نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

زمان بروز، علائم و درمان آلرژی فصلی چیست ؟

به نام خدا با سلام من دکتر نیلوفر نیک پوری هستم متخصص بیماری های داخلی و عضو پزشکان مشاور دکترساینا امروز می خواهم در مورد بیماری رینیت آلرژیک با شما صحبت کنم.

آلرژی فصلی چیست و در چه فصل‌هایی بیشتر اتفاق می افتد؟

 اکثر مردم این بیماری را به  اسم آلرژی فصلی می شناسند البته اسم دقیق آن با نامی که بیمار اشاره می کنند متفاوت است چون گاهی اوقات در تمام فصول وجود دارد.

حساسیت‌های آلرژی فصلی فقط در فصول  خاصی از سال بروز پیدا می کند که معمولا در فصل‌های بهار و اواخر تابستان رخ می دهد. ولی بعضی اوقات این آلرژن ها در تمام فصول برای فرد وجود دارد و به همین خاطر دیگر فصلی نیست و در تمام سال فرد درگیر این مساله هست.

علائم و عوارض آلرژی فصلی چیست؟

علایم آن اکثرا به صورت آب ریزش بینی، احساس خارش، پر خونی و احتقان (کیپ شدن) بینی، ریزش اشک، خارش داخل گوش، خارش داخل ملتحمه چشم همراه است.

 افرادی که این مشکل را دارند معمولا بعد از مدت به خاطر احتقان مکرری که در بینی به  وجود می آید دچار پولیپ های بینی می شوند.

 این بیماران به شدت تنگی نفس پیدا می کنند. به خاطر اینکه مخاط بینی آن ها ملتهب هست و هوا عبور نمی کند.

 شکایت اصلی آن ها از خارش دائمی داخل گوش و گلوی خود است که خیلی تحملش را برای آنها سخت می کند. آب ریزش بینی و احساس عطسه های مکرر هم از مزاحمت های دائمی آنها است.

چه عواملی باعث بوجود آمدن آلرژی های فصلی میشود؟

آلرژن ها یا عواملی که در واقع باعث بوجود آمدن آلرژی می شوند، در فصول خاصی از سال وجود دارند که عامل آن ها معمولا پولن های (گرده) گیاهی هستند و افراد بیشتر در اواخر تابستان و در اوایل بهار درگیر این عارضه هستند.

 اما گاها این آلرژن ها فقط گیاهی نیستند و می توانند در اثر گرد و غبار ایجاد شوند که معمولا در محیط کار فرد وجود دارد؛ مثلا گرد و غبار موجود در روزنامه ها، دفاتر بایگانی، گچ کارهای ساختمان، و یا می تواند مربوط به گرد و خاک ساختمان هایی که در اطراف محل زندگی شان در حال و ساخت و ساز هستند ایجاد شود. و یا در محیط هایی که آلاینده های شیمیایی دارد رخ دهد.

حیوانات خانگی و آلرژی های فصلی

در برخی موارد مربوط به موی پرندگان یا حیوانات خانگی و یا فضولات آنها باشد. بنابراین افرادی که به این آلرژن ها حساسیت دارند نه تنها در فصل بهار و تابستان بلکه در تمام سال درگیر رینیت آلرژیک هستند.

درمان آلرژی فصلی

حال چطور رینیت آلرژیک را می توان درمان کرد؟ چون تشخیص آن  تقریبا مشخص است. برای اینکه بتوانیم عامل آلرژن را پیدا کنیم گاها دچار مشکل می شویم به این خاطر که مشخص نیست فرد چطور و با چه چیزی حساسیتش فعال می شود. و از طرفی هم گاهی اوقات نمی تواند آن را از محل زندگی خود دور کند به همین خاطر وابسته به دارو هایی می شوند.

داروهای آلرژی فصلی

چه داروهایی در این راستا استفاده می شود؟ معمولا آنتی هیستامین ها به طور معمول استفاده می شوند؛ اِشکالی که آنتی هیستامین ها دارند  این است که حس خواب آلودگی ایجاد می کنند و به همین خاطر وقتی فردی قصد رانندگی دارد یا در شیفت اول کاریش هست دچار رخوت و خواب آلودگی می شود.

 چاره ای هم که برای این اندیشیده شده این است که دارو ها را در موعد شبانه مصرف کند تا  کمتر دچار عوارض خواب آوری شود. غیر از آنتی هیستامین ها استفاده از کورتون های موضعی هست که به صورت اسپری های داخل بینی و موضعی استفاده می شوند؛ این کورتون ها اثرات مضر کورتون های سیستمیک را ندارند و فقط روی موضع اثر می کند. بسیار هم کارآمد و مفید هست و خیلی از بیماران را نجات می دهد. به هر حال رینیت آلرژیک یک  بیماری مزاحم هست وحتما باید درمان شود. امیدوارم ابهامات شما برطرف شده باشد اگر سوالی داشتید من در دکترساینا منتظر هستم و می توانم به شما مشاوره پزشکی ارائه دهم. سلامت باشید.   

 

برای پرسیدن سوالات خود در ارتباط با مطلب دکتر نیلوفر نیک پوری در خصوص بیماری آلرژی فصل میتوانید با کلیک بر روی گزینه ی دریافت مشاوره دغدغه خود را با ایشان مطرح کنید.

دکتر نیلوفر نیک پوری، متخصص داخلی ( گوارش ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر نیلوفر نیک پوری