نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

رفع تیرگی واژن | بایدها و نبایدهای سفید کردن واژن

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

رفع تیرگی واژن موضوعی‌ست که در چند سال اخیر بیشتر به گوش می‌خورد. دلیل این امر را احتمالاً باید در تبلیغات صورت‌گرفته جستجو کرد؛ تبلیغاتی که تلاش می‌کند به زنان بقبولاند دچار نقص هستند و باید برای سفید کردن واژن خود اقدام کنند. اما درمان تیرگی واژن چه فواید و چه مضراتی دارد؟ آیا درمان خانگی تیرگی واژن مؤثر است و تاثیر جوش شیرین بر تیرگی واژن چیست؟

در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا سعی کرده‌ایم تا به تمامی پرسش‌های شما پاسخ ‌دهیم. برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید، تیتر را لمس کنید.

فهرست آنچه می‌خوانید:

رفع تیرگی واژن به چه معناست؟

بسیاری از زنان نگرانند که دستگاه تناسلی آن‌ها طبیعی به نظر نرسد؛ اما واقعیت این است که اندام‌های تناسلی مثل هم نیستند و بنابراین طبیعی است که واژن زنان اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی داشته باشد. حتی بوی واژن‌ها نیز با هم متفاوت است. تنها درحالتی‌که در واژن خود احساس درد یا ناراحتی داشته باشید شرایط غیرعادی است.

آناتومی واژن
آناتومی واژن

واژن دو لبه دارد؛ لبه‌های داخلی (لابیا مینور) و لبه‌های خارجی (لابیا ماژور). به طور معمول این لابیاها از پوست اطراف تیره‌تر هستند؛ ولی هیچ رنگ خاص و یکسانی وجود ندارد. رنگ این لبه‌ها در برخی افراد ممکن است صورتی یا بنفش باشد، درحالی که در برخی دیگر ممکن است قرمز یا قهوه‌ای باشد.

همچنین هنگامی که افراد تحریک می‌شوند رنگ کلیتوریس و لابیا مینور تیره‌تر از حالت عادی می‌شود که کاملا طبیعی بوده و به دلیل افزایش جریان خون در منطقه است. بعد از ارگاسم و بازگشت به حالت عادی رنگ پوست نیز به رنگ معمول خود برمی‌گردد.

تیرگی واژن بیش از آنکه مسئله‌ای پزشکی باشد، مسئله‌ای روانی و زیباشناختی است که از تبلیغات و باورهای غلط رایج درباره‌ی اندام‌های تناسلی ناشی می‌شود. تیره بودن پوست این ناحیه نسبت به بقیه‌ی بدن کاملاً طبیعی است و نیاز به هیچ اقدامی برای درمان تیرگی واژن نیست. بدن افراد با هم متفاوت است؛ توصیه می‌شود تفاوت‌ها را پذیرفته و در صدد دستکاری بدن خود نباشید.

چه‌موقع تغییر رنگ ناحیه تناسلی نگران‌کننده است؟

معمولاً تغییر رنگ به‌تنهایی نگران‌کننده نیست مگر این‌که علائم دیگری به همراه آن تجربه کنید. در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • رنگ پس از یک یا دو روز محو نشده است.
 • لابیا متورم شده یا احساس خارش دارد.
 • ترشحات سبز یا زرد دارید.
 • بوی غیرمعمولی حس می‌کنید.
 • لکه‌های کوچک رنگی دیده می‌شوند.

این موارد می‌توانند نشانه‌ای از عفونت مخمری یا محرک‌های دیگر باشند و بسیار مهم است که خانم‌ها درصورت مشاهده چنین علائمی به دکتر زنان مراجعه کنند تا مورد معاینه تخصصی قرار گیرند.

چه راه‌هایی برای رفع تيرگي واژن وجود دارد؟

به‌طورکلی سفید کردن واژن کار درستی نیست و باید از آن پرهیز کرد؛ ولی اگر بر انجام آن اصرار دارید حتماً ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید:

سفید کردن واژن مجموعه‌ای از پروسه‌هایی شامل استفاده از کرم رفع تیرگی ناحیه تناسلی، لایه‌برداری شیمیایی یا لیزردرمانی با هدف روشن شدن پوست در اطراف ناحیه‌ی بیکینی است.

باوجوداینکه این کار را سفید کردن واژن می‌نامند، ولی این کار به هیچ وجه کانال داخلی واژن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد؛ بلکه فقط دستگاه تناسلی خارجی و گاهی اوقات قسمت داخلی ران پا را شامل می‌شود.

سفید کردن واژن چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های بسیار زیادی برای رفع تیرگی واژن وجود دارند؛ روش‌های خانگی (که می‌توانند خطرناک باشند)، پمادهای موجود در بازار، سرم‌های خاص و عمل با لیزر.

اما وجود روش‌های متعدد برای رفع تیرگی واژن و رفع تیرگی بیکینی به این معنی نیست که تمامی آن‌ها معتبر و بی‌خطر هستند.

آیا برای روشن کردن واژن می‌توان از سفیدکننده و وایتکس استفاده کرد؟

خیر! علی‌رغم نام این کار، سفید کردن واژن هرگز و هرگز و هرگز نباید با مواد سفیدکننده مثل وایتکس انجام شود. اگرچه در ترکیبات کرم‌ها و سرم‌ها اسم “سفیدکننده” به چشم می‌خورد، ولی این مواد با سفیدکننده‌های خانگی متفاوتند.

روش‌های روشن کردن واژن می‌توانند عوارض متعددی داشته باشند؛ به‌خصوص اگر این روش‌ها به‌صورت خانگی و بدون نظارت متخصص انجام شوند. توصیه می‌شود از اقدامات مربوط به روشن کردن واژن به‌طورکل پرهیز کنید؛ اما اگر اصرار بر انجام این اقدامات دارید حتماً از پزشک متخصص و مطمئن کمک بگیرید.

آیا اصلاح موهای زائد تاثیر بر سفید کردن واژن دارد؟

علی‌رغم آن‌چه ممکن است شنیده باشید اصلاح کردن موهای زائد تاثیری بر سفید کردن واژن ندارد. البته ممکن است به دلیل نبودن موها پوست کمی روشن‌تر به نظر برسد؛ ولی رنگ پوست تغییری نمی‌کند.

تاثیر جوش شیرین بر تیرگی واژن
استفاده از جوش شیرین بر روی پوست می‌تواند عوارض متعددی به همراه داشته باشد

تاثیر جوش شیرین بر تیرگی واژن چیست؟

برخی منابع غیرمعتبر سفید کردن واژن با جوش شیرین را توصیه کرده‌اند؛ اما تاثیر جوش شیرین بر تیرگی واژن چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید بدانید که استفاده از جوش شیرین بر روی پوست می‌تواند عوارض متعددی به همراه داشته باشد. جوش شیرین می‌تواند منجر به خشکی پوست، ایجاد چروک، ایجاد حساسیت، سوزش و التهاب شود.

همچنین محیط واژن یک محیط اسیدی است و جوش شیرین به‌واسطه‌ی خاصیت قلیایی که دارد این اسیدیته را به‌هم‌زده و باعث می‌شود محیط واژن مستعد انواع عفونت‌های قارچی و باکتریایی شود. بنابراین، استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن واژن به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

چرا زنان به دنبال رفع تیرگی واژن هستند؟

به‌طورمعمول زنان رفع سیاهی واژن را با امید به اینکه پوست واژن خود را هم‌رنگ بقیه بدن کنند انجام می‌دهند. اما این کار چه ایرادی دارد؟

1. واژن به‌طور طبیعی تیره‌تر از بقیه بدن می‌باشد.

2. رنگدانه‌های موجود در لابیا می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله سن، بارداری و سطح هورمون‌ها تغییر کند.

مردم از ظاهر واژن خود انتظارات غیرواقعی دارند و در نتیجه بیش از آن‌كه ظاهر طبیعی واژن خود را بپذیرند، برای دستیابی به ظاهری خاص تلاش می‌كنند.

آیا داشتن واژن تیره‌تر از بقیه بدن عادی است؟

بله! البته. تمامی پوست بدن همواره درحال تغییر است و واژن که پوستی حساس و ظریف دارد نیز از این قاعده مستثنی نیست. تغییر رنگ واژن طبیعی است و ناسالم یا زشت نیست.

تغییر رنگ واژن به چندین دلیل اتفاق می‌افتد:

 • تیره شدن ناحیه تناسلی معمولاً نتیجه‌ی تغییرات هورمونی طبیعی و عادی است که در مراحل مختلف زندگی مانند بارداری، دوره پیشا یائسگی و یائسگی اتفاق می‌افتند.
 • تیره شدن پوست ناحیه تناسلی می‌تواند نتیجه‌ی اپیلاسیون مکرر ناحیه بیکینی باشد. اپیلاسیون می‌تواند باعث ایجاد پینه در ناحیه بیکینی شود که باعث تیره‌تر شدن پوست می‌شود.
 • ژنتیک‌های مختلف پوست، پیری و افزایش وزن از دیگر دلایل عمده‌ی این تغییرات رنگ پوست هستند.

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین مسئله این است که اگر پوست واژن تغییر رنگ ناگهانی و شدیدی داشت حتماً با پزشک زنان صحبت کنید؛ چنین اتفاقی می‌تواند ناشی از یک بیماری باشد. تغییرات ناگهانی در پوست واژن می‌تواند نشانگر اگزما، سرطان واژن، ضایعات واژن یا دیابت باشد.

آیا سفید کردن واژن فایده‌ای دارد؟

از دیدگاه سلامتی و پزشکی رفع تیرگی واژن هیچگونه فایده‌ای ندارد. اما در برخی افراد ممکن است باعث افزایش احساس شادی و رضایت شود.

درواقع نوع نگاه جنسیت‌زده‌ای که به‌واسطه فیلم‌های پورنوگرافی و تبلیغات القا می‌شود باعث می‌شود که حس رضایت از خودتان را با معیارهای اشتباهی بسنجید. 

آیا تحقیقاتی وجود دارد که اقدامات مربوط به روشن کردن واژن را تأیید کند؟

خیر. در واقع کالج تخصصی زنان و زایمان آمریکا موضعِ مخالفت نسبت‌به افزایش اقدامات زیبایی دستگاه تناسلی مانند سفید کردن واژن اتخاذ کرده است.

طبق گفته‌های این متخصصان چنین عمل‌هایی از نظر پزشکی ضرورتی ندارند و ایمنی و اثربخشی آن‌ها شک‌برانگیز است.[1]

اگر همسرتان از شما بخواهد واژن خود را سفید کنید چطور؟

در چنین شرایطی بهتر است با صبر و حوصله درمورد بهداشت واژن و حساسیت چنین عملی برای همسرتان توضیح بدهید.

متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای شریک زندگی خود توضیح دهید که تیره‌تر بودن پوست ناحیه‌ی تناسلی امری طبیعی و معمول است. حتی می‌توانید به سایت‌های معتبر پزشکی رجوع کرده و با استناد به عکس‌ها و توضیحات موجود در منابع معتبر این مسئله را برای همسرتان شرح دهید.

اگر پس از این توضیحات همسرتان قانع شد و از این خواسته دست کشید که عالی است! در غیر این‌صورت می‌توانید به همراه همسرتان به پزشک متخصص یا مشاور مراجعه کنید.

آیا سفید کردن واژن بی‌خطر است؟

نه واقعاً! پوست ناحیه‌ی تناسلی بسیار لطیف و حساس است و سفید کردن واژن می‌تواند باعث انواع تحریکات و مشکلات پوستی شود. چنین عمل‌هایی به‌طور بالقوه بسیار خطرناک هستند.

پوست اطراف واژن و اندام تناسلی شما نسبت به سایر نواحی بدن حساسیت بیشتری دارد. حتی اگر سفید کردن واژن به درستی انجام شود، لیزرها و لایه‌برداری شیمیایی خطر سوختن و تغییر رنگ این پوست حساس را به همراه دارند. پزشکان همچنین در مورد استفاده از کرم‌های سفیدکننده حاوی هیدروکینون هشدار می‌دهند. اگر هیدروکینون به مدت طولانی و با غلظت زیاد استفاده شود می‌تواند باعث ایجاد لک سیاه در پوست شود.

سفید کردن واژن می‌تواند منجر به درد، سوزش، تحریک، قرمزی، بثورات پوستی و حتی آسیب‌های عصبی طولانی‌مدت شود. این بدان معنا نیست که چنین عوارض جانبی حتماً اتفاق می‌افتند؛ ولی احتمال بروز آن‌ها وجود دارد. مطمئناً بسیاری از زنان به چنین مشکلاتی برنمی‌خورند و مشکلی ندارند؛ اما بسیاری از آن‌ها ممکن است مشکلات شدیدی مانند سوختگی، ورم و درد واژن را تجربه کنند.

به‌طورکلی سفید کردن واژن فکر خوبی نیست و بسیاری از پزشکان حتی این کار را انجام نمی‌دهند. سفید کردن واژن عمل رایجی نیست ولی به‌هرحال انجام می‌شود.

درکل اگر اجباری برای انجام این کار حس نمی‌کنید از سفید کردن واژن خود بپرهیزید. بدن افراد به‌طور طبیعی زیباست. برای احساس زیبایی نیازی به انجام عمل‌های خطرناک ندارید.

آیا روشن کردن واژن دردناک است؟

بله، پروسه روشن کردن واژن می‌تواند دردناک باشد. این مسئله کاملا به روشی که برای رفع تیرگی واژن در پیش گرفته‌اید، فیزیولوژی بدن‌تان، واکنش بدن‌تان به درمان انتخابی، نوع ماده‌ی درمانی و محل استعمال و طول مدت و دفعات درمان تیرگی واژن بستگی دارد.

عوارض جانبی یا خطرات احتمالی سفید کردن واژن چیست؟

بستگی دارد از چه روشی برای رفع تیرگی واژن استفاده کرده‌اید:

 • به‌طورکلی برخی از محصولات بدون نسخه و موجود در بازار که برای رفع تیرگی واژن وجود دارند می‌توانند باعث عوارض کوتاه‌مدتی نظیر تحریک واژن، ایجاد ورم، سوزش، التهاب و عفونت (مانند عفونت مخمر یا عفونت باکتریایی) شوند.
  • عوارض طولانی‌تر برخی از روش‌ها مانند لیزر و یا کرم رفع تیرگی ناحیه تناسلی می‌تواند از بین رفتن احساس در ناحیه‌ی واژن یا برعکس، احساس درد در این ناحیه شود.
 • برخی از درمان‌های سفیدکننده می‌توانند واژن را بسوزانند که منجر به زخم دائمی می‌شود و می‌تواند سبب از بین رفتن حس در واژن یا احساس درد هنگام لمس بشود.
 • در برخی موارد در کلاهک کلیتوریس زخم ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث چسبیدن کلاهک کلیتوریس به کلیتوریس شود. این اتفاق باعث می‌شود تحریک جنسی شدید و دردناک شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، کار خاصی از دست پزشکان برای درمانش برنمی‌آید.

آیا می‌توان عوارض جانبی رفع تیرگی واژن را به‌حداقل رساند؟

بله. در ادامه به این موارد می‌پردازیم:

 • به پزشکان متخصص و افراد حرفه‌ای رجوع کنید.
 • اگر کسی اصرار بر رفع تیرگی بیکینی دارد، بهترین گزینه انجام این عمل در حضور یک متخصص آموزش‌دیده است.
 • خطر عوارض ناخواسته برای لابیا مینور بسیار بیشتر از لابیا ماژور (لبه‌های خارجی واژن) است، در نتیجه بیشتر پزشکان لابیا مینور را لیزر نمی‌کنند.

اگر به مرکز لیزر مراجعه کرده‌اید و  به شما پیشنهاد می‌دهند که لابیا مینور (لبه داخلی واژن) را لیزر کنید به‌سرعت محل را ترک کنید!!!

نظر متخصصان درباره عوارض درمان تیرگی واژن چیست؟

متخصصان زنان دراین‌باره می‌گویند زنانی که به دنبال رفع سیاهی واژن هستند باید درباره‌ی عوارض جانبی و خطرات بالقوه‌ی این کار اطلاعات کامل داشته باشند. پزشکان هنوز از چون و چرای این عمل مطمئن نیستند و بدون وجود اطلاعات کافی نمی‌توان از نتیجه‌ی سفید کردن واژن مطمئن بود. اگر عوارض جانبی و خطرات درمان تیرگی واژن را نمی‌دانید به‌هیچ‌عنوان این کار را امتحان نکنید!

درمان خانگی تیرگی واژن
اگر عوارض جانبی و خطرات درمان تیرگی واژن را نمی‌دانید به‌هیچ‌عنوان این کار را امتحان نکنید.

درمان خانگی تیرگی واژن تا چه حد مؤثر است؟

بهتر است از درمان خانگی تیرگی واژن صرف‌نظر کنید، چراکه استفاده از کیت‌های سفیدکننده یا دیگر روش‌های درمان خانگی تیرگی واژن می‌تواند خطر عوارض جانبی ناخواسته را افزایش دهد.

اگر در استفاده از روش‌های درمان خانگی تیرگی واژن اصرار دارید اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

 • اگر می‌خواهید چیزی مانند اسکراب سفید کننده ناحیه تناسلی را امتحان کنید ابتدا آن را روی یک قسمت کوچک از پوست بازو تست کنید.
 • به اندازه‌ی زمانی که روی بسته‌بندی نوشته شده صبر کنید تا ببینید آیا پوست شما به این ماده واکنش نامطلوب نشان می‌دهد یا خیر.
 • اگر روی پوست بازوی خود واکنش نامطلوبی مانند درد، خارش یا تغییر رنگ داشته باشید احتمالا روی پوست دستگاه تناسلی خود نیز چنین عکس‌العملی را خواهید داشت.
 • حتی اگر روی بازوی خود عکس‌العمل نامطلوبی نداشته باشید، ممکن است این عارضه بر روی پوست دستگاه تناسلی شما ظاهر شود؛ ولی با این وجود تست کردن محصول روی پوست بازو احتمال خطر را کاهش می‌دهد.

بلاخره چه کنم؟

 • آیا پوست واژن شما به تازگی تغییر رنگ شدید و ناگهانی داشته است؟ اگر جوابتان مثبت است با پزشک زنان صحبت کنید. مشاوره با پزشک به شما کمک می‌کند از سلامت واژن خود مطمئن شوید.
 • آیا به نظرتان واژن شما تیره‌تر از حالت طبیعی است؟ نگران نباشید، واژن‌تان سالم و طبیعی است. تیره بودن پوست واژن نسبت‌به بقیه‌ی بدن عادی است.
 • واژن زنان مانند دانه‌های برف منحصر به‌فرد هستند و واژن هیچ دو نفری شبیه هم نیست. متفاوت بودن طبیعی است! پوست تیره واژن نیز طبیعی است!
 • اگر با وجود تمام خطرات احتمالی قصد سفید کردن واژن خود را دارید حتماً مواردی را که در این مقاله ذکر کردیم مطالعه کنید تا خطر آسیب‌های طولانی‌مدت را تا حد امکان کاهش دهید.

کلام آخر دکتر ساینا

تیرگی واژن بیشتر از آنکه مسئله‌ای مربوط به سلامت فرد باشد، مربوط به تبلیغات غلط و باورهای غلط در مورد اندام‌های بدن است. تغییر رنگ و ظاهرهای ناگهانی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیماری‌های خاصی باشد که نیاز به مراجعه به متخصص دارد؛ اما تیرگی چند درجه‌ی پوست ناحیه‌ی تناسلی نسبت به پوست سایر بخش‌های بدن امری کاملاً طبیعی است. ضمن‌اینکه اقدامات مربوط به سفید کردن واژن می‌توانند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سلامت شما وارد کنند.

اگر از رنگ و ظاهر اندام تناسلی خود راضی نیستید، توصیه می‌شود روی عزت‌نفس خود کار کرده و بدن طبیعی خود را دوست داشته باشید؛ اما اگر با وجود آگاهی از خطرات احتمالی کماکان اصرار بر رفع تیرگی واژن دارید، حتماً برای هر نوع اقدامی به افراد متخصص و مطمئن مراجعه کنید. همچنین بهتر است قبل از امتحان کردن درمان خانگی تیرگی واژن و استفاده‌ی خودسرانه از کرم‌های سفیدکننده با دکتر زنان مشورت کنید.

سفید کردن ناحیه تناسلی توسط لیزر یا کرم رفع تیرگی که در کلینیک‌ها انجام می‌شود به‌طور کلی ایمن‌تر از درمان‌های خانگی هستند.

سؤالات متداول

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا