450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

روماتیسم در کودکان | علت درد مفاصل در کودکان

روماتیسم در کودکان | علت درد مفاصل در کودکان

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

روماتیسم در کودکان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را در بر می‌گیرد که ممکن است، به شکل اختلالات اسکلتی، عضلانی و یا تب، خود را نشان دهد. اگرچه بیماری‌های روماتیسم در کودکان با علائم رایج درد، ورم مفاصل، قرمزی و تب همراه هستند اما هر کدام از آن‌ها علائم و نشانه‌های خاص خود را دارند. همچنین ممکن است قسمت‌هایی از اندام‌های دیگر مانند پوست، چشم، ماهیچه‌ها و دستگاه گوارش را نیز درگیر سازد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد روماتیسم در کودکان پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را که به طور کامل به این بیماری و انواع آن پرداخته است، از دست ندهید.

 

روماتیسم کودکان چیست؟

روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است. حتما می‌پرسید بیماری خود ایمنی چیست؛ بیماری‌های خود ایمنی زمانی رخ می‌دهند که دستگاه ایمنی بدن که مسئول حفاظت از بدن در برابر ورود هرگونه عوامل بیماریزا مانند باکتری، قارچ یا ویروس است، دچار اختلال شده و به اشتباه به بدن خودمان حمله می‌کند. در این حالت ممکن است گلبول‌های قرمز، غده تیروئید، عضلات، مفاصل، عروق خونی، پوست و بافت برخی از اندام‌ها به دلیل حملات سیستم ایمنی بدن، دچار آسیبدیدگی و بیماری ‌شود.

برخلاف باور عموم که تصور می‌کنند رماتیسم فقط سراغ افراد مسن می‌رود، باید گفت که انواع مختلف این عارضه ممکن است از نوزادی تا کهنسالی هر فردی را دچار سازد. در ادامه با انواع روماتیسم کودکان آشنا خواهید شد. 

دکتر ساینا به شما پیشنهاد می‌کند برای آشنایی کامل با علت و انواع روماتیسم مقاله « روماتیسم چیست» را مطالعه نمایید.

 

انواع روماتیسم در کودکان

همان‌طور که گفتیم روماتیسم طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را شامل می‌شود که 4 نوع آن در کودکان رایج است. به خاطر داشته باشید که اگر این بیماری‌ها به موقع تشخیص داده نشوند، نه تنها در کیفیت زندگی کودک تایر می‌گذارد بلکه باعث اختلال در رشد و همچنین بروز بیماری‌های دیگر خواهند شد.

همین حالا از بهترین متخصص کودکان مشاوره بگیرید :

نمونه‌های بیماری روماتیسم کودکان شامل موارد زیر است:

تب روماتیسمی

یکی از انواع روماتیسم کودکان تب روماتیسمی است. تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که وقتی بیماری‌های ناشی از عفونت‌های استرپتوکوکی A مانند گلود درد چرکی یا فارنژیت یا التهاب حلق و تب سرخچه به درستی درمان نمیشوند، در کودک بروز می‌کند. محققان اعتقاد دارند که باکتری‌های استرپتوکوک در سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کنند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم در بدن حمله می‌کند که نتیجه آن یک التهاب شایع یعنی تب روماتیسمی خواهد بود.

تب رماتیسمی با علائم تب، دل درد، درد مفاصل در زانو، آرنج، مچ دست و پا، ورم مفاصل، تاول‌های پوستی و بثوارت و تنگی نفس همراه است. سن شایع بروز تب روماتیسمی به طور معمول بین 5 تا 15 سالگی است؛ زیرا عفونت‌های استرپتوکوکی در این گروه سنی بیشتر دیده می‌شوند.

واسکولیت

واسکولیت نوع دیگر روماتیسم در کودکان است که در آن، التهاب رگ‌های خونی باعث تغییراتی نظیر ضخیم، باریک، ضعیف یا زخم شدن دیواره‌ی رگها می‌شود. این نوع روماتیسم که بسیار نادر است، احتمال دارد در ‌رگ‌های خونی کوچک، متوسط یا بزرگ رخ دهد و بسته به شدت آن می‌تواند کوتاه و حاد و یا مزمن و طولانی مدت باشد.

اگرچه واسکولیت می‌تواند بر همه‌ گروههای سنی تاثیر بگذارد، اما در بین کودکان واسکولیت رگ‌های خونی متوسط که کار خون‌رسانی به اندام‌ها را برعهده دارند، شایع‌تر است. همچنین نوع دیگر واسکولیت یعنی بیماری پورپورای هنوخ شوئن لای که رگ‌های خونی کوچک را درگیر می‌سازد، در بین گروه سنی 5 تا 12 سال رواج دارد.

علائم این بیماری بیشتر شبیه سرماخوردگی است همراه با مشکلات گوارشی، وجود خون در مدفوع، اسهال، درد و ورم مفاصل.

کاوازاکی

بیماری کاوازاکی یک نوع دیگر از روماتیسم کودکان است که باعث التهاب‌ رگ‌های خونی و تورم آنها می‌شود و بیشتر در کودکان زیر یک سال دیده می‌شود. با این حال ممکن است در کودک‌های بالاتر از این سن نیز دیده شود. این بیماری بیشتر در پسران و همچنین در ماه‌های زمستان و بهار، دیده می‌شود.

علت بیماری کاوازاکی که رگ‌های خونی مسئول خون‌رسانی به قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هنوز ناشناخته باقی مانده است. شایع‌ترین علائم آن شامل طولانی شدن تب، بثورات و خونریزی چشم و ترک خوردگی لب و زبان است.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی در نوجوانان

آرتریت روماتوئید نوجوانان که به "روماتیسم مفصلی کودکان یا نوجوانان" نیز معروف است، شایع‌ترین نوع روماتیسم در افراد زیر 16 سال است که می‌تواند باعث درد مداوم، ورم و خشکی مفاصل و دیگر اندام‌ها شود. برخی از کودکان ممکن است فقط برای چند ماه علائم آن را تجربه کنند؛ در حالی که برخی دیگر تا آخر عمر با نشانه‌های این بیماری دست به گریبان هستند. اگر این بیماری جدی گرفته نشود می‌تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی در کودکان بیشتر اوقات در گروه سنی 2 تا 4 سال دیده می‌شود که منجر به اختلال در رشد کودک می‌شود؛ زیرا سیستم ایمنی بدن در این نوع بیماری به مفاصل حمله می‌کند و باعث اختلال در رشد، آسیب به مفاصل، التهاب و مشکلات چشم می‌شود.

این بیماری درمان قطعی نداشته و روش‌های معالجه آن فقط بر کنترل درد و التهاب، بهبود عملکرد مفاصل و همچنین جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، تمرکز دارد.

دیگر بیماری‌های روماتیسم در کودکان

علاوه بر موارد ذکر شده، انواعی دیگری از روماتیسم کودکان نیز وجود دارد که شیوع کم‌تری دارند؛ از جمله:

  • درماتومیوزیت نوجوانان
  • لوپوس نوزادی
  • لوپوس اریتماتوز
  • اسکلرودرمی نوجوانان
  • فیبرومیالژیا
  • سندرم بهجت (Behcet's Syndrome)
  • آرتریت واکنشی یا ری‌‌اکتیو
  • بیماری لایم
  • سندرم اهلر دانلوس

تشخیص روماتیسم کودکان چگونه است؟

روماتیسم در کودکان با بزرگسالان تفاوت‌های عمده‌ای دارد. معمولا به دلیل این‌که کودکان در سن رشد هستند، ممکن است برخی از علائم روماتیسم کودکان با علائم دوران رشد شباهت داشته باشند؛ به عنوان مثال دردهای اسکلتی در زمان رشد ممکن است با علائم روماتیسم اشتباه گرفته شود. همچنین گاهی اوقات ممکن است علائم برخی از بیماری‌ها نظیر عفونت‌های ویروسی به این عارضه شبیه باشد و یا علائم تومور بیضه در نوجوانان با کمر درد روماتیسم کودکان شباهت دارد.

با توجه به این نکات، به خاطر داشته باشید که هرگونه علائم شبیه به روماتیسم کودکان را بدون تائید پزشک و بررسی‌های دقیق آزمایشگاهی به این بیماری ربط ندهید. تشخیص روماتیسم در کودکان یک چالش بزرگ محسوب می‌شود که تنها پزشک مجرب روماتولوژیست است که می‌تواند با استفاده از آزمایشات تشخیصی و علائم بالینی، آن را تشخیص دهد. برای مشاهده لیست بهترین متخصص روماتولوژیست کودکان کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره از متخصص روماتولژیست کودکان همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.