نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

برای کبد چرب چی بخوریم؟ | بایدها و نبایدهای رژیم غذایی کبد چرب

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

تغذیه در بهبود کبد چرب نقش بسیار مهمی دارد، چراکه این عارضه معمولاً ناشی از تغذیه‌ و سبک زندگی نامناسب است. اما برای کبد چرب چی بخوریم؟ در این مقاله به بررسی بایدها و نبایدهای رژیم غذایی کبد چرب و اهمیت تغذیه در این عارضه می‌پردازیم.

کبد چرب چیست؟

کبد چرب به دنبال تجمع چربی در بافت کبد ایجاد می‌شود. به‌طور‌طبیعی مقداری چربی در کبد وجود دارد؛ اما درصورتی‌که مقدار چربی بیش از ۵ درصد وزن کبد باشد فرد مبتلا به کبد چرب در نظر گرفته می‌شود.[۱]

گاهی کبد چرب هیچ آسیبی به بافت کبد نمی‌زند؛ اما گاهی چربی اضافه باعث التهاب کبد می‌شود. این التهاب با گذشت زمان می‌تواند منجر به ایجاد زخم در بافت کبد و سیروز کبدی شود. سیروز کبدی عارضه‌ای بسیار جدی و تهدیدکننده‌ی زندگی است. برای اطلاعات بیشتر مقاله ی‌کبد چرب را بخوانید.

ورزش و رژیم غذایی سالم مهم‌ترین روش‌های بهبود کبد چرب هستند.

نقش رژیم غذایی در درمان کبد چرب

رژیم غذایی نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد. فارغ از نوع کبد چرب، کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش در بهبود کبد چرب بسیار اهمیت دارد و کاهش وزن اصولی، اولین گام در افراد مبتلا به کبد چرب است که اضافه‌وزن دارند.

همان‌طورکه مصرف غذاهای چرب و سرشار از کربوهیدرات (قند) ساده باعث تجمع چربی و کبد چرب می‎شود، پیروی از رژیم غذایی متعادل و سالم از آسیب سلولی کبد جلوگیری می‌کند و باعث کاهش التهاب کبد می‌شود.

رژیم غذایی مناسب کبد چرب می‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و وضعیت کبد را به حالت اولیه و طبیعی برگرداند. برخی از افراد مبتلا به این بیماری دچار مقاومت به انسولین هستند؛ در این شرایط بدن نمی‌تواند از هورمون انسولین استفاده‌ی مناسب کند. درنتیجه قند خون افزایش پیدا می‌کند و قند اضافی در کبد تبدیل به چربی می‌شود. رژیم غذایی متعادل منجربه استفاده‌ی مطلوب بدن از هورمون انسولین نیز می‌شود.

می‌توانید برای دریافت رژیم غذایی مناسب از متخصصین تغذیه کمک بگیرید.

دریافت مشاوره آنلاین پزشکی از بهترین متخصص

غذاهای مفید برای کبد چرب

رژیم غذایی مؤثر برای کبدچرب از همه‌ی گروه‌های غذایی تشکیل شده است. کاهش مصرف کالری و افزایش مصرف منابع غذایی حاوی فیبر در رژیم غذایی کبد چرب از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف فیبر، پروتئین و کربوهیدرات پیچیده باعث تولید انرژی پایدار و پیشگیری از گرسنگی می‌شود.

همچنین منابع غذایی ضدالتهاب در درمان کبد چرب بسیار مؤثر هستند و باعث ترمیم بافت آسیب‌دیده‌ی کبد می‌شوند. علاوه بر این دستورالعمل کلی، برخی منابع غذایی ممکن است برای افراد مبتلا به کبد چرب مفید باشند.

سیر

سیر یکی از اجزای مهم در بسیاری از رژیم‌های غذایی است و ممکن است برای افراد مبتلا به کبد چرب مفید باشد. در تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶ نشان داده شد که مصرف مکمل‌های پودر سیر به کاهش وزن و چربی بدن در افراد مبتلا به کبد چرب کمک کرده است.[۲]

امگا 3

نتایج یک مطالعه در سال 2016 نشان داد مصرف منابع غذایی امگا 3 باعث بهبود سطح چربی در کبد می‌شود و همچنین سطح کلسترول خوب HDL را افزایش می‎دهد. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است؛ اما به نظر می‌رسد که مصرف منابع امگا 3 باعث کاهش چربی در کبد می‌شود.[۳]

منابع غذایی امگا 3 عبارتند از: ماهی سالمون، ساردین، گردو و بذرکتان

قهوه

نتایج یک مطالعه‌ی حیوانی در سال 2019 نشان داد که مصرف قهوه بدون کافئین باعث کاهش آسیب و التهاب کبد در موش‎هایی شده که رژیم غذایی پرچرب و سرشار از کلسترول و فروکتوز داشته‌اند.

محققان دریافتند که قهوه میزان چربی تجمع‌یافته در کبد موش را کاهش می‌دهد و باعث بهبود متابولیسم انرژی در بدن می‌شود.[۴]

غذاهای مفید برای کبد چرب

کلم بروکلی

مصرف انواع سبزی‌های کامل برای افراد مبتلا به کبد چرب بسیار مفید است. کلم بروکلی یکی از سبزی‌های مفید برای کبد چرب است. نتایج مطالعه‌ای در 2016 نشان داد که مصرف طولانی‌مدت کلم‌بروکلی باعث کاهش تجمع چربی در کبد موش‎ها شده است.[۵]

چای سبز

یک بررسی در سال 2015 نشان داد که مصرف چای سبز ممکن است باعث کاهش چربی خون و چربی تجمع‌یافته در بدن شود. چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان کاتچین است که به بهبود بیماری کبد چرب کمک می‌کند.[۶]

مصرف برخی مواد غذایی مانند سیر، غذاهای غنی از امگا ۳، سبزی‌ها و چای سبز به بهبود کبد چرب کمک می‌کند.

غذای مضر برای کبد چرب (پرهیزات غذایی)

همان‌طورکه اشاره کردیم افزودن برخی مواد غذایی در درمان و پیشگیری از کبد چرب مؤثر است؛ بااین‌حال خودداری از مصرف برخی مواد غذایی نیز در بهبود و پیشگیری از پیشرفت کبد چرب نقش مهمی دارد.

شکر و قند اضافه

مصرف بیش‌ازحد مواد قندی باعث افزایش قند خون و تجمع چربی در بدن و کبد می‌شود. بسیاری از مواد غذایی مصرفی مانند انواع نوشابه، غذاهای بسته‎بندی‌شده و نوشیدنی‎ها حاوی شکر اضافه هستند. پرهیز از مصرف بی‌رویه‌ی آن‌ها در بهبود کبد چرب بسیار مؤثر است.

غلات فرآوری‌شده

غلات فرآوری‌شده و بدون سبوس مانند برنج سفید، ماکارونی و نان سفید فاقد فیبر کافی هستند و باعث افزایش قند خون می‌شوند. نتایج مطالعه‎ای در 2015 نشان داده است افراد مبتلا به کبد چرب که غلات فرآوری‌شده‌ی کمتری مصرف می‌کنند، کمتر در معرض خطر سندرم متابولیک قرار دارند. سندرم متابولیک خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.[۷]

پرهیز از غذاهای چرب، سرخ‌شده، فرآوری‌شده و پرهیز از مصرف بیش‌ازحد شکر و نمک در تغذیه کبد چرب اهمیت بالایی دارد.

مصرف بیش‌ازحد غذای سرخ‌شده و شور

غذاهای سرخ‌شده و شور می‌توانند دریافت کالری روزانه را افزایش دهند و باعث اضافه‌وزن و چاقی شوند. چاقی یکی از علل شایع ابتلا به کبد چرب است. بهتر است بیشتر غذای خود را به صورت پخته یا بخارپز میل کنید و به‌جای استفاده‌ی بی‌رویه از نمک، از ادویه‎جات و گیاهان برای طعم‌دار کردن غذا استفاده کنید.

مصرف بیش‌از‌حد گوشت و چربی اشباع

نتایج تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که مصرف چربی اشباع باعث تجمع چربی اطراف اندام‌های حیاتی مانند کبد می‌شود. گوشت گاو و خوک دارای میزان بالایی چربی اشباع هستند و افراد مبتلا به کبد چرب باید از مصرف آن‌ها خودداری کنند.[۸]

گوشت بدون چربی و ماهی‌های چرب حاوی امگا 3 بهترین انتخاب در رژیم غذایی کبد چرب هستند.

چه غذاهایی برای کبد چرب مفید است

پیشگیری و درمان کبد چرب با تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی در پیشگیری و درمان کبد چرب یک ضرورت محسوب می‌شود و در واقع تغییر شیوه‌ی زندگی اولین قدم در درمان کبد چرب است. به‌عنوان‌مثال در افراد مبتلا به کبد چرب که دچار اضافه‌وزن و چاقی هستند، کاهش دریافت کالری و کاهش وزن بسیار در بهبود بیماری مؤثر است. کاهش وزن حتی به میزان کم اثرات خوبی در بهبود کبد چرب دارد.

همچنین پیروی از رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه و سبزی تازه در پیشگیری و درمان کبد چرب بسیار اهمیت دارد. بهتر است برای کاهش وزن اصولی و تنظیم رژیم غذایی کبد چرب از یک متخصص یا کارشناس تغذیه کمک بگیرید.

ورزش و فعالیت بدنی منظم نیز در بهبود کبد چرب اهمیت دارد و باید جزو برنامه‌های درمانی کبد چرب قرار گیرد.

کلام آخر دکتر ساینا

ورزش و رژیم غذایی در کبد چرب اهمیت بالایی دارند. شما می‌توانید با رعایت یک رژیم غذایی سالم و اصولی و انجام ورزش روزانه با کبد چرب مقابله کنید. به‌خاطر داشته باشید که رژیم‌های غیراصولی با عوارض جدی همراه‌اند. شما عزیزان می‌توانید همین حالا از بهترین متخصصان، مشاوره دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا