روش های درمان سنگ کلیه کودکان

سنگ کلیه در کودکان زمانی اتفاق می افتد که مواد شیمیایی موجود در ادرار غلیظ می شود. این غلظت تا حدی زیاد می شود که تبدیل به بلور های جامد می شوند و سنگ کلیه شکل می گیرد. اگر اندازه سنگ های تشکیل شده بزرگ باشد، ممکن است در دستگاه ادراری درد ایجاد کرده و منجر به انسداد مجاری ادرار یا عفونت شوند. سنگ کلیه در کودکان خیلی کمتر از بزرگسالان ایجاد می شود اما علل تشکیل آن تفاوتی با سنگ کلیه بزرگسالان ندارد. مواد معدنی ادرار، رسوباتی در کلیه بر جای می گذارند که به مرور بیشتر شده و سنگ تشکیل میدهند. بیشتر سنگ های کلیه کودکان در اندازه ماسه است.

بیشتر سنگ کلیه های کودکان در کلیه ها باقی می مانند اما نزدیک به یک سوم آن ها نیز ممکن است از کلیه به حالب (میزنای) حرکت کنند. حالب یا مجاری ادرار، لوله هایی هستند که از کلیه ها به مثانه می روند و وظیفه انتقال ادرار به مثانه را دارند. سنگ هایی که در کلیه می مانند اگر چه اغلب دردی ایجاد نمی کنند اما می توانند منشا عفونت ادراری مکرر شوند. سنگ هایی که در حالب قرار می گیرند، درد شدید قولنجی ایجاد می کنند. در ادامه توضیحاتی راجع به راه های درمان سنگ کلیه کودکان خواهیم داد.

روش های درمان سنگ کلیه در کودکان

بیشتر این سنگ ها را می توان با روش سنگ شکنی با شوک (  extra-corporeal shock wave lithotripsy (SWL))، از بیرون بدن درمان کرد. این روش کاملا غیر تهاجمی است. کودک تحت بی حسی قرار می گیرد و امواج صوتی با فرکانس خاصی بر روی سنگ فرستاده می شوند تا سنگ را به ذرات ریزتر خرد کنند. اندازه ذرات به حدی خرد می شود که بتوان آن را از طریق ادرار دفع کرد.

در مواردی که سنگ خیلی بزرگ باشد و نتوان آن را با این روش سنگ شکنی درمان کرد یا به این روش پاسخ ندهد، روش های کم تهاجمی در پیش گرفته می شوند تا سنگ از کلیه خارج شود. این عمل جراحی بسیار موثر و کارامد است و حداقل آسیب را به دنبال دارد به حدی که معمولا کودک در همان روز مرخص می شود.

آیا سنگ کلیه در کودکان شایع است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، سنگ کلیه در کودکان شایع نیست. اگر چه علیرغم نادر بودن تشکیل سنگ کلیه در کودکان، بسیاری از پزشکان افزایش شیوع سنگ کلیه در کودکان در سال های اخیر را گزارش کرده اند. کارشناسان علت این افزایش سنگ کلیه کودکان را نمی دانند. اگر کودکتان علائم سنگ کلیه دارد حتما از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

سنگ کلیه در کودکان چطور تشخیص داده میشود؟

اگر کودکی مشکوک به سنگ کلیه باشد (معمولا به واسطه درد یا وجود خون در ادرار)، پزشک عکس اشعه ایکس یا سونوگرافی تجویز می کند تا وضعیت کلیه ها و مجاری ادرار مشخص شود. اگر سنگی وجود داشته باشد در بیشتر موارد در عکس اشعه ایکس دیده می شود ولی در صورتی که پزشک دستور سونوگرافی برای فرزندتان تجویز کرد نگران نشوید. سونوگرافی برای تشخیص انواع دیگر سنگ کلیه لازم است.

علائم سنگ کلیه در کودکان چیست؟

 شایعترین نشانه سنگ کلیه، وجود خون در ادرار یا درد است. شدت درد و محل آن بستگی به چند عامل از جمله محل سنگ و میزان انسداد مجاری دارد. علائم دیگر آن عبارتند از:

 • درد شدید قولنجی
 • عدم توانایی ادرار (در صورتی که سنگ مجرای ادرار را مسدود کرده باشد)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • بوی تعفن ادرار، رنگ کدر ادرار، تب، لرز یا ضعف که میتوانند نشان دهنده عفونت جدی باشند
 • وجود خون در ادرار

همچنین در مواردی علائمی در کودک مبتلا به سنگ کلیه دیده نمی شود در حالی که کودک مبتلا است. به این مدل، سنگ کلیه خاموش می گویند.

مشاوره آنلاین راجع به سنگ کلیه

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مسعود نموی راجع به سنگ کلیه از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس و جواب آزمایش های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • آیا فرزندم سنگ کلیه گرفته است؟
 • باردار هستم و سنگ کلیه دارم، چکار کنم؟
 • آیا دفع سنگ کلیه به آلت جنسی و مجاری ادرار آسیبی میزند؟
 • برای درمان سنگ کلیه از چه روشی استفاده کنم؟
 • فرزندم به سنگ کلیه مبتلا شده، من چه وظایفی دارم؟
 • علائم سنگ کلیه را در فرزند خود میبینم، چجوری متوجه بشم مشکلی هست یا نه؟
 • فرزندم دارو خاص مصرف میکنم و بیمار است، به تازگی سنگ کلیه گرفته از چه روشی برای درمان سنگ کلیه فرزندم استفاده کنم بهتره؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به سنگ کلیه دارید.

دکتر مسعود نموی ، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مسعود نموی