آیا جای سوختگی را میتوان با لیزر درمان کرد؟

با سلام دکتر علی رمضانی متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر و عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا و از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم. در این مقاله در مورد میزان تاثیر لیزر پوست برای درمان جای زخم سزارین توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهم کرد.

سوختگی، چه درجه دو چه درجه سه باشد، اتفاقی سخت و آزار دهنده است؛ باقی ماندن جای آن بر روی پوست تا آخر عمر تاثیر این قضیه را چندین برابر می کند. باقی ماندن جای سوختگی تاثیر جدی برای زیبایی پوست ایجاد می کند، اعتماد به نفس فرد را کاهش می دهد و بدتر از همه این که تا آخر عمر یادآور حادثه تلخی است که اتفاق افتاده است.

یکی از راه های بهبود وضعیت آثار سوختگی لیزر درمانی است. این روش هم برای کودکان و هم بزرگسالانی که دچار سوختگی شده اند، استفاده می شود. زمانی که بافتی آسیب ببیند، برای بهبود نیازمند گذر زمان است. اگر چه سوختگی هم مثل هر نوع دیگری از التیام بافت ها، به مرور بهبود می یابد اما اثر آن از بین نمی رود.

به محل جوش خوردن زخم‌ها، که در اثر سوختگی، تصادف یا ... ایجاد می‌شوند، جوشگاه گفته می‌شود. پس از التیام سوختگی بافت جوشگاه (اسکار) ضخیم می شود و محو کردن آن کار سختی خواهد بود. از این رو اکثر روش های از بین بردن جای سوختگی، مثل ماساژ تهاجمی اسکار و ... ، نتیجه دائمی نداشته و پس از گذشت مدتی مجددا اسکار ضخیم باز می گردد.

لیزر ها انواع مختلفی دارند، یکی از آن ها، لیزر Co2 فرکشنال است. لیزر درمانی با لیزر Co2 فرکشنال یک روش غیر تهاجمی (این لیزرها دارای قابلیت کندن بافت را ندارند) برای محو کردن جای سوختگی است که در آن بافت اسکار تجزیه می شود تا پوست، ظاهری صاف تر و نرم تر پیدا کرده. این روش با بازگرداندن عملکرد طبیعی به پوست کمک کرده و درد را کاهش می دهد و زیبایی را به پوست بر می گرداند. همچنین فرآیند التیام یافتن پوست بسیار سریع تر از جراحی ترمیم اسکار  (روش درمانی دیگر) پیش می رود و فرد می تواند اندکی پس از آن، به فعالیت های روزمره باز گردد.

مزیت های درمان جای سوختگی با لیزر Co2 فرکشنال

پزشک با استفاده زا لیزر درمانی با لیزر دی اکسید کربن فرکشنال، به شکل موثری اسکار های شدید، چه کهنه و چه تازه از جمله جای زخم هایی که درست التیام نیافته اند و درمان آن ها بسیار مشکل است (مثل اسکار هایپرتروفیک) را درمان می کند.

معمولا بیماران شش ماه تا یک سال پس از جراحت، برای لیزر درمانی تحت معاینه قرار می گیرند، اما هر زمانی می توان این درمان را انجام داد.

عمل لیزر درمانی برای جای سوختگی چگونه است؟

این درمان جزو عمل های سرپایی محسوب می شود. شیوه عمل به این صورت است که ازجانب دستگاه لیزر به پوست پرتو تابانده می شود و پوست در واکنش به آن به رشد بافت های جدید و جایگزینی آن ها با بافت های اسکار تحریک می شود، به همین ترتیب لایه جدیدی از پوست تشکیل می گردد.

اکثر مراجعه کنندگان، معمولا با چهار جلسه نتیجه خوبی می گیرند. پیش از درمان، به مراجعین دارو های بی حسی تزریق می شود. تعداد جلسات درمان و نتایج آن بستگی زیادی به شرایط مراجعه کننده دارد.

از دکتر علی رمضانی چه سوالاتی باید در رابطه با لیزر درمانی بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر علی رمضانی راجع به لیزر پوست از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک، عکس های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

  • دارو مصرف میکنم، آیا میتونم لیزر کنم؟
  • آیا هر درجه از سوختگی با لیزر قابل درمان است؟
  • مادر هستم و به فرزندم شیر میدهم آیا لیزر درمانی تاثیری بر کودکم نمیگذارد؟
  • جای سوختگیم رو لیزر کردم نتیجه نگرفتم، چکار کنم؟
  • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به لیزر و سلامت پوست خود دارید.

دکتر علی رمضانی، متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر علی رمضانی