Dایرانیان و معضل کمبود ویتامین

ویتامین D یکی از ویتامینهای محلول در چربی است که در درجه اول با تابش نور مستقیم آفتاب به پوست و به درجات کمتر با مصرف آبزیان تامین می شود.درگذشته تصور می شد تنها نقش ویتامین D در بدن در ارتباط با جذب کلسیم و فسفر از روده و رشد و تکامل استخوانها ست. چنانکه نرمی استخوان به دلبل کمبود این ویتامین از مدتها قبل  در کودکان شناخته شده بود و علائم اصلی خود را با پرانتزی شدن پاها وکوتاهی قد نشان می داد.

کمبود ویتامین D در بالغین به همراه کاهش تراکم استخوان و دردهاى مزمن عضلانی و استخوانی ظاهر می گردد. امروزه مشخص شده که ویتامین D علاوه بر نقشی که در رشد و تکامل استخوانها دارد در صحت عملکرد سیستم ایمنی ، خصوصا در بخشی  که به ان سیستم ایمنی سلولی گفته می شود نیز دخیل است.

هدف این مقاله توضیح پیچیدگیهای سیستم ایمنی انسان نیست، تنها مختصرا اشاره میشود که سیستم ایمنى سلولی برای مقابله با برخی عفونتها نظیر سل از اهمیت حیاتی برخوردار است . اشکال در دقت عملکرد این سیستم باعث گمراهی و خطاکاری آن شده به گونه ای که به جای مبارزه با میکروبهایی نظیر سل به تخریب بافتهای خودی بدن می پردازد و نهایتاً  باعث بروز گروه خاصی از بیماریها  شده که به انها بیماری خود ایمنی اطلاق می گردد.

بیماری های خود ایمنی دسته ای از بیماری ها هستند که در اثر اشتباه سیستم ایمنی بدن در شناخت دوست (بافت خودی) و دشمن (سلول بیگانه) بوجود می آیند. عارضه ی دیگر کمبود ویتامین D ،  مستعد کردن انسان به بیماریهایی نظیر MS ،  دیابت و انواع روماتیسمها می  باشد.اخیراً کمبود این ویتامین را در افزایش شیوع برخی انواع سرطان ها نظیر سرطانهاى  پستان، پروستات و کولون نیز دخیل دانسته اند.

متاسفانه شیوه ی  زندگی شهرنشینان ایرانی به گونه ایست که اکثر ساعات عمر خود را در فضاهای بسته و به دور از تابش آفتاب می گذرانند. از سوى دیگر ابزیان سهم کوچکی از سبد غذایی خانوارهای ایرانی را تشکیل می دهد. بطوریکه سرانه مصرف ماهی هر ایرانی در سال تنها 7  کیلوگرم بوده که در مقایسه با حد متوسط جهانی آن   ١٦.٤کیلوگرم ، رقم اندکی است . این میزان در نواحی مرکزی ایران که به طور سنتى با دریا ارتباط نداشته اند نیز از این مقدار کمتراست.  ضروری است که شهر نشینان ایرانی به مصرف آبزیان بیش از پیش اهمیت داده و نیز شرایطى ایجاد نمایند که پوست بدن خود را (قرص صورت ، آرنج و زانوها به پایین) روزانه به طور متوسط به مدت ١٠ دقیقه در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهند . لازم به ذکر است که هرچه رنگ پوست بدن  روشن تر باشد توانایى آن در تولید ویتامین D   بیشتر بوده ، بطوریکه روشنترین پوستها تقریبا ٧ برابر بیشتر از تیره ترین پوستا توانایى تولید ویتامین D دارند . قرار گرفتن کل بدن یک فرد با پوست بسیار روشن در مجاورت آفتاب تا جایی که  باعث اندک قرمزى در پوست گردد مى تواند حدود ٢٠ هزار واحد ویتامین D در بدن تولید نموده که معادل مصرف ٣ کیلوگرم ماهى و حداقل نیاز بدن براى ١.٥ ماه است.

در پایان پیشنهاد مولف به منظور ارتقاء سطح سلامتى آحاد جامعه  درکنار فراهم آوردن شرایط دسترسی همگانی به  شیر غنی شده با ویتامین D به میزان کافی و قیمت مناسب توسط مسئولین، ترغیب افراد به استفاده هر چه بیشتر از این نوع شیر در سبد غذایی روزانه می باشد.

دکتر محمد بهنیا، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر محمد بهنیا