450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

علت سرفه در کودکان چیست | راه‌های درمان آن

علت سرفه در کودکان چیست | راه‌های درمان آن

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

درمان سرفه‌ی کودکان یکی از مشکلات بسیار رایج والدین است. شایعترین علت سرفه، عفونت دستگاه تنفسی (مانند سرماخوردگی) است. به طور متوسط کودکان خردسال در سال ۶ تا ۱۲ بار عفونت دستگاه تنفسی را تجربه میکنند. این سرفهها معمولاً در اثر ویروس ایجاد میشوند. آنتی‌بیوتیکها به سرفههای ناشی از ویروس کمکی نمی‌کنند.

گاهی اوقات، ممکن است کودک پس از عفونت ویروسی چندین هفته سرفه کند. در این شرایط باز هم به آنتی‌بیوتیکها امیدی نیست. در برخی مواقع، سرفه ممکن است در اثر عفونت باکتریایی در گلو یا قفسه سینه ایجاد شود. در این موارد، ممکن است آنتی‌بیوتیک توسط پزشک برای معالجه عفونت باکتریایی تجویز شود. در ادامه اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

 

علت سرفه کودکان چیست؟

درمان سرفه کودکان به علت بروز آن بستگی دارد. سرفه معمولاً نشان‌دهنده‌ این است که بدن کودک تلاش میکند تا خود را از شر یک ماده‌ی تحریک‌کننده -مانند مخاط و یا یک جسم خارجی- خلاص کند. علل شایع سرفه میتوانند شامل موارد زیر باشند:

سرفه در کودکان به علت عفونت

سرماخوردگی، آنفلوآنزا و خروسک (کروپ) میتوانند منجر به سرفه‌ی طولانی‌مدت در کودکان شوند. سرماخوردگی باعث ایجاد سرفه‌ی خفیف تا متوسط ​​و آنفولانزا منجر به سرفههای شدیدتر و خشک میشود. دیفتری سبب میشود تا کودک در شب با سروصدا سرفه کند. این عفونتها ویروسی بوده و با آنتی‌بیوتیکها درمان نمی‌شوند.

همین حالا از بهترین متخصص کودکان مشاوره بگیرید :

سرفه در کودکان به علت رفلاکس اسید معده

در این حالت، سرفه‌ی کودکان با استفراغ همراه است و کودک از مزه‌ی بد دهان و احساس سوزش در سینه شکایت خواهد کرد. به این حالت –که ناشی از اسید معده است- سوزش سردل نیز گفته میشود. درمان سرفه‌ی ناشی از رفلاکس اسید معده در کودکان، بستگی به سن کودک، سلامتی عمومی او و پیشرفت بیماری بستگی دارد. به همین دلیل، روشهای درمانی متفاوت هستند. به طور کلی باید برای درمان این عارضه به این موارد توجه کرد:

  • غذاهای محرک را از رژیم غذایی کودک حذف کنید. این غذاها میتوانند شامل شکلات، نعناع، غذاهای سرخ‌شده، تند و چرب،کافئین و نوشیدنی‌های گازدار باشد.
  • دو ساعت قبل از خواب به کودک غذا بدهید.
  • وعدههای غذایی کم‌تری را برای او در نظر بگیرید.

چنانچه ریفلاکس معده و سرفههای ناشی از آن بهبود نیافت، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

سرفه در کودکان به علت بیماری آسم

تشخیص و درمان سرفه‌ی ناشی از آسم در کودکان کمی مشکل است. علائم این بیماری از کودکی به کودک دیگر بسیار متفاوت است. اما سرفه با حالت خس خس که در شب بدتر می‌شود، از علائم شایع آن است. اگر کودک شما هنگام نفس کشیدن (بازدم) صدای خس خس (سوت) ایجاد کند، بدان معنی است که راههای هوایی تحتانی در ریههای او متورم شده‌اند. این امر ناشی از آسم یا عفونت برونشیولیت ویروسی است. در صورتی که راه هوایی تحتانی توسط یک شیء خارجی مسدود شود، ایجاد سرفه همراه با خس خس نیز ممکن است اتفاق بیفتد. 

همچنین ممکن است سرفههای کودک در هنگام بازی و فعالیت بدنی خود را نشان دهند. درمان آسم و سرفههای مربوط به آن، به علت بیماری بستگی دارد. این عامل ممکن است شامل محرکهایی مانند آلودگی، دود یا عطر باشد. بنابراین برای درمان سرفه‌ی ناشی از آسم در کودکان، باید به دنبال یافتن محرک و حذف آن باشید. اگر فکر میکنید که فرزند شما علائم آسم را دارد، بهتر است جهت مشاوره به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سرفه در کودکان به علت سیاه‌سرفه

زمانی که کودک به سیاه‌سرفه دچار میشود، سرفههای متوالی و پشت سر هم را تجربه می‌کند. در این شرایط ممکن است سرفهها حالت خفگی داشته باشند. سیاه‌سرفه مسری است و باید اقدامات لازم جهت پیشگیری از انتقال آن انجام شود. این سرفه معمولاً با علائم سرماخوردگی (مانند آبریزش بینی و سرفه‌ی خشک) شروع میشود. در این حالت غالباً وقتی که کودک نفس میکشد، صدای بلندی در انتهای تنفس او شنیده میشود.

این نوع سرفه بعد از دو هفته مصرف آنتی‌بیوتیک درمان میشود. این داروها قبل از شروع سرفه، در مرحله‌ی اول بیماری مؤثرتر خواهند بود. اگرچه آنتی‌بیوتیکها میتوانند شیوع عفونت سرفه را متوقف کنند، اما نمیتوانند جلوی سرفه را بگیرند و یا آن را درمان کنند. بهترین راه پیشگیری از سرفه‌ی ناشی از سیاه‌سرفه در کودکان، واکسن زدن است.

آیا سرفه‌ی سیاه‌سرفه خشک است یا مرطوب؟ حدود ۱ تا ۲ هفته پس از بیماری، سرفه‌ی خشک و تحریک‌کننده به حملات سرفه تبدیل می‌شوند. در طول حملات سرفه -که میتوانند بیش از یک دقیقه طول بکشند- کودک ممکن است قرمز یا بنفش شود. در پایان حمله، صدای تنفس را خواهید شنید، اما کودک احتمالاً استفراغ خواهد کرد.

سرفه در کودکان به علت آلرژی و سینوزیت

آلرژی و سینوزیت میتوانند باعث سرفه‌ی طولانی‌مدت شوند. همچنین در کنار آن علائمی مانند خارش و درد گلو، چشمان قرمز و آبکی، سوزش چشم و یا بثورات پوستی نیز دیده خواهند شد. در این حالت بهتر است با پزشک مشورت کنید تا علت و راههای درمان این مشکلات را مورد بررسی قرار دهد. مواد آلرژیزا میتوانند شامل مواد غذایی، گرده‌ی درختان، غذای حیوانات خانگی و گرد و غبار باشند.

 

برای درمان سرفه‌ شبانه‌ کودکان چه کار کنیم؟

برای درمان سرفه‌ی کودکان در شب، بهتر است قبل از خواب کمی به آن‌ها عسل بخورانید. این امر باعث تسکین گلو می‌شود. چنانچه کودک در طول شب بیش‌تر از روز سرفه میکند، احتمالاً با آسم مواجه است. البته تشخیص نهایی بر عهده‌ی پزشک است و سرفه در شب لزوماً به معنای آسم نخواهد بود. چنانچه این حالت ادامه داشت و یا شدت پیدا کرد، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نکات طلایی در درمان سرفه‌ی کودکان

  • سرفه یک مشکل بسیار شایع برای کودکان است و معمولاً در اثر عفونت‌های دستگاه تنفسی ایجاد میشود.
  • بیش‌تر کودکان خردسال، ۶ تا ۱۲ بار در سال به عفونتهای دستگاه تنفسی مبتلا می‌شوند.
  • بیش‌تر سرفه‌ها نیازی به درمان ندارند و به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ نمیدهند.
  • استفاده از داروهای سرفه فایدهای ندارد و ممکن است برای کودکان زیر شش سال مضر باشد.
  • عسل می‌تواند در درمان سرفه‌ی کودکان مفید باشد، اما باید فقط در کودکان بالای ۱۲ ماه استفاده شود.

چنانچه کودک شما در کنار سرفه دارای تب شدید است و به سختی نفس میکشد و یا با کاهش اشتها مواجه شده‌است، باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و مشاوره‌ی مورد نیاز را در این خصوص از او دریافت کنید. برای این کار می‌توانید از متخصصان دکتر ساینا کمک بگیرید تا در حل مشکل شما را یاری دهند.

برای مشاوره با متخصص کودکان کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.