نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

آیا تیغ زدن موجب ضخیم شدن و افزایش رشد مو می‌شود؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

آیا استفاده از ژیلت و یا تیغ زدن باعث افزایش رشد مو می‌شود؟ آیا این باور عمومی درست است که تیغ زدن باعث پرپشت شدن و ضخیم شدن موها میشود؟ برای دریافت پاسخ این سوالات با دکتر ساینا همراه شوید.

تیغ زدن و رشد مو!

واقعیت آن است که تیغ زدن موها تأثیری بر ضخیم شدن و افزایش رشد موها ندارد؛ اما موجب می‌شود موی درحال‌استراحت، به فاز فعال برود و این همان چیزی است که متخصصان پوست و مو از آن هنگام لیزردرمانی موهای زائد استفاده می‌کنند. بدین معنی که افراد پیش از جلسه‌ی لیزردرمانی موهای زائد، باید موهای خود را با تیغ بتراشند تا اثربخشی لیزردرمانی بهتر شود.

پس تراشیدن مو نه‌تنها کمکی به رشد موها نمی‌کند، بلکه ممکن است سبب بریدگی و تحریک پوست گردد؛ بنابراین افرادی که پوست حساس یا آسیب‌دیده دارند نباید موهای خود را بتراشند. درعین‌حال تراشیدن موها می‌تواند باعث رویش موهای زیرپوستی شود.

اصلاح مو از طریق تراشیدن

مسلماً می‌دانید که قدیمی‌ترین، ارزان‌ترین راه برای خلاص شدن از شر موهای زائد، تراشیدن موها است؛‌ اما امروزه قطعاً این روش، مؤثرترین روش نیست. تراشیدن مو تقریباً همیشه مقداری از مو را روی صورت یا بدن‌تان باقی می‌گذارد؛ مگر این که هر روز این کار را تکرار کنید که البته این تکرار هم چندان بی‌خطر نیست و ممکن است باعث تحریک پوستتان شود. همچنین بر خلاف نظر عامه‌ی مردم، تیغ زدن مو هیچ تأثیری روی سرعت رشد مو ندارد.

رشد و سلامتی مو

تغذیه‌ی مناسب و کافی، رعایت بهداشت و فعالیت منظم غدد چربی می‌توانند از عوامل مؤثر در عدم ریزش مو باشند. در واقع عوامل طبیعی ریزش مو عبارت‌اند از پیری و وراثت. کمااینکه در خانواده‌هایی که پدر یا مادر دچار طاسی یا کم‌مویی هستند، معمولاً فرزندان آن خانواده هم دچار کم‌مویی می‌شوند.

برخی عوامل غیرطبیعی نیز در ریزش موها نقش دارند؛ ازجمله: غم و اندوه، شوک‌های ناگهانی، مطالعه و تفکر زیاد بدون تغذیه‌ی خوب و مناسب و بروز اختلال در ترمیم‌های سلولی. چربی بیش‌ازحد، خشکی بیش‌ازحد، شوره‌ی سر، موخوره، شکستگی مو، عفونت‌های قارچی و عوامل عفونی در هر نقطه بدن، کم خونی و ضعف عمومی، زایمان‌های متعدد و حساب‌نشده، استفاده‌ی بیش‌ازحد از مواد شیمیایی مانند مواد فر یا صاف‌کننده‌ی مو، رنگ و دکلره کردن.

بنابراین برای بهبود رشد موها توصیه می‌شود با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

کلام آخر دکتر ساینا

همان‌طورکه گفتیم تراشیدن و سایر روش‌های رفع موهای زائد، هیچ تاثیری بر قوام، بافت، رنگ یا سرعت رشد مو ندارند. قسمتی از مو که بالاتر از سطح پوست قرار دارد بافتی مرده است و هر کاری که روی آن انجام شود، بر رشد مو بی‌تأثیر است؛. تراشیدن موها می‌تواند به پوست آسیب بزند. بنابراین توصیه می‌شود برای رفع موهای زائد از روش‌های بهتری استفاده کنید. همچنین برای بهبود رشد موهای سر خود با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا