نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

بهترین قرص آنتی بیوتیک و داروی عفونت ریه کدام است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

داروی عفونت ریه با توجه به علت عفونت ریه متفاوت خواهد بود. به طور کلی، علت عفونت ریه می‌تواند باکتریایی و یا ویروسی باشد که برای هر کدام از اینها، روش درمانی و دارویی متفاوتی به کار گرفته می‌شود. طول درمان هر کدام از انواع عفونت ریه نیز، با توجه به علت و شدت بیماری و همچنین وضعیت جسمانی فرد، متفاوت است. با این مقاله همراه ما باشید تا با داروهای عفونت ریه آشنا شوید.

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت ریه مناسب هستند؟

اگر عفونت ریه منشاء باکتریایی داشته باشد، در مرحله‌ی اول از آنتی‌بیوتیک‎ها به عنوان یکی از مؤثرترین انواع داروی عفونت ریه برای کنترل و درمان بیماری استفاده می‎شود. در شرایط حاد عفونت ریه ممکن است از روش‌های دیگر مانند دستگاه اکسیژن  و یا کاتتر نیز استفاده شود. در موارد بسیار نادر ممکن است از عمل جراحی استفاده شود.

چنانچه عفونت ریه منشاء ویروسی داشته باشد، معمولاً پس از یک دوره معین بدون مصرف آنتی‌بیوتیک، معالجه خواهد شد. 

داروی عفونت ریه در بزرگسالان

سفیکسیم برای درمان عفونت ریه

از سفیکسیم به عنوان یک داروی عفونت ریه یاد می‎شود. این دارو در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها قرار دارد. بنابراین برای درمان آن دسته از عفونت‎های ریه که منشاء باکتریایی دارند، تجویز می‌شود و برای عفونت‎های ویروسی ریه کاربرد ندارد. این دارو برای کاهش التهابات گلو و لوزه نیز می شود و به شکل قرص، کپسول و شربت در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. از عوارض این دارو می‎توان به ایجاد سردرد و سرگیجه، حالت تهوع، مشکلات گوارشی، اسهال، نفخ، کهیر، قرمز شدن پوست و … اشاره کرد.

 توجه: استفاده از این دارو برای کودکان زیر شش ماه مناسب نیست. همچنین آن دسته از افرادی که به پنی‌سیلین حساسیت دارند، باید به صورت کنترل‌شده سفیکسیم را مصرف کنند. آن دسته از افرادی که از ناراحتی کلیه رنج می‎برند، در مصرف این دارو دارای محدودیت هستند. از آن جا که این دارو در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها است، باید دوز تجویز شده‌ی آن به طور کامل مصرف شود. مصرف آن توسط زنان باردار باید حتماً تحت نظر پزشک انجام شود.

دریافت مشاوره آنلاین پزشکی از بهترین متخصص

آزیترومایسین برای درمان عفونت ریه

آزیترومایسین یکی دیگر از انواع داروی عفونت ریه به ‎شمار می‎آید. این دارو نیز در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها قرار دارد، بنابراین در درمان عفونت‎های باکتریایی مؤثر خواهد بود. این داروی عفونت ریه به شکل قرص، کپسول، شربت، سوسپانسیون، تزریقی و قطره‌ی چشمی مورد استفاده قرار می‏‎گیرد. دوز مصرف آن با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک تعیین می‌شود. در رابطه با این دارو، کسی که مشکل کبدی، کلیه و یا قلب دارد، باید حتماً به پزشک اطلاع دهد. مصرف خودسرانه‌ی آزیترومایسین به کبد و کلیه آسیب جدی می‌زند.

به طور کلی مصرف خودسرانه‌ی آنتی بیوتیک‎ها منجر به ایجاد مقاومت میکروبی خواهد شد. این داروها معمولاً در یک بازه‌ی زمانی 3 تا 5 روزه تجویز می‌شوند. در صورتی که به ناراحتی معده دچار هستید، می‎توانید این داروها را همراه غذا میل نمایید. در غیر این صورت بهتر است دو ساعت قبل از وعده‌ی اصلی غذا میل شود. از جمله عوارض این آنتی‌بیوتیک می‎توان به سردرد و سرگیجه اشاره کرد، به همین دلیل توصیه می‎شود که قبل از انجام کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند (مانند رانندگی)، مصرف نشود. در صورت بروز سردرد، پیشنهاد می‎شود که مایعات بیش‌تری بنوشید.

سفالکسین برای درمان عفونت ریه

از دیگر انواع داروی عفونت ریه می‎توان به سفالکسین اشاره کرد. این دارو نیز در گروه آنتی‌‌یوتیک‎ها قرار می‎گیرد، بنابراین مانند دو داروی قبلی برای عفونت‎های باکتریایی مفید است. این دارو به شکل‎های مختلف کپسول  و پودر مورد استفاده قرار می‎گیرد. استفاده از سفالکسین قبل از وعده‌ی اصلی غذا توصیه می‎شود تا به این ترتیب جذب بهتری در دستگاه گوارش داشته باشد. چنانچه معده‌ی حساسی دارید، همراه غذا آن را مصرف نمایید.  مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی‎شود.

عوارض جانبی

از جمله عوارض این دارو می‎توان به  ناراحتی‎های پوستی، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و اسهال اشاره کرد.  مقدار مصرفی آن در کودکان به وزن آن‌ها بستگی دارد. به همین دلیل هرگز این دارو را به طور خودسرانه (نه برای خود و نه برای کودکان) اسفتاده نکنید.

سفالکسین ممکن است با قرص متفورمین (قرصی که افراد دیابتی برای کنترل میزان قند خون مصرف می‎کنند) تداخل دارویی داشته باشد.

همچنین باید بدانید که مصرف آنتی‌بیوتیک‎ها تأثیر قرص ضد بارداری را از بین خواهند برد. بنابراین با مصرف هم‌زمان آن‌ها، امکان باردار شدن وجود خواهد داشت.

داروی عفونت ریه در کودکان

در کودکان نیز استفاده از آنتی‌بیوتیک‎ها به صورت خوراکی و تزریقی انجام می‎شود. ممکن است در کنار آن برخی از از داروهای تب‌بر و مسکن نیز توسط پزشک تجویز شوند. در موارد جدی‎تر از دستگاه‎های اکسیژن نیز استفاده می‌گردد.

قبل از امتحان روش های خانگی و مصرف داروهای خودسرانه حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان در طب سنتی

به غیر از داروهای شیمیایی می‎توان از گیاهان دارویینیز به عنوان داروی عفونت ریه استفاده نمود. از این گیاهان به صورت دمنوش استفاده می‎شود. از جمله این داروهای گیاهی می‎توان به آویشن، چهار‌تخمه، پونه‌ی کوهی، زنجبیل، عسل و … اشاره نمود. این مواد خوراکی دارای آنتی‌اکسیدان بوده و خواص ضد باکتریایی بسیار خوبی دارند. برای این منظور می‎توانید آن‌ها را به صورت خشک و یا تازه استفاده نمایید. کافی است مقداری از این مواد را در یک فنجان آب گرم (۸۰ درجه سانتی‌گراد) ریخته و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشند. سپس می‎توانید کمی عسل به دمنوش اضافه کرده و مصرف نمایید. قبل از این کار، نسبت به تداخل دارویی آن‌ها اطلاعات لازم را از پزشک دریافت نمایید. 

درمان عفونت ریه چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، یک دوره‌ی حداقل ۱۰ تا ۱۴ روزه‌ لازم است که فرد با کمک داروی عفونت ریه به سمت بهبودی، پیش برود. برای بهبودی کامل نیز حداقل حدود 21 روز زمان لازم است. برخی از بیماران حتی ممکن است تا مدت سه ماه یا بیشتر نیز، با این بیماری دست و پنجه نرم كنند. یکی از علل اصلی طول کشیدن درمان این است که در زمان مناسب با پزشک متخصص مشورت نمی‌کنید و یا با خوددرمانی، درمان مناسب را عقب می‌اندازید.

کلام آخر دکتر ساینا

یادتان باشد که شما نباید خودسرانه اقدام به تشخیص و درمان خودتان بکنید. گاهی ممکن است علت درگیری ریه شما اصلا عفونت نباشد و شما با درمان های نامربوط، ممکن است اوضاع را حتی وخیم‌تر ‌کنید و به ریه‌هایتان آسیب برسانید. به عنوان مثال آلرژی نیز می‌تواند علائمی مشابه با عفونت ریه داشته باشد که روش درمان آن کاملا با عفونت ریه متفاوت است. در آلرژی‌ها باید در ابتدا باید عامل تحریک‎ کننده تشخیص داده شود و با حذف این عامل، مشکل تا حدود زیادی رفع خواهد شد.  

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا بیش از 2500 پزشک متخصص  مشاوره آنلاین دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا