نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

علائم افسردگی در زنان و روش‌های درمان آن

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

افسردگی در زنان شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد. عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی مختلف می‌تواند منجربه بروز افسردگی زنان شود. متأسفانه برخی از افراد نسبت به نشانه های افسردگی در زنان بی‌توجه‌اند و آن را با ناراحتی و احساسات روزمره اشتباه می‌گیرند. ما در این مقاله به انواع افسردگی در زنان و علائم آن می‌پردازیم.

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی بیماری روحی-روانی است و اغلب با احساس ناراحتی، پوچی و بی‌هدفی همراه است. در مواردی که چنین احساساتی حداقل دو هفته طول بکشند، فرد مشکوک به افسردگی در نظر گرفته می‌شود. افسردگی باعث می‌شود فعالیت‌های روزمره و تفریحات مختلف برای فرد لذت‌بخش نباشند. افسردگی بر کار یا تحصیل اثر منفی گذاشته و روابط شخصی مانند روابط خانوادگی، روابط دوستانه و زندگی مشترک افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

احتمال بروز افسردگی در زنان تقریباً دوبرابر مردان است.[1] باید بدانید که افسردگی بخشی طبیعی از زندگی نیست و با ناراحت بودن بسیار متفاوت است. زنان با شناخت بهتر افسردگی، علت های بروز افسردگی، علائم افسردگی در زنان و راه‌های درمان آن می‌توانند با این بیماری مقابله کنند و سلامت روحی خود را بازیابند.

عوامل مختلفی از جمله زمینه‌ی خانوادگی و عوامل بیرونی مانند استرس زیاد، تجربه‌های تلخ و … می‌تواند منجربه بروز افسردگی در زنان شود.

علائم افسردگی در زنان

علائم افسردگی در همه‌ی زنان یکسان و مشترک نیستند. بعضی از زنان فقط یک یا دو مورد از علائم افسردگی را بروز می‌دهند؛ درحالی‌که بعضی ممکن است علائم زیاد و مختلفی داشته باشند. شدت بروز علائم نیز در افراد مختلف متفاوت است.

شایع‌ترین علائم افسردگی در زنان عبارت‌اند از:

 • احساس ناراحتی و پوچی
 • گریه کردن‌های زیاد و گاهی بدون دلیل مشخص
 • احساس ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی یا بی‌فایدگی
 • بی‌علاقه شدن نسبت به کارهایی که در گذشته از انجام آن‌ها لذت می‌بردند.
 • کاهش انرژی و خستگی شدید یا مزمن
 • دشواری در تمرکز، به‌یادآوردن یا تصمیم‌گیری
 • بی‌خوابی، صبح زود بی‌دلیل از خواب بیدار شدن یا زیاد خوابیدن و عدم تمایل به خارج شدن از تخت
 • ازدست‌دادن اشتها که می‌تواند منجر به کاهش وزن شود، یا زیاده‌روی در غذا خوردن که منجر به اضافه‌وزن می‌شود.
 • فکر کردن به خودکشی یا آسیب رساندن به خود
 • عصبانی شدن، اذیت شدن یا دلخور شدن با ساده‌ترین محرک‌ها
 • علائم بالینی مانند سردرد، دل‌درد و حالت تهوع و درد مزمن که حتی پس از مصرف دارو بهبود پیدا نکنند.
 • تغییرات ناگهانی و شدید خلق‌وخو
 • حملات هراس

افسردگی در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. افسردگی یک بیماری جدی است که نیاز به درمان دارد. درصورتی‌که علائم افسردگی را تجربه می‌کنید حتماً با یک روان‌شناس مشورت کنید.

علل بروز افسردگی در زنان

نوسانات هورمونی و تغییرات فیزیولوژیکی از اصلی‌ترین دلایل بروز افسردگی در زنان هستند که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت؛ ولی علاوه بر این موارد برخی عوامل دیگر نیز در بروز افسردگی در زنان اثر پررنگی دارند:

عوامل ژنتیکی

ژنتیک در بروز بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی تأثیرگذار است. سابقه‌ی خانوادگی افسردگی احتمال بروز افسردگی در زنان را افزایش می‌دهد. البته فاکتورهای ژنتیکی به‌تنهایی سبب افسردگی نمی‌شوند و عوامل محیطی، شخصی و اجتماعی نیز بر احتمال بروز افسردگی اثر می‌گذارند.

علائم افسردگی شدید در زنان
استرس شغلی احتمال بروز افسردگی در زنان را افزایش می‌دهند.

شرایط استرس‌زا

اغلب زنان در زندگی روزمره‌ی خود وظایف بسیار زیاد و متنوعی را برعهده دارند. مدیریت خانه، مراقبت از کودکان، و در زنان شاغل رسیدگی به امور کاری هرکدام به‌تنهایی می‌توانند استرس‌زا باشند.

تجمع وظایف مختلف و تداخل آن‌ها با یکدیگر (برای مثال تداخل ساعات کاری با مراقبت از کودکان) با بروز افسردگی در زنان ارتباط مستقیم دارد. این مشکل در شرایطی که وظایف به‌طور متعادل بین زن و شوهر تقسیم نشده باشند تشدید می‌شود.

عوامل محیطی

رخدادهای کودکی و بزرگسالی و تجریبات مختلف افراد بر روحیه و سلامت روانی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. احتمال افسردگی در افرادی که وقایع تلخی مانند تجاوز یا ازدست‌دادن عزیزان خود را تجربه کرده‌اند بیشتر از دیگران است.

مشکلات اجتماعی

علاوه‌بر مشکلات شخصی، زنان در جامعه نیز با دغدغه‌های بسیار بغرنجی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در جامعه‌ی ما زنان اغلب تحت فشارهای عاطفی شدیدی هم از طرف خانواده و هم از طرف جامعه هستند. تجمع این احساسات منفی و ناتوانی در بهبود شرایط می‌تواند از اصلی‌ترین دلایل بروز افسردگی در زنان باشد.

علائم افسردگی شدید در زنان
استرس شغلی احتمال بروز افسردگی در زنان را افزایش می‌دهند.

افسردگی پیش از قاعدگی در زنان

عادت ماهانه در زنان هر ماه با تغییرات و افت‌وخیزهای هورمونی همراه است. این نوسانات هورمونی ممکن است اثرات جسمی و روحی به همراه داشته باشند. افسردگی پیش از قاعدگی براساس شدت و علائم بالینی به دو نوع PMS (پی ام اس) و PMDD (پی ام دی دی) تقسیم‌بندی می‌شود.

 • پی‌ام‌اس یا سندرم پیش از قاعدگی با علائمی مثل نفخ، سردرد، احساس اضطراب و حساس شدن همراه است. افسردگی ناشی از PMS کوتاه‌مدت و نسبتاً خفیف است.
 • نوع دیگر افسردگی پیش از قاعدگی، PMDD یا اختلال دیسفریک پیش از قاعدگی است که شدیدتر و البته نادرتر از سندرمpms  است. افسردگی و سایر علائم PMDD به‌قدری شدید هستند که زندگی روزمره، روابط شخصی و عاطفی و زندگی کاری و حرفه‌ای فرد را مختل می‌کنند. اختلال دیسفریک پیش از قاعدگی در بسیاری از موارد به مصرف دارو و درمان‌های تخصصی نیاز دارد.

بسیاری از زنان افسردگی پیش از قاعدگی را تجربه می‌کنند که در موارد شدید نیاز به درمان دارد.

افسردگی پس از زایمان

زایمان یکی از نقاط عطف زندگی زنان است که نه‌تنها از لحاظ جسمی زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بلکه به‌دلیل تغییر مهمی که در زندگی روی می‌دهد و همچنین تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری و زایمان، می‌تواند حالات روحی و روانی زنان را نیز تغییر دهد. بسیاری از زنان یک یا دو هفته پس از زایمان دچار نوعی احساس غم و ناراحتی می‌شوند که نسبتاً شایع و طبیعی است.

علت افسردگی در زنان
افسردگی پس از زایمان در بین زنان نسبتاً شایع است

درصورتی‌که این احساس به مدت بیشتری ادامه پیدا کند یا شدیدتر از حالت عادی باشد، آن را با نام افسردگی پس از زایمان می‌شناسند. افسردگی پس از زایمان ممکن است با علائمی مانند گریه کردن‌های زیاد و بیش‌ازحد، کاهش اعتمادبه‌نفس و احساس مادر بد بودن، اضطراب یا اختلالات خواب همراه باشد.

افسردگی ناشی از یائسگی

یائسگی (پساقاعدگی) به دنبال نوسانات هورمونی اتفاق می‌افتد. افت شدید هورمون استروژن در این دوره می‌تواند محرک بروز افسردگی باشد. علاوه‌بر تغییرات هورمونی، بعضی موارد احتمال بروز افسردگی ناشی از پساقاعدگی را بالا می‌برد:

 • کیفیت پائین خواب شبانه
 • سابقه‌ی فردی افسردگی
 • اضطراب و استرس
 • افزایش وزن
 • بروز یائسگی در سن کمتر از حالت طبیعی
 • یائسگی ناشی از عمل برداشتن تخمدان‌ها

شما می‌توانید با مطالعه‌ی مقاله‌ی درمان گرگرفتگی و علائم یائسگی اطلاعات کامل‌تری درمورد یائسگی و راه‌های بهبود علائم ناشی از آن کسب کنید.

درمان افسردگی شدید در زنان
درمان‌های تخصصی بسیاری برای درمان افسردگی زنان وجود دارد.

روش های درمان افسردگی در زنان

افسردگی اختلال شایعی است که درمان‌های تخصصی بسیاری دارد. بعضی از روش‌های فردی و راهکارهای شخصی در بهبود افسردگی و علائم آن مؤثر هستند؛ ولی در بسیاری از مواقع کافی نیستند. در چنین مواقعی بهتر است با یک متخصص درمورد مشکل خود مشورت کنید تا بتوانید درمان مناسبی را انتخاب کنید.

مشاوره با روانشناس و روان‌درمانی از مؤثرترین روش‌های درمان افسردگی محسوب می‌شود. در جلسات مشاوره، روان‌شناس به شما کمک می‌کند پس از یافتن ریشه‌ی افسردگی، آن را به‌درستی مدیریت کنید.

درمان‌های دارویی نیز در بهبود افسردگی اثربخشی بالایی دارند. انواع بسیار مختلفی از داروها وجود دارند که با مکانیزم‌های مختلف علائم ناشی از افسردگی را بهبود داده و این اختلال را درمان می‌کنند.

دکترساینا در مقاله‌ی درمان افسردگی به‌طور کامل به این روش‌های درمانی پرداخته است.

راه های غلبه بر افسردگی

علاوه‌بر روش‌های درمانی افسردگی، بعضی از راهکارهای فردی نیز می‌توانند در غلبه بر افسردگی به شما کمک کنند:

 • هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید؛ افسردگی و اختلالات خواب رابطه‌ی تنگاتنگی با یکدیگر دارند. بهبود زمان و کیفیت خواب می‌تواند در غلبه‌بر افسردگی به شما کمک کند.
 • استرس خود را کنترل کنید؛ استرس هم تشدیدکننده‌ی افسردگی است و هم یکی از دلایل بروز آن. شاید کنترل استرس سخت به نظر برسد ولی راهکارهای مختلفی برای کاهش دادن و کنترل استرس وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند.
 • تکنیک‌ها و ورزش‌های آرامش‌بخش را یاد بگیرید؛ تکرار روزانه‌ی تمرین‌های خودمراقبتی و آرامش‌بخش نه‌تنها به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند؛ بلکه در بهبود خواب، کاهش استرس و افزایش احساس شادی مؤثر است.
 • به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی را مد نظر قرار دهید؛ حیوانات خانگی می‌توانند شادی و انرژی بیشتری به زندگی شما وارد کنند و افزایش‌دهنده‌ی امید به‌ زندگی باشند. حیوانات خانگی برای بسیاری از امور به کمک شما نیاز دارند و احساس «مورد نیاز واقع شدن» در کاهش افسردگی اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد.
 • علایق خود را با اشتیاق بیشتری دنبال کنید؛ شاید فعالیت‌هایی که قبلا برای‌تان جذاب بوده‌اند در حین افسردگی چندان کششی در شما ایجاد نکنند؛ اما سعی کنید این فعالیت‌ها را کنار نگذارید و خودتان را مجبور به انجام آن‌ها کنید.

کلام آخر دکترساینا

افسردگی در زنان شیوع بیشتری دارد؛ اما متأسفانه برخی از زنان این علائم را جدی نمی‌گیرند. به‌خاطر داشته باشید که افسردگی یک بیماری جدی است که نیاز به مداخله روان‌شناس یا روان‌پزشک دارد. درصورتی‌که علائم افسردگی را در خود یا عزیزانتان مشاهده می‌کنید، حتماً با روانشناس صحبت کنید. شما می‌توانید در سامانه دکترساینا در اسرع وقت از بهترین روانشناسان مشاوره آنلاین روانشناسی دریافت کنید.

سؤالات متداول

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بیش از ۲۵۰۰ پزشک و روان‌شناس متخصص مشاوره آنلاین دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا