نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

همه‌چیز درباره انواع جراحی چاقی و عوارض آن‌ها

جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی شامل مجموعه روش‌هایی است که برای درمان چاقی مفرط به کار می‌رود. اساس این روش‌ها بر کاهش اشتها و کاهش میزان جذاب کالری در دستگاه گوارش است. در این مقاله به مرور روش‌های مختلف عمل جراحی چاقی می‌پردازیم و نحوه‌ی انجام و همچنین عوارض آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

جراحی چاقی به چه منظور انجام می شود؟

جراحی چاقی شامل فرآیندی است که با ایجاد تغییراتی در دستگاه گوارش به کاهش وزن کمک می‌کند. این عمل روش‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌ها از طریق کاهش حجم معده باعث دریافت کالری کمتری در طی روز می‌شوند.

همچنین این عمل جراحی ممکن است تغییراتی در روده‌ی کوچک ایجاد کند و میزان جذب مواد غذایی را کاهش دهد. جراحی چاقی از طریق تغییر در هورمون‌ها یا باکتری‌های دستگاه گوارش می‌تواند اشتها و احساس گرسنگی را کاهش دهد و باعث بهبود متابولیسم و عملکرد هورمون انسولین در بدن شود.

جراحی چاقی معمولاً برای افرادی انجام می‌شود که شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵ دارند.

جراحی چاقی برای چه افرادی مناسب است؟

عمل جراحی چاقی در افراد مبتلا به چاقی مفرط که موفق به کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش نبوده‌اند توصیه می‌شود. شاخص توده بدنی (BMI) یک معیار ارزیابی برای تعیین درجه چاقی است. این شاخص میزان توده بدن را براساس وزن بر مجذور قد اندازه‌گیری می‌کند.

در افرادی که BMI آن‌ها 35 یا بالاتر است، کاهش وزن تنها از طریق رژیم غذایی و ورزش امکان‌پذیر نیست و این افراد معمولاً کاندیدای مناسبی برای جراحی چاقی هستند. همچنین برای  افرادی که BMI آنها بین 30 تا 35 است و مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، درصورتی‌که تغییر سبک زندگی و مصرف داروها برای بیمار دشوار باشد، ممکن است جراحی چاقی یا کاهش وزن یک گزینه‎ درمانی محسوب شود.

برای تصمیم در این مورد می‌توانید با متخصص تغذیه یا متخصص جراحی عمومی مشورت کنید.

دریافت مشاوره آنلاین پزشکی از بهترین متخصص

انواع جراحی چاقی

همان‌طورکه گفتیم روش‌های مختلفی برای جراحی چاقی و کاهش وزن وجود دارد. در اینجا به رایج‌ترین انواع جراحی چاقی اشاره می‌کنیم.

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یا گاسترکتومی اسلیو نوعی جراحی محدودکننده است که در آن بخش عمده‌ی بافت معده برداشته می‌شود. پس از برداشتن بخش عمده‌ی معده، تنها قسمتی به شکل آستین یا موز باقی می‌ماند و حجم غذای دریافتی را بسیار کاهش می‌دهد.

همچنین در جراحی چاقی به روش اسلیو ناحیه‌ای از معده که هورمون گرسنگی را ترشح می‌کند برداشته می‌شود و به دنبال آن اشتهای فرد کاهش پیدا می‌کند. این نوع جراحی قابل برگشت نیست؛ زیرا قسمت اعظم معده برداشته می‌شود.

انواع جراحی چاقی

جراحی بای پس معده

جراحی چاقی بای پس معده که به آن بای پس Roux-en-Y نیز گفته می‌شود شامل سه مرحله است. ابتدا جراح از طریق به اصطلاح منگنه کردن بخش فوقانی معده، یک کیسه‌ی کوچک در آن‌جا ایجاد می‌کند. سپس روده‌ی کوچک به دو بخش تقسیم می‌شود، بخش پایینی روده‌ی کوچک به کیسه‌ی ایجادشده در معده وصل می‌شود. غذایی که فرد می‌خورد وارد کیسه می‌شود. حجم کم کیسه باعث می‌شود فرد زودتر سیر شود و غذای کمتری مصرف کند.

در مرحله‌ی آخر، بخش بالایی روده‌ی کوچک به قسمت پایینی روده‌ی کوچک متصل می‌شود و به شکل Y در می‌آید تا صفرا و آنزیم‌های لازم برای گوارش، از بخش اصلی معده وارد روده‌ی کوچک شوند و عمل هضم انجام شود. در این روش نیز ممکن است هورمون‎ها و باکتری‌های دستگاه گوارش دچار تغییر شوند که به دنبال آن تغییر در اشتها و سرعت متابولیسم بدن ایجاد می‎شود. برگشت بای پس معده دشوار است؛ اما در صورت لزوم ممکن است انجام شود.

جراحی با استفاده از حلقه معده

در این روش جراحی، از یک حلقه‌ی قابل تنظیم برای ایجاد یک کیسه در معده استفاده می‌شود. این کار درست مانند روش اسلیو و بای‌پس باعث می‌شود فرد زودتر احساس سیری کند و غذای کمتری بخورد. حلقه در بخش داخلی خود یک مخزن تنظیم دارد که از سرم نرمال سالین پر شده است. جراح با استفاده از پر یا خالی کردن این مخزن با نرمال سالین استریل اندازه‌ی دهانه ورودی معده را تنظیم می‌کند. این روش به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد کمتر انجام می‌شود.

جراحی از طریق انحراف مجرای صفرا و روده

انحراف مجرای صفرا و روده نوعی جراحی کاهش وزن است که در آن اندازه معده و طول روده کوچک تغییر می‌کند و باعث کاهش جذب و هضم مواد غذایی می‌شود. این روش جراحی شامل دو مرحله است.

ابتدا بخش عمده‌ی معده برداشته می‌شود، یک بخش آستین شکل یا موزی باقی می‌ماند. در مرحله دوم جراح انتهای روده را به دوازدهه (ابتدای روده باریک) متصل می‌کند. این روش جراحی باعث کمبود مواد مغذی و سوء تغذیه می‌شود.

عوارض جراحی چاقی

عوارض انواع جراحی چاقی

همه انواع روش‌های جراحی چاقی ممکن است با عوارضی همراه باشند. انتخاب روش جراحی با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود و جراح خطرات احتمالی را با بیمار در میان می‌گذارد.

کمبود تغذیه

کمبودهای تغذیه‌ای بعد از جراحی چاقی به ویژه نوع بای پس معده بسیار شایع است. این افراد معمولاً باید از یک رژیم غذایی خاص و داروهای مکمل در طول عمر خود استفاده کنند. گاهی اوقات برای بهبود عوارض جراحی نیاز به عمل پیگیری وجود دارد. فتق یا هرنی شکمی شایع‌ترین عارضه ی جراحی است که نیاز به پیگیری دارد.

سنگ کیسه صفرا

برخی بیماران که تحت جراحی چاقی قرار می‌گیرند دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند. با مصرف مکمل‌های نمک صفراوی به مدت شش ماه بعد از عمل جراحی، از بروز سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌شود.

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ نیز یکی از مشکلات بعد از جراحی کاهش وزن است که در آن مصرف برخی غذاها و نوشیدنی باعث اسهال و گرفتگی شکم می‌شود.

سایر عوارض جراحی چاقی

  • نشت مواد از محل بخیه‎ها
  • انسداد روده
  • زخم معده یا روده کوچک
  • لخته شدن خون در ریه یا پاها
  • استفراغ مکر
  • درد شکم
  • التهاب کیسه صفرا

کلام آخر دکترساینا

جراحی چاقی فواید و مضراتی دارد که باید پیش از تصمیم‌گیری به‌دقت بررسی شوند. اگر امکان لاغری با سایر روش‌ها برای شما وجود ندارد می‌توانید از عمل جراحی لاغری بهره ببرید؛ اما پیش از آن به‌خوبی تمامی جوانب را بسنجید و از عوارض احتمالی عمل مطلع شوید. مشورت با جراحان می‌تواند دید شما را نسبت به انواع روش‌های عمل چاقی و انتخاب بهترین روش باز کند. بهترین جراحان در سامانه دکترساینا آماده‌ی ارائه مشاوره آنلاین جراحی به شما هستند.

سؤالات متداول

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکترساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از  بیش از ۲۵۰۰ پزشک متخصص مشاوره فوری متنی، صوتی یا ویدیویی دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا