بهترین قرص آنتی بیوتیک و داروی عفونت ریه کدام است؟

90
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

داروی عفونت ریه با توجه به علت عفونت ریه متفاوت خواهد بود. به طور کلی، علت عفونت ریه می‌تواند باکتریایی و یا ویروسی باشد که برای هر کدام از اینها، روش درمانی و دارویی متفاوتی به کار گرفته می‌شود. طول درمان هر کدام از انواع عفونت ریه نیز، با توجه به علت و شدت بیماری و همچنین وضعیت جسمانی فرد، متفاوت است. با این مقاله همراه ما باشید تا با داروهای عفونت ریه آشنا شوید.

آیا آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت ریه مناسب هستند؟

اگر عفونت ریه منشاء باکتریایی داشته باشد، در مرحله‌ی اول از آنتی‌بیوتیک‎ها به عنوان یکی از مؤثرترین انواع داروی عفونت ریه برای کنترل و درمان بیماری استفاده می‎شود. در شرایط حاد عفونت ریه ممکن است از روش‌های دیگر مانند دستگاه اکسیژن  و یا کاتتر نیز استفاده شود. در موارد بسیار نادر ممکن است از عمل جراحی استفاده شود.

چنانچه عفونت ریه منشاء ویروسی داشته باشد، معمولاً پس از یک دوره معین بدون مصرف آنتی‌بیوتیک، معالجه خواهد شد. 

داروی عفونت ریه در بزرگسالان

سفیکسیم برای درمان عفونت ریه

از سفیکسیم به عنوان یک داروی عفونت ریه یاد می‎شود. این دارو در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها قرار دارد. بنابراین برای درمان آن دسته از عفونت‎های ریه که منشاء باکتریایی دارند، تجویز می‌شود و برای عفونت‎های ویروسی ریه کاربرد ندارد. این دارو برای کاهش التهابات گلو و لوزه نیز می شود و به شکل قرص، کپسول و شربت در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. از عوارض این دارو می‎توان به ایجاد سردرد و سرگیجه، حالت تهوع، مشکلات گوارشی، اسهال، نفخ، کهیر، قرمز شدن پوست و … اشاره کرد.

 توجه: استفاده از این دارو برای کودکان زیر شش ماه مناسب نیست. همچنین آن دسته از افرادی که به پنی‌سیلین حساسیت دارند، باید به صورت کنترل‌شده سفیکسیم را مصرف کنند. آن دسته از افرادی که از ناراحتی کلیه رنج می‎برند، در مصرف این دارو دارای محدودیت هستند. از آن جا که این دارو در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها است، باید دوز تجویز شده‌ی آن به طور کامل مصرف شود. مصرف آن توسط زنان باردار باید حتماً تحت نظر پزشک انجام شود.

دریافت مشاوره آنلاین پزشکی از بهترین متخصص

آزیترومایسین برای درمان عفونت ریه

آزیترومایسین یکی دیگر از انواع داروی عفونت ریه به ‎شمار می‎آید. این دارو نیز در گروه آنتی‌بیوتیک‎ها قرار دارد، بنابراین در درمان عفونت‎های باکتریایی مؤثر خواهد بود. این داروی عفونت ریه به شکل قرص، کپسول، شربت، سوسپانسیون، تزریقی و قطره‌ی چشمی مورد استفاده قرار می‏‎گیرد. دوز مصرف آن با توجه به شرایط بیمار و تشخیص پزشک تعیین می‌شود. در رابطه با این دارو، کسی که مشکل کبدی، کلیه و یا قلب دارد، باید حتماً به پزشک اطلاع دهد. مصرف خودسرانه‌ی آزیترومایسین به کبد و کلیه آسیب جدی می‌زند.

به طور کلی مصرف خودسرانه‌ی آنتی بیوتیک‎ها منجر به ایجاد مقاومت میکروبی خواهد شد. این داروها معمولاً در یک بازه‌ی زمانی ۳ تا ۵ روزه تجویز می‌شوند. در صورتی که به ناراحتی معده دچار هستید، می‎توانید این داروها را همراه غذا میل نمایید. در غیر این صورت بهتر است دو ساعت قبل از وعده‌ی اصلی غذا میل شود. از جمله عوارض این آنتی‌بیوتیک می‎توان به سردرد و سرگیجه اشاره کرد، به همین دلیل توصیه می‎شود که قبل از انجام کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند (مانند رانندگی)، مصرف نشود. در صورت بروز سردرد، پیشنهاد می‎شود که مایعات بیش‌تری بنوشید.

سفالکسین برای درمان عفونت ریه

از دیگر انواع داروی عفونت ریه می‎توان به سفالکسین اشاره کرد. این دارو نیز در گروه آنتی‌‌یوتیک‎ها قرار می‎گیرد، بنابراین مانند دو داروی قبلی برای عفونت‎های باکتریایی مفید است. این دارو به شکل‎های مختلف کپسول  و پودر مورد استفاده قرار می‎گیرد. استفاده از سفالکسین قبل از وعده‌ی اصلی غذا توصیه می‎شود تا به این ترتیب جذب بهتری در دستگاه گوارش داشته باشد. چنانچه معده‌ی حساسی دارید، همراه غذا آن را مصرف نمایید.  مصرف این دارو در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی‎شود.

عوارض جانبی

از جمله عوارض این دارو می‎توان به  ناراحتی‎های پوستی، سردرد و سرگیجه، حالت تهوع و اسهال اشاره کرد.  مقدار مصرفی آن در کودکان به وزن آن‌ها بستگی دارد. به همین دلیل هرگز این دارو را به طور خودسرانه (نه برای خود و نه برای کودکان) اسفتاده نکنید.

سفالکسین ممکن است با قرص متفورمین (قرصی که افراد دیابتی برای کنترل میزان قند خون مصرف می‎کنند) تداخل دارویی داشته باشد.

همچنین باید بدانید که مصرف آنتی‌بیوتیک‎ها تأثیر قرص ضد بارداری را از بین خواهند برد. بنابراین با مصرف هم‌زمان آن‌ها، امکان باردار شدن وجود خواهد داشت.

داروی عفونت ریه در کودکان

در کودکان نیز استفاده از آنتی‌بیوتیک‎ها به صورت خوراکی و تزریقی انجام می‎شود. ممکن است در کنار آن برخی از از داروهای تب‌بر و مسکن نیز توسط پزشک تجویز شوند. در موارد جدی‎تر از دستگاه‎های اکسیژن نیز استفاده می‌گردد.

قبل از امتحان روش های خانگی و مصرف داروهای خودسرانه حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان در طب سنتی

به غیر از داروهای شیمیایی می‎توان از گیاهان دارویینیز به عنوان داروی عفونت ریه استفاده نمود. از این گیاهان به صورت دمنوش استفاده می‎شود. از جمله این داروهای گیاهی می‎توان به آویشن، چهار‌تخمه، پونه‌ی کوهی، زنجبیل، عسل و … اشاره نمود. این مواد خوراکی دارای آنتی‌اکسیدان بوده و خواص ضد باکتریایی بسیار خوبی دارند. برای این منظور می‎توانید آن‌ها را به صورت خشک و یا تازه استفاده نمایید. کافی است مقداری از این مواد را در یک فنجان آب گرم (۸۰ درجه سانتی‌گراد) ریخته و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشند. سپس می‎توانید کمی عسل به دمنوش اضافه کرده و مصرف نمایید. قبل از این کار، نسبت به تداخل دارویی آن‌ها اطلاعات لازم را از پزشک دریافت نمایید. 

درمان عفونت ریه چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، یک دوره‌ی حداقل ۱۰ تا ۱۴ روزه‌ لازم است که فرد با کمک داروی عفونت ریه به سمت بهبودی، پیش برود. برای بهبودی کامل نیز حداقل حدود ۲۱ روز زمان لازم است. برخی از بیماران حتی ممکن است تا مدت سه ماه یا بیشتر نیز، با این بیماری دست و پنجه نرم كنند. یکی از علل اصلی طول کشیدن درمان این است که در زمان مناسب با پزشک متخصص مشورت نمی‌کنید و یا با خوددرمانی، درمان مناسب را عقب می‌اندازید.

کلام آخر دکتر ساینا

یادتان باشد که شما نباید خودسرانه اقدام به تشخیص و درمان خودتان بکنید. گاهی ممکن است علت درگیری ریه شما اصلا عفونت نباشد و شما با درمان های نامربوط، ممکن است اوضاع را حتی وخیم‌تر ‌کنید و به ریه‌هایتان آسیب برسانید. به عنوان مثال آلرژی نیز می‌تواند علائمی مشابه با عفونت ریه داشته باشد که روش درمان آن کاملا با عفونت ریه متفاوت است. در آلرژی‌ها باید در ابتدا باید عامل تحریک‎ کننده تشخیص داده شود و با حذف این عامل، مشکل تا حدود زیادی رفع خواهد شد.  

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بیش از ۲۵۰۰ پزشک و روان‌شناس متخصص مشاوره فوری متنی، صوتی یا ویدیویی دریافت کنید.

شاید بپسندید
90 دیدگاه‌ها
 1. آیهان

  با عرض سلام
  پسرم هفت ماهه س،دو نوبت واسه سرفه و آبریزش بردمش دکتر،این آخری شربت آموکسی سیلین تجویز کرد،شربتش تموم شده ولی هنوز خوب نشده،سینه ش خس خس میکنه ،عفونت سینه اومده جلوی گلوش صدا میده،یه چیزی تجویز کنید تا خوب بشه دکتر جان

  1. تیم پزشکی دکترساینا

   سلام
   در صورتی که خس خس سینه و تنگی نفس مزمن و ادامه دار در اطفال دیده بشه باید در مواردی اقدامات پاراکلینیکی مثل گرافی قفسه سینه جهت تشخیص و اقدامات درمانی مرتبط صورت بگیره

 2. گودرزی

  سلام همسر بنده ۵۰ ساله هستند هفت روز پیش با علائم بدن درد و تب و لرز به پزشک مراجعه کردیم آزیترومایسین و دیفن هیدرامین تجویز شد چند روز بعد مجدد پزشک داخلی مراجعه کردیم سرم زدند و آنتی بیوتیک را به سفکسیم تغییر دادند ولی همچنان بعد از ۷ روز سرفه ها هر روز شدیدتر و تب هم هنوز قطع نشده، آیا به مرور خوب میشوند یا به پزشک عفوتی مراجعه کنیم.

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   توصیه می‌کنیم باتوجه به طولانی شدن علائم به اورژانس مراجعه کنید

 3. عالمی

  سلام مادرم از وقتی کربلا رفت ریه هاش عفونی شده الان چند ساله که اصلا خوب نمیشه پیش چندتا دکتر هم رفتیم اما جواب نگرفتیم خواهش میکنم اگه متخصص خوبی سراغ دارین به ما بگین دکترا میگن بورونشید ریه گرفته خوب نمیشه مگه میشه خوب نشه

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   برای دسترسی به متخصصین ریه در سایت دکتر ساینا میتونید از این لینک استفاده کنید. فوق تخصص ریه

 4. مجید حسینی

  سلام
  همسرم عمل زیبایی بینی انجام داد بلافاصله بعد از بهوش آمدن کامل سرفه میزد و از درد سینه قسمت ریه شکایت داشت سرفه ها بیشتر شد و با خلط زیادوسفید رنگ ژله مانند همراه است .سرفه زیاد همراه با خلط زیاد لطفاً بفرمایید علت آن چه چیزی میتواند باشد. متشکرم

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   در این زمینه با پزشکی که ایشون رو جراحی کردند مشورت کنید.

 5. تاجیکی

  سلام التهاب شدید ریه دارم خیلی میترسم خوب میشم؟؟؟

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام
   منظورتون از التهاب شدید ریه چیه؟
   می‌تونید با متخصص داخلی مشورت کنید

   1. مرتضی

    سلام خسته نباشید دخترم ریه اش عفونت کرده بردم پلیسینی زده ولی شربت خوب ندادن یک شربت خوب چی بدم ک خوب بشه ولی اول تب داشت از زمانی ک پلیسینی زده حالش بهتره خدارو شکر تب نکرده ولی سرفه خلط اورمیکنه

    1. تیم پزشکی دکترساینا

     سلام
     در صورت بروز عفونت باکتریایی در ریه می بایست دوره درمان آنتی بیوتیکی تکمیل شود،پس از تکمیل دوره و مصرف مایعات سایر علائم نیز برطرف خواهد شد

 6. معصومه

  سلام خسته نباشین من ۵ سال هست که در قفسه سینه پشتم وسمت چپ کمرم هم دارد دارو زیاد استفاده کردم زود سرما میخورم لطفا راهنمایی کنید

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   کاربر عزیز سلام وقت بخیر پیشنهاد میکنیم برای مشکلتون به متخصص داخلی مراجعه کنید. لازمه که پزشک براساس مجموع علائم و شرایط شما تصمیم گیری کنه‌. میتونید از متخصصین داخلی دکتر ساینا کمک بگیرید

 7. رضا

  سلام دکتر
  ‌من ریه ام ملتهب هستش یه دوره کامل پکیج دارویی استفاده کردم . بهتر شده ولی خوب نشده .‌به قلیونم اعتیاد دارم .چیکار باید بکنم‌

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. لازمه حتماً دوباره از پزشک کمک بگیرید و در صورت نیاز دوباره درمان دریافت کنید.

 8. محمد رضا نوروزی

  سلام چرا ریه من با کوچکترین سرد شدن وگرم شدن بدن عفونت میکند

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دلایلی مختلفی می‌تونه داشته باشه؛ مثل ضعف سیستم ایمنی، وجود باکتری‌های فرصت طلب، مشکلات مزمن ریه، مصرف دخانیات، عوامل محیطی مثل آلودگی هوا یا آلاینده‌های خاصی که شما ممکنه در محیط کار باهاش در تماس باشید. نیازه کامل معاینه بشید و یک سری تست‌ها انجام بدید. توصیه می‌کنیم به یک فوق تخصص عفونی مشورت کنید.

 9. سیدمختار

  سلام من چندروز پیش بدن درد و تب وسردرد گرفتم رفتم دکترامپول زدم همون روز خوب شدم اما ازفرداش دوباره تب ولرز سردردشدید وسرفه های خشک وبدن درد شدید تاسه روزگرفتم الان احساس میکنم ریه مندرگیر شده وتایه کم راه ممیرم بی حال میشم وبه نفس نفس میافتم وسرفه های خشک میکنم وسرگیچه لطفا راهنمایی کنید ۴۰ سالمه مردهستم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. احتمال زیادی داره که مشکلتون ویروسی باشه. نمی‌دونم چه آمپولی زدید ولی احتمالاً فقط درمان علامتی کرده. یعنی علائم بیماری حذف شده اما عامل بیماری همچنان وجود داره. اگر تبتون بالا نیست چند روز با درمان‌های خانگی سر کنید؛ مثل استراحت و مصرف مایعات فراوان و قرص سرماخوردگی. اگر علائمتون شدیدتر شد یا تبتون بالا رفت به پزشک مراجعه کنید.

 10. زارع

  سلام من ۴۲سال سال دارم ۴سال درگیر رفلاکس معده هستم البته اسید طوری بالا نمیاد که بسوزونه ولی دچاریک حس ناخوشایندی میشوم البته اسید ولی معده درد ندارم و بعضی روزها صبح ته گلوم تلخ میشه
  ۲بار اندوسکوپی شدم اچ ‌‌پیلوری داشتم که درمان ۴دارویی شدم پیش چندین فوق تخصص گوارش رفتم مدت ۱سال هست که داروی رابزول(یا پنتوپرازول) دمپریدون فاموتیدین مصرف میکنم که دکتر گفت باید کم کم مصرف داروها را قطع کنی الان فقط رابزول صبح وشب مصرف میکنم همچنین رژیم غذایی را رعایت میکنم مثل نخوردن فلفل پیاز و..
  لطفا راهنمایی کنید

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز، قطعاً پزشکان فوق‌تخصصی که پرونده شما رو بررسی کردن همه جوانب رو در نظر گرفتند؛ اما اگر همچنان تمایل دارید نظر یک فوق تخصص دیگه رو هم بدونید می‌تونید با زدن روی این لینک با یک پزشک دیگه هم مشورت کنید.

 11. یوسف

  سلام .من خلط شبانه زمان خواب دارم .بعد هیچ علایم تنگی نفس یاسرفه ندارم .بعضی موقعها یه نقطه از قفسه سینه م درد میگیره .به نظر شما علتش چی میتونه باشه .باتشکر

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دلایل مختلفی می‌تونه داشته باشه؛ مثل عفونت مزمن، آلرژی ناشی از هوای آلوده شهری یا مصرف سیگار و … می‌تونه باعث چنین مشکلی بشه. پیشنهاد می‌کنیم با یک متخصص ریه یا گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

 12. ميترا

  سلام وقت بخير،من ٣٥ سال دارم ودوسال پيش كه كروناگرفتم قسمت زيادي از ريه هام درگيرشدن وزيراكسيژن بودم وبعدازاينكه خوب شدم سوزش قفسه سينه وكتف وموقع استرس وگريه سرفه شديد وكف سفيدبالاميارم،جديدا هم درمعرض بوي موادشيميايي وبهداشتي واستعمال دخانيات وحشتناك سردلم وسينم ميسوزه وسخت نفس ميكشم.ناخن هام سياه ميشه زيرش وكمر دردشديد دارم وانگشت دست وپام ورم ميكنه ودرد دارم.تهوع وخستگي شديد وتعرق شبانه وبي حالي وبهم خوردن خواب هم دارم وكبود شدن بدنم خودبخود،درضمن شكمم هم بادكرده،عضلات ساعددستم وساق پام گرفتگي و درد داره.چه بيماري دارم و چكار بايد بكنم؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. به این حالت به طور کلی کرونای طولانی‌شده (long covid) می‌گن. یعنی علائم شما از بین نرفته و مشکلات دیگه‌ای برای اعضای مختلف بدن شما ایجاد کرده. به نظر میرسه ریه‌ شما همچنان درگیره. حتما با یک متخصص ریه مشورت کنید.

 13. شهرام

  سلام،پدرم یک روزه از ریه نمونه برداری کرده آیا دارویی نباید استفاده کنه جهت عفونت ریه

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. خیر تا وقتی مشکل خاصی ندارند نیازی به مصرف دارو نیست.

  2. قاسم

   سلام مدتی است احساس میکنم ریه هایم مشکل داره چون جندین سال است با توصیه یکنفر دود شیره میکشم .ووقتی فعالیت میکنم خیس عرق میشم .آیا مصرف آنتی بیوتیک. لازم است

   1. تیم محتوای دکترساینا

    سلام. لازمه حتماً بررسی بشید و علت مشخص بشه. ممکنه دچار التهاب، حساسیت یا سایر مشکلات ریه شده باشید. توصیه می‌کنیم با یک متخصص ریه مشورت کنید.

 14. پروین

  سلام الرژی دارم وبا دود حالت لارنژیت پیدا میکنم ودقیقا عین انفولانزا میشه…الان ریه حالت خلطی زرد شده و صدایم هم در نمیاد حدودا پنج روزه درگیرم میشه انتی بیوتیک مخصوص عفونت ریه را بهم بگین چیه چون ترکیه هستم و نمیتونم ترکی به دکتراشون بفهمانم…لطف میکنین

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. با عرض پوزش امکان تجویز دارو به این صورت رو نداریم. می‌تونید از صفحه مشاوره از پزشکان دکترساینا مشاوره متنی بگیرید.

 15. مجتبی

  باسلام پسر بچه پنج ساله داریم بعد از چهار روز سرفه شبانه البته با مصرف داروی ضد سرفه به دلیل گوش درد دکتربراش سه روز سفکسیم تجویز کرد سرفه قطع شدبعدیک روز استفراغ و
  دل درد روز بعداسهال وتب و دو روز مترونیدازول دوباره تب و پنج روزشربت دینوریت و حالا سرفه خشک وخلط دار خیلی نگرانم آیا درمان اشتباه لطفاً راهنمایی کنید

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. داروهایی که تجویز شده آنتی‌بیوتیک هستند. احتمالاً پزشک در معاینه حضوری تشخیص عفونت دادند که آنتی‌بیوتیک تجویز کردند. اما بهتره با یک متخصص کودکان یا فوق تخصص عفونی کودکان هم مشورت کنید.

 16. دویا

  سلام. من دو سه هفته درگیر گلودرد بودم بعد این مدت کم و بیش سرفه هم داشتم که بعدش موقع سرفه های خشک قفسه راست سینم هم درد میکرد و خس خس سینه داشتم.
  الان دارم آزیترومایسین مصرف میکنم کمی بهتر شده درد سینم ولی هنوز کمی درد دارم موقع سرفه و نفس کشیدن.

  به نظرتون جه دارویی خوبه تا عفونت ریه ام زودتر خوب بشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. تیم محتوای دکترساینا

   آزیترومایسین رو طبق تجویز پزشک تا انتها مصرف کنید. در کنارش می‌تونید از دمنوش‌ها مثل آویشن یا زنجبیل استفاده کنید.

 17. حسینی

  ریه هام و پشت گردنم درد میکند،آبریزش بینی دارم وگلوم خلط داره بدن سرفه و تب آیا این علائم عفونت ریه از چه نوعی است ویروسی باکتر

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. برای تشخیص عفونت باکتریایی باید گلوی شما معاینه بشه؛ اما اغلب سرماخوردگی‌های ویروسی همین علائم رو دارند. استراحت کنید و مایعات میل کنید. اگر پس از یک هفته بهتر نشدید یا تب کردید حتماً از پزشک کمک بگیرید.

 18. مغدی طروسیان

  سلام وقتتون بخیر
  من مادرم حدوداً چهار پنج روز بود سرفه‌های شدید داشت تا شروع کرد به تب خفیف و دیروز پیش دکتر داخلی رفتن و تشخیص دادن برونشیت دارن و ریه‌ها شون چرک کرده و براشون چند تا دارو نوشتن که دوتاش اسپری کاتوسین پلاس و شربت برونکو باریچ بوده هشت ساعت یک بار ولی اشتباهی ۴ ساعت یک بار مصرف کردن میخواستم بدونم آیا خطری دارد ؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. از این به بعد طبق زمان تجویزشده مصرف کنن. مشکلی پیش نمیاد.

 19. تینا

  سلام وقت بخیر ممنون از اطلاعاتی که در دسترس ما گزاشتین
  من مامانم مریض میاستنی هست الان ۱۰ روزه سرفه داشت و الان ۷ روزه که بستریه امروز به احتمال زیاد وصل به دستگاه ونتیلاتور میشه ، ریه هاش شدیدن درگیر شده ، اولین پزشکی که مراجعه کرده بودیم گفته بود علایم کرونا و انفلانزا داره ، به نظرتون چه مدتی طول میکشه درمان؟ و چه گونه درمان میشه ؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. با توجه به بیماری زمینه‌ای که دارن در خطر بیشتری هستن و نیاز به مراقب بیشتری دارند. طول مدت درمانشون کاملاً بستگی به شرایطشون داره؛‌شدت بیماری زمینه‌ای، وضعیت ایمنی بدنشون، شدت بیماری عفونی‌ای که دچار شدن. حتماً مراحل درمان رو زیر نظر فوق تخصص عفونی با دقت پیش ببرید؛‌ امیدواریم که هر چه زودتر بهبود حاصل بشه.

 20. هادی

  سلام.
  ۲۲ سالمه و چند سالی هست چهار فصل سرفه خشک خفیف دارم، دردی احساس نمی کنم و مشکل تنگی نفس هم ندارم.

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. تابه‌حال در این مورد با پزشک صحبت کردید؟ سرفه می‌تونه ناشی از عفونت خفیف مزمن، حساسیت یا حتی عادت رفتاری باشه. درهر‌حال برای مشخص شدن علت سرفه، نیازه که پزشک متخصص ریه وضعیتتون رو بررسی کنه.

 21. محبوبه

  سلام یک ماه پیش سرماخوردم نمیدونم انلوانزابود یا کرونا بشدت سرفه میکردم بی وقفه فقط شربت ضدسرفه خوردم دکتر نرفتم انتی بیوتیک مصرف نکردم حالا چند روزه که سمت چپ سینم درد میکنه وقتی نفس عمیق میکشم سرفه میکنم خم میشم تیر میکشه خیلی داره اذیتم میکنه ولی دیگه سرفه ای هم ندارم
  نمیدونم مشکل از ریه اس از قلبه چیه?

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز این حالت شما احتمالاً نیاز به معاینه داره. از پزشک کمک بگیرید. می‌تونید در درجه اول سراغ پزشک عمومی برید تا پزشک با توجه به علائم شما و تشخیص احتمالی که میده به متخصص ارجاعتون بده.

 22. امیرعلی

  سلام پدرم ۹۶سالشه ریه اش خلط داره وهمش شربتهای گیاهی چندوقت یکباربهش میدیم چندین ساله که ریه اش ضعیف شده سرفه هم داره دکترشم گفت که به دلیل تریاکی که میکشه اینجوریه ولی خیلی اذیتش میکنه حالاشمامیشه یه چرک خشک کن قوی بگین تابراش بخریم؟ ممنون میشم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. با توجه به مواردی که گفتید، علت سرفه‌های ایشون عفونت نیست و نیازی به چرک‌خشک‌کن ندارند. باید زیر نظر پزشک متخصص ریه درمانشون رو شروع کنند.

 23. رضا مکوندی

  بادرود. فراوان شهربنده متخصص باتجربه ندارد ۶۵سالمهستت سیگاریهستم ریه بنده عفونت دارد ومدت۱۵روزایزوتترمایسین خوردم احساس میکنم تنگینفسم خوب نشده توان مالی رفتن بجای را ندارم چه داروی تجویز می کنید مرسی

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، باید علائم و شرح حالتون بررسی و مشخص بشه آیا عفونت برطرف شده یا خیر. اگر امکان مراجعه حضوری ندارید می‌تونید از مشاوره آنلاین کمک بگیرید. دکترساینا هم این خدمات رو ارائه می‌ده. از اینجا می‌تونید با لیست متخصصین ریه دکترساینا رو ببینید.

 24. احمدی

  با سلام عرض ادب و احترام سیگار می کشم تنگی نفس دارم وقتی که راه میروم خسته میشوم حتی مسیر کوتاه

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست گرامی، مشکل شما می‌تونه مربوط به سیگار باشه، یا ممکنه علل دیگه‌ای داشته باشه. مثلاً به یک بیماری ریه دچار شده باشید. بهتره با یک متخصص ریه مشورت کنید و اگر پزشک صلاح دونست تست و تصویربرداری ریه انجام بدید.

 25. سعیدمهری

  سلام خدا قوت فرد قطع نخاع هستم ریه عفونت دارد قبلان یک نوع قرص مثل پودر میکشید داخل ریه بی زحمت اسم ان کفسول چی است با تشکر‌

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. ممکنه توبرامایسین استنشاقی بوده. حتما پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

 26. saharkhakian1370@gmail.com

  سلام ببخشید خواستم بدونم کسی که سرما خوردگی داره و میخواد دو روز دیگه عمل بشه عملش هم بیهوشی هست،آیا میتونه بیهوشی بگیره و عمل کنه یا باید بمونه تا سرماخوردگیش خوب بشه؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست گرامی بستگی به شدت بیماری و علائمتون داره. حتماً جراح رو در جریان قرار بدید. ممکنه نیاز باشه عمل رو عقب بندازید.

 27. سیدفیروز اسماعیلی

  ایا میتوانم از قرص لووفلوکساسین برای درمان عفونت ریه استفاده کنم؟احساس خس خس وتنگی نفس اذیتم میکند،

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، حتماً قرص رو زیر نظر پزشک مصرف کنید. ممکنه خس خس سینه شما علت دیگه‌ای داشته باشه.

   1. افسانه

    سلام من چند روزی هست سرما خوردم و سرفه دارم موقع سرفه مخصوصا صب خلط سبز رنگ و سفت از سینه ام جدا میشه و موقع سرفه درد دارم میخواستم بدونم ریه ام عفونت کرده و آیا نیاز به آنتی بیوتیک دارم

    1. تیم محتوای دکترساینا

     سلام. هم عفونت ویروسی و هم باکتریایی می‌تونن باعث این علائم بشن. سرماخوردگی ویروسی با درمان‌های روتین سرماخوردگی مثل قرص سرماخوردگی و مصرف مایعات بهبود پیدا می‌کنه؛ اگر وضعیتتون بدتر شد یا اگر تب داشتید حتماً از پزشک کمک بگیرید تا گلوتون رو معاینه کنند و در صورت نیاز آنتی‌بیوتیک تجویز کنند.

 28. سیدفیروز اسماعیلی

  ایا قرص روکشدارتیووکسا،لووفلوکساسین برای درمان عفونت ریه موثر میباشد؟ چون آسم دارم خواستم بدونم مشکلی واسم پیش نمیاد،

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، لووفلوکساسین می‌تونه عوارض جانبی مختلفی داشته باشه. توصیه می‌کنیم حتماً زیر نظر متخصص ریه این دارو رو مصرف کنید.

   1. کریمی

    عرض سلام و خسته نباشید
    اینجانب حدود یک هفته پیش دچار شبهه آنفولانزا شدم . یعنی تب و لرز و کمردرد .رفتم دکتر .چهار تا آمپول زدم .توی داروها انتی بیوتیک آزیتروسپت(آزیترومایسین) ۵۰۰ داده . الان بعد چند روز هنوز بوی عفونت ریه را حس میکنم.نیازه آنتی بیوتیک عوض کنم.مثلا سفکسیم بخورم
    تا آنجا که یادم میاد بخاطر عفونت ریه سفکسیم می‌خوردم درمان میشدم.
    ممنون از راهنمایی شما بزرگواران

    1. تیم محتوای دکترساینا

     سلام. به‌هیچ ‌وجه وسط دوره آنتی‌بیوتیک رو عوض نکنید. حتماً دوره درمان رو با آزیترومایسین تمام کنید. اگر خوب نشدید دوباره از پزشک کمک بگیرید. با آرزوی سلامتی برای شما

 29. خاشعی

  سلام ، عرض ادب واحترام
  بند حدودا دوماهی هست که سرفه های شدید همراه با خلط دارم و داروهای سرماخوردگی و گیاهی استفاده کرده ام هیج تاثیری نداشته خواستم راهنمایی بفرمایید چه دارویی مصرف کنم که زودتر بهبودی حاصل بشه . سپاسگزارم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز، باید ابتدا علت سرفه‌های شما مشخص بشه و بعد درمان متناسب با علت رو دریافت کنید. سرفه همراه خلط می‌تونه ناشی از انواع عفونت شامل عفونت ویروسی، قارچی یا باکتریایی باشه، یا می‌تونه ناشی از مشکلات مزمن ریه باشه. توصیه می‌کنیم با یک متخصص ریه یا عفونی مشورت کنید.

 30. علی اصغرحصاری

  باسلام من کلا از اول آسم داشتم بطوریکه در ۲۵سالگی یک دود سیگارکشیدم سرفه میکردم در۳۴سالگی د ریک مراسم دخانیات باعث سرفه وتنگی نس شد ومتخصص منع اکرد چند وقت پیش یک سرماخوردگی شدید گرفتم وسینه وریه ام عفونت کرد واکنون تنگی نفس خس خس بسیارشدید بطوریکه سمت راست قفسه سینه ازبس سرفه کردم دردمیکند پزشک عمومی رفتم داروی خواصی ندادن اسپری وتئوفیلن مصرف میکنم عفونت زیاد درریه وجوددارد

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. احتمالا پزشک تشخیص حساسیت داده که داروی خاصی نداده. احتمالش زیاده که مشکلتون ناشی از حساسیت باشه. اما عفونت مزمن یا برخی مشکلات دیگه ریه هم میتونه این علائم رو ایجاد کنه. اگر علائمتون بهتر نشد با یک متخصص ریه مشورت کنید.

 31. ناصر تراب

  باسلام وخسته نباشید من مدت شش ماه است که مشگل ریه دارم یک بار بستری شدم وعمل برانکوسکپی انجام دادم ولی متاسفانه خوب نشد که بدتر هم شدم وتنگی نفس دارم وخلط جلوی تنفس مو
  میگیره و بعد از سرفه های زیاد از سینه جدا میشه ومیشه نفس کشید.در ضمن.دکتر هیچ دارویی هم تجویز نکردن چکار باید بکنم. باتشکر

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوس عزیز، باید علت مشکلتون مشخص بشه. ممکن عفونت مزمن ریه یا یک بیماری مزمن ریه داشته باشید که هر کدوم درمان‌های خودشون رو دارن. توصیه می‌کنیم با یک پزشک متخصص ریه مشورت کنید.

 32. علیرضا

  سلام من ۴۸ سالمه هر سال ۲ بار ریه من خلط شدید میاره که باعث تنگی نفسم میشه. گاها خلط سفید هستش مثل چسب به ریه میچسبه .نمیدونم عفونت هست یا آلرژی دکتر هم زیاد رفتم .قرص جوشان آی سی سی و قرص پردنیزولون و مونته لدکاس و غیره بهم دادن‌
  لطفا راهنمایی کنید ‌.سپاسگذارم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست عزیز، کشت خلط انجام دادین؟ احتمال داره عفونت قارچی باشه. باید ابتدا علت مشخص بشه و بعد درمان متناسب دریافت کنید.

 33. یاسر

  سلام پسر من ۱۰ سال داره سابقه ی الرژی داره وبیشتر وقتی سرماخوردگی داره مواد الرژی زا باعث خس خس سینه میشه ۳روز پیاز مداوم و دلسترو نوشابه و پرتقال ترش خورده و سرف بدون خلط و خس خس سینه داره ایا نیاز به انتی بیوتیک داره؟قرص ایروکاست و شربت نعوتادین واسپری دهنی ۱۲ ساعت ۱ پاف ۳ روز استفاده میکنم رو به بهبود ایا اگر خوب شد به ریه اش آسیب نمیرسه؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، اگر فرزندتون هر یک از موارد زیر رو دارن حتماً با پزشک مشورت کنید: پس از ۳ روز بهتر نشده، تب داره، خلط داره، سرفه شدید داره به‌طوری که تنفس رو براش سخت میکنه، نفس تنگی داره، علائم نفس تنگی مثل رنگ‌پریدگی، کبودی زیر پلک‌ها یا زیر ناخن‌ها داره.

 34. ایدا

  سلام پسر من ۱۰ سال داره سابقه ی الرژی داره وبیشتر وقتی سرماخوردگی داره مواد الرژی زا باعث خس خس سینه میشه ۳روز پیاز مداوم و دلسترو نوشابه و پرتقال ترش خورده و سرف بدون خلط و خس خس سینه داره ایا نیاز به انتی بیوتیک داره؟قرص ایروکاست و شربت نعوتادین واسپری دهنی ۱۲ ساعت ۱ پاف ۳ روز استفاده میکنم رو به بهبود ایا اگر خوب شد به ریه اش آسیب نمیرسه؟

 35. مجتبی

  با سلام و ارادت چندوقتی هست سرفه های زیادی دارم همراه باخلت سفیدرنگ، البته با ستعمال دخانیات شدید تر میشه، آیا باتجویز آنتی بیوتیک برطرف میشه یا اینکه به متخصص ریه مراجعه کنم؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، علت این مشکل میتونه عفونت، التهاب یا برخی بیماری‌های مزمن ریه باشه. توصیه می‌کنیم حتماً با متخصص ریه مشورت کنید.

  2. محبوبه

   سلام یک ماه پیش سرماخوردم نمیدونم انلوانزابود یا کرونا بشدت سرفه میکردم بی وقفه فقط شربت ضدسرفه خوردم دکتر نرفتم انتی بیوتیک مصرف نکردم حالا چند روزه که سمت چپ سینم درد میکنه وقتی نفس عمیق میکشم سرفه میکنم خم میشم تیر میکشه خیلی داره اذیتم میکنه ولی دیگه سرفه ای هم ندارم
   نمیدونم مشکل از ریه اس از قلبه چیه?

  3. امیر

   سلام دکترجان من ۴۵ سال دارم حدود۱۵ سال اسم دارم و چند روزتب لرز و بدن درد بدی گرفتم لطفا اگر امکان دارد راهنمایی کنید

   1. تیم محتوای دکترساینا

    سلام. دوست عزیز حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی بشید تا علت بیماریتون مشخص بشه و درمان با توجه به علت و علائمتون تجویز بشه.

 36. مسلم

  سلام چندروزه سینه پهلوکردم همش سرفه دارم بامخاط سفید،نفسم بالانمیادزیاد،توعمرم اینجوری نشدم،سه ماهه سرباز راهورم ۲۰روزه اینجوری شدم رفتم دکترعمومی بازم خوب نشدم ،بنظرتون بایدپیش کدوم متخصص برم؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست عزیز، می‌تونین از فوق تخصص عفونی کمک بگیرین. امیدواریم هر چه سریع‌تر سلامت کامل حاصل بشه.

 37. ندا

  سپاس

 38. آرمین محمدی

  بسیارعالی بود…

  1. تیم محتوای دکترساینا

   ممنون از لطف شما

 39. میثم محمودی

  سلام خسته نباشید من هم زخم معده و زخم اثنی عشر دارم شدیدا خفه میشم دائم قرص آموکسی سیلین و مترومبدازول دکتر گوارش بهم داده آیا این خفه گی شدید دائم میتواند از ریه من باشد یا مشکل گوارش من لطفا کمک کنید

  1. پیمان

   سلام با توجه به شرایط مشابه خفگی شما ریشه در مشکلات عصبی دارد و با چند تا قرض ضعیف آرامبخش و حساسیت شفا پیدا میکنید انشالله…

 40. احمدرضا

  سلام خوب هستین بچم ۳سال داردوعفونت سینه همراه باخس خس داردالان دوهفته ای میشه ولی هنوزخوب نشده این داروهاراهم مرتب بهش میدیم راه حل چیست

 41. سالم عبدالهي

  باعرض سلام و ادب
  باتشكر ار دكتر ساينا باتوضيحات وبيانات كامل وجالب ومفيد ايشان وهمجنين تشكر خاص از مجله سلامت بخاطر جاب مطالب مفيد وارزشمند…

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام، ممنون از توجهتون. خوشحالیم که مطالبمون برای شما مفید بوده.

نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید