نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

چگونه به ارگاسم برسیم؟ انواع ارگاسم در زنان

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

ارگاسم در زنان به شکل‌های مختلفی رخ می‌دهد. دخول واژینال تنها راه رسیدن به ارگاسم در زنان نیست؛ بلکه روش‌های تحریک دیگری نیز برای به ارگاسم رسیدن زنان وجود دارد. همچنین باید دانست که در تمامی رابطه‌ها ارگاسم رخ نمی‌دهد؛ اما عدم تجربه‌ی ارگاسم به‌طور متوالی می‌تواند مشکل‌ساز باشد. در این مقاله به بررسی انواع ارگاسم در زنان می‌پردازیم و سپس با راه های به ارگاسم رسیدن زنان آشنا خواهید شد. پیش از هر چیز از شما دعوت می‌کنیم نظرات دکتر مهری نجات متخصص اعصاب و روان، سکس تراپیست و زوج‌درمانگر و از روان‌پزشکان مشاور دکتر ساینا را دراین خصوص مشاهده کنید.

ارگاسم زنان چیست؟

ارگاسم به‌طورمعمول به‌عنوان اوج هیجان جنسی در نظر گرفته می‌شود. ارگاسم در زنان به معنای تخلیه‌ی تنش و هیجان‌های جنسی است. ارگاسم در زنان را می‌توان از ابعاد مختلف بررسی و تعریف کرد.

 پزشکان ارگاسم در زنان را با کمک تغییرات فیزیولوژیکی که حین تحریک جنسی رخ می‌دهد تعریف می‌کنند؛ اما روانشناسان بر تغییرات عاطفی و شناختی آن تأکید دارند.

 اگرچه تعریف جامع و یکسانی برای ارگاسم در زنان وجود ندارد؛ به نظر می‌رسد که ارگاسم مجموعه‌ای از تغییرات جسمی و عاطفی و شناختی است.

مراحل چرخه جنسی در زنان

برای فهم ارگاسم در زنان باید ابتلا مراحل چرخه‌ی جنسی زنان را بدانیم. طبق مدل مستر-جانسون مراحل چرخه‌ی جنسی شامل 4 مرحله‌ هیجان و تحریک جنسی، اوج لذت، ارگاسم و بازگشت به حالت اولیه است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

هیجان و تحریک جنسی

هنگامی‌که یک خانم از نظر جسمی یا روانی تحریک می‌شود عروق خونی در ناحیه‌ی تناسلی منبسط شده و جریان خون به این ناحیه افزایش پیدا می‌کند. افزایش جریان خون باعث متورم شدن دیواره‌ی واژن و مرطوب شدن آن می‌شود.

در این مرحله ضربان قلب، تنفس و فشارخون بالا می‌رود. انبساط عروق خونی (گشادشدن) باعث برافروختگی در زن به‌ویژه در گردن و قفسه‌ی سینه می‌شود. (گردن و قسمت قفسه سینه قرمز می‌شود).

اوج لذت

با افزایش جریان خون به قسمت تحتانی، واژن سفت شده و اندازه‌ی پستان‌ها تا 25 درصد افزایش پیدا می‌کند. نوک پستان‌ها برجسته و حالت مستقیم‌تری پیدا می‌کند. کلیتوریس به سمت عقب کشیده شده و ظاهراً ناپدید می‌شود.

رسیدن به ارگاسم

برای رسیدن ارگاسم در زنان عضلات ناحیه‌ی تناسلی با حرکات ریتمیک منقبض می‌شود. فاصله‌ی یک انقباض از انقباض بعدی تقریباً 0.8 ثانیه است. لحظه ارگاسم زنانبه‌طورمعمول کمی بیشتر از مردان و نزدیک به 13 تا 51 ثانیه طول می‌کشد. خانم‌ها اغلب برخلاف مردان دوره‌ی بهبودی ندارند و در صورت تحریک دوباره توانایی رسیدن به ارگاسم‌های بیشتری دارند.

بازگشت

این مرحله قسمت پایانی چرخه‌ی جنسی است که با کاهش تورم، آهسته شدن ضربان قلب و تنفس همراه است و درواقع زن به حالت قبل از برانگیختگی برمی‌گردد.

مراحل ارگاسم در زنان

نشانه های به ارگاسم رسیدن زنان

تجربه‌ی ارگاسم در زنان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هرگز نباید خود را با دیگران مقایسه کنید. همچنین ممکن است در هر بار رابطه‌ی جنسی رسیدن به ارگاسم سخت یا ناممکن باشد. بنابراین انتظار رسیدن به ارگاسم در زنان در هر رابطه نامعقول به نظر می‌رسد. نشانه های به ارگاسم رسیدن زن معمولاً عبارت‌اند از:

 • برجسته شدن نوک پستان‌ها
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش تنفس
 • تعریق زیاد
 • برافروختگی به‌ویژه در قسمت گردن و قفسه سینه
 • خروج مایع از ناحیه تناسلی
 • علائم رفتاری مانند گریه کردن، در آغوش گرفتن …

ارگاسم در زنان مختلف به شکل‌های مختلفی است. بسیاری از زنان با دخول واژینال به ارگاسم نمی‌رسند و نیاز به انواع دیگری از تحریک‌های جنسی دارند.

انواع ارگاسم در زنان

به دلیل آن‌که محققین هنوز به تعریف مشخصی برای ارگاسم زنان نرسیده‌اند. چندین دسته‌بندی برای آن در نظر گرفته‌شده است.

از نظر زیگموند فروید محقق حوزه‌ی روانشناسی ارگاسم در زنان به دو نوع ارگاسم واژینال و ارگاسم کلیتورال دسته‌بندی می‎شود. از سوی دیگر محقق دیگری بنام بتی داد سون ارگاسم در زنان را به چندین دسته تقسیم کرده است.

 • ارگاسم ترکیبی: که همان‌طور که از نام آن مشخص است در اثر ترکیب چند ارگاسم باهم ایجاد می‌شود.
 • ارگاسم چندگانه: که در آن چندین ارگاسم در زن در مدت‌زمان کوتاه رخ می‌دهد.
 • ارگاسم فشاری: نوعی ارگاسم که از طریق تحریک غیرمستقیم ایجاد می‌شود.
 • ارگاسم آرام‌بخش: که در تحریک جنسی همراه با آرامش است.
 • ارگاسم فانتزی یا تخیلی: این نوع ارگاسم تنها به دنبال تخیل و به‌صورت ذهنی ایجاد می‌شود.
 • ارگاسم نقطه‌ی جی: نقطه‌ی جی در زنان یک منطقه‌ی حساس و شهوت‌انگیز در واژن است که تحریک آن در برخی از زنان موجب رسیدن به ارگاسم می‌شود. برای مطالعه‌ی بیشتر در این مورد به مقاله‌ی نقطه‌ی جی مراجعه کنید.

ارگاسم کلیتورال

اندام تناسلی خارجی شامل لب‌های بزرگ و کوچک، کلیتوریس، مدخل واژن، مجرای ادرار، غدد بارتولین و… است. لب‌های کوچک اطراف واژن را احاطه کرده‌اند و کلیتوریس در نقطه‌ای قرار دارد که لب‌های بزرگ به هم می‌رسند.

شاید بتوان کلیتوریس را از جهاتی با آلت تناسلی مرد مقایسه کرد؛ اما باید توجه داشت که کلیتوریس برخلاف آلت تناسلی مردان نقشی در تولیدمثل ندارد.

کلیتوریس یکی از حساس‌ترین بخش‌ها نسبت به لمس و تحریک در زنان است. حین فعالیت جنسی ممکن است کلیتوریس بزرگ شود. این ناحیه مسئول به ارگاسم رسیدن زناناست.

رابطه‌ی واژینال (دخولی) همیشه منجر به ارگاسم در زنان نمی‌شود و ممکن است برای برخی زنان تحریک کلیتوریس تنها راه رسیدن به لذت جنسی باشد.

فواید ارگاسم

ممکن است مطالب بسیاری در مورد فواید رسیدن به ارگاسم برای پوست، مو و سلامت بدن در اینترنت خوانده باشید؛ اما باید بدانید که شواهد علمی معتبر برای فواید ارگاسم وجود ندارد. درحال‌حاضر محققان هیچ‌گونه مزیتی برای ارگاسم در بهبود سلامتی نیافته‌اند.

ارگاسم در زنان یک حالت لذت‌بخش است. می‌توان گفت لذت جنسی از فواید ارگاسم است. رابطه‌ی جنسی مطلوب و خوشایند در کاهش استرس، تقویت سیستم ایمنی، بهبود خلق‌وخو و روابط فرد بسیار مؤثر است.

خانم‌ها برای باردارشدن نیازی به رسیدن به ارگاسم ندارند؛ اما شواهد کمی نشان می‌دهند که ممکن است ارگاسم در زنان به بهبود قدرت باروری کمک کند.

عوامل مؤثر در به ارگاسم رساندن زنان

عدم موفقیت در به ارگاسم رساندن زنان به‌ویژه وقتی خانمی قبلاً آن‎ را تجربه کرده باشد ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • تغییرات هورمونی به‌ویژه بعد از زایمان یا دوران یائسگی
 • بیماری‎ها
 • درد حین رابطه‌ی جنسی
 • عدم تحریک کافی توسط همسر
 • برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی
 • ترس و نگرانی در مورد رابطه جنسی
 • کاهش اعتماد‌به‌نفس
 • مصرف مواد مخدر، الکل و سیگار
 • خشکی واژن
 • استرس و فشار عاطفی
 • مشکل ارتباطی با همسر یا شریک جنسی
 • بالا رفتن سن

ارگاسم در زنان چقدر طول می‌کشد؟

در یک مطالعه[i] جدید که در سال 2020 انجام شده است، مدت‌زمان رسیدن به ارگاسم در خانم های شرکت‌کننده در این مطالعه 13.46 دقیقه تخمین زده شد. در این مطالعه از یک کرونومتر برای اندازه‌گیری زمان رسیدن به ارگاسم در زنان استفاده کردند.

این مطالعه به مدت 8 هفته بر روی 645 خانم از 20 کشور مختلف انجام شد که متوسط سن آن‌ها 30 سال بود.

نتایج به‌دست‌آمده از این مطالعه نشان داد که رابطه‌ی دخولی یا واژینال بهترین راه رساندن خانم‌ها به هیجان و لذت جنسی نیست و تنها 31.4 درصد از زنان از این طریق به ارگاسم رسیدند. 68.4 درصد از زنان برای رسیدن به ارگاسم به فعالیت‌هایی مانند بوسیدن یا لمس سایر نقاط بدن نیاز داشتند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ابتدا باید بدانیم که رسیدن به ارگاسم در زنان در هر رابطه‌ی جنسی سخت و گاهی غیرممکن است. بنابراین نباید انتظار داشته باشید که در هر رابطه ارگاسم را تجربه کنید؛ اما اگر نرسیدن به ارگاسم یک روال معمول و عادی در رابطه‌ی جنسی شود حتماً نیاز به بررسی دارد. چنانچه نرسیدن به ارگاسم در خانمی باعث بروز ناراحتی و ایجاد تنش بر روابط جنسی شود بهتر است با دکتر زنان یا سکس‌تراپیست مشورت شود.

کلام آخر دکتر ساینا

ارگاسم در زنان شاید پیچیده‌تر از مردان به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که برای رسیدن به ارگاسم باید از بدن خود را خوب بشناسیم و به یاد داشته باشیم ارگاسم در زنان همیشه از طریق دخول صورت نمی‌گیرد. بنابراین باید روش‌های مختلف را امتحان کرد و از بیان خواسته‌ها در رابطه نگران نبود. به یاد داشته باشید عدم رضایت جنسی می‌تواند سرمنشأ مشکلات بسیاری در رابطه‌ی زناشویی باشد. درصورتی‌که از رابطه‌ی خود رضایت کافی ندارید می‌توانید از مشاوران جنسی یا سکس‌تراپیست‌ها کمک بگیرید.

سؤالات متداول درباره ارگاسم زنان

همراهان مجله سلامت دکتر ساینا، شما عزیزان نیز می‌توانید سوالات خود را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بنویسید. متخصصان ما در تلاش هستند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا