نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

آیا جای سوختگی را میتوان با لیزر درمان کرد؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

لیزر درمانی یکی از راه های بهبود وضعیت آثار سوختگی قدیمی است. در این مقاله در مورد میزان تاثیر لیزر پوست برای درمان جای سوختگی توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

عملکرد لیزر جای سوختگی

یکی از راه های بهبود وضعیت آثار سوختگی لیزر درمانی است. این روش هم برای کودکان و هم بزرگسالانی که دچار سوختگی شده اند، استفاده می شود. زمانی که بافتی آسیب ببیند، برای بهبود نیازمند گذر زمان است. اگر چه سوختگی هم مثل هر نوع دیگری از التیام بافت ها، به مرور بهبود می یابد اما اثر آن از بین نمی رود.

به محل جوش خوردن زخم‌ها، که در اثر سوختگی، تصادف یا … ایجاد می‌شوند، جوشگاه گفته می‌شود. پس از التیام سوختگی بافت جوشگاه (اسکار) ضخیم می شود و محو کردن آن کار سختی خواهد بود. از این رو اکثر روش های از بین بردن جای سوختگی، مثل ماساژ تهاجمی اسکار و … ، نتیجه دائمی نداشته و پس از گذشت مدتی مجددا اسکار ضخیم باز می گردد.

لیزر Co2 فرکشنال

لیزرها انواع مختلفی دارند، یکی از آن ها، لیزر Co2 فرکشنال است. این روش غیر تهاجمی بوده به این معنی که دارای قابلیت کندن بافت را ندارند و برای محو کردن جای سوختگی است. با انجام این روش درمانی بافت اسکار تجزیه می شود تا پوست، ظاهری صاف تر و نرم تر پیدا کند.

مزیت های درمان جای سوختگی با لیزر Co2 فرکشنال

پزشک با استفاده از لیزر درمانی با لیزر دی اکسید کربن فرکشنال، به شکل موثری اسکار های شدید، چه کهنه و چه تازه از جمله جای زخم هایی که درست التیام نیافته اند و درمان آن ها بسیار مشکل است (مثل اسکار هایپرتروفیک) را درمان می کند.

لیزر فرکشنال با بازگرداندن عملکرد طبیعی به پوست کمک کرده و درد را کاهش می دهد و زیبایی را به پوست بر می گرداند. همچنین فرآیند التیام یافتن پوست بسیار سریع تر از جراحی ترمیم اسکار (روش درمانی دیگر) پیش می رود و فرد می تواند اندکی پس از آن، به فعالیت های روزمره باز گردد.

معمولا بیماران شش ماه تا یک سال پس از جراحت، برای لیزر درمانی تحت معاینه قرار می گیرند، اما هر زمانی می توان این درمان را انجام داد.

عمل لیزر درمانی برای جای سوختگی چگونه است؟

این درمان جزو عمل های سرپایی محسوب می شود. شیوه عمل به این صورت است که ازجانب دستگاه لیزر به پوست پرتو تابانده می شود و پوست در واکنش به آن به رشد بافت های جدید و جایگزینی آن ها با بافت های اسکار تحریک می شود، به همین ترتیب لایه جدیدی از پوست تشکیل می گردد.

اکثر مراجعه کنندگان، معمولا با چهار جلسه نتیجه خوبی می گیرند. پیش از درمان، به مراجعین دارو های بی حسی تزریق می شود. تعداد جلسات درمان و نتایج آن بستگی زیادی به شرایط مراجعه کننده دارد.

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی راجع به لیزر پوست از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک، عکس های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

  • دارو مصرف میکنم، آیا میتونم لیزر کنم؟
  • آیا هر درجه از سوختگی با لیزر قابل درمان است؟
  • مادر هستم و به فرزندم شیر میدهم آیا لیزر درمانی تاثیری بر کودکم نمیگذارد؟
  • جای سوختگیم رو لیزر کردم نتیجه نگرفتم، چکار کنم؟
  • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به لیزر و سلامت پوست خود دارید.
شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا