نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

عوارض غیر قابل جبران رژیم های غذایی سخت!

وقتی که بحث لاغری یا کاهش وزن پیش می‌آید همه می‌خواهند سریع و در مدت زمان کوتاهی به هدف خود برسند. اما از عوارض رژیم های غذایی سخت که باعث کاهش وزن سریع می‌شوند چه می دانید؟

روش های غیراصولی لاغری

متاسفانه این روزها افراد زیادی هستند که از روش های غیراصولی برای کاهش وزن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال خیلی از مراجعین به متخصص تغذیه می‌گویند قرص یا آمپولی به من بدهید که با مصرف آن طی چند روز بتوانیم لاغر بشویم. یا اینکه برخی می‌خواند با پیروی از رژیم های سخت و نخوردن طی چند هفته وزن خود را کم کنند. اما باید بدانید که عوارض یک رژیم سخت و نادرست باعث کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاهی میشود، خیلی بیشتر از خود چاقی است.

میزان کاهش وزن هفتگی چقدر باید باشد؟

رژیمی که باعث کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم در هفته شود، بهترین اثر را در کاهش چربی را دارد و مقادیر بیشتر از یک کیلو در هفته باعث از دست‌دادن آب و عضله بیشتری نسبت به چربی میشوند. افرادی که با سرعت زیاد و مقدار زیادی از وزن خودشان را در مدت کوتاهی کم می‌کنند تقریباً به همان سرعت هم وزن از دست رفته را برمیگردد.

یعنی هرچی کاهش وزن سریع‌تر باشد بازگشت به وزن قبلی هم سریع‌تر هست و حتی ممکن است این افزایش وزن بیشتر از مقدار وزنی باشد که قبل از شروع رژیم داشتند. چون این رژیم‌ها حاوی انرژی بسیار کمی هستند و در اثر محدودیت‌های غذایی شدیدی ایجاد می‌شوند قادر به تامین نیازهای تغذیه‌ای فرد نیستند و بعد از مدت کوتاهی عوارض بیشماری ناشی از این سوء تغذیه در شخص بروز می‌کند.

از بارزترین عوارضی که ایجاد میکند: خستگی؛ ضعف؛ بی‌حالی؛ سردرد؛ سرگیجه هست که فرد توانایی انجام کارهای روزمره‌اش را هم ندارد.

عوارض رژیم غذایی سخت

در ادامه به شایع ترین عوارض رژیم های غذایی سخت اشاره خواهیم کرد:

خشکی و اختلالات پوستی

خشکی و اختلالات پوستی از دیگر عوارض رژیم غذایی سخت و سریع هستند. قدرت ارتجاعی پوست، کاهش پیدا میکند. پوست شل میشود. علاوه بر پوست عضلات هم استحکام و قدرت ارتجاعی خودشان را از دست می‌دهند که منجربه شل شدن و افتادگی عضلات می‌شود. این افراد از اینکه پوستشان شل می‌شود عضلاتشان شل می‌شود همیشه شکایت دارند.

کاهش قدرت ایمنی بدن

کاهش قدرت ایمنی بدن، یکی دیگر از عوارضی است که این رژیم‌ها دارند و آمادگی فرد برای ابتلا به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها حتی بهبود بیماری نسبت به افرادی که از رژیم‌های اصولی و منطقی پیروی می‌کنند در این افراد طولانی‌تر است.

رژیم غذایی سخت و مشکلات پوست و مو

ریزش موها؛ خشکی و بدحالت شدن موها؛ شکنندگی ناخن‌ها، جزء عوارضی هست که این رژیم‌های سخت ایجاد می‌کنند.

علاوه براین مواردی که گفتم به تأخیرافتادن بلوغ جنسی، اختلال در قاعدگی در خانم‌ها، کاهش قدرت یادگیری، ضعف حافضه در نوجوان‌ها از عوارض دیگر این رژیم‌ها هستش. پس توصیه می‌کنم کسانی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند به هیچ وجه اسرار برای کاهش وزن سریع نداشته باشند. بخاطر اینکه جبران عوارض ناشی از این رژیم‌ها خیلی سخته و گاهی ممکن است تا پایان عمر همراه فرد باشد. 

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا