بادام تلخ

0
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

فهرست آنچه می‌خوانید:

درباره

این گیاه از هر لحاظ شبیه به بادام شیرین است با این تفاوت که مغز آن به علت داشتن یک ماده ای از نوع هتروزیدها تلخ مزه می باشد. اندام مورد استفاده داروئی بیشتر مغز دانه گیاه و روغن حاصل از آن است. طبیعت آن گرم است. روغن بادام تلخ چنانچه بصورت خوراکی مصرف گردد یکی از داروهای بسیار خوب برای دفع اخلاط چسبیده به دیواره دستگاه گوارش است و ضماد آن با مقداری سرکه به پیشانی و اطراف، سردردهای سرد مزاج را ساکت می کند. ریختن روغن بادام تلخ در چشم قدرت بینایی را زیاد می کند. بادام تلخ یا روغن آن در معالجه تنگی نفس و آسم و ورم شش ها نیز فافع می باشد. افرادیکه به درد کلیه ها مبتلا هستند در صورتیکه علت درد وجود سنگ نباشد بلکه مربوط به بافت خود کلیه باشد می توانند مقداری بادام تلخ را با مقداری نشاسته و مقداری نعناع خشک پودر کرده بخورند، درد کلیه ها ساکت خواهد شد.اگر بادام تلخ را با شربت عسل میل نمایند سختی خروج ادرار را مرتفع میسازد. روغن بادام تلخ چون دارای مقداری سم است کشنده جنین است و دخول آن در رحم زنان باردار سبب سقط جنین می گردد. در بیشتر گوش دردها مانند اوتیت ریختن روغن بادام تلخ در گوش، درد را ساکت می سازد و ناراحتی را برطرف می کند. افرادیکه در فصول سرد پوست بدنشان شقاق می شود اگر با روغن بادام تلخ شقاق را چرب کنند از سایر چربی ها زودتر شقاق را بهبودی می بخشد. کتیرای درخت بادام تلخ یا بادام شیرین را می توان بجای صمغ عربی مصرف نمود. مقدار خوراک از پودر مغز دانه بادام تلخ تا ۲۰ گرم و از روغن آن تا ۵ گرم است در مداوای زخم هایی که احتیاج به چرب کردن و ضدعفونی هم دارند همراه با مرحم مربوط مقداری روغن بادام تلخ اضافه می کنند.
اگر پودر گنه گنه را با روغن بادام تلخ مخلوط نموده و بر محل درد در دردهای مفصلی بمالند اکثر مواقع درد را تسکین میدهد.

فواید

1. برای رفع بوی بد پا و زیر بغل بادام تلخ را پودر کرده با عرق کاسنی به صورت خمیر درآورده زیر بغل و کف پا به صورت ضماد بگذارید سپس بشویید.
2. برای تسکین خارش اگزما به روش شماره 1 استفاده کنید.
3. برای قولنج‌های کلیوی و کبدی پودر بادام تلخ را با آب به صورت خمیر درآورید و سپس روی یک پارچه گذاشته در محل درد به صورت ضماد قرار دهید.
4. برای سردردهای میگرنی پودر بادام تلخ با عرق اسطوخودوس مخلوط نموده به صورت ضماد در محل درد بگذارید.
5. برای دردهای رماتیسمی پودر بادام تلخ با عرق زنجبیل مخلوط کرده در محل درد بگذارید.
6. جهت خارش دستگاه تناسلی زنانه 20 گرم یا 30 گرم روغن بادام تلخ در آب ولرم مخلوط کرده و محل را بشویید و به جای آب می‌توان از عرق کاسنی استفاده کنید.
7. برای رفع کک و مک روزی چند بار بادام تلخ (روغن) را به صورت بمالید و با صابون بادام روزی 1 بار بشویید.
8. برای رفع چین و چروک صورت و ترک پوست مانند شماره فوق عمل کنید.
9. برای خورد کردن سنگ مثانه 5/2 گرم حجرالیهود + 5 گرم روغن بادام تلخ + 250 گرم آب البته سنگ را خوب سائیده سپس با آب و روغن بادام مخلوط و له شود.
10. برای بواسیر و بیماری‌های مقعد، کلاهک خشک شدة بادنجان را کوبیده با پودر بادام تلخ مخلوط نموده با عرق مورد یا آب تره ضماد تهیه نموده در محل بگذارید.
11. اگر آب داخل گوش شما رفت مقداری روغن بادام در گوش بچکانید سپس مقداری پشم را گرم نمایید در درون گوش بگذارید تا آب گوش را بکشد.
12. برای زخمهای عصبی، جرب و خارش بادام تلخ را کوبیده با سرکه مخلوط کنید روی زخم بمالید.
13. جهت درمان سردرد بادام را کوبیده با سرکه ضماد کرده در محل بگذارید.
14. یک ماسک خوب برای پوستهای چرب : کمی آبلیموی تازه + 2 قاشق روغن بادام تلخ را خوب بهم بزنید سپس روی صورت بگذارید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا