نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

آیا لیزر برای درمان جوش صورت مفید است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

هدف از لیزر درمانی برای جای جوش و آکنه، به حداقل رساندن اثر جوش بر روی پوست و زیبایی پوست شما است. در این مقاله در مورد تاثیر لیزر جوش صورت و مراقبت های قبل و بعد از آن توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

چند نوع لیزر برای درمان جای جوش صورت وجود دارد؟

در ابتدا باید به این دغدغه ذهنی شما اینگونه پاسخ دهم، هدف از لیزر درمانی برای جای جوش و آکنه، به حداقل رساندن اثر جوش بر روی پوست و زیبایی پوست شما است. 95% از افرادی که بر روی پوست خود جوش می زنند، تا حدی بر روی پوستشان رد و اثر آن به صورت لکه یا فرورفتگی باقی می ماند. یکی از راه هایی که برای درمان جای جوش وجود دارد لیزر پوست است.

در درمان جای جوش (اسکار) با لیزر، تمرکز پزشک بر لایه های رویی پوست است، تا با لایه برداری بافت اسکار (Scar) را از بین ببرد. این کار باعث می شود سلول های سالم و تازه پوست رشد کرده و جایگزین بافت قدیمی پوست شوند. اگر چه در این درمان به طور کامل جای جوش از بین نمی رود، اما لیزر تا حدودی آن را محو می کند و رد اثر آن ها را به حداقل می رساند.

اگر جوش فعال دارید، رنگ پوستتان تیره است یا پوستتان چروک زیادی دارد، ممکن است لیزر درمانی گزینه مناسبی برای شما نباشد. تنها یک متخصص پوست می تواند مشخص کند آیا لیزر درمانی برای از بین بردن اثرات جوش و آکنه، برای شما مناسب است یا نه.

هزینه لیزر درمانی پوست چقدر است؟

هزیه درمان لیزری ابلیتیو (ablative) و غیر ابلیتیو با هم تفاوت دارد. عوامل دیگری نیز بر هزینه لیزر درمانی پوست، تاثیر دارند:

 • تعداد جای جوش که می خواهید پاک شود
 • مساحتی که باید تحت درمان قرار بگیرد
 • تعداد دفعات جلساتی که نیاز دارید

درمان با لیزر غیر ابلیتیو نیازی به استراحت ندارد و از روز بعد یا دو روز بعد میتوانید به سر کار برگردید. ولی در درمان با لیزر ابیلیتیو چندین روز، آثار زخم روی صورت باقی می ماند و بهتر است در منزل استراحت کنید. همچنین می توانید پیش از تصمیم گیری، از چند کلینیک، قیمت بگیرید.

لیزر پوست چگونه جوش ها را از بین میبرد؟

پزشک در لیزر درمانی برای ترمیم جای جوش و آکنه به دو شکل عمل می کند:

 • حرارت حاصل از لیزر، لایه سطحی پوست را بر می دارد. به این ترتیب با برداشته شدن لایه سطحی ، پوست تحریک می شود تا مجدد آن را بازسازی کند که اغلب پوست صاف تر شده و اسکار محو تر می شود.
 • با برداشتن بافت اسکار ، حرارت ناشی از لیزر، پوست را به تولید سلول های تازه و سالم تحریک می کند. جریان خون به این ناحیه از پوست بیشتر می شود و فرآیند ترمیم شدت می گیرد. همه اینها باعث می شوند اسکار کوچکتر، روشنتر و صافتر شده و همچنین به التیام پوست کمک شود.

چند نوع لیزر برای درمان جای جوش وجود دارد؟

برخی از رایج ترین لیزرهایی که برای از بین بردن جای جوش و آکنه استفاده می شوند، لیزرهای اربیوم یاگ (erbium YAG)، دی اکسید کربن (CO2) و پی دی ال (PDL) هستند. هر یک از این دستگاه ها به طریق خاصی عمل می کنند تا اسکاری را که روی پوست دارید، هدف قرار دهد. در ادامه به جداگانه به بررسی روش های لیزر پوست می پردازیم.

لیزر ابیلیتیو یا ساینده

برای بازسازی ابلیتیو یا ساینده از لیزر اربیوم یاگ یا دی اکسید کربن استفاده می شود. این نوع درمان لیزر، لایه رویی پوست در محل اسکار را به طور کامل برمی دارد. پس از لیزر به مدت سه تا ده روز طول می کشد تا قرمزی و زخم ناشی از لیزر رو به کاهش برود.

لیزر غیر ابیلیتیو (Non ablative)

در این نوع درمان لیزری، برای از بین بردن جوش و آکنه، لایه سطحی پوست با لیزر برداشته نمی شود بلکه حرارت این لیزر باعث تحریک تولید کلاژن و ترغیب پوست به رشد سلول های تازه و جایگزینی آنها با بافت آسیب دیده اسکار می شود.

آیا لیزر جوش و آکنه راضی کننده است؟

در پاسخ به این سوال باید این نکته را گوشزد کنیم که از لیزر درمانی باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید. یادتان باشد درمان لیزری به طور کامل جای جوش را از بین نمی برد. در بهترین حالت، جای جوش به اندازه ای محو می شود که به زحمت آن را می توانید ببینید، اما راهی وجود ندارد که بفهمید برای شما هم بهترین حالت اتفاق می افتد یا خیر.

اقدامات قبل از لیزردرمانی جوش چیست؟

ممکن است لازم باشد تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا شرایط لازم برای درمان با لیزر را داشته باشید. برای لیزر کردن پوست کارهای زیر را باید انجام بدهید:

 • از دو هفته قبل، هیچ مکمل یا داروی رقیق کننده خون یا آسپیرین مصرف نکنید
 • حداقل از دو هفته قبل از عمل سیگار نکشید
 • هیچ محصول مراقبت از پوست حاوی رتینول را از دو هفته قبل از درمان مصرف نکنید
 • درمان جای جوش در فردی که جوش فعال دارد باید به بعد از کنترل آکنه، به تعویق بیفتد

مراقبت های بعد از لیزر جوش صورت

 • پس از لیزر درمانی جوش صورت باید تا چند ماه بعد از جلسات، به شدت از پوست خود مراقبت کنید. پوست در این مدت در مقابل عواملی مثل نور خورشید بسیار آسیب پذیرتر از حالت معمولی می شود بنابراین پیش از این که از خانه بیرون بروید، حتما ضد آفتاب بزنید.
 • از برنزه کردن پوست، آفتاب سوختگی یا هر فعالیت دیگری که باعث شود پوست در معرض نور خورشید زیاد قرار بگیرید، به مدت 6 تا 8 هفته خودداری کنید.
 • ممکن است دکتر دستورالعمل خاصی برای مراقبت از پوست به شما بدهد، در این صورت حتما دستورات را رعایت کنید.
 • محل تحت درمان را تمیز نگه دارید تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. ممکن است تا چند روز یا حتی چند هفته قرمزی پوست باقی بماند. از آرایش کردن و هر گونه میک آپ به مدت یک یا دو هفته خودداری کنید تا خطر عوارض، کاهش یابد.
 • نتایج درمان بلافاصله بر روی پوست شما نمایان نمی شود. 7 تا 10 روز صبر کنید تا کم کم متوجه اثرات درمان شوید. لازم به ذکر است اگر به صورت مناسب از پوست خود مراقبت کنید نتایج درمان ماندگار خواهد بود.

کلام آخر دکتر ساینا

اگر جوش فعال دارید، رنگ پوستتان تیره است یا پوستتان چروک زیادی دارد، ممکن است لیزر درمانی گزینه مناسبی برای شما نباشد. تنها یک متخصص پوست می تواند مشخص کند آیا لیزر جوش صورت، برای شما مناسب است یا نه.

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی راجع به لیزر پوست از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک، عکس های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • دارو مصرف میکنم، آیا میتونم لیزر کنم؟
 • باردار هستم میتونم لیزر کنم؟
 • برای درمان جوش های صورتم به جز لیزر از چه راه های دیگری میتونم استفاده کنم؟
 • جوش های صورتم رو لیزر کردم نتیجه نداده، چکار کنم؟
 • بعد از لیزر جوش های روی پوستم التهابات و ضایعاتی به وجود اومده، طبیعیه؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به لیزر و سلامت پوست خود دارید.
شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا