نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

خانم‌هایی که قصد انجام عمل برداشتن رحم را دارند اغلب نگران تغییر در کیفیت رابطه‌ی زناشویی خود هستند. درست است که عمل برداشتن رحم و تخمدان‌ها می‌تواند بر کیفیت رابطه‌ی جنسی اثر بگذارد؛ اما بدین معنا نیست که باید با رابطه‌ی زناشویی خود خداحافظی کنید. در این مقاله به بررسی تأثیر برداشتن رحم بر رابطه‌ی جنسی و چگونگی رابطه جنسی پس از عمل می‌پردازیم.

برداشتن رحم و رابطه زناشویی

جراحی درآوردن رحم، یا همان هیسترکتومی (Hysterectomy) و جراحی درآوردن تخمدان‌ها که به آن اوفورکتومی (Oophorectomy) گفته می‌شود از مهم‌ترین عمل‌های جراحی هستند که بر سیستم تولیدمثلی زنان اثر می‌گذارند. این عمل‌های جراحی می‌توانند عوارضی مثل جای زخم‌، درد و در موارد شدید ازدست‌رفتن حس در ناحیه‌ی تناسلی را بر جای بگذارند.

به دنبال برداشتن تخمدان، یائسگی نیز اتفاق می‌افتد. بروز یائسگی در زنان منجر به کاهش میل جنسی، خشکی واژن و تغییراتی در شکل ظاهری واژن می‌شود. این عوارض می‌توانند اعتمادبه‌نفس بیمار را کاهش دهند.

دکتر ساینا به‌زودی مقاله‌ای در رابطه با عمل هیسترکتومی و مراقبت‌های بعدازآن منتشر خواهد کرد.

بسیاری از زنان از ۶ هفته پس از جراحی رحم، آمادگی رابطه‌ی جنسی را دارند.

رابطه جنسی پس از جراحی در آوردن رحم (هیسترکتومی) و تخمدان چگونه است؟

رابطه جنسی پس از جراحی برداشتن رحم یا تخمدان ممکن است در ابتدا خیلی ترسناک به نظر برسد؛ اما پس از گذراندن دوره‌ی نقاهت، شما می‌توانید رابطه‌ی جنسی داشته باشید. مطالعات نشان داده‌اند در اکثر زنانی که هیسترکتومی انجام داده‌اند کیفیت رابطه‌ی جنسی تغییری نکرده است و حتی در بعضی موارد بهبود پیدا کرده است.[۱]

عمل برداشتن رحم و تخمدان‌ها اثری بر ناحیه‌ی تناسلی و احساس این ناحیه ندارد؛ ولی یکی از معایب عمل برداشتن تخمدان‌ها افت ناگهانی استروژن و آغاز یائسگی است. این تغییرات هورمونی می‌تواند بر میل جنسی اثر گذاشته و باعث سرد مزاجی در زنان شود. یکی دیگر از عوارض یائسگی خشکی واژن است. این عارضه نیز می‌تواند بر میل جنسی اثر منفی بگذارد.

چه مدت بعد از برداشتن رحم میتوان رابطه جنسی را شروع کرد؟

توصیه می‌شود حداقل چهار تا شش هفته پس از انجام عمل هیچ‌گونه رابطه‌ی جنسی نداشته باشید. پس از انجام عمل هیسترکتومی اندام‌های داخلی بدن دچار زخم می‌شوند و احتمالاً تا چند هفته خون‌ریزی خواهید داشت. این دوره‌ی نقاهت شش‌هفته‌ای به زخم‌ها و بدن شما اجازه می‌دهد که به‌درستی التیام پیدا کنند.

بعضی از زنان پس از سپری شدن شش هفته آمادگی بدنی لازم را برای رابطه‌ی جنسی ندارند که اغلب جای نگرانی ندارد و کاملاً طبیعی است. بدن هر شخص با دیگری تفاوت دارد و روند بهبود پس از عمل نیز در افراد مختلف متفاوت است. به خودتان فشار وارد نکنید و اجازه دهید بدنتان التیام پیدا کند. درصورتی‌که تا چند هفته پس از انجام عمل همچنان درد و خون‌ریزی داشتید حتماً علائم خود را با پزشک در میان بگذارید.

علت خونریزی پس از برقراری رابطه بعد از هیسترکتومی چیست؟

خون‌ریزی تا شش هفته پس از انجام عمل طبیعی است و جای نگرانی ندارد. همان‌طورکه گفته شد در این دوره باید از برقراری رابطه‌ی جنسی اکیداً پرهیز کنید. خونریزی ناشی از برقراری رابطه‌ی جنسی پس از اتمام دوره‌ی نقاهت می‌تواند به دلیل ایجاد پارگی در واژن باشد.[2]

بسیاری از زنان به دنبال عمل هیسترکتومی دچار خشکی واژن می‌شوند؛ خشکی واژن زمینه‌ساز آسیب و پارگی واژن حین رابطه‌ی جنسی است. این مسئله چندان نگران‌کننده نیست. استفاده از روان‌کننده‌ها هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از این اتفاق است.

درصورتی‌که خون‌ریزی زیاد یا با علائمی نظیر درد شدید همراه است بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

با استفاده از روان‌کننده و انجام تمرینات کگل می‌توانید تجربه‌ی جنسی بهتری پس از عمل برداشتن رحم داشته باشید.

آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تأثیر دارد؟

بدن افراد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ به همین دلیل تغییرات جسمی و ذهنی افراد پس از برداشتن رحم نیز متفاوت هستند. بعضی از زنان پس از عمل برداشتن رحم تغییر چشمگیری احساس نمی‌کنند؛ ولی بعضی دیگر با برخی مشکلات مواجه می‌شوند:

سردمزاجی پس از برداشتن رحم

به دنبال برداشتن تخمدان‌ها تمایلات جنسی در بعضی از زنان کاهش پیدا می‌کنند. این اتفاق عمدتاً به علت افت هورمون استروژن رخ می‌دهد.

ضعف ماهیچه‌های کف لگن

ضعف این ماهیچه‌ها می‌تواند بر کیفیت رابطه‌ی جنسی اثر بگذارد. انجام تمرینات مخصوص مانند تمرین کگل به حل این مشکل کمک می‌کند.

خشکی واژن

بعضی از زنان پس از انجام عمل هیسترکتومی خشکی واژن را تجربه می‌کنند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای درمان خشکی واژن وجود دارند که می‌توانند به رفع این مشکل کمک کنند.

برداشتن تخمدان و رابطه زناشویی

نکاتی برای رابطه جنسی پس از برداشتن رحم

احساس عدم اطمینان و حتی ترس از برقراری رابطه پس از عمل برداشتن رحم کاملاً طبیعی است. شما می‌توانید با چند راهکار ساده این ترس را کنار گذاشته و رابطه‌ی جنسی را از سر بگیرید:

  • عجله نکنید: اجازه دهید دوره‌ی نقاهت به‌طورکامل سپری شود و پیش از التیام یافتن بدن رابطه‌ی جنسی را شروع نکنید. برقراری رابطه قبل از زمان تجویزشده توسط پزشک می‌تواند دردناک باشد و خطر عفونت را افزایش دهد.
  • از روان‌کننده‌ها استفاده کنید: استفاده از لوبریکانت‌ها خصوصاً در زنانی که عمل برداشتن تخمدان داشته‌اند می‌تواند بسیار مفید باشد.
  • با همسر خود صحبت کنید: هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی با همسر خود صحبت کنید و هرگونه احساس درد یا ناراحتی را در میان بگذارید.
  • پوزیشن‌های مختلفی را برای رابطه‌ی جنسی امتحان کنید: برخی از موقعیت‌های رابطه‌ی جنسی فشار مضاعفی به بدن زنان وارد می‌کنند. شما می‌توانید با تغییر زاویه و حالت بدن بهترین پوزیشن را پیدا کنید.

کلام آخر دکترساینا

در این مطلب سعی کردیم نکات مربوط به برداشتن رحم و رابطه زناشویی را بازگو کنیم. شما می‌توانید پس از گذراندن دوران نقاهت و با رعایت نکات لازم، رابطه‌ی جنسی خود را آغاز کنید. از پزشک خود درباره‌ی زمان مناسب برای آغاز رابطه‌ی زناشویی بپرسید و چنانچه حین رابطه دچار درد یا خونریزی شدید حتماً با دکتر زنان مشورت کنید. شما می‌توانید همین حالا از بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان مشاوره آنلاین دریافت کنید.

سؤالات متداول

مشاوره با پزشک

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا از بهترین پزشکان و روان‌شناسان مشاوره آنلاین پزشکی متنی، صوتی یا ویدیویی دریافت کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا