آیا ماساژ سیاتیک به تسکین درد کمک می‌کند؟

آیا ماساژ سیاتیک به تسکین درد کمک می‌کند؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

حتما شما هم شنیده‌اید که ماساژ سیاتیک راهی موثر برای تسکین درد سیاتیک و جایگزین مناسبی برای مسکن‌ها است. اما کدام نوع از ماساژ سیاتیک مفید است و اصلا آیا ماساژ سیاتیک به درمان قطعی این عارضه کمک می‌کند؟ با دکتر ساینا  همراه شوید تا اطلاعات کاملی در خصوص مزایای احتمالی ماساژ سیاتیک و نحوه انجام آن کسب کنید.

 

ماساژ سیاتیک و کاهش درد

درد ناشی از سیاتیک می‌تواند در فعالیتهای روزمره شما تداخل ایجاد کرده و ایستادن، راه رفتن و حتی نشستن را دشوار کند.(برای آشنایی بیشتر با علائم سیاتیک کلیک کنید)

ماساژ سیاتیک روشی مؤثر برای تسکین درد این عصب است. وقتی عضلات تنش دارند فشار بیشتری به اعصاب بدن -از جمله عصب سیاتیک- وارد می‌کنند. ماساژ دادن این عضلات تنش را کاهش داده و به تسکین درد سیاتیک کمک می‎کند. البته باید بدانید که ماساژ سیاتیک به درمان قطعی این عارضه کمک نمی‌کند، اما نقش موثری در تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی شما دارد.

ماساژدرمانی یک روش موثر برای تسکین درد است. مطالعات نشان داده است که ماساژ عمقی بافت‌های بدن می‌تواند به اندازه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی برای تسکین کمردرد ناشی از سیاتیک موثر باشد.

ماساژ سیاتیک چگونه به کاهش درد کمک می‌کند؟

عصب سیاتیک از ناحیه‌ی لگن شروع شده و تا پا ادامه ادامه دارد. به همین دلیل فرد درد را در ناحیه‌ی پا نیز حس می‌کند. ماساژ دادن عضلات این نواحی، تنش را کاهش داده و به تسکین درد سیاتیک کمک می‌کند.

درمان سیاتیک با ماساژ

برای ماساژ سیاتیک تکنیکهای مختلفی وجود دارد که همگی آن‌ها میتوانند باعث کاهش درد شوند. در هیچ‌یک از تحقیقات علمی به برتری یک روش به روش دیگر اشاره نشده است. نکته‌ی مهم در ماساژ سیاتیک مراجعه به درمانگر متخصص و آشنا به علم ماساژ سیاتیک است.

متخصص ماساژ درمانی درک درستی از عضلات دارد و با استفاده از تکنیک‌های مختلفی سعی می‌کند عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن را فشار داده، مالش ‌دهد یا با دست وضعیت قرارگیری آن‌ها را تغییر ‌دهد.

همین حالا از بهترین فوق تخصص ارتوپدی مشاوره بگیرید :

مزایای ماساژ سیاتیک

وقتی عضلات شما تنش دارند می‌توانند فشار بیشتری به اعصاب از جمله عصب سیاتیک شما وارد کنند. مهمترین مزیت ماساژ سیاتیک کاهش درد و آرامش عضلات است. در حقیقت ماساژ دادن عضلات گرفته ممکن است به کاهش فشار بر روی عصب سیاتیک کمک کند.

از طرف دیگر، ماساژ عضلات ممکن است با تحریک ترشح هورمون اندروفین (Endorphins) به افزایش آستانه درد نیز کمک ‌کند.

 ماساژ سیاتیک به درمان قطعی شما کمک نمی‌کند، اما نقش موثری در تسکین درد و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

 

آیا ماساژ سیاتیک برای همه افراد مناسب است؟

قبل از انجام ماساژ سیاتیک حتما باید درباره سایر مشکلات و سایر بیماری‌های خود با پزشک متخصص مشورت کنید، چرا که ماساژ درمانی برای همه افراد مناسب نیست.

به‌طور کلی اگر:

 •  به هر دلیل با مشکل لخته شدن خون درگیر هستید
 • شیمی‌درمانی انجام داده‌‌‎اید یا به‌تازگی تحت عمل جراحی بوده‌اید
 • داروی خاصی مصرف می‌‎کنید

 حتماً قبل از گرفتن ماساژ با پزشک و متخصص مشورت نمایید. چنانچه به پوکی استخوان نیز مبتلا هستید باید این موضوع را به درمانگر اطلاع دهید تا از ایجاد فشار مضاعف پرهیز نماید.

انواع ماساژ سیاتیک

انواع ماساژ سیاتیک

ماساژ درمانی انواع مختلفی دارد. البته شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد یک نوع برای درد سیاتیک بیشتر از نوع دیگر مفید است. در اینجا نگاهی به برخی از رایج‌ترین انواع ماساژ سیاتیک می‌اندازیم:

1. ماساژ سیاتیک دیپ تیشو

یکی از انواع ماساژ سیاتیک، ماساژ عمقی بافت یا دیپ تیشو  (Deep tissue massage) نام دارد. در این روش از ضربههای آرام و فشارهای درونی استفاده می‌شود. این فشارها اغلب با استفاده از انگشت بر روی عضله اعمال میگردند.

تحقیقات نشان داده است که 30 دقیقه ماساژ عمقی تأثیرات مثبتی بر درد بیماران خواهد گذاشت. برای این منظور لازم است در هر هفته، پنج روز از این روش استفاده شود. این روش درمان معمولا دو هفته به طول خواهد انجامید. استفاده از این تکنیک برای درمان دردهای مزمن مؤثر است. علاوه بر این، ماساژ سبب می‌شود که اضطراب و تنشهای روزانه از بدن فرد خارج شود. این امر سبب آرامش جسمی و روانی بیمار خواهد شد.  

آموزش ماساژ رگ سیاتیک

فواید ماساژ دیپ تیشو

از جمله فواید این ماساژ سیاتیک میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • بهبود درد در ناحیه‌ی مهرههای کمری
 • درمان آن دسته از افرادی که محدودیت حرکتی هستند
 • بهبود درد سیاتیک
 • کمک به تسکین دردهای مهرههای گردن
 • رفع تنش در ناحیه‌ی عضلات پشت پا یا همسترینگ 
 • کمک به درمان سندرم تونل کارپ

آیا ماساژ سیاتیک به روش دیپ تیشو دردآور است؟

هدف از این ماساژ سیاتیک رفع انقباض در عمق عضلات و بافتهای بدن است. به همین دلیل احتمال بروز درد حین آن وجود دارد. البته درد بهگونهای نیست که خارج از تحمل باشد. برای درک این موضوع بهتر است یک‌بار ماساژ را امتحان کنید و میزان درد آن را بسنجید. 

می‏‌توان گفت که این ماساژ در حین ایجاد درد، لذت‌‏بخش نیز است؛ درست شبیه به دردی است که پس از یک فعالیت بدنی ورزشی در عضلات خود با آن مواجه می‌شوید. هنگام گرفتن ماساژ دیپ تیشو، چنین حسی خواهید داشت. چنانچه توانایی تحمل درد را نداشته باشید متخصص میزان فشار را کمترخواهد کرد.

ماساژ سیاتیک دیپ تیشو برای آن دسته از افرادی که به بیماری تیروئید مبتلا هستند مناسب نیست و میتواند عوارضی به دنبال داشته باشد.

اگر با مشکل لخته شدن خون درگیر هستید، اگر به‌تازگی عمل جراحی کرده‌اید، پوکی استخوان دارید یا داروی خاصی مصرف میکنید، حتماً قبل از گرفتن ماساژ با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

2. ماساژ سیاتیک با روش ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی (Swedish massage) به اندازه‌ی ماساژ دیپ تیشو عمقی نیست. این تکنیک به آزادسازی گرفتگی و انقباض عمومی و ایجاد آرامش کلی بدن کمک می‌کند؛ در واقع میتوان از آن به‌عنوان یک روش مدیتیشن نام برد. در این روش برای ماساژ سیاتیک از فشار، ضربه، اصطکاک و لرزش استفاده می‌شود. مدت زمان این ماساژ بیشتر از تکنیک دیپ تیشو است. این امر سبب می‏‌شود تا خون از سطح اکسیژن کافی برخوردار شود. در نتیجه باعث جریان بهتر خون در بدن خواهد شد.

جریان خون بهتر به معنای اکسیژنرسانی بهتر به عضلات و اعضای بدن است. همچنین ماساژ سوئدی باعث انعطافپذیری بیشتر در بدن نیز می‌شود. با استفاده از این تکنیک، سموم به‌طور قابل‌توجهی از بدن خارج می‌شوند. افرادی که تحت این ماساژ قرار میگیرند همواره احساس آرامش و رضایت دارند.

چنانچه جلسه‌ی ماساژ سوئدی یک ساعت به طول بینجامد، تأثیرات مثبتی در تنظیم انسولین و کلسترول خون نیز خواهد داشت. همچنین در این روش، اسید لاکتیک موجود در عضلات خارج شده و ماهیچهها از یک آرامش عمومی برخوردار خواهند شد. 

نحوه ماساژ سیاتیک

فواید ماساژ سوئدی

از فواید ماساژ سوئدی می‌‏توان به این موارد اشاره کرد:

 • تسکین دردهای ناشی از آرتروز و سیاتیک
 • تسکین دردهای ورزشی و مزمن
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • آرامش عمومی بدن

آیا ماساژ سیاتیک موثر است؟

3. ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ (Hot stone massage) برای تقویت آرامش ذهن و آرامش عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش سنگ‌های گرم‌شده در قسمت‌های خاصی از بدن شما قرار می‌گیرند.

درمان سیاتیک با ماساژ

کلام آخر دکتر ساینا درباره ماساژ سیاتیک

دقت داشته باشید که ماساژ درمانی سیاتیک باید توسط متخصص ماساژ درمانی یا فیزیوتراپیست صورت بگیرد. همچنین لازم است قبل از شروع ماساژ درمانی در مورد شرایط خود با پزشک متخصص صحبت کنید تا مطمئن شوید ماساژ سیاتیک برای شما بی‌خطر است. برای دریافت راهنمایی بیشتر در این زمینه می‌توانید با بهترین متخصصان ارتوپدی سامانه پزشکی دکتر ساینا در ارتباط باشید.

همین حالا از بهترین متخصص ارتوپدی مشاوره دریافت کنید :

به‌زودی ده‌ها مطلب مفید و علمی دیگر درباره‌ی تمرینات ورزشی و حرکات اصلاحی مربوط به سیاتیک در مجله سلامت دکتر ساینا قرار خواهد گرفت. اگر از مخاطبان مجله سلامت دکتر ساینا هستید، می‌توانید با خواندن این مقالات اطلاعات ارزشمندی درباره این بیماری کسب کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.