نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

درمان جای سزارین با لیزر چقدر مؤثر است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

تاثیر درمان جای سزارین با لیزر چقدر است؟ در این مقاله در مورد میزان تاثیر لیزر پوست برای از بین بردن جای سزارین توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

برای درمان جای سزارین چکار کنم؟

برای بسیاری از بانوان زیبایی و سلامت پوست از مهم ترین دغدغه های آن ها است. به همین دلیل مشکلات زیبایی پوست، مثل جای زخم سزارین، اعتماد به نفس آن ها را کاهش می دهد و باعث می شود فرد نتواند لباس هایی را که دلش می خواهد، بپوشد و با بدن خود راحت باشد. معمولا در زایمان سزارین، برشی به طول 10 سانتیمتر ایجاد می شود. پس از این که جای برش جوش میخورد، اثر آن (اسکار) باقی می ماند.

جای زخم سزارین

جای زخم سزارین در هنگام زایمان سزارین ایجاد می شود و در طی آن برشی در شکم ایجاد می شود تا کودک از داخل رحم، بیرون کشیده شود. معمولا اثر زخم به صورت یک خط افقی بر پایین شکم باقی می ماند. با این حال در برخی زایمان ها، گاهی برش بزرگتری برای سزارین لازم است (بسته به شرایط مادر و کودک). در چنین مواردی ممکن است یک برش عمودی از استخوان شرم گاهی تا زیر ناف ایجاد شود.

جای زخم سزارین ممکن است رنگ پریده و نازک، یا برجسته و قرمز باشد. این بستگی به فرایند التیام آن دارد.

اگر چه جراح تلاش می کند تا جایی که می تواند طول و پهنای جای زخم را به حداقل برساند اما به هر حال جای آن بر روی پوست مشخص باقی می ماند و در بسیاری از بانوان اعتماد به نفس فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. در بعضی از خانم ها، کلوئید (تولید نامنظم و بیش از حد کلاژن و بافت فیبری در محل جراحت) نیز ایجاد می شود و باعث برجسته شدن و مشخص تر شدن اثر زخم می شود. این مساله باعث می شود که مادر مجبور شود از لباس های یک تکه شنا برای استخر استفاده کند و برای حضور در مهمانی ها، لباس های بپوشد که اثری از جای زخم زایمان او دیده نشود.

برای درمان جای سزارین چکار کنم؟

با استفاده از لیزرهای فرکشنال ابلیتیو (لایه بردار) یا رادیوفرکوئنسی (Radiofrequency) می توان جای زخم زایمان سزارین را تا حد قابل توجهی محو کرده و اعتماد به نفس را به فرد باز گرداند.

جای سزارین در بعضی خانم ها گوشت اضافه آورده و برجسته می شود، حس خارش به همراه دارد و گاهی بین برجستگی پوستی و لباس شان سایش ایجاد می شود؛ به همین علت نیز پوست شان تحریک می شود. با استفاده از تزریق دارو در این برجستگی، می توان ابتدا آن را هم سطح پوست کرد و سپس برای بهبود شرایط ظاهری آن از لیزر استفاده کرد. 

عمل لیزر درمانی برای از بین بردن جای زخم زایمان سزارین چگونه است؟

لیزر فرکشنال (Ablative)، طول موج مشخصی را به صورت متمرکز می فرستد تا تولید کلاژن و الاستین در پوست را تحریک کند و به کاهش اسکار پوست کمک نماید. کلاژن و الاستین پروتئین هایی هستند که به صورت طبیعی در پوست تولید شده و باعث نرم شدن و جلوگیری از چروک شدن پوست می شوند. این درمان برای جای خط برش سزارین، اسکارهای ناشی از جراحی و ترک های پوست، بسیار مفید است.

مزایای استفاده از لیزر درمانی برای از بین بردن جای سزارین چیست؟

زنان در هر سنی می توانند از لیزر درمانی برای زیبایی پوست و محو کردن اثر زخم ها یا خطوط کشیدگی، بهره ببرند. لیزر درمانی مزیت های بسیاری دارد به همین دلیل طرفداران زیادی پیدا کرده است.از جمله مزیت های لیزر درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پس از لیزر درمانی، نیازی به استراحت ندارید.
 • درد و ناراحتی در لیزر درمانی، بسیار کم است.
 • تقریبا هیچ عارضه جانبی اتفاق نمی افتد.
 • بلافاصله می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید.
 • برای رسیدن به نتیجه قابل قبول، ماهی یک بار (تا سه ماه)، لیزر درمانی کفایت می کند.
 • عزیزانی که شاغل هستند می توانند همان روز یا روز بعد به سر کار برگردند.

لیزر درمانی برای محو کردن جای سزارین چقدر موثر است؟

درمان جای سزارین با لیزر تا حد زیادی موجب بهبود ظاهر، ضایعه می شود ولی باید به این نکته نوجه کرد که هیچ گاه مثل پوست سالم اطراف ضایعه نخواهد شد و در بهترین حالت هاله ای از ضایعه باقی می ماند.

در صورتی که قصد دارید برای کم رنگ کردن جای سزارین خود از لیزر درمانی استفاده کنید، برای حاصل شدن بهترین نتیجه به نکته های زیر دقت کنید.

ترک های پوستی و جای سزارین که در شش ماه اخیر ایجاد شده بهتر به لیزر درمانی پاسخ می دهد. در حالت ایده آل باید خانم ها ظرف شش تا هشت هفته پس از سزارین، برای از بین بردن رد آن اقدام کنند تا بهترین نتیجه را به دست بیاورند. با این حال هر زمانی که برای این کار اقدام کنید دیر نیست.

چگونه از زخم زایمان مراقبت کنم تا کمتر اثر آن باقی بماند؟

پس از سزارین، عفونت، فرایند التیام را نیز به تاخیر انداخته و باعث برجسته تر شدن جای زخم سزارین می شود. بنابراین عزیزان باید دقت های لازم را برای کمک به التیام یافتن درست اثر برش جراحی سزارین و کاهش خطر عفونت به جا آورند. برای محو تر شدن اثر زخم زایمان، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • خواب کافی داشته باشید و از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت بدنی شدید پرهیز کنید.
 • حالت بدنی صحیح داشته باشید و از شکم در مقابل حرکات ناگهانی یا شدید، محافظت کنید.
 • مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید تا بدنتان خشک نشود.
 • محل زخم را با تعویض منظم پانسمان و شستشوی آن با آب گرم و صابون، تمیز نگه دارید. یادتان باشد تنها زمانی به زخم می توانید دست بزنید که دستان خود را خوب شسته اید.

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از بهترین متخصص پوست کلیک کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک، عکس های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • دارو مصرف میکنم، آیا میتونم لیزر کنم؟
 • زخم سزارینم گوشت اضافه آورده چیکار کنم؟
 • به کودکم شیر میدم آیا لیزر کردن جای زخم سزارین ضرر نداره؟
 • جای سزارینم رو لیزر کردم نتیجه نداده، چکار کنم؟
 • بعد از لیزر زخم سزارین روی پوستم التهابات و ضایعاتی به وجود اومده، طبیعیه؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به لیزر و سلامت پوست خود دارید.
شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا