نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

مهم‌ترین نکات درخصوص تزریق بوتاکس

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

بوتاکس پرطرفدار ترین عمل زیبایی در دنیا است. نکات مهمی وجود دارد که باید در مورد مدت زمان اثر گذاری و مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس بدانید.در این مقاله به بررسی چگونگی انجام بوتاکس و نحوه‌ی اثربخشی آن می‌پردازیم. پیش از خواندن مقاله، از شما دعوت می‌کنیم نظرات دکتر علی رمضانی از متخصصان پوست دکترساینا را مشاهده کنید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود. علت اصلی ایجاد چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند.

بوتاکس اثرات زیبایی واضح و مشخصی دارد و چون عمل زیبایی موقتی است و در صورت بروز عوارض این مشکلات موقت هستند و بنابراین نگرانی خاصی ایجاد نمیکند.

بوتاکس تا چند وقت دوام میاورد؟

وقتی برای مراجعه کننده بوتاکس تزریق میشود ۳ تا ۶ ماه اثرات آن ثابت میماند. با توجه به محصولاتی که در ایران موجود است نهایتا بازه اثر همان ۳ تا ۶ ماه بوده، تفاوت اندکی بین برندهای مختلف در میزان ماندگاری دارو وجود دارد‌؛ ولی اگر دوز بیشتری استفاده شود این مدت زمان اندکی بیشتر خواهد شد.

لازم بذکر است مقدار تزریق ماده بوتاکس دلبخواهی نیست و پزشکان نمیتوانند هر چقدر که مراجعه کنندگان طلب کنند دوز تزریق را زیاد کنند چون از یک مقدار مشخصی تزریق بیشتر دوز دارو باعث باعث بوجود آمدن عوارض جبران ناپذیر میشود.

موارد ایمنی بوتاکس

 در ابتدای مقاله ذکر شد که بوتاکس عمل زیبایی ایمن و مفیدی است ولی به دو شرط:

  1. از مواد استاندارد و دارای مجوز استفاده شود
  2.  پزشکی که این عمل را انجام میدهد، متخصص پوست یا جراح پلاستیک باشد.

 اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص نباشد و یا بدتر از آن افراد غیر پزشک تجویز و تزریق بوتاکس را انجام بدهند و یا اینکه از مواد ارزان قیمت و غیر استاندارد استفاده شود، در این حالت امکان بروز عوارض جبران ناپذیر بسیار بالا خواهد بود.

چقدر طول میکشد بوتاکس اثر کند؟

پس از تزریق بوتاکس حدود 3 تا 7 روز بعد اثر دارو شروع میشود و ظرف دو هفته به حداکثر مقدار اثر خود میرسد. همانطور که ذکر شد بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد و سپس اثر دارو از بین میرود.

محدودیت سنی

بوتاکس دارویی است که حتی در سنین نوزادی برای درمان بعضی از بیماری های اعصاب و عضلات ممکن است به نوزاد تزریق شود. بنابراین محدودیت سنی ندارد ولی انتخاب مراجعه کننده چه به قصد زیبایی، چه به قصد درمانی (برای مثلا فرض کنید عرق کف دست یا عرق زیر بغل) مشورت پزشک را میطلبد و باید پزشک تشخیص دهد که کدام مراجعه کننده برای چه عملی مناسب است.

آیا بوتاکس خطوط دور چشم و پیشانی را از بین میبرد؟

ممکن است فردی در دهه 20 سالگی، تعدادی خطوط روی پیشانی و کنار چشم داشته باشه، توصیه میشود قبل از اینکه این خطوط عمیق شوند این افراد هر چه زودتر تزریق بوتاکس را شروع کرده تا جلوی عمیق شدنشان را بگیرند. متاسفانه خطوط روی پوست وقتی جا افتاد و از یک حدی بیشتر عمیق شد دیگر بوتاکس جواب کامل و مطلوبی نمیدهد.

با بوتاکس عمق خطوط کم شده ولی کامل از بین نمیرود. بنابراین توصیه می شود افرادی که دارند دچار این خطوط دور چشم، ناحیه اخم و پیشانی میشوند در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنند تا برای این عزیزان هم جنبه ی درمانی و هم جنبه ی پیشگیری از بدتر شدن و غیر قابل درمان شدن داشته باشد.

بوتاکس خوب یا بد؟

بوتاکس عمل بسیار مفید و خوبی است و هم جنبه ی درمانی و هم پیشگیری دارد؛ به شرط آنکه توسط متخصص پوست و زیبایی تزریق شود و از مواد و متریال خوب و استاندارد و دارای مجوز استفاده شود.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا