌برداری

پیش از هر عملی از جمله وازکتومی، لازم است چکاپ‌های روتین سلامت را بدهید تا مطمئن شوید بیماری یا مشکل خاصی وجود ندارد.

ممنوعیت مسکن‌ها

یک هفته پیش از عمل آسپرین مصرف نکنید. از ۴۸ ساعت پیش از عمل داروهایی مثل بروفن، ناپروکسن و ادویل مصرف نکنید.

بررسی سایر داروهای مصرفی

اگر هر نوع دارو، داروی گیاهی، مکمل و … مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک اطلاع دهید؛ به‌خصوص اگر داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین مصرف می‌کنید.

ذخیره نمونه اسپرم

می‌توانید مقداری از نمونه اسپرم خود را در بانک اسپرم ذخیره کنید تا اگر در آینده قصد کردید بچه‌دار شوید، بتوانید از آن نمونه برای عمل IVF یا لقاح آزمایشگاهی استفاده کنید.

مصرف داروهای ضدانعقاد خون مانند آسپیرین می‌تواند باعث خون‌ریزی حین عمل شود.

اقدامات لازم یک روز پیش از جراحی وازکتومی

 • مصرف داروی ضداسترس: اگر نگران هستید، می‌توانید از پزشک بخواهید داروی ضداسترس به شما بدهد.
 • تغذیه مناسب: یک وعده غذای سبک اما مقوی میل کنید.
 • بهداشت شخصی: دوش بگیرید و موهای زائد ناحیه تناسلی خود را اصلاح کنید.
 • بیضه‌بند ورزشی همراه خود داشته باشید تا بتوانید بعد از عمل استفاده کنید.
 • یک همراه در کنار خود داشته باشید که بتواند در کلینیک به شما کمک کند و در راه برگشت بتواند رانندگی کند و شما را به خانه برساند.
اقدامات و مراقبت‌های لازم بعد از عمل
اقدامات و مراقبت‌های لازم بعد از عمل وازکتومی یا بستن لوله مردان

مراقبت های بعد از عمل وازکتومی چیست؟

تا چند روز بعد از عمل وازکتومی ‌امکان ورم کردن یا کبودی کیسه بیضه وجود دارد و حتی این احتمال هم هست که در مایع منی خون دیده شود. هیچکدام از این‌ها اتفاق خطرناکی نیست و می‌توان درد پس از جراحی را نیز با خوردن مسکن از بین برد.

دوران نقاهت بعد از وازکتومی چگونه است؟

در طول ۴۸ ساعت ابتدایی بعد از عمل بهتر است تا می‌توانید استراحت کنید. معمولاً اکثر افرادی که تحت عمل وازکتومی قرار می‌گیرند، بعد از دو روز بهبود نسبی می‌یابند و می‌توانند به فعالیت‌های سبک روزمره خود ادامه دهند.
در اولین هفته بعد از عمل، بخش زیادی از احساس درد و ناراحتی از بین می‌رود. همچنین زخم‌های ناشی از جراحی نیز کم‌کم بهبود پیدا می‌کنند. در افرادی که وازکتومی با تیغ جراحی را انتخاب کرده‌اند، زخم‌ها کمی دیرتر بهبود پیدا می‌کنند.
بعد از یک هفته، با مشورت پزشک می‌توانید فعالیت‌هایی مثل ورزش سبک یا بلند کردن اجسام را از سر بگیرید.

درصورتی‌که بعد از گذشت یک هفته، علائم بهبود پیدا نکردید یا بدتر شدید، با پزشک متخصص مشورت کنید.

کنترل درد بعد از عمل وازکتومی به‌چه‌صورت است؟

بعد از عمل پزشک ناحیه جراحی را بانداژ می‌کند. زمانی که اثر داروی بی‌حسی از بین برود، احساس درد و ناراحتی در ناحیه بیضه شروع می‌شود. درد بعد از وازکتومی معمولاً تا یک هفته بعد از عمل پایدار است. در طول این دوران دفع ادرار مشکلی ندارد، اما ممکن است با احساس درد همراه باشد.
بعد از یک هفته با بهبود ناحیه جراحی، درد نیز از بین می‌رود. در طول این دوران ممکن است بیضه‌ها متورم و کبود شوند که کاملاً عادی بوده و بعد از ۱ الی ۲ هفته این علامت هم بهبود پیدا می‌کند.
برای بهبود احساس درد می‌توانید از کیسه یخ به مدت ۲۰ دقیقه روی زخم استفاده کنید. کیسه یخ را با یک پارچه یا حوله بپوشانید تا با پوست تماس مستقیم نداشته باشد.

خوابیدن

بهتر است روزهای ابتدایی بعد از عمل تا جای ممکن روی کمر بخوابید. این شیوه خوابیدن فشار کمتری به زخم‌ها می‌آورد و روند بهبود آن‌ها را سرعت می‌بخشد.

رابطه جنسی

دست‌کم تا هفت روز بعد از جراحی از هرگونه فعالیت جنسی دوری کنید. همچنین بین هشت تا دوازده هفته بعد از بستن لوله‌ها باید از سایر روش‌های پیشگیری استفاده کرد، چون همچنان در مجرای آلت جنسی از قبل اسپرم مانده است.

لباس زیر

چند روز اول بعد عمل بهتر است از لباس زیر تنگ یا محافظ‌های ورزشی استفاده کنید. چنین پوششی از بیضه‌ها محافظت کرده و احساس ناراحتی یا تورم را در آن‌ها کمتر می‌کند. فراموش نکنید که هر روز باید لباس زیر را تعویض کنید.

بازگشت به کار

معمولاً یک الی دو روز بعد از عمل می‌توانید در محل کار خود حاضر شوید. البته زمان بازگشت به کار و فعالیت روزمره به نوع کار نیز بستگی دارد.

تغذیه

بعد از جراحی می‌توانید رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید. اگر بعد از عمل دچار ناراحتی معده شده‌اید، بهتر است غذاهای کم‌چرب و سبکی مثل برنج ساده، ماست، نان تست و مرغ پخته مصرف کنید. همچنین بهتر است مایعات زیادی در طول دوران نقاهت نوشیده شود.

بهداشت شخصی

بعد از جراحی می‌توانید دوش بگیرید یا به دستشویی بروید و در این زمینه مشکلی نخواهید داشت. مگر اینکه پزشک شما را از دوش گرفتن منع کند. بااین‌حال فرو رفتن در وان تا روز پنج نباید انجام شود. دقت کنید که موقع خشک‌کردن آلت و کیسه بیضه، خیلی آهسته و نرم این کار را انجام دهید. شست‌و‌شوی روزانه و تمیزکردن جای زخم به پیشگیری از عفونت کمک می‌کند.

ورزش

حداقل تا یک هفته بعد از عمل، دوری از هرگونه حرکت ورزشی، دوچرخه‌سواری، رانندگی، پریدن، وزنه زدن، ایروبیک و بلند کردن اجسام سنگین برای جلوگیری از بروز عوارض الزامی است. از اولین روز بعد از عمل، سعی کنید هر روز کمی راه بروید. قدم زدن می‌تواند جریان خون را در بدن افزایش دهد و از یبوست جلوگیری می‌کند.

تاثیر عمل وازکتومی مردان در پیشگیری از بارداری چگونه است؟

وازکتومی به‌عنوان مؤثرترین راه پیشگیری از بارداری در مردان شناخته می‌شود. به طور متوسط شانس موفقیت این عمل ۹۹ درصد تخمین زده شده است. بااین‌حال همچنان درصد اندکی احتمال بارداری وجود دارد.

وازکتومی به‌عنوان مؤثرترین راه پیشگیری از بارداری در مردان است.
وازکتومی به‌عنوان مؤثرترین راه پیشگیری از بارداری در مردان است.

فواید و عوارض عمل وازکتومی چیست؟

هر عمل جراحی مزایا و معایب خاص خود را دارد. آگاهی از این مزایا و عوارض وازکتومی در مردان به شما کمک می‌کند تا تصمیم بهتر و سنجیده‌تری بگیرید.

مزایامعایب
شانس موفقیت آن بسیار بالا و تا ۹۹ درصد استشانس بارداری بلافاصله بعد از عمل از بین نمی‌رود
بر هورمون‌ها، میل جنسی و کیفیت رابطه جنسی اثر نمی‌گذاردجلوی انتقال عفونت‌های مقاربتی را نمی‌گیرد
عوارض بلندمدت آن بسیار نادرندهر چند احتمالش خیلی کم است، اما ممکن است مشکلاتی مثل عفونت یا درد مزمن به وجود بیایند.
نسبت به سایر روش‌های پیشگیری مطمئن‌تر استبه‌راحتی برگشت‌پذیر نیست
در طی زمان نسبت به سایر روش‌های پیشگیری به‌صرفه‌تر استهزینه عمل را یکباره باید بپردازید
خلاصه‌ای از مزایا و معایب وازکتومی

رابطه جنسی بعد از عمل وازکتومی

وازکتومی روی کیفیت و نوع رابطه جنسی اثر منفی نمی‌گذارد. بااین‌حال، بهتر است حداقل چند هفته رابطه جنسی برقرار نکنید و اجازه بدهید بدن روند بهبودی خود را کامل طی کند. چه با روش معمول جراحی کرده باشید و چه با روش بدون تیغ جراحی، پیش از تصمیم به برقراری رابطه باید اجازه بدهید زخم‌ها کاملاً خوب شوند. بهبود زخم‌ها ممکن است حداقل ۲ هفته طول بکشد.
حتی بعد از بهبود زخم نیز ممکن است در حین رابطه جنسی احساس درد یا تورم در ناحیه جراحی آزاردهنده باشد. در این شرایط بهتر است رابطه جنسی را تا زمانی که درد کاملاً از بین برود به تعویق بیندازید.
برقراری رابطه تا مدت‌ها بعد از عمل باید همراه با رعایت نکات پیشگیرانه باشد. حداقل تا ۳ ماه بعد از وازکتومی، مقدار اسپرم‌ها به صفر نمی‌رسد و همچنان می‌تواند باعث بارداری شریک جنسی شود. پزشکان ۶ الی ۱۲ هفته بعد از عمل، چکاپ‌های دوره‌ای را برای بررسی روند بهبود زخم‌ها و شمارش میزان اسپرم انجام می‌دهد. بهتر است تا زمانی که مقدار اسپرم در آزمایش به صفر برسد، از وسایل پیشگیری در حین رابطه جنسی استفاده کنید.

تا زمانی که آزمایش‌ها نشان‌دهنده صفر شدن اسپرم نباشند، باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

امکان بازگرداندن وازکتومی بعد از عمل وجود دارد (وازکتومی معکوس) ؟

گاهی اوقات با عمل بازگشت وازکتومی می‌توان لوله‌های بسته‌شده را به حالت اول بازگرداند، اما کار راحتی نیست و همیشه هم جواب نمی‌دهد؛ بنابراین اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید در آینده بچه‌دار شوید یا نه، سراغ وازکتومی ‌نروید و تنها در صورتی این جراحی را انجام دهید که صددرصد مطمئن هستید فرزند بیشتری نمی‌خواهید.

وازکتومی زنانه (توبکتومی) چیست؟

عمل «توبکتومی» (Tubectomy) یا عمل بستن لوله‌ها، فرایندی شبیه به وازکتومی مردان است که برای خانم‌ها انجام می‌شود. این عمل نیز از جمله روش‌های جلوگیری دائمی است که در آن لوله‌های فالوپ مسدود می‌شوند؛ در نتیجه تخمک‌های آزادشده از تخمدان‌ها دیگر قادر نیستند به رحم برسند و باعث بارداری شوند.

کلام آخر دکترساینا

در این مقاله تلاش کردیم به سؤال مهم «عمل وازکتومی مردان چگونه است» پاسخ دهیم. عمل وازکتومی با بستن لوله مردان یکی از جراحی‌های سرپایی است که برای پیشگیری دائمی از بارداری انجام می‌شود. در این عمل مسیر منتقل‌شدن اسپرم از بیضه‌ها مسدود می‌شود و در نتیجه اسپرم‌ها نمی‌توانند خارج شوند. این عمل ساده است و به جز درد و تورم بعد از عمل که بعد از یک هفته از بین می‌رود، عارضه خاصی ندارد.
رعایت نکات بهداشتی بعد از عمل، خوابیدن روی کمر، مصرف قرص‌های مسکن، استراحت و عدم برقراری رابطه جنسی تا بهبود کامل، رعایت رژيم غذایی سبک و سالم و تعویض روزانه لباس‌های زیر از جمله مهم‌ترین نکاتی است که رعایت آن‌ها می‌تواند روند بهبود را سریع‌تر کند.

سوالات متداول

نام جراحی وازکتومی
تخصص مربوطه ارولوژی
عوارض درد، کبودی، عوارض جدی ندارد
علت پیشگیری دائمی از بچه دار شدن

 

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکترساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بیش از ۲۵۰۰ پزشک و روان‌شناس متخصص مشاوره آنلاین دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا