نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

بهترین زمان و روش مصرف قرص اورژانسی

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

اگر زندگی جنسی شما آغاز شده است، احتمالاً اسم قرص اورژانسی ضدبارداری را شنیده‌اید؛ اما آیا با طریقه مصرف قرص اورژانسی آشنا هستید؟ باید بدانید که زمان و نحوه مصرف قرص اورژانسی در اثرگذاری آن نقش حیاتی دارد. همچنین مصرف قرص ضدبارداری اورژانسی برای همه افراد توصیه نمی‌شود و موارد منع مصرف دارد.

در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا شما را با طریقه مصرف قرص اورژانسی، انواع قرص اورژانسی، بهترین زمان مصرف و همچنین موارد منع مصرف آن‌ها آشنا می‌کنیم.

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی مانند سایر روش‌های جلوگیری، مانع از بارداری ناخواسته می‌شود؛ با این تفاوت که می‌توانید بلافاصله بعد از رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده از آن استفاده کنید.

قرص اورژانسی با قرص‌هایی که برای ختم حاملگی به کار می‌روند متفاوت است؛ این قرص‌ها درصورتی‌که فرد باردار باشد، باعث سقط‌جنین نمی‌شوند.

قرص‌های اورژانسی یک روش مؤثر برای پیشگیری از بارداری ناخواسته است؛ اما همان‌طور که از نام آن مشخص است این قرص جایگزین روش‌های معمول جلوگیری از بارداری نیست و تنها در موارد اورژانسی به کار می‌رود.

عملکرد قرص اورژانسی چگونه

تأثیر قرص اورژانسی اغلب از طریق به تأخیر انداختن تخمک‌گذاری از بارداری جلوگیری می‌کنند.

قرص‌های اورژانسی مانند لونژیل از طریق تأخیر در تخمک‌گذاری، توقف لقاح یا لانه‌گزینی تخمک بارورشده در رحم مانع از بارداری می‌شوند.

انواع قرص اورژانسی

انواع قرص اورژانسی ضدبارداری

بیشتر انواع روش‌های پیشگیری اورژانسی قرص‌هایی هستند که به آن‌ها قرص صبح روز بعد گفته می‌شود. این قرص‌ها شامل انواع زیر هستند:

قرص اورژانسی لونوژسترول (لونژیل)

 این قرص حاوی هورمون پروژسترون صناعی است که با تغییر هورمون‌های بدن مانع از تخمک‌گذاری یا لانه‌گزینی تخمک بارورشده در رحم می‌شود.

قرص اورژانسي الا

 قرص الا (Ella) با نام علمیUlipristal acetate  نوعی داروی مؤثر بر گیرنده‌ی پروژسترون است که جلوی اثر هورمون‌های موردنیاز برای لقاح و بارداری را می‌گیرد. برای تهیه‌ی این قرص نیاز به نسخه‌ی پزشک دارید.

قرص‌های پیشگیری از بارداری

 قرص‌های پیشگیری یک روش معمول و همیشگی برای پیشگیری از بارداری هستند؛ اما در صورت عدم دسترسی به قرص اورژانسی می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روش اورژانسی استفاده کرد. اثرگذاری این قرص‌ها نسبت به قرص اورژانسی ممکن است کمتر باشد و عوارضی مثل حالت تهوع را با شدت بالاتری دارد. نحوه‌ی مصرف این قرص‌ها به‌صورت اورژانسی، در بخش سؤالات متداول همین مقاله شرح داده شده است.

قرص های اورژانسی ضد بارداری عوارض زیادی دارند و تا حد امکان باید از مصرف آن‌ها اجتناب کرد.

چه زمانی باید از قرص های اورژانسی استفاده کنیم؟

همان‌طور که اشاره کردیم قرص‌های اورژانسی تنها در موارد اضطراری باید مصرف شوند. در شرایط زیر می‌توانید از قرص اورژانسی استفاده کنید

  • زمانی که از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نکرده‌اید
  • پاره یا خارج شدن کاندوم
  • فراموش کردن مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری
  • در موارد تجاوز
  • خارج شدن دیافراگم از جای خود
  • عدم موفقیت در روش طبیعی پیشگیری (خارج کردن آلت تناسلی قبل از انزال)

مصرف قرص اورژانسی ضدبارداری بیش از دو تا سه بار در سال توصیه نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود از روش‌های مطمئن‌تر و کم‌خطرتری به‌عنوان روش همیشگی پیشگیری استفاده کنید.

زمان و روش مصرف قرص اورژانسی چگونه است؟

میزان تاثیر قرص اورژانسی بستگی به زمان مصرف آن دارد. برای مثال قرص لونژیل باید کمتر از 72 ساعت بعد از رابطه‌ی محافظت‌نشده مصرف شود. همچنین قرص Ella تا کمتر از 120 ساعت (5 روز) بعد از رابطه‌ محافظت‌نشده قابل‌مصرف است.

به این نکته توجه کنید که بهترین زمان مصرف و اثرگذاری قرص‌های اورژانسی 24 ساعت پس از رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده یا شکست سایر روش‌های پیشگیری است. هرچقدر قرص زودتر مصرف شود شانس جلوگیری از بارداری بیشتر است.

درصورتی‌که دو ساعت پس از مصرف قرص دچار تهوع و استفراغ شوید باید دوباره قرص اورژانسی را مصرف کنید. همچنین به خاطر داشته باشید مصرف قرص اورژانسی شما را در برابر رابطه‌های جنسی بعدی (چند روز بعد) محافظت نمی‌کند.

بهترین روش این است که یک روش معمول و همیشگی برای پیشگیری از بارداری زیر نظر متخصص زنان و زایمان انتخاب کنید.

کلام آخر دکتر ساینا

طریقه مصرف قرص اورژانسی در اثربخشی آن نقش کلیدی دارد. هرچه قرص زودتر مصرف شود شانس اثربخشی آن بالاتر است. توجه داشته باشید که قرص های اورژانسی ضدبارداری به‌واسطه‌ی میزان هورمون زیادی که در بدن آزاد می‌کنند عوارض بسیاری با خود به همراه دارند. توصیه می‌شود نهایتاً بیش از دو الی سه بار در سال از آن‌ها استفاده نشود.

سؤالات متداول

همراهان مجله سلامت دکتر ساینا، شما عزیزان نیز می‌توانید سوالات خود را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بنویسید. متخصصان ما در تلاش هستند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا