بهترین قرص آنتی بیوتیک و داروی عفونت ریه کدام است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

داروی عفونت ریه با توجه به علت عفونت ریه متفاوت خواهد بود. به طور کلی، علت عفونت ریه می‌تواند باکتریایی و یا ویروسی باشد که برای هر کدام از اینها، روش درمانی و دارویی متفاوتی به کار گرفته می‌شود. طول درمان هر کدام از انواع عفونت ریه نیز، با توجه به علت و شدت بیماری و همچنین وضعیت جسمانی فرد، متفاوت است. با این مقاله همراه ما باشید تا با داروهای عفونت ریه آشنا شوید.

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت ریه مناسب هستند؟

اگر عفونت ریه منشاء باکتریایی داشته باشد، در مرحله‌ی اول از آنتی‌بیوتیک‎ها به عنوان یکی از مؤثرترین انواع داروی عفونت ریه برای کنترل و درمان بیماری استفاده می‎شود. در شرایط حاد عفونت ریه ممکن است از روش‌های دیگر مانند دستگاه اکسیژن  و یا کاتتر نیز استفاده شود. در موارد بسیار نادر ممکن است از عمل جراحی استفاده شود.

چنانچه عفونت ریه منشاء ویروسی داشته باشد، معمولاً پس از یک دوره معین بدون مصرف آنتی‌بیوتیک، معالجه خواهد شد. 

داروی عفونت ریه در بزرگسالان

سفیکسیم برای درمان عفونت ریه

از سفیکسیم به عنوان یک داروی عفونت ریه یاد می‎شود. این دارو در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها قرار دارد. بنابراین برای درمان آن دسته از عفونت‎های ریه که منشاء باکتریایی دارند، تجویز می‌شود و برای عفونت‎های ویروسی ریه کاربرد ندارد. این دارو برای کاهش التهابات گلو و لوزه نیز می شود و به شکل قرص، کپسول و شربت در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. از عوارض این دارو می‎توان به ایجاد سردرد و سرگیجه، حالت تهوع، مشکلات گوارشی، اسهال، نفخ، کهیر، قرمز شدن پوست و … اشاره کرد.

 توجه: استفاده از این دارو برای کودکان زیر شش ماه مناسب نیست. همچنین آن دسته از افرادی که به پنی‌سیلین حساسیت دارند، باید به صورت کنترل‌شده سفیکسیم را مصرف کنند. آن دسته از افرادی که از ناراحتی کلیه رنج می‎برند، در مصرف این دارو دارای محدودیت هستند. از آن جا که این دارو در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها است، باید دوز تجویز شده‌ی آن به طور کامل مصرف شود. مصرف آن توسط زنان باردار باید حتماً تحت نظر پزشک انجام شود.

دریافت مشاوره آنلاین پزشکی از بهترین متخصص

آزیترومایسین برای درمان عفونت ریه

آزیترومایسین یکی دیگر از انواع داروی عفونت ریه به ‎شمار می‎آید. این دارو نیز در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها قرار دارد، بنابراین در درمان عفونت‎های باکتریایی مؤثر خواهد بود. این داروی عفونت ریه به شکل قرص، کپسول، شربت، سوسپانسیون، تزریقی و قطره‌ی چشمی مورد استفاده قرار می‏‎گیرد. دوز مصرف آن با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک تعیین می‌شود. در رابطه با این دارو، کسی که مشکل کبدی، کلیه و یا قلب دارد، باید حتماً به پزشک اطلاع دهد. مصرف خودسرانه‌ی آزیترومایسین به کبد و کلیه آسیب جدی می‌زند.

به طور کلی مصرف خودسرانه‌ی آنتی بیوتیک‎ها منجر به ایجاد مقاومت میکروبی خواهد شد. این داروها معمولاً در یک بازه‌ی زمانی 3 تا 5 روزه تجویز می‌شوند. در صورتی که به ناراحتی معده دچار هستید، می‎توانید این داروها را همراه غذا میل نمایید. در غیر این صورت بهتر است دو ساعت قبل از وعده‌ی اصلی غذا میل شود. از جمله عوارض این آنتی‌بیوتیک می‎توان به سردرد و سرگیجه اشاره کرد، به همین دلیل توصیه می‎شود که قبل از انجام کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند (مانند رانندگی)، مصرف نشود. در صورت بروز سردرد، پیشنهاد می‎شود که مایعات بیش‌تری بنوشید.

سفالکسین برای درمان عفونت ریه

از دیگر انواع داروی عفونت ریه می‎توان به سفالکسین اشاره کرد. این دارو نیز در گروه آنتی‌‌یوتیک‎ها قرار می‎گیرد، بنابراین مانند دو داروی قبلی برای عفونت‎های باکتریایی مفید است. این دارو به شکل‎های مختلف کپسول  و پودر مورد استفاده قرار می‎گیرد. استفاده از سفالکسین قبل از وعده‌ی اصلی غذا توصیه می‎شود تا به این ترتیب جذب بهتری در دستگاه گوارش داشته باشد. چنانچه معده‌ی حساسی دارید، همراه غذا آن را مصرف نمایید.  مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی‎شود.

عوارض جانبی

از جمله عوارض این دارو می‎توان به  ناراحتی‎های پوستی، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و اسهال اشاره کرد.  مقدار مصرفی آن در کودکان به وزن آن‌ها بستگی دارد. به همین دلیل هرگز این دارو را به طور خودسرانه (نه برای خود و نه برای کودکان) اسفتاده نکنید.

سفالکسین ممکن است با قرص متفورمین (قرصی که افراد دیابتی برای کنترل میزان قند خون مصرف می‎کنند) تداخل دارویی داشته باشد.

همچنین باید بدانید که مصرف آنتی‌بیوتیک‎ها تأثیر قرص ضد بارداری را از بین خواهند برد. بنابراین با مصرف هم‌زمان آن‌ها، امکان باردار شدن وجود خواهد داشت.

داروی عفونت ریه در کودکان

در کودکان نیز استفاده از آنتی‌بیوتیک‎ها به صورت خوراکی و تزریقی انجام می‎شود. ممکن است در کنار آن برخی از از داروهای تب‌بر و مسکن نیز توسط پزشک تجویز شوند. در موارد جدی‎تر از دستگاه‎های اکسیژن نیز استفاده می‌گردد.

قبل از امتحان روش های خانگی و مصرف داروهای خودسرانه حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان در طب سنتی

به غیر از داروهای شیمیایی می‎توان از گیاهان دارویینیز به عنوان داروی عفونت ریه استفاده نمود. از این گیاهان به صورت دمنوش استفاده می‎شود. از جمله این داروهای گیاهی می‎توان به آویشن، چهار‌تخمه، پونه‌ی کوهی، زنجبیل، عسل و … اشاره نمود. این مواد خوراکی دارای آنتی‌اکسیدان بوده و خواص ضد باکتریایی بسیار خوبی دارند. برای این منظور می‎توانید آن‌ها را به صورت خشک و یا تازه استفاده نمایید. کافی است مقداری از این مواد را در یک فنجان آب گرم (۸۰ درجه سانتی‌گراد) ریخته و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشند. سپس می‎توانید کمی عسل به دمنوش اضافه کرده و مصرف نمایید. قبل از این کار، نسبت به تداخل دارویی آن‌ها اطلاعات لازم را از پزشک دریافت نمایید. 

درمان عفونت ریه چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، یک دوره‌ی حداقل ۱۰ تا ۱۴ روزه‌ لازم است که فرد با کمک داروی عفونت ریه به سمت بهبودی، پیش برود. برای بهبودی کامل نیز حداقل حدود 21 روز زمان لازم است. برخی از بیماران حتی ممکن است تا مدت سه ماه یا بیشتر نیز، با این بیماری دست و پنجه نرم كنند. یکی از علل اصلی طول کشیدن درمان این است که در زمان مناسب با پزشک متخصص مشورت نمی‌کنید و یا با خوددرمانی، درمان مناسب را عقب می‌اندازید.

کلام آخر دکتر ساینا

یادتان باشد که شما نباید خودسرانه اقدام به تشخیص و درمان خودتان بکنید. گاهی ممکن است علت درگیری ریه شما اصلا عفونت نباشد و شما با درمان های نامربوط، ممکن است اوضاع را حتی وخیم‌تر ‌کنید و به ریه‌هایتان آسیب برسانید. به عنوان مثال آلرژی نیز می‌تواند علائمی مشابه با عفونت ریه داشته باشد که روش درمان آن کاملا با عفونت ریه متفاوت است. در آلرژی‌ها باید در ابتدا باید عامل تحریک‎ کننده تشخیص داده شود و با حذف این عامل، مشکل تا حدود زیادی رفع خواهد شد.  

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا بیش از 2500 پزشک متخصص  مشاوره آنلاین دریافت کنید.

شاید بپسندید
45 دیدگاه‌ها
 1. سالم عبدالهي

  باعرض سلام و ادب
  باتشكر ار دكتر ساينا باتوضيحات وبيانات كامل وجالب ومفيد ايشان وهمجنين تشكر خاص از مجله سلامت بخاطر جاب مطالب مفيد وارزشمند…

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام، ممنون از توجهتون. خوشحالیم که مطالبمون برای شما مفید بوده.

 2. احمدرضا

  سلام خوب هستین بچم ۳سال داردوعفونت سینه همراه باخس خس داردالان دوهفته ای میشه ولی هنوزخوب نشده این داروهاراهم مرتب بهش میدیم راه حل چیست

 3. میثم محمودی

  سلام خسته نباشید من هم زخم معده و زخم اثنی عشر دارم شدیدا خفه میشم دائم قرص آموکسی سیلین و مترومبدازول دکتر گوارش بهم داده آیا این خفه گی شدید دائم میتواند از ریه من باشد یا مشکل گوارش من لطفا کمک کنید

 4. آرمین محمدی

  بسیارعالی بود…

  1. تیم محتوای دکترساینا

   ممنون از لطف شما

 5. ندا

  سپاس

 6. مسلم

  سلام چندروزه سینه پهلوکردم همش سرفه دارم بامخاط سفید،نفسم بالانمیادزیاد،توعمرم اینجوری نشدم،سه ماهه سرباز راهورم ۲۰روزه اینجوری شدم رفتم دکترعمومی بازم خوب نشدم ،بنظرتون بایدپیش کدوم متخصص برم؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست عزیز، می‌تونین از فوق تخصص عفونی کمک بگیرین. امیدواریم هر چه سریع‌تر سلامت کامل حاصل بشه.

 7. مجتبی

  با سلام و ارادت چندوقتی هست سرفه های زیادی دارم همراه باخلت سفیدرنگ، البته با ستعمال دخانیات شدید تر میشه، آیا باتجویز آنتی بیوتیک برطرف میشه یا اینکه به متخصص ریه مراجعه کنم؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، علت این مشکل میتونه عفونت، التهاب یا برخی بیماری‌های مزمن ریه باشه. توصیه می‌کنیم حتماً با متخصص ریه مشورت کنید.

  2. محبوبه

   سلام یک ماه پیش سرماخوردم نمیدونم انلوانزابود یا کرونا بشدت سرفه میکردم بی وقفه فقط شربت ضدسرفه خوردم دکتر نرفتم انتی بیوتیک مصرف نکردم حالا چند روزه که سمت چپ سینم درد میکنه وقتی نفس عمیق میکشم سرفه میکنم خم میشم تیر میکشه خیلی داره اذیتم میکنه ولی دیگه سرفه ای هم ندارم
   نمیدونم مشکل از ریه اس از قلبه چیه?

 8. ایدا

  سلام پسر من ۱۰ سال داره سابقه ی الرژی داره وبیشتر وقتی سرماخوردگی داره مواد الرژی زا باعث خس خس سینه میشه ۳روز پیاز مداوم و دلسترو نوشابه و پرتقال ترش خورده و سرف بدون خلط و خس خس سینه داره ایا نیاز به انتی بیوتیک داره؟قرص ایروکاست و شربت نعوتادین واسپری دهنی ۱۲ ساعت ۱ پاف ۳ روز استفاده میکنم رو به بهبود ایا اگر خوب شد به ریه اش آسیب نمیرسه؟

 9. یاسر

  سلام پسر من ۱۰ سال داره سابقه ی الرژی داره وبیشتر وقتی سرماخوردگی داره مواد الرژی زا باعث خس خس سینه میشه ۳روز پیاز مداوم و دلسترو نوشابه و پرتقال ترش خورده و سرف بدون خلط و خس خس سینه داره ایا نیاز به انتی بیوتیک داره؟قرص ایروکاست و شربت نعوتادین واسپری دهنی ۱۲ ساعت ۱ پاف ۳ روز استفاده میکنم رو به بهبود ایا اگر خوب شد به ریه اش آسیب نمیرسه؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، اگر فرزندتون هر یک از موارد زیر رو دارن حتماً با پزشک مشورت کنید: پس از ۳ روز بهتر نشده، تب داره، خلط داره، سرفه شدید داره به‌طوری که تنفس رو براش سخت میکنه، نفس تنگی داره، علائم نفس تنگی مثل رنگ‌پریدگی، کبودی زیر پلک‌ها یا زیر ناخن‌ها داره.

 10. علیرضا

  سلام من ۴۸ سالمه هر سال ۲ بار ریه من خلط شدید میاره که باعث تنگی نفسم میشه. گاها خلط سفید هستش مثل چسب به ریه میچسبه .نمیدونم عفونت هست یا آلرژی دکتر هم زیاد رفتم .قرص جوشان آی سی سی و قرص پردنیزولون و مونته لدکاس و غیره بهم دادن‌
  لطفا راهنمایی کنید ‌.سپاسگذارم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست عزیز، کشت خلط انجام دادین؟ احتمال داره عفونت قارچی باشه. باید ابتدا علت مشخص بشه و بعد درمان متناسب دریافت کنید.

 11. ناصر تراب

  باسلام وخسته نباشید من مدت شش ماه است که مشگل ریه دارم یک بار بستری شدم وعمل برانکوسکپی انجام دادم ولی متاسفانه خوب نشد که بدتر هم شدم وتنگی نفس دارم وخلط جلوی تنفس مو
  میگیره و بعد از سرفه های زیاد از سینه جدا میشه ومیشه نفس کشید.در ضمن.دکتر هیچ دارویی هم تجویز نکردن چکار باید بکنم. باتشکر

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوس عزیز، باید علت مشکلتون مشخص بشه. ممکن عفونت مزمن ریه یا یک بیماری مزمن ریه داشته باشید که هر کدوم درمان‌های خودشون رو دارن. توصیه می‌کنیم با یک پزشک متخصص ریه مشورت کنید.

 12. علی اصغرحصاری

  باسلام من کلا از اول آسم داشتم بطوریکه در ۲۵سالگی یک دود سیگارکشیدم سرفه میکردم در۳۴سالگی د ریک مراسم دخانیات باعث سرفه وتنگی نس شد ومتخصص منع اکرد چند وقت پیش یک سرماخوردگی شدید گرفتم وسینه وریه ام عفونت کرد واکنون تنگی نفس خس خس بسیارشدید بطوریکه سمت راست قفسه سینه ازبس سرفه کردم دردمیکند پزشک عمومی رفتم داروی خواصی ندادن اسپری وتئوفیلن مصرف میکنم عفونت زیاد درریه وجوددارد

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. احتمالا پزشک تشخیص حساسیت داده که داروی خاصی نداده. احتمالش زیاده که مشکلتون ناشی از حساسیت باشه. اما عفونت مزمن یا برخی مشکلات دیگه ریه هم میتونه این علائم رو ایجاد کنه. اگر علائمتون بهتر نشد با یک متخصص ریه مشورت کنید.

 13. خاشعی

  سلام ، عرض ادب واحترام
  بند حدودا دوماهی هست که سرفه های شدید همراه با خلط دارم و داروهای سرماخوردگی و گیاهی استفاده کرده ام هیج تاثیری نداشته خواستم راهنمایی بفرمایید چه دارویی مصرف کنم که زودتر بهبودی حاصل بشه . سپاسگزارم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز، باید ابتدا علت سرفه‌های شما مشخص بشه و بعد درمان متناسب با علت رو دریافت کنید. سرفه همراه خلط می‌تونه ناشی از انواع عفونت شامل عفونت ویروسی، قارچی یا باکتریایی باشه، یا می‌تونه ناشی از مشکلات مزمن ریه باشه. توصیه می‌کنیم با یک متخصص ریه یا عفونی مشورت کنید.

 14. سیدفیروز اسماعیلی

  ایا قرص روکشدارتیووکسا،لووفلوکساسین برای درمان عفونت ریه موثر میباشد؟ چون آسم دارم خواستم بدونم مشکلی واسم پیش نمیاد،

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، لووفلوکساسین می‌تونه عوارض جانبی مختلفی داشته باشه. توصیه می‌کنیم حتماً زیر نظر متخصص ریه این دارو رو مصرف کنید.

   1. کریمی

    عرض سلام و خسته نباشید
    اینجانب حدود یک هفته پیش دچار شبهه آنفولانزا شدم . یعنی تب و لرز و کمردرد .رفتم دکتر .چهار تا آمپول زدم .توی داروها انتی بیوتیک آزیتروسپت(آزیترومایسین) ۵۰۰ داده . الان بعد چند روز هنوز بوی عفونت ریه را حس میکنم.نیازه آنتی بیوتیک عوض کنم.مثلا سفکسیم بخورم
    تا آنجا که یادم میاد بخاطر عفونت ریه سفکسیم می‌خوردم درمان میشدم.
    ممنون از راهنمایی شما بزرگواران

    1. تیم محتوای دکترساینا

     سلام. به‌هیچ ‌وجه وسط دوره آنتی‌بیوتیک رو عوض نکنید. حتماً دوره درمان رو با آزیترومایسین تمام کنید. اگر خوب نشدید دوباره از پزشک کمک بگیرید. با آرزوی سلامتی برای شما

 15. سیدفیروز اسماعیلی

  ایا میتوانم از قرص لووفلوکساسین برای درمان عفونت ریه استفاده کنم؟احساس خس خس وتنگی نفس اذیتم میکند،

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، حتماً قرص رو زیر نظر پزشک مصرف کنید. ممکنه خس خس سینه شما علت دیگه‌ای داشته باشه.

   1. افسانه

    سلام من چند روزی هست سرما خوردم و سرفه دارم موقع سرفه مخصوصا صب خلط سبز رنگ و سفت از سینه ام جدا میشه و موقع سرفه درد دارم میخواستم بدونم ریه ام عفونت کرده و آیا نیاز به آنتی بیوتیک دارم

    1. تیم محتوای دکترساینا

     سلام. هم عفونت ویروسی و هم باکتریایی می‌تونن باعث این علائم بشن. سرماخوردگی ویروسی با درمان‌های روتین سرماخوردگی مثل قرص سرماخوردگی و مصرف مایعات بهبود پیدا می‌کنه؛ اگر وضعیتتون بدتر شد یا اگر تب داشتید حتماً از پزشک کمک بگیرید تا گلوتون رو معاینه کنند و در صورت نیاز آنتی‌بیوتیک تجویز کنند.

 16. saharkhakian1370@gmail.com

  سلام ببخشید خواستم بدونم کسی که سرما خوردگی داره و میخواد دو روز دیگه عمل بشه عملش هم بیهوشی هست،آیا میتونه بیهوشی بگیره و عمل کنه یا باید بمونه تا سرماخوردگیش خوب بشه؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست گرامی بستگی به شدت بیماری و علائمتون داره. حتماً جراح رو در جریان قرار بدید. ممکنه نیاز باشه عمل رو عقب بندازید.

 17. سعیدمهری

  سلام خدا قوت فرد قطع نخاع هستم ریه عفونت دارد قبلان یک نوع قرص مثل پودر میکشید داخل ریه بی زحمت اسم ان کفسول چی است با تشکر‌

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. ممکنه توبرامایسین استنشاقی بوده. حتما پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

 18. احمدی

  با سلام عرض ادب و احترام سیگار می کشم تنگی نفس دارم وقتی که راه میروم خسته میشوم حتی مسیر کوتاه

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست گرامی، مشکل شما می‌تونه مربوط به سیگار باشه، یا ممکنه علل دیگه‌ای داشته باشه. مثلاً به یک بیماری ریه دچار شده باشید. بهتره با یک متخصص ریه مشورت کنید و اگر پزشک صلاح دونست تست و تصویربرداری ریه انجام بدید.

 19. رضا مکوندی

  بادرود. فراوان شهربنده متخصص باتجربه ندارد 65سالمهستت سیگاریهستم ریه بنده عفونت دارد ومدت15روزایزوتترمایسین خوردم احساس میکنم تنگینفسم خوب نشده توان مالی رفتن بجای را ندارم چه داروی تجویز می کنید مرسی

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، باید علائم و شرح حالتون بررسی و مشخص بشه آیا عفونت برطرف شده یا خیر. اگر امکان مراجعه حضوری ندارید می‌تونید از مشاوره آنلاین کمک بگیرید. دکترساینا هم این خدمات رو ارائه می‌ده. از اینجا می‌تونید با لیست متخصصین ریه دکترساینا رو ببینید.

 20. امیرعلی

  سلام پدرم 96سالشه ریه اش خلط داره وهمش شربتهای گیاهی چندوقت یکباربهش میدیم چندین ساله که ریه اش ضعیف شده سرفه هم داره دکترشم گفت که به دلیل تریاکی که میکشه اینجوریه ولی خیلی اذیتش میکنه حالاشمامیشه یه چرک خشک کن قوی بگین تابراش بخریم؟ ممنون میشم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. با توجه به مواردی که گفتید، علت سرفه‌های ایشون عفونت نیست و نیازی به چرک‌خشک‌کن ندارند. باید زیر نظر پزشک متخصص ریه درمانشون رو شروع کنند.

 21. محبوبه

  سلام یک ماه پیش سرماخوردم نمیدونم انلوانزابود یا کرونا بشدت سرفه میکردم بی وقفه فقط شربت ضدسرفه خوردم دکتر نرفتم انتی بیوتیک مصرف نکردم حالا چند روزه که سمت چپ سینم درد میکنه وقتی نفس عمیق میکشم سرفه میکنم خم میشم تیر میکشه خیلی داره اذیتم میکنه ولی دیگه سرفه ای هم ندارم
  نمیدونم مشکل از ریه اس از قلبه چیه?

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز این حالت شما احتمالاً نیاز به معاینه داره. از پزشک کمک بگیرید. می‌تونید در درجه اول سراغ پزشک عمومی برید تا پزشک با توجه به علائم شما و تشخیص احتمالی که میده به متخصص ارجاعتون بده.

 22. هادی

  سلام.
  ۲۲ سالمه و چند سالی هست چهار فصل سرفه خشک خفیف دارم، دردی احساس نمی کنم و مشکل تنگی نفس هم ندارم.

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. تابه‌حال در این مورد با پزشک صحبت کردید؟ سرفه می‌تونه ناشی از عفونت خفیف مزمن، حساسیت یا حتی عادت رفتاری باشه. درهر‌حال برای مشخص شدن علت سرفه، نیازه که پزشک متخصص ریه وضعیتتون رو بررسی کنه.

نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا