آبله مرغان چیست - دکتر ساینا -  دکتر پردیس ساسانی

علائم، عوارض، و ممنوعیت های آبله مرغان در کودکان چیست؟

7 روز قبل خواندن 7 دقیقه

به نام خدا دکتر پردیس ساسانی هستم، متخصص و جراح بیماری های پوست و مو فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران و از پزشکان مشاور دکترساینا، در این مقاله قصد دارم توضیحاتی درباره بیماری آبله مرغان خدمت شما ارائه دهم.

آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان یک بیماری ویروسی با گستره جهانی است که در حدود 98 درصد افراد بالغ در سرتا سر دنیا با ویروس این بیماری تماس داشته اند.

 آبله مرغان در چه فصلی شایع تر است؟

 فصل شایع این بیماری در فصول زمستان و بهار است. و تا قبل از شروع  واکسیناسیون آبله مرغان بیش از 90 درصد کودکان زیر 10 سال به این بیماری مبتلا می شدند با معرفی واکسن آبله مرغان در سال 1995 بروز کلی این بیماری حدود 85 درصد که رقم بسیار قابل ملاحظه ای هست کاهش پیدا کرد.

محدودیت سنی آبله مرغان

 همچنین سن ابتلا از بعد واکسیناسیون از 5 تا 9 سال به 10تا 14 سال افزایش پیدا میکند.

راه های انتقال آبله مرغان

آبله مرغان یک بیماری به شدت مُسری بوده و شایع ترین راه انتقال آن ذرات تنفسی موجود در هوا است.

اما در تماس مستقیم فرد با مایع تاول ها نیز امکان انتقال ویروس به ایشان وجود دارد .80 تا 90 درصد افراد مستعد در یک خانه با فرد مبتلا به آبله مرغان زندگی می کنند دچار این بیماری می شوند دوره کومون (یعنی از زمانی که ویروس وارد بدن فرد می شود تا زمانی که اولین علامت بیماری در فرد بروز پیدا می کند) 11 تا 20 روز است؛ اما انتقال ویروس از 1 تا 2 روز قبل از بروز ضایعات پوستی تا زمانی که تمامی تاول های فرد خشک شود می تواند رخ دهد.

علائم اولیه آبله مرغان

 علایم اولیه آبله مرغان به صورت یک تب خفیف، بی حالی، درد عضلانی است که هر چه سن ابتلا فرد بالاتر باشد این علایم شدیدتر و در بچه ها این علایم کمتر دیده می شود.

عوارض آبله مرغان

به دنبال این علایم ضایعات قرمز و خارش دار در سر و صورت فرد ایجاد می شود و به تدریج به سمت تنه واندام ها گسترش پیدا می کند.

 ضایعات خیلی زود و در عرض کمتر از 12 ساعت به تاول های شفاف ریزی با قطر یک تا 3 میلی متر تبدیل می شود که دور هر تاول یک هاله قرمز رنگی دیده می شود.

 در ادامه بیماری ضایعات به صورت ضایعات چرکی درآمده و به تدریج خشک می شود تعداد ضایعات در افراد مختلف خیلی متفاوت هست. و می تواند از چند دانه کوچک تا چند صد عدد متغیر باشد.

گلودرد آبله مرغان برای کودکان

در اغلب بیماران مخاط دهان هم درگیر می شود که در بچه ها به صورت شکایت گلو درد یا دشواری در بلع وبه طبع آن کاهش اشتها در کودک بروز پیدا می کند معمولا ضایعات تاولی در اندام های تحتانی و قسمت انتهای دست ها و پاها کمتر دیده می شود.

ضایعات به تدریج خشک می شود و بهبودی کامل هر ضایعه حدود 7 تا 10 روز طول می کشد.

 اگرچه سیر بیماری درکودکان سالم  راحت تر است و بیماری خود به خود محدود شونده است اما تا قبل از برنامه واکسیناسیون گسترده در کشوری مثل امریکا سالیانه 11000  هزار بستری به دلیل عوارض ناشی از آبله مرغان وجود داشته است.

 شایع ترین عارضه جانبی آبله مرغان عفونت میکروبی ضایعات پوستی و به دنبال آن ایجاد اِسکار عارضه مغزی از عوارض نادر این بیماری بوده است.

ممنوعیت مصرف آسپرین و آبله مرغان

 در کمتر از یک از هزار کودک مبتلا به آبله مرغان می تواند به صورت التهاب بافت مغز و اختلال در راه رفتن را نشان دهد. از عوارضی که امروزه به دلیل ممنوعیت مصرف آسپرین در زمان ابتلا به آبله مرغان کمتر دیده می شود بیماری کشنده و خطرناک موسوم به سندرم ری (Reye’s syndrome) بوده است.

پنومونی و آبله مرغان

این حالت به خاطر التهاب بافت مغز و کبد در بیمار مبتلا به آبله مرغان رخ می داد آبله مرغان در نوجوانان و بزرگسلان به طبع سریعتر از بچه ها بوده و تعداد ضایعات پوستی در این افراد بیشتر است و از طرفی احتمال عفونت ریه و پنومونی (لینک داده شود به بیماری) نیز در این بیماران بالاتر است.

 درصورت عدم درمان پنومونی 10 تا 30 درصد خطر مرگ و میر وجود دارد یعنی یک نفر از هر 3تا 4 نفر دچار مرگ می شوند.

 از سایر عوارض نادر آبله مرغان می توانیم به افت پلاکت خون، التهاب کبد، التهاب کلیه، التهاب عصب چشمی، التهاب بافت قلب و لوزالمعده، التهاب مفاصل، التهاب بیضه ها و عروق خونی اشاره کنیم.

بارداری و آبله مرغان

اگر یک فرد باردار با ویروس آبله مرغان قبل از هفته های 20 بارداری تماس داشته باشد و غیر ایمن باشد و سابقا آبله مرغان نگرفته باشد دو درصد احتمال ابتلای جنین به سندروم واریسِلای مادرزادی را دارد.

 از نقایص احتمالی که ممکن است برای نوزاد ایجاد شود. می توانیم به وزن کم درزمان تولد و اِسکار های پوستی، ناهنجاری چشمی، تحلیل بافت مغز و رشد کم اندام های بدن اشاره کنیم.

 کودکانی که مادرشان در دوره ی حاملگی آبله مرغان می گیرند خطر ابتلا به زونا در سال های اول زندگی در آن ها بالاتر است.

 در صورتی که مادر از 5 روز قبل تا دو روز بعد از زایمان دچار آبله مرغان شود نوزاد به علت اینکه هنوز آنتی بادی های مادری ساخته نشده و وارد خون نوزاد نشدن میتواند به فرم های شدیدتر از آبله مرغان مبتلا  شود و نیازمند درمان و مراقبت جدی تری هست.

 در کودکان با نقض ایمنی آبله مرغان می تواند منجر به عوارض جدی و حتی مرگ شود این بیماران غالبا ضایعات پوستی گسترده تر و شدید تر و حتی غیر معمول تری دارند.

 درگیری ریه،کبد و مغز در این کودکان نیز شایع تر است. درمان آبله مرغان در کودکانی که ایمنی سالمی دارند فقط به صورت تب و خارش هست.

 ممنوعیت مصرف آسپرین به هیچ عنوان نباید در این دوران فراموش شود در صورتی که درمان ضد ویروسی برحسب نیاز در عرض یک تا 3 روز اول شروع ضایعات پوستی آغاز شود می تواند باعث کاهش شدت بیماری باشد.

 تاکید می کنم درمان ضد ویروسی تنها در بزرگسالان و کودکانی که شرایط جسمانی خاص دارند و آن هم بر حسب صلاح دید پزشک معالجه بایستی انجام  شود.

 تجویز درمان ضد ویروسی در کودکان سالم اصلا ضرورتی ندارد. در بیماران با نقص ایمنی به منظور کاهش خطر بیماری و همچنین عوارض شدید تر این  بیماری بستری  در بیمارستان الزامی است.

 در صورتی که یک فرد غیر ایمن به خصوص خانم باردار و نوزادان پر خطر با فرد مبتلا به آبله مرغان تماس پیدا کنند در عرض 96 ساعت یا 4 روز بعد از تماس می توانید یک فرم ایمونوگولوبین عضلانی موسوم به vzig رو به فرد تزریق کنید که از ابتلا این افراد پرخطر به آبله مرغان جلوگیری شود.

 اگر  این فراورده در دسترس نبود می توانیم ازivig مصرف اسیک لوویر به بازه ی زمانی مناسب بعد از تماس برحسب صلاحدید پزشک استفاده کنیم.

HIV و آبله مرغان

 در سال 1995 واکسن واری واکس یا آبله مرغان توسط  سازمان غذا و داروی آمریکا ((FDA مورد تایید و استفاده ی جهانی قرار گرفت این واکسن ویروس واریسِلا ضعیف شده است و در دو دز تزریق می شود دُز اول 12 تا 15 ماهگی دُز دوم 4 تا 6 سالگی است.

 از آنجایی که این واکسن ویروس زنده ضعیف شده است، تجویز آن در خانم های باردار در بیماران مبتلا به سرطان های خون، بیمارانی که نقص ایمنی سلولی دارن مثل بیماران مبتلا به HIV و در مصرف کنندگان برخی از داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی موسوم به داروهای بیولوژیک ممنوع است.

 باتشکر

 

برای پرسیدن سوالات خود در ارتباط با مطلب دکتر پردیس ساسانی در خصوص بیماری آبله مرغان میتوانید با کلیک بر روی گزینه ی دریافت مشاوره دغدغه خود را با ایشان مطرح کنید.

1 نفر این مطلب را پسندیده اند
مطالب مرتبط
مجوز ها و تاییدیه ها