نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

آب خوردن بین غذا؛ خوب یا بد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از متخصصین تغذیه میپرسند راجع به آب خوردن بین غذا است. آیا واقعا آب همراه با غذا می‌تواند مضر باشد یا خیر؟ در این مطلب به تأثیر نوشیدن آب بین غذا بر فرآیند هضم و سلامتی میپردازیم؛ اما پیش از خواندن مقاله پیشنهاد می‌کنیم نظرات دکتر مریم مظاهریون از متخصصان تغذیه دکترساینا را مشاهده کنید.

چه اتفاقی در دستگاه گوارش میافتد؟

آب خوردن بین غذا، باعث رقیق شدن اسید معده و آنزیم های گوارشی لازم برای هضم پروتین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها میشود. رقیق شدن اسید معده توانایی بوجود آوردن اختلالاتی در روند هضم و گوارش مواد غذایی را دارد. طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات، رقیق شدن شیره های گوارشی امکان دارد منجر به کاهش مقدار جذب مواد غذایی شود.

به افرادی که به مشکلات دستگاه گوارش مبتلا هستند، خصوصا عزیزانی که دچار سوزش سر معده یا کولیت روده (فرمی از بیماری التهابی روده است) هستند، توصیه میکنم به هیچ عنوان در حین غذا خوردن، آب ننوشند؛ این رفتار میتواند باعث سوءهاضمه، نفخ و سوزش سر معده شده و در نهایت مشکلات گوارشی برای این افراد بوجود آورد.

آب خوردن بین غذا!

اشخاصی بر این باورند که مصرف آب به همراه غذا باعث پر شدن حجم معده شده و منجر به کاهش حجم غذای دریافتی و در نتیجه کاهش وزن میشود.
این باور، که آب خوردن باعث ایجاد سیری کاذب میشود، ممکن است تا حدی امکان پذیر باشد، اما ضرر هایی که از این شیوه به سیستم گوارش وارد میشود خیلی بیشتر از منافعی است که حاصل میکند.

بنابراین من نوشیدن آب در حین غذا خوردن را توصیه نمیکنم. اگر فردی در حال غذا خوردن احساس تشنگی کرد، نوشیدن اندک آب برای رفع حس تشنگی مشکلی ایجاد نمیکند ولی حواسمان باشد که همین مقدار اندک نیز نباید تبدیل به عادت شود.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا