نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

سونوگرافی داپلر چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

سونوگرافی داپلر یک روش غیرتهاجمی برای تشخیص مشکلات عروق و جریان خون است. این سونوگرافی انواع مختلفی دارد که پزشک بسته به علائم بیمار، یکی از انواع آن را تجویز می‌کند. در این مقاله به بررسی انواع سونوگرافی داپلر، کاربرد این سونوگرافی و نحوه‌ی انجام آن می‌پردازیم.

سونوگرافی داپلر چیست؟

سونوگرافی داپلر یک روش تشخیصی است که در آن از امواج صوتی با فرکانس بالا برای اندازه‌گیری میزان جریان خون در عروق (شریان و ورید) استفاده می‌شود. در سونوگرافی داپلر می‌توان جریان خون غیرطبیعی به یک شریان یا ورید را شناسایی کرد و بنابراین می‌توان مشکلات جدی مانند لخته شدن خون یا ضعف در گردش‎ خون را به‌موقع تشخیص داد.

انواع سونوگرافی داپلر

انواع مختلفی از سونوگرافی داپلر وجود دارد که با توجه به نوع بیماری یا مشکل ایجادشده برای بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به انواع سونوگرافی داپلر اشاره می‌کنیم.

 • داپلر رنگی: در این نوع از سونوگرافی از رایانه برای تغییر امواج صوتی به رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود. این رنگ‌ها سرعت و جهت جریان خون را در زمان واقعی نشان می‌دهند.
 • سونوگرافی پاور داپلر: این نوع سونوگرافی جزئیات بیشتری از جریان خون را نشان می‌دهد؛ اما قادر به نشان دادن جهت جریان خون نیست.
 • سونوگرافی داپلر طیفی: در این شکل از سونوگرافی اطلاعات به شکل نمودار نشان داده می‌شود و می‌تواند میزان مسدود شدن رگ را نشان دهد.
 • سونوگرافی داپلر دوبلکس: در این نوع سونوگرافی از عروق و اندام‌ها تصویر تهیه می‌شود و سپس با استفاده از مانیتور مانند داپلر طیفی تصاویر به نمودار تبدیل می‌شوند.
 • سونوگرافی داپلر مداوم: در این نوع سونوگرافی امواج صوتی به‌طور مدام ارسال و دریافت می‌شود. در این روش امکان اندازه‌گیری دقیق‌تری از سرعت جریان خون وجود دارد.
سونوگرافی داپلر چیست

تفاوت سونوگرافی داپلر با انواع دیگر سونوگرافی

همان‌طورکه اشاره کردیم سونوگرافی داپلر برای تخمین میزان جریان خون و انسداد احتمالی در عروق به کار می‌رود و از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود. در سونوگرافی استاندارد یا معمولی از امواج صوتی برای تهیه‌ی تصاویر از اندام‌ها استفاده می‌شود؛ اما تفاوت آن این است که مانند سونوگرافی داپلر قادر به تشخیص میزان جریان خون یا انسداد عروق نیست.

سونوگرافی داپلر در تشخیص مواردی مانند آسیب‌های عروقی، تومورهای عروقی، ترومبوز، انسداد عروق و … کاربرد دارد.

از سونوگرافی داپلر در چه مواردی استفاده می‌شود

سونوگرافی داپلر روشی تشخیصی است که متخصصان از آن برای تعیین میزان جریان خون به اندام‌ها و انسداد عروق از آن بهره می‌برند. نتایج حاصل از سونوگرافی داپلر می‌تواند در پیشگیری از بسیاری از مشکلات جدی مانند بیماری‌های قلبی و سکته مؤثر باشد.

مواردی که در آن از سونوگرافی داپلر استفاده می‌شود:

 • آسیب به عروق خونی
 • ناهنجاری در ساختار قلب
 • انسداد مانند ترومبوز وریدهای عمقی
 • تنگی و سختی عروق (که می‌تواند موجب کاهش جریان خون به پاها شود.)
 • ترومبوفلبیت‌های سطحی که منجر به تورم وریدهای پاها می‌شوند.
 • تومورهای عروقی در پاها
 • بیماری برگر یا ترومبوانژئیت انسدادی (یک بیماری نادر که موجب تورم عروق دست‌وپا می‌شود.)
 • تغییر در عملکرد قلب
 • تغییر در جریان خون بعد از جراحی
 • تغییرات جریان خون در دوران بارداری یا در جنین

نحوه انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش کاملاً ایمن و غیرتهاجمی است که ممکن است در مطب یا مرکز درمانی انجام شود. گاهی ممکن است قبل از انجام سونوگرافی داپلر نیاز به در آوردن لباس یا جواهرات باشد؛ اما نیازی به برداشتن عینک، سمعک، لنزهای تماسی و دندان مصنوعی نیست.

سپس بیمار روی تخت معاینه دراز می‌کشد و پزشک با استفاده از پروب (مبدل) آغشته به ژل امواج صوتی با فرکانس بالا را به شریان‌ها و وریدها ارسال می‌کند. برای بررسی ممکن است کاف فشارخون به دست یا پا بسته شود؛ این کار به مقایسه‌ی فشارخون در نواحی مختلف کمک می‌کند.

هنگامی‌که مبدل بر روی پوست نواحی بازو یا پا فشار داده می‌شود، تصاویری از عروق خونی بر روی مانیتور ایجاد می‌شود. این تصاویر جریان خون شریان و وریدها را نشان می‌دهند و تنگی یا انسداد ایجادشده در مسیر عروق را تشخیص می‌دهند.

آمادگی لازم برای انجام سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر اغلب نیازی به آمادگی خاصی ندارد؛ بااین‌حال بهتر است از کشیدن سیگار، چند ساعت قبل از سونوگرافی داپلر خودداری شود. سیگار کشیدن باعث تنگ شدن عروق و بروز خطا در نتایج سونوگرافی می‌شود.

عوارض سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر یک روش تشخیصی ایمن و غیرتهاجمی است و هیچ گونه عارضه‌ای برای بیمار ندارد. این روش به‌قدری بی‌خطر است که در دوران بارداری نیز از آن استفاده می‌شود.

کلام آخر دکترساینا

سونوگرافی داپلر روشی ایمن و غیرتهاجمی است که به‌نظر می‌رسد هیچ‌گونه خطر یا عوارضی برای بیمار ندارد. انجام سونوگرافی داپلر نیاز به آمادگی قبلی خاصی ندارد؛ بااین‌وجود درصورتی‌که در مورد نحوه‌ی انجام این روش یا تفسیر پاسخ آن سؤالی دارید، می‌توانید از پزشک متخصص مشاوره دریافت کنید.

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بیش از ۲۵۰۰ پزشک و روان‌شناس متخصص مشاوره آنلاین دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا