نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

تست پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری پاتولوژی است که برای تشخیص سلول‌های سرطانی یا پیش‌سرطانی دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. خانم‌ها پس از ۲۱ سالگی باید به‌طور منظم تست پاپ اسمیر را انجام دهند. در این مقاله درباره‌ی چگونگی انجام آزمایش پاپ اسمیر و دفعات لازم انجام آن برای افراد مختلف صحبت می‌کنیم.

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یک آزمایش پاتولوژی برای تشخیص سرطان دهانه‌ی رحم در زنان است. در این تست پزشک از سلول‌های دهانه‌ی رحم یا سرویکس (فاصله‌ی بین واژن و رحم) نمونه‌برداری می‎کند. سپس نمونه برای بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می‌شود.

تشخیص زودهنگام سرطان دهانه‌ی رحم از طریق پاپ اسمیر، موفقیت درمان را افزایش می‌دهد. پاپ اسمیر همچنین تغییرات سلولی را که احتمال سرطانی شدن دارند تشخیص می‌دهد و فرد می‌تواند برای جلوگیری از ابتلا به سرطان رحم اقدام کند؛ بنابراین انجام پاپ اسمیر برای همه زنان ضروری است و باید زیر نظر متخصص زنان انجام شود.

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک یا مراکز درمانی قابل انجام است و تنها چند دقیقه طول می‌کشد. برای انجام تست لازم است که فرد لباس‌زیر خود را در آورد و سپس بر روی میز معاینه زنان به پشت دراز کشیده و زانوها را خم کرده و پاشنه‌های پا را در رکاب قرار دهد.

پاپ اسمیر چگونه انجام میشود

پزشک به‌آرامی وسیله‌ای به نام اسپکولوم را وارد واژن می‌کند. اسپکولوم دیواره‌ی واژن را به‌خوبی از هم باز کرده تا پزشک بتواند به‎راحتی دهانه‌ی رحم را مشاهده کند. ممکن است هنگام واردکردن این وسیله کمی احساس درد یا فشار در لگن ایجاد شود که طبیعی است.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم از سلول‌های دهانه‌ی رحم نمونه‌برداری می‌کند. نمونه به آزمایشگاه ارسال می‌شود و ازنظر رشد سلول‌های غیرطبیعی یا وضعیت پیش‌سرطانی بررسی می‌شود.

در پاپ اسمیر چه چیزهایی مشخص می‌شود؟

تست پاپ اسمیر روشی برای تشخیص سلول‌های غیرطبیعی دهانه‌ی رحم است. همچنین ممکن است آزمایشگاه بنا به درخواست پزشک از نمونه‌ی تهیه‌شده را از نظر HPV نیز بررسی کند. برخی ا انواع ویروس HPV باعث بروز سرطان دهانه رحم در زنان می‌شود و آزمایش پاپ اسمیر و  آزمایش HPV تست‌های غربالگری سرطان دهانه‌ی رحم هستند.

چه افرادی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

بر اساس راهنمای جدید توصیه می‌شود زنان از سن 21 سالگی هر سه سال یک‌بار پاپ اسمیر انجام دهند.[1] برخی زنان ممکن است در معرض ابتلا به سرطان یا عفونت باشند بنابراین لازم است که به‌طور منظم بررسی شوند. همچنین در شرایط زیر ممکن است نیاز به انجام پاپ اسمیر مکرر باشد:

  • ابتلا به ایدز (HIV+)
  • تضعیف سیستم ایمنی به دنبال شیمی‌درمانی یا پیوند عضو
  • درصورتی‌که بالای 30 سال سن دارید و تاکنون نتیجه‌ی پاپ اسمیر غیرطبیعی نداشته‌اید بهتر است هر 5 سال یک‌بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید (توجه کنید که نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر در کنار تست HPV ارزشمند است و درصورتی‌که نتیجه HPV نیز منفی باشد می‌توان پاپ اسمیر را هر 5 سال یک‌بار تکرار کرد.)

 پاپ اسمیر یک تست روتین غربالگری است که با توجه به سن و شرایط فرد باید هر چندسال یک‌بار تکرار شود.

چند وقت یک بار باید تست پاپ اسمیر انجام داد؟

انجام تست پاپ اسمیر در زنان از سن 21 سالگی و آزمایش HPV از 30 سالگی توصیه می‌شود. تعداد دفعات انجام تست بستگی به عواملی مانند سن، تاریخچه‌ی پزشکی و نتایج آخرین تست پاپ اسمیر و HPV دارد. به‌طورکلی پاپ اسمیر در شرایط سنی زیر توصیه می‌شود:

  • 21 تا 29 سالگی هر 3 سال یک‌بار
  • 30 تا 65 سالگی پاپ اسمیر بدون انجام HPV هر 3 سال یک‌بار
  • 30 تا 65 سالگی پاپ اسمیر و انجام HPV هر 5 سال یک‌بار
  • 65 سال به بالا با توجه به نتیجه تست ممکن است دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نباشد.
  • زنان مبتلابه ایدز سالی یک‌بار
  • برای تمامی دخترانی که مادر آن‌ها در دوران بارداری داروی دی اتیل استیل بسترول (DES) مصرف کرده‌اند سالی یک‌بار. مصرف این دارو خطر سرطان رحم را افزایش می‌دهد

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه معناست؟

نتیجه‌ی تست پاپ اسمیر می‌تواند عادی، نامشخص و غیرطبیعی باشد. عادی یعنی نشانه‌ای از سلول‌های غیرطبیعی وجود ندارد و جایی برای نگرانی نیست. در شرایطی که جواب پاپ اسمیر نامشخص باشد یعنی آزمایشگاه قادر به تشخیص طبیعی یا غیرطبیعی بودن نمونه نیست و احتمالاً نیاز به تکرار آزمایش وجود دارد.

جواب غیرطبیعی نشان‌دهنده‌ی آن است که ظاهر سلول‌های دهانه رحم با سلول‌های طبیعی فرق می‌کند و باید بررسی بیشتری انجام شود. به‌زودی دکتر ساینا مقاله جامعی درخصوص تفسیر تست پاپ اسمیر منتشر خواهد کرد.

کلام آخر دکترساینا

پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری مهم است که باید پس از ۲۱ سالگی به‌طور منظم انجام شود. با انجام منظم تست پاپ اسمیر می‌توانید از یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنان یعنی سرطان دهانه‌ی رحم پیشگیری کنید. اگر درباره‌ی زمان مناسب برای انجام این آزمایش یا موارد دیگری سوال دارید می‌توانید همین حالا در سامانه دکتر ساینا از بهترین پزشکان مشاوره آنلاین زنان دریافت کنید.

سؤالات متداول

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکترساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بهترین پزشکان و روان‌شناسان مشاوره آنلاین پزشکی متنی، صوتی یا ویدیویی دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا