بیماری خروسک در کودکان و انواع آن

بیماری خروسک در کودکان و انواع آن

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

خروسک در کودکان شرایطی است که حنجره و نای کودک در آن متورم میشود. تورم باعث تنگتر شدن راه‌های هوایی می‌شود که در زیر تارهای صوتی قرار دارند.  هنگامی که هوا از این گذرگاه باریک عبور میکند، تارهای صوتی متورم شده صدایی شبیه به پارس (خرخر) ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، گرفتن نفس (دم) غالباً با صدای سوت و لرزش زیاد انجام میشود. این بیماری به طور مشخص باعث ایجاد سرفه‌ی «پارسی» میشود. در این حالت کودک با سروصدا  و به سختی نفس می‌کشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا خواهید شد.

 

خروسک در کودکان در چه سنی بروز می کند؟

خروسک در کودکان در اثر عفونت ایجاد میشود. این بیماری بیش‌تر در کودکان بین شش ماهه تا پنج ساله دیده میشود. هر چه کودک از لحاظ سنی بزرگ‌تر میشود، حنجرههایش نیز بزرگ‌تر شده و در نتیجه احتمال تورم کاهش مییابد. اما با این حال، ابتلای کودکان به خروسک (کراپ، کروپ) در سنین بالاتر دور از انتظار نیست. بعضی از کودکان ممکن است  چندین بار به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری ممکن است در هر زمانی  از سال رخ دهد، اما در فصل‌های پاییز و زمستان شایعتر است. کروپ بیماری خطرناکی بهشمار نمیآید و راههای درمانی شناختهشده‌ای دارد.

 

انواع خروسک در کودکان چیست؟

خروسک در کودکان با علت ویروسی

رایج‌ترین نوع خروسک در کودکان، کروپ ویروسی است. این بیماری در اثر عفونت ویروسی حنجره و نای ایجاد میشود و در بیش‌تر مواقع با علائمی مانند سرماخوردگی شروع میشود، اما پس از آن به آرامی سرفههای پارسی ظهور می‌کنند. صدای کودک  خشن شده و تنفس برای او سخت میشود. ممکن است با هر بار نفس کشیدن، یک صدای غیرعادی نیز شنیده شود. به این حالت استریدور گفته میشود. بیش‌تر کودکان مبتلا به این ویروس کمی تب می‌کنند، اما دمای بدن برخی از آن ها ممکن است به  ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نیز برسد.

همین حالا از بهترین متخصصین ریه مشاوره بگیرید :

خروسک در کودکان با علت حساسیت

تصور میشود که این نوع از خروسک در کودکان ناشی از حساسیت یا رفلاکس معده باشد که به آن خروسک اسپاسمودیک می گویند. این بیماری میتواند در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد، چرا که اغلب در نیمههای شب و به طور ناگهانی بروز پیدا میکند. ممکن است کودک در ابتدا بدون هیچ مشکلی به خواب رود، اما در نیمههای شب با حالت استریدور (تنفس همراه به صدای غیر متعارف) از خواب برخیزد. در این  صورت کودک را ضعیف و بی‌حال خواهید دید. این کودکان معمولاً تب ندارند. میتوان گفت که این حالت بیشباهت به آسم نیست و غالباً درمان آن با داروهای رفلاکس معده انجام می‌شود.

خروسک در کودکان با صدای خرخر (کراپ استریدور)

حالت استریدور (خرخر) به شکل بسیار خفیفی در گریه‌ی کودکان وجود دارد، اما اگر این حالت در زمانی که کودک مشغول استراحت و یا فعالیتهای روزمره خود است، اتفاق بیفتد، امری طبیعی بهشمار نمی‌آید. این امر نشانه‌ی یک گرفتگی در دستگاه تنفسی است. در این صورت، کودک به سختی نفس می‌کشد و میلی به خوردن و آشامیدن ندارد. همچنین در این شرایط سرفههای مکرر، کودک را بیحوصله و خسته می‌کند.

گاهی اوقات راه هوایی آن قدر متورم میشود که کودک به سختی قادر به نفس کشیدن است و در شدیدترین موارد، مقدار کافی اکسیژن وارد خون او نمیشود. در چنین شرایطی باید فوراً به بیمارستان مراجعه کنید. خوشبختانه، این مورد از خروسک در کودکان بسیار نادر است.

برای درمان خروسک در کودکان چه کنیم؟

اگر کودک در نیمههای شب با خروسک از خواب بیدار شد، در قدم اول سعی کنید او را آرام نگه دارید. آرامش سبب میشود تا بهتر نفس بکشد. از راهکارهای زیر برای آرام کردن او بهره ببرید:

 • کودک را در آغوش بگیرید و قسمت پشت بدن او را ماساژ دهید.
 • میزان تب کودک را چک کنید.
 • به تنفس کودک دقت داشته باشید و سعی کنید به هر شیوهای او را آرام کنید. گریه‌ی مداوم روند تنفس را بیش‌تر مختل خواهد کرد.
 • استفاده از مایعات گرم  و شربت استامینوفن می‌تواند به آرام شدن کودک کمک کند.
 • در صورت بی‌قراری، یک آهنگ (لالایی) برای او بخوانید.
 • سعی کنید توجه  او را به اسباببازی مورد علاقهاش جذب کنید.
 • با او صحبت کنید و از کلمات اطمینانبخش و آرامکننده استفاده کنید، مانند «نگران نباش عزیزم، مامان/بابا پیش تو است.»

استفاده از بخور در طولانی مدت پیشنهاد نمیشود و دلیلی قطعی برای مفید بودن آن در درمان خروسک در کودکان ارائه نشده‌است.

باید بدانید که خروسک در کودکان، بیش‌تر خود را در شب نشان می‌دهد. بنابراین لازم است که در طول شب در کنار فرزند خود بمانید. چنانچه مشکل جدی در تنفس و میزان تب ملاحظه کردید، به بیمارستان مراجعه کنید.

راه‌های پیشگیری از خروسک در کودکان چیست؟

برای پیشگیری از خروسک در کودکان، باید همان اقداماتی  را  که برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا لازم است، انجام دهید. این اقدامات میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • ترین راه پیشگیری، شستشوی صحیح و مداوم دست است.
 • از افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، دوری کنید.
 • به کودک خود بیاموزید که جلوی عطسه و سرفه خود را بگیرد.

 

آیا خروسک در کودکان واگیر دارد؟

پاسخ به این پرسش بستگی به عامل ایجاد خروسک در کودکان دارد. اگر عامل ایجادکننده‌ی آن ویروس باشد، این بیماری صد در صد مسری خواهد بود. اگر بیماری به آلرژی و حساسیت  مربوط باشد، به هیچ عنوان نباید نگران واگیردار بودن آن بوده و باید تنها به فکر برطرف کردن منبع آلرژی باشید. 

درمان خانگی خروسکحتما بخوانید:درمان خانگی خروسک

برای درمان خروسک در کودکان چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم خروسک در کودکان بعد از سه تا پنج روز با درمانهای خانگی بهبود نیابد و پیشرفت کند، باید به پزشک مراجعه کنید. از آن جا که این بیماری ممکن است با سرماخوردگی اشتباه گرفته شود، احتمال دارد که والدین با کمی تأخیر به متخصص مراجعه کنند. در هر حال، بروز علائم زیر میتواند خطرناک باشد و نیاز به درمان پزشکی خواهد داشت:   

 • سروصدایی خرخر مانند هنگام تنفس
 • داشتن صدای نامتعارف در زمان استراحت و بازی
 • کاهش اشتها و عدم رغبت به نوشیدن مایعات (در این حالت لب و دهان کودک خشک بوده و حجم ادرار بسیار کم است.)
 • نفس کشیدن سریع
 • بی‌قراری و احساس ضعف و سستی کودک
 • تلاش زیاد برای نفس کشیدن
 • داشتن پوست آبی یا مایل به خاکستری در اطراف بینی، دهان یا ناخن‌ها (سیانوز)

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما