تاثیر تماشای فیلم پورن روی مغز چیست؟

69
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

در این مقاله از دانستنی های سلامت در رابطه با تاثیر پورن روی مغز توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

پورن چگونه روی مغز تاثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می دهند برخی نواحی مغز افرادی که به تماشای محتوا های پورنوگرافی می پردازند، فعالیت کمتری نسبت به سایرین دارد؛ همچنین مغز آن ها مسیرهای ارتباطی کمتر و کوچکتری نیز دارد.

از نتایج این مطالعات می توان نتیجه گرفت که بین پورن، سایز  و میزان فعالیت مغز رابطه ای وجود دارد. اما سوالی که پیش می آید این است که تاثیر پورن روی مغز چیست؟

دانشمندان در گذشته تصور می کردند پس از پایان دوران کودکی مغز توانایی رشد خود را از دست می دهد و هیچ چیزی به جز بیماری یا جراحت نمی تواند تغییر فیزیکی در مغز یک فرد بزرگسال ایجاد کند؛ اما امروزه می دانیم مغز در تمامی طول زندگی، به خصوص در جوانی، دائما در حال تغییر است، ارتباطات جدید ایجاد می کند و اتصالات عصبی جدیدی در خود به وجود می آورد. در ابتدا لازم است توضیحاتی راجع به چگونگی کارکرد مغز بدهیم.

مغز چگونه کار می کند؟

مغز انسان از ۱۰۰ میلیارد عصب خاص به نام نورون تشکیل شده است. وظیفه این نورون ها انتقال سیگنال های الکتریکی از مغز به بدن و برگرداندن آن از بدن به مغز است. برای مثال تصور کنید در حال یادگیری رانندگی هستید. مغز سیگنالی به دستتان می فرستد و به دست فرمان می دهد چه کاری انجام دهد. این سیگنال از عصبی به عصب دیگر انتقال پیدا می کند تا به دست شما برسد و در نهایت فعالیت مورد نظر انجام شود.

در این حین برای انتقال پیام و انجام فرمان هایی که مغز صادر می کند، سلولهای عصبی فعال شده، یک مسیر ارتباطی بین خود می سازند. این مسیر به خاطر نورون هایی که به هم پیام می رسانند ایجاد می شود، به زبان ساده نورون ها به هم سیم کشی و مرتبط شده اند؛ در واقع این نورون های تازه به هم وصل شده، مسیر عصبی ایجاد کرده اند.

چگونه چیزهای جدید یاد میگیریم؟

برای درک بهتر مطلب، مسیر عصبی را به صورت مسیر پیاده روی در یک علف زار تصور کنید. هر بار که کسی از این مسیر عبور می کند مسیر پهن تر و بازتر می شود. وضعیت مسیر عصبی هم همینطور است. هر بار که پیامی از یک مسیر عصبی عبور می کند، مسیر مشخص تر و قوی تر می شود. اگر به اندازه کافی پیام از این مسیر عبور کند و منتقل شود، مسیر عصبی به اندازه ای تقویت می شود که بدون فکر کردن می توانید رانندگی کنید. این فرایند تقویت کردن مسیر عصبی باعث می شود بتوانیم مهارت تازه ای را یاد بگیریم.

رقابت بین مسیرهای عصبی در مغز چگونه است؟

یادتان باشد مغز یک عضو بسیار گرسنه است. اگر چه مغز تنها ۲% از وزن بدن را به خود اختصاص می دهد اما ۲۰% انرژی و اکسیژن بدن را مصرف می کند بنابراین منابع در مغز محدود هستند. به همین خاطر بین مسیرهای عصبی که در مغز ایجاد می شوند رقابت سخت و بی رحمانه ای در می گیرد. این رقابت به ضرر مسیر های عصبی است که مدتی است استفاده نشده اند. مسیرهای عصبی جدید جایگزین قدیمی ها می شوند. مهمترین قانون بقا که در بدن حاکم است این است که اگر چیزی را استفاده نمی کنی نباید انرژی بابت حفظ آن صرف کنی. پس هر چیزی که از آن استفاده نمی شود باید از بین برود.

این اطلاعات چه ارتباطی به پورن دیدن دارد؟

در اینجاست که تاثیر تمام رفتارهای ما از جمله تماشای پورن، بر بدن مشخص می شود. پورن، در ایجاد مسیرهای عصبی جدید بادوام و قوی در مغز، بسیار قدرتمند عمل می کند. در واقع پورن یک رقیب بی رحم برای هر فعالیت مغزی دیگر است که با آن رقابت می کند _ از جمله رابطه جنسی واقعی با شریک زندگی یا شریک احساسی. به همین علت پورن به شدت توانایی طبیعی مغز برای داشتن یک رابطه جنسی واقعی را مغلوب می کند.

چرا مغز پورن را به رابطه جنسی واقعی ترجیح می دهد؟

دکتر نورمن دویج (Norman Doidge) محقق دانشگاه کلمبیا به این پرسش اینگونه پاسخ می دهد: “محتوای پورن وضعیتی ایده آل ایجاد کرده و ترشح مواد شیمیایی خاصی را تحریک می کند که تغییرات طولانی مدت بر مغز می گذارند.”

در ادامه منظور دکتر دویج را توضیح خواهیم داد.

شرایط ساخت مسیرهای عصبی قدرتمند در مغز

فلو (Flow) در روانشناسی به چه معناست؟

وضعیت ایده آل برای ایجاد مسیرهای عصبی قوی زمانی ایجاد می شود که در فعالیتی غرق هستید (روانشناسان به آن فلو (Flow) می گویند). فلو حالت تمرکز و توجه کاملا عمیق و رضایت بخش است. هنگامی که در وضعیت فلو قرار دارید، به قدری در کاری که انجام می دهید غرق می شوید که هیچ چیز دیگری برایتان مهم نیست.

احتمالا چنین چیزی را در هنگام بازی های کامپیوتری یا مکالمه با یک دوست یا فیلم دیدن یا کتاب خواندن تجربه کرده اید. هنگامی که روی کاری خیلی متمرکز می شوید، زمان را از دست می دهید و اصلا حواستان به محیط اطرافتان نیست و می خواهید این کار را ادامه بدهید. در این حالت در وضعیت فلو قرار گرفته اید.

هنگامی که در فلو هستید، تمرکزتان بسیار زیاد است. حافظه انسان چیز عجیبی است، سالها بعد هنوز دقیقا کلماتی را که در این مکالمه یا کتاب یا فیلم که در حالت فلو نگاه کرده اید، دیده یا شنیده اید، به خاطر می آورید.

حالا تصور کنید فردی جلوی کامپیوتر یا تلویزیون نشسته و پورن نگاه می کند. این فرد به قدری به محتوای پورن جذب می شود که از خود بیخود شده و هیچ چیز دیگری برای جلب توجه او نمی تواند رقابت کند حتی خواب. فرد در وضعیت ایده آل برای ساختن مسیر عصبی قوی قرار دارد و در مغز او مسیر عصبی قدرتمندی ساخته می شود.

در حالی که فرد در اینترنت صفحه به صفحه به دنبال تصاویر می گردد، متوجه نیست هر تصویری که می بیند مسیر عصبی ساخته شده در مغز او را تقویت می کند و این مسیر بر مسیرهای دیگر غالب می شود. به این ترتیب این تصاویر به شکل عمیقی در ذهن نقش می بندند و تا مدت های مدید فرد آنها را به خاطر می آورد (حتی شاید تا آخر عمر).

عوارض پورن روی مغز

پورنوگرافی همانند سایر رفتارها و مواد اعتیاد آور، بخشی از مغز به نام مرکز پاداش را فعال می کند؛ در نتیجه ترکیبی از مواد شیمیایی آزاد می شود که موقتا شما را نشئه می کند. یکی از این مواد شیمیایی، پروتئینی به نام DeltaFosB است.

شباهت ایجاد مسیر عصبی به مسیر راه رفتن و ایجاد مسیر داخل علف زار را به خاطر بیاورید. در واقع مادهDeltaFosB  همانند این است که یک گروه کوه نورد با بیل و کلنگ در مسیر کار می کنند تا مسیر را باز و بزرگ کنند. با DeltaFosB ، مغز شروع می کند به ساختن مسیر ارتباطی قوی بین محتوای پورن که فرد در حال تماشای آن است و لذتی که احساس می کند. در واقع این ماده شیمیایی می گوید: ” جالب بود، باید کاری کنم در خاطره بماند” بنابراین دوباره این کار را انجام می دهیم.

ماده شیمیایی DeltaFosB برای یادگیری هر مهارت جدیدی لازم است اما از طرفی می تواند منجر به رفتارهای وسواسی – اعتیادی شود به خصوص در نوجوانان. به این پروتئین، مولکول تبدیل به اعتیاد نیز میگویند چون اگر مقدار زیادی از آن در مغز جمع شود ژنهایی را فعال می کند که هوس ماندگار یا طولانی مدت ایجاد می کنند و فرد را وادار به تکرار آن می نمایند. هر بار که این ماده آزاد می شود، چند هفته تا چند ماه در مغز می ماند به همین علت فردی که پورن نگاه می کند ممکن است تا مدتها پس از ترک عادت تماشای پورن، احساس کند میل شدیدی به این کار دارد.

خوشبختانه می توانیم از این تغییر پذیری سیستم عصبی در مغز به نفع خودمان استفاده کنیم. اگر مسیر عصبی پورن تقویت نشود به مرور ضعیف شده و از بین می رود. بنابراین همان مکانیسم هایی که قبلا باعث شده بودند پورن جایگزین چیزهای دیگر شود، حالا باعث می شوند مسیرهای عصبی مربوط به پورن از بین برود و وضعیت مغز بهبود یابد.

کلام آخر دکتر ساینا

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی راجع به تاثیر پورن روی مغز و ترک آن از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید.

برای مشاوره بهتر میتوانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • پورن بر ذهن کودکان چه تاثیری میگذارد؟
 • تمام حواسم در زندگی درگیر محتواهای پورنوگرافی شده است، برای ترک این عادت از کجا شروع کنم؟
 • آیا برای ترک پورن دیدن باید دارو مصرف کنم؟
 • و دغدغه های دیگری که این مقاله برای شما ایجاد کرده.
شاید بپسندید
69 دیدگاه‌ها
 1. جواد

  فیلم پورنو منو نابود کرده

  تورو خدا نگاه نکنین

  مثل من میشین زندگیتون نابود میشه

 2. علی

  با سلام و خسته نباشید. من حدود ۲۹ سالمه. قبلا خودارضایی میکردم ولی ترک کردم. بعضی وقتا که فیلم پورن میبینم حس میکنم همون اول فیلم دیگه میخوام ارضا بشم و سری فیلم رو قطع میکنم. ممنون میشم راهنماییم کنید که آیا مشکل خاصی دارم؟ باید چکار کنم؟

  1. تیم پزشکی دکترساینا

   سلام
   تلاش برای قطع این رفتارها و جایگزینی آنها با رفتارهای سالم همچون ورزش کزدن، عدم مواجهه با محتواهای این چنینی و بهره گیری از جلسات تراپی می تواند در بهبود شرایط کنونی نقش موثری داشته باشد

 3. Hani

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۸ سالمه به مدت ۳ سال پورن نگاه میکردم . اما الان دیگه خسته شدم واقعا میخواستم بزارمش کنار . خواستم بدونم این سه سال به مغزم آسیبی وارد کرده

  1. تیم پزشکی دکترساینا

   سلام
   آسیب های وارده در صورت تماشای فیلم های با محتوای جنسی می تواند منجر به بلوغ جنسی زودرس، انجام رفتار‌های جنسی زودهنگام، بروز هیجانات منفی ناشی از تغییرات بدنی، طرد توسط همسالان، انتظارات بیش از حد اطرافیان و والدین و … شود.
   ترک این مورد، جایگزینی با عادت های مناسب و بهره گیری از مشاوره می تواند از آسیب های مواجهه طولانی مدت با اینگونه محتوا جلوگیری کند

 4. جمشید نادری

  با سلام بنده ۲۵ سال دارم مجرد هستم
  که تقریبا به طور متوسط تا ۵ماه قبل خودارضایی ماهیی یکبار انجام می‌دادم اما تماشای شدیدی به پورن داشتم و پورن استار مورد علاقه هم داشتم که فقط،فیلم های آن را میدیم نزدیک ب ۲ساعت تماشا میکردم که بارها و بارها آلتم به نعوظ می‌رسید و و در آخر اقدام به خارج کردن منی میکردم
  الان نزدیک به ۳ماه می‌شود آلتم شل شده و نعوظ ب مشکل خورده یعنی کاملا سفت نیست و صبحگاهی هم نعوظ ندارم
  چند باری دوباره فیلم هارا دیدم که امتحان کنم دیدم خیر مثل قبل نعوظ ندارم و بسیار افسرده شده ام بابت این موضوع سوالم این است که اگر کاملا ترک کنم هم پورن هم خود ارضایی را مشکلم حل میشود؟

 5. Hossein

  سلام من ۲۳سالمه و اعتیاد به پورن دارم و الان که وارد رابطه شدم نمیتونم نعوظ داشته باشم یا زود نعوظم رو از دست میدم قبل از ارضا شدن.این موضوع حالم رو بد کرده که نمیتونم رابطه جنسی داشته باشم. وقتی که پورن میبینم نعوظ دارم الان سوالم اینکه اگر پورن رو بزارم کنار مشکل نعوظم حل میشه؟؟

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   برای بررسی اختلال نعوظ و درمان اون لازمه که حتما به متخصص اورولوژی یا همون جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه کنید. احتمال داره اختلال نعوظ هیچ ارتباطی هم با تماشای پورن نداشته باشه. بهرحال باید علتش بررسی بشه. می‌تونید از متخصص‌های اورولوژی دکتر ساینا کمک بگیرید.

 6. مهدی

  سلام من تقریبا ۶ ساله دو س شب در میان ۳ ۴ ساعت ب بازی های پورن و فیلم های پورن میپردازم.
  تقریبا نابود شدم
  راه چاره چیه

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   توصیه می‌کنیم برای حل مشکلتون به روانشناس مراجعه کنید. اون‌ها می‌تونن با ارائه راهکارهای مناسب به شما کمک کنند.

 7. زهرا

  سلام من ۱۶ سالمه چند بار پورن دیدم و تمرکزمو به هم میزنه
  چطور ترکش کنم نمیخوام عادت کنم به دیدن پورن

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   توصیه می‌کنیم به این مقاله رجوع کنید.
   ترک پورن و نکاتی که لازم است درباره آن بدانید
   درضمن فراموش نکنید خیلی از نوجوان‌ها در این سنین ممکنه به‌خاطر کنجکاوی و مسائل دیگه به دیدن این فیلم‌ها گرایش پیدا کنند. بنابراین در قدم اول لازمه از این بابت نگرانی و اضطراب برای خودتون ایجاد نکنید و درصورت لزوم با یک فرد بزرگسالی که بهش اعتماد دارید دراین‌باره گفت‌وگو کنید.

 8. ناشناس

  سلام چند وقت پیش یک هفته ای بود که من روزی دو سه بار فیلم می‌دیدم و از اون موقع دیگه ندیدم و فقط می‌خوام بدونم که بخاطر این یک هفته آسیبی به مغزم رسیده یانه و خیلی رهنمود در گیر کرده میشه بهم بگین لطفااا

  1. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

   سلام وقت بخیر
   خیر این مسئله آسیبی به مغز نمی‌زنه‌ اما اگر حس می‌کنید از نظر روانی شما رو درگیر کرده، بد نیست با روانشناس مشورت کنید.

 9. زهرا

  سلام.
  شوهرم اعتیاد به دیدن فیلم پورن داره و این قضیه منو اذیت میکنه.
  گوشیشو ک میگیرم دستم و میبینم فیلم پورن دیده بوده اعصابم بهم میریزه و ب خودش ک میگم اصلا گردن نمیگیره میگه ندیدم.
  میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟

 10. محسن

  سلام ممنون بابت اطلاعاتی که در سایت گذاشتید .من میخواستم بدونم اعتیاد به خود ارضایی میتونه یکی از دلیلاش پورن دیدن موقع خود ارضایی باشه یا نه

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. اعتیاد به خودارضایی مغوله پیچیده‌ایه و دلایل مختلف می‌تونه داشته باشه. اعتیاد به تماشای پورن هم می‌تونه موثر باشه.

 11. بهزاد

  جدا سپاس مطالب بسیار مفید و فوق العاده بودن

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. ممنون از توجه شما

 12. رضا

  سلام و درود
  آیا پورن دیدن باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت و اختلال در یادگیری میشه؟
  اگه آره چقدر طول میکشه تا بعد ترک پورنوگرافی مغز به حالت سالم خودش برگرده؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. خیر چنین تاثیری نداره؛ ممکنه مشکل شما ناشی از عدم تمرکز باشه.

 13. Sadaf

  سلام از موضوع خوبی که در سایتتون مطرح کردین بسیار ممنونم. مسیله ای هست که نیاز به راهنمایی شما دارم. من ۳۴ سن دارم و اعتیاد من به دیدن پورن تنها ماهی یکبار بود. تا اینکه در یک سایت خارجی خوندم که دیدن پورن باعث سلب انگیزه و رسیدن به اهداف اینده میشه که متاسفانه به این حالت مدت هاست که گرفتارم(حس بی انگیزگی و بی هدفی) ولی مدت ها قبل تصمیم کرفتم که برای همیشه حذف کنم دیدن پورن رو و خوشبختانه موفق بودم.ولی ترسی که در من بوجود اومده فقط خواهش میکنم راهنماییم کنین که چطور اون انگیزه رو توی خودم بوجود بیارم. چکار میتونم کنم. من میخوام اینده ام رو روشن مثبت ببینم با رسیدن به هدفم. ولی اون اثر مخبربی که قبلا روی من گذاشته باعث بی انگیزگیم شده. مثلا دو روز اول انرژی میگیرم که کارام رو به اتمام برسونم ولی بعد از دو سه ساعت انگار همون ادم با انرژی قبل نیستم کمکم کنین. هدف مهمی جلوی راهم قرار گرفته.

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز، تماشای ماهی یک‌بار اعتیاد محسوب نمیشه. بی‌انگیزگی که احساس می‌کنید احتمالا دلیل دیگه‌ای داره. برای غلبه بر بی‌انگیزگی می‌تونید اهداف کوچک و دست‌یافتنی برای خودتون تعریف کنید؛ یا کارها و اهدافتون رو به کارهای کوچک‌تر و راحتتر تقسیم کنید. اینطوری با به پایان رسوندن هر کار کوچک احساس بهتری پیدا می‌کنید و انگیزه انجام کار بعدی رو دارید. اگر بی‌انگیزگی شما خیلی شدیده و روی عملکرد روزانه‌تون اثر منفی مشهود گذاشته، توصیه می‌کنیم با یک روان‌شناس مشورت کنید.

   1. charls

    سلام.من اعتیاد شدیدی به خود ارضایی دارم هر شب اینکارو انجام میدم نمیدونم چطور ترکش کنم،لطفا بمن کمک کنید دیگه خسته شدم از این کار.وقتی آدم پورن میبینه وسوسه میشه بیشتر ببینه و تبدیل به عادت بد میشه.

    1. تیم محتوای دکترساینا

     سلام. دوست عزیز ترک هر نوع اعتیاد و عادت رفتاری سختی‌های خودش رو داره. سعی کنید خودتون رو سرگرم نگه دارید، تفریحات و فعالیت‌های دیگه‌ای برای خودتون پیدا کنید و ذهنتون رو مشغول نگه دارید. تکنیک‌هایی مثل یوگا، مدیتیشن و ذهن‌آگاهی ممکنه براتون مفید باشه. می‌تونید از روان‌شناس هم در این زمینه کمک بگیرید.

   2. هستی

    مطلبتون مفید بود ولی کلا دیدن پورن حتی یک بار هم همین اثر رو داره این رو از تجربه میگم
    برای همین خدا حرام کرده

 14. گلناز

  سلام از موضوع خوبی که در سایتتون مطرح کردین بسیار ممنونم. مسیله ای هست که نیاز به راهنمایی شما دارم. من ۳۴ سن دارم و اعتیاد من به دیدن پورن تنها ماهی یکبار بود. تا اینکه در یک سایت خارجی خوندم که دیدن پورن باعث سلب انگیزه و رسیدن به اهداف اینده میشه که متاسفانه به این حالت مدت هاست که گرفتارم(حس بی انگیزگی و بی هدفی) ولی مدت ها قبل تصمیم کرفتم که برای همیشه حذف کنم دیدن پورن رو و خوشبختانه موفق بودم.ولی ترسی که در من بوجود اومده فقط خواهش میکنم راهنماییم کنین که چطور اون انگیزه رو توی خودم بوجود بیارم. چکار میتونم کنم. من میخوام اینده ام رو روشن مثبت ببینم با رسیدن به هدفم. ولی اون اثر مخبربی که قبلا روی من گذاشته باعث بی انگیزگیم شده. مثلا دو روز اول انرژی میگیرم که کارام رو به اتمام برسونم ولی بعد از دو سه ساعت انگار همون ادم با انرژی قبل نیستم کمکم کنین. هدف مهمی جلوی راهم قرار گرفته.

 15. علیرضا ..

  سلام من چند سالی بود فیلم پورن میدیدم و خود ارضایی میکردم ولی این اواخر دچار انحراف جنسی شدم و فیلم های مازوخیسمی نگاه میکنم البته فیلم های پورن عادی هم گاهی اوقات نگاه میکنم الان حدود یه ماهی میشه کنار گذاشتم ولی اون صحنه ها خیلی تو ذهنم میاد و الان خیلی استرس گرفتم که آیا دچار انحراف جنسی شدم یا نه باید چیکار کنم؟

 16. علیرضا

  سلام من چند سالی بود فیلم پورن میدیدم و خود ارضایی میکردم ولی این اواخر دچار انحراف جنسی شدم و فیلم های مازوخیسمی نگاه میکنم البته فیلم های پورن عادی هم گاهی اوقات نگاه میکنم الان حدود یه ماهی میشه کنار گذاشتم ولی اون صحنه ها خیلی تو ذهنم میاد و الان خیلی استرس گرفتم که آیا دچار انحراف جنسی شدم یا نه باید چیکار کنم؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. انحرافات جنسی تعاریف پیچیده‌ای دارند و به‌راحتی نمیشه به کسی اطلاقش کرد. اگر بابت عادت رفتاری‌تون نگرانی دارید بهتره با یک مشاور یا روان‌شناس صحبت کنید. روان‌شناس از جنبه‌های مختلف این مسئله رو بررسی و به شما کمک می‌کنه که درک بهتری از نوع رفتار و عادت‌هاتون داشته باشید و اگر افکار یا عادت‌هاتون شما رو اذیت می‌کنه، بهتون کمک می‌کنه که بتونید اون‌ها رو ترک کنید.

 17. علیرضا

  سلام من ۱۹ سالمه چند سالی بود فیلم پورن میدیدم و خود ارضایی میکردم ولی این اواخر دچار انحراف جنسی شدم و فیلم های مازوخیسمی نگاه میکنم البته فیلم های پورن عادی هم گاهی اوقات نگاه میکنم الان حدود یه ماهی میشه کنار گذاشتم ولی اون صحنه ها خیلی تو ذهنم میاد و الان خیلی استرس گرفتم که آیا دچار انحراف جنسی شدم یا نه باید چیکار کنم؟

 18. علی

  با سلام ،من خیلی وقته پو*ن رو گذاشتم کنار میخواستم بدونم اگه دیدن یک ثانیه از فیلم عوارض همین هارو داره یا خیر خیلی از بابت این موضوع نگرانم ممنون میشم اگر زودتر جواب بدید

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. مشکلاتی که در این مقاله بهش اشاره کردیم مربوط به اعتیاد به تماشای پورن میشه.

 19. پوریا

  سلام خسته نباشید پسر ۱۸ سابه هستم من متاسفانه پورن دیدن و تا مرض ارضا شدن رفتم و سریعا دست نگه داشتم خودم رو نگه داشتم و در حد خیلی کمی حس جنسی اومد ولی در حد ۲ قطره اب بی رنگ اومد بیرون
  الان تو دستگاه جنسی ام مشکلی پیس میاد؟ بابتش برم دکتر؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. خیر نگران نباشید. مشکلی براتون پیش نمیاد.

 20. سروش

  دقیقا!
  تماشای پورن باعث ابجاد شاهراه های عصبی مخرب در مغز میشه و مغز رو برای کسب لذت توسط پورن شرطی میکنه
  راه دیگه برای از بین بردن این شاهراه عصبی برهم زدن الگوی رفتاری هست مثلاً زمانی ک تصمیم میگیرید برید بیینید الگوی خودتونو بهم بزنید و حواستونو پرت یچیز دیگه کنید
  تکرار این کار و عدم تماشای پورن و نسبت دادن رنج فراوان به پورن باعث ترک این عادت میشه
  و باید توجه داشت که پس از ترک این عادت مغز ب دنبال کسب
  لذت هست و باید از طریق رفتار جدیدی لذت کسب کنید تا مغز راضی بمونه و به رفتار گذشته برنگرده

 21. امیر

  با این تفاسیر کسی که پورن نگاه می‌کنه یا خودارضایی میکنه می‌تونه افسرده هم بشه چون تمام تمرکزش صرف میشه و از کارها و فعالیت های زندگی شکست میخوره و افسرده میشه

  1. رضا

   سلام اره من تجربش کردم زندگیت رو نابود میکنه

 22. امیر

  خیلی مفید بود .دمتون گرم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   ممنون از توجه شما

 23. سرفراز

  من بعد از دیدن فیلم پورن سمت راست سرم همراه با چشم راست شروع به درد میکند آیا تداوی دارد؟

 24. حسین

  سلام من گاهی اوقات فیلم پورن نگاه میکنم شاید بتوانم میل جنسی خود را افزایش دهم آیا کار درستی میکنم ضمنا زود ارضا هم هستم از چه دارویی میتوانم مصرف کنم .

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. تماشای پورن اگر تبدیل به اعتیاد بشه مشکل‌سازه. برای زودانزالی ابتدا باید علت زمینه‌ای مشکلتون مشخص بشه و سپس درمان مناسب رو با توجه به علت مشکل دریافت کنید. توصیه می‌کنیم با متخصص ارولوژی مشورت کنید.

   1. سبحان ستاری

    سلام، وقت بخیر من ۱۵ سالمه و حدود همین سال پیش رو عادت زیادی به فیلم های پورن کردم یعنی هر شب حداقل یه بار باید نگاه کنم و خیلی عادت بدی پیدا کردم با نگاه کردن حدود چند سال این فیلم ها از مغز از بین میرن

   2. سبحان ستاری

    سلام، وقت بخیر من ۱۵ سالمه و حدود همین سال پیش رو عادت زیادی به فیلم های پورن کردم یعنی هر شب حداقل یه بار باید نگاه کنم و خیلی عادت بدی پیدا کردم با نگاه نکردن حدود چند سال این فیلم ها از مغز از بین میرن

    1. تیم محتوای دکترساینا

     سلام. نیازی نیست یکبار تماشا رو کاملا قطع کنید. سعی کنید دفعات تماشا رو کم کنید به‌صورتی‌که دیگه براتون شکل اعتیاد و عادت نداشته باشه.

     1. رسول

      یعنی اگه از باب اعتیاد نگاه نکنه ولی گاهی نگاه کنه مشکل نداره?مطالبی که در سایت بیان کردید زیبا بود ولی در نظراتی که در جواب دوستان میفرمایید سخنان بسیار عامیانه و بیسوادانه هستش.پورن نگاه کردن در هر حالت و سنی و موقعیتی آثار مخربش کم نمیشود و مخرب روان و ذهن آدمیزاد هستش

     2. الهام جلدی ـ کارشناس علمی دکترساینا

      این نظر شماست دوست عزیز. ولی بهرحال اعتیاد به پورن مسئله پیچیده‌ایه که لازمه به‌صورت قدم‌به‌قدم و زیرنظر افراد متخصص و به‌صورت اصولی درمان بشه.

 25. علی

  باسلام من هرشب فیلم پورن پا نگاه میکنم و باهاش ارضا میشم؟؟؟ الان متوجه شدم فتیش پا دارم چطوری باید اینو کنار بزارم زندگیم بهم ریخته و مختل شده هر جاهم مشاوره میرم فقط ازم پول میگیرن و درمان درست و قطعی جلوی پام نمیزارن دوست دارم مثل بقیه زندگی کنم کمکم کنید

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. دوست عزیز، خیلی متاسفیم که تجربه خوبی از مشاور نداشتید، اما مشکل شما فقط با کمک روان‌شناس می‌تونه حل بشه. دقت کنید که مشاوره روان‌شناسی چیزی نیست که با یک جلسه اثرش دیده بشه، بلکه نیاز به استمرار داره.

 26. علیرضا محمدی

  سلا خسته نباشید ایا دیدن فیلم پورن ضرر جسمی دار مثلا کمبود ویتامین یا ضعیف شدن بدن

 27. علیرضا محمدی

  سلام خسته نباشید ،من علیرضا هستم ۱۸ سالمه و بدنسازم ببخشید یک سوال داشتم ، دیدن فیلم پورن گرافی ، به غیر از خراب شدن مغز ، ممکن هست ضرر جسمی به بدن داشته باش مثلا باعث کمبود ویتامین یا ضعیف شدن بدن بشه

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. خیر تا به حال ثابت نشده که تاثیری منفی رو بدن داشته باشه.

 28. Meisam

  عالی بود

  1. تیم محتوای دکترساینا

   ممنون از توجه شما

 29. محمدرضا

  من بهه عنوان کسی از عواقبش تجربه داره اینو می گم که اصلا سمت این تصاویر نرید!
  هیچ مزایایی ندارم ،این هایی که میگن دیدنش باعث میشه با همه چیز آشنا بشی یا اگه توی رابطه واقعی رفتی سریع به انزلی می‌رسی ،یا که باعث میشه سایز آلت تناسلیت با تحریک و نعوذ حاصل از این فیلم ها بزرگ میشه یا هزار جور دورغ دیگه … شایعه هست و اصلا باور نکنید!
  من که هیچ مزایایی توش ندیدم والان دیگه سمتش نرفتم و توبه کردم

 30. کاربر

  آیا دیدن تصاویر برهنه دختران نیز مضر و مخرب می‌باشد؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، اعتیاد به هر نوع فیلم یا تصویری که برای شما کارکرد پورن داره می‌تونه اثرات مخرب داشته باشه.

 31. علی

  سلام
  جسارتا دیدن پورنو بدون عمل خود ارضایی همین عوارض را دارد؟

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست گرامی، این عوارض مربوط به اعتیاد به تماشای پورن هست و ارتباطی با خودارضایی کردن یا نکردن نداره.

   1. علی

    متشکرم

 32. رضا

  باسلام و احترام من همیشه در مورد این چیزها مطالعه میکنم ولی تا به حال چنین مطلب کامل و ارزنده ای تو این چند مدت مطالعه نکرده بودم‌که به لطف خدا مطاله کردم و خیلی استفاده کروم
  باتشکر از لطف شما بزرگواران

  1. تیم محتوای دکترساینا

   سلام. خیلی خوشحالیم که مطلبمون مفید بوده. ممنون از همراهی شما.

 33. نمیدانم

  مرسی دمتون گرم. قطعا با روش‌های علمی بهتر میشه فهمید چیکار کردیم و چطور به خودمون آسیب زدیم تا بررسی اون از نظر معنوی!

  1. تیم محتوای دکترساینا

   ممنون از لطف و توجه شما

 34. رضا

  فوق‌العاده عالی بود

  1. Aliala

   معذرت می خواهم جز دیدن پورن هیچ راه دیگری برای رفع نیازهای جنسی ندارم …
   زندگی در فضای واقعی غالبا تنفر آور و پر از تله های حقوقی و قضایی و پر از عدم درک متقابل و پر از بدجنسی و خشم و کینه و گرفتاری های روحی و کشمکش های پایان ناپذیر است خصوصا با جنس زن که اصلا نکلیفش با خودش روشن نیست
   به ویژه که زنان جامعه ما که از فرق سر تا نوک پا فیک هستند

 35. K

  سلام خدا خیرتون بده نمیدونستم این عدم یاد گیری از پورنوگرافی هست این افسردگی کم شدن لذت جنسی….
  رفتم روانشناس واسه این مسائل خود ارضایی رو گذاشتم کنار نشد دو هفته پورنو گذاشتم کنار حالم از این رو به اون رو شده کاش زود تر به این نتیجه میرسیدم کاش اینقدر که از ضرر های خود ارضایی میگن یکمم از مضرات این پورن تو سایت ها بزارن چهار ساله که سر در گمم کاش زود به این نتیجه پی میبردم

  1. تیم محتوای دکترساینا

   دوست عزیز، ممنون از توجه‌تون. خوشحالیم که مشکلتون حل شده.

نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید