نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

ترک پورن و نکاتی که درخصوص آن باید بدانید

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

ترک پورن جزو دغدغه‌هایی است که به دلیل حساسیتش کمتر به آن پرداخته شده است. بسیاری از افرادی در خفا اعتیاد به پورنو دارند و از ابراز آن نگران‌اند. ممکن است این افراد از تماشای پورن احساس شرمساری کنند و تمایل به ترک پورن داشته باشند؛ اما راه آن را نمی‌دانند. برای ترک پورن ابتدا باید دلایل اعتیاد به پورنوگرافی را دانست. در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا به بررسی علت‌های اعتیاد به پورن و روش‌های ترک پورن می‌پردازیم.

اعتیاد به پورنوگرافی چیست؟

اعتیاد به پورن یا پورنوگرافی به زبان ساده به حالتی اطلاق می‌شود که پورن بر زندگی فرد اثر منفی داشته باشد. برای مثال ممکن است فرد نتواند با وسوسه‌ی دیدن فیلم‌های پورن مقابله کند و مشاهده‌ی چنین فیلم‌هایی به زندگی حرفه‌ای یا زندگی مشترک او لطمه وارد کند.

اعتیاد به پورنوگرافی یکی از شایع‌ترین اعتیادهای جنسی است و با توجه به آسان شدن دسترسی به فیلم‌های پورنو از طریق فضای مجازی، آمار مبتلایان به این اعتیاد پیوسته در حال افزایش است. ترک پورن نیز به همین دلیل کاری دشوار است؛ زیرا افراد با کمترین تلاش می‌توانند به پورنوگرافی دسترسی داشته باشند.

پورنوگرافی با مغز شما چکار می‌کند؟

در مقاله‌ای[i] که در سال 2015 و در مجله‌ی علوم رفتاری به چاپ رسید، نوار مغزی افراد مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر و مبتلا به پورنوگرافی مقایسه شد. طبق این مقاله واکنش مغز در برخورد با هر دوی این موارد نسبتاً یکسان است که نشان می‌دهد اعتیاد به پورنوگرافی علاوه بر اثرات روانی، بر فیزیولوژی مغز و اعصاب افراد نیز اثر منفی می‌گذارد.

چگونه فیلم های بد را ترک کنیم

گیرنده‌های مغز در برخورد با مخدرها و مواد اعتیادآور دستخوش تغییر شده و عملکرد مغز مختل می‌شود. درنتیجه حساسیت مغز به دوپامین کاهش پیدا می‌کند. دوپامین از اصلی‌ترین انتقال‌دهنده‌های عصبی است و ارتباط مستقیمی با سطح شادی و نشاط افراد دارد. کاهش حساسیت به دوپامین یعنی کاهش رضایت فرد از زندگی و محیط و افزایش احتمال ابتلا به افسردگی. ترک پورن می‌تواند باعث بهبود این مشکلات شود.

اعتیاد به پورن در بسیاری از موارد ناشی از مشکلاتی مانند افسردگی، عدم عزت‌نفس و سایر مشکلات روحی است. در این موارد برای ترک پورن ابتدا باید به درمان علت‌های ایجادکننده‌ی آن پرداخت.

آثار پورنوگرافی در زندگی زناشویی (اگر همسرمان پورن می‌بیند چه کنیم؟)

علل متعددی وجود دارد که ممکن است افراد را به سمت تماشای پورنوگرافی سوق بدهد. اگر متوجه شده‌اید که همسر شما پورن می‌بینید سعی کنید پیش از درخواست ترک پورن در ابتدا دلیل و علت این تمایل را پیدا کنید.

ممکن است همسرتان از روی کنجکاوی جذب پورنوگرافی شده باشد.

علت دیگر تمایل به پورنو مشکلات روابط جنسی و زناشویی است؛ سعی کنید با همسرتان در فضایی آرام و دوستانه در مورد روابطتان صحبت کنید و اگر مشکلی وجود دارد آن را شناسایی کنید. همچنین مراجعه به مشاوران نیز می‌تواند مفید باشد.

دلیل دیگر چنین تمایلاتی مشکلات شخصی افراد است. ممکن است همسر شما افسرده باشد یا از مشکلات زندگی به پورنوگرافی پناه برده باشد. صحبت کردن با یکدیگر و مراجعه به متخصصان خانواده بهترین راه برای پیدا کردن و حل چنین مشکلاتی و درنهایت ترک پورن است.

اعتیاد به پورن تأثیرات ناخوشایند بسیاری بر ذهن، روح و بدن افراد دارد. افراد معتاد به پورن ممکن است به‌مرور دچار افسردگی شوند. همچنین اعتیاد به پورن می‌تواند سبب سرخوردگی از رابطه‌ی جنسی، اختلالات نعوظ و همچنین مشکلات در رابطه‌ی زناشویی شود.

پورنوگرافی در نوجوانان (اگر فرزندمان پورن می‌بیند چه کنیم؟)

تمایل به فیلم‌های پورن در نوجوانان موضوعی مهم و نسبتاً شایع است. کنجکاوی نوجوانان در کنار سهولت دسترسی به فیلم‌های نامناسب در فضای مجازی اصلی‌ترین علل افزایش آمار تماشای پورن در نوجوانان هستند.

پورن اثرات نامطلوب بی‌شماری بر نوجوانان می‌گذارد که برخی از آن‌ها در صورت اصلاح نشدن می‌توانند آسیب‌های درازمدتی به همراه داشته باشند. دیدن پورن در نوجوانان می‌تواند سبب ایجاد و تقویت ذهنیت و افکار نامناسب نسبت به رابطه‌ی جنسی، شکل‌گیری باورهای غلط و ناسالم و همچنین افزایش خشونت خصوصاً خشونت جنسی شود.

اگر متوجه شده‌اید که فرزندتان به پورنوگرافی دسترسی و به تماشای آن علاقه دارد، برای تشویق او به ترک پورن باید سنجیده و آگاهانه عمل کنید. مهم‌ترین نکته این است که بدانید نوجوانان کنجکاوی بی‌حدواندازه‌ای دارند و سرکوب این کنجکاوی به‌هیچ‌عنوان رویه‌ی مناسبی نیست؛ بلکه باید این حس کنجکاوی را با ارائه‌ی اطلاعات به‌جا و مناسب به نوجوانان ارضا کرد.

برای تشویق فرزندتان به ترک پورن فضای گفتگوی مناسبی با فرزندتان ایجاد کنید؛ فضایی آرام و بدون تنش و پیش‌داوری که فرزندتان آزادانه سؤال‌ها و مشکلات خود را با شما در میان بگذارد. سعی کنید بدون جبهه‌گیری و با آرامش به سؤال‌های او جواب بدهید و در پایان خطرات و عوارض نامطلوب پورنوگرافی را برای او توضیح بدهید تا تمایل به ترک پورن پیدا کند.

در مورد فیزیولوژی بدن زن و مرد و ذات رابطه‌ی جنسی سالم برای فرزندتان شفاف‌سازی کنید. بیماری‌ها و خطرات رابطه‌ی جنسی پرخطر را برای فرزندان توضیح بدهید و سؤالات او را با آرامش پاسخ دهید.

نوجوانان به‌واسطه‌ی کنجکاوی‌های خاص سن خود ممکن است تمایل به تماشای فیلم‌های پورنوگرافی داشته باشند. لازم است والدین با حفظ آرامش فضای گفتگو را برای فرزندشان باز بگذارند و درباره‌ی عوارض نامطلوب پورنوگرافی با او صحبت کنند. کمک گرفتن از روانشناس یا مشاور خانواده در این راه می‌توانند بسیار مفید باشد.

اعتیاد به پورن چطور اتفاق می‌افتد؟

ازآنجایی‌که اعتیاد به پورنوگرافی موضوعی بحث‌انگیز است و اکثر افراد دچار اعتیاد به پورن مشکل خود را با متخصصان در میان نمی‌گذارند، اطلاعات کامل و قطعی در رابطه با اعتیاد به پورنوگرافی و دلایل به وجود آمدن آن در دست نیست.

بااین‌حال محققان چند دلیل اصلی وابستگی و اعتیاد افراد را به پورن این‌گونه بیان می‌کنند:

اعتیاد به پورن به‌دلیل بیماری‌های زمینه‌ای روحی-روانی

 یکی از دلایل اعتیاد به پورنوگرافی این است که افراد برای فرار از مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب یا غم به آن پناه می‌برند و چون لذت را تجربه می‌کنند علاقمند می‌شوند این تجربه را تکرار کنند. تکرار این کار به‌مرور به وابستگی و اعتیاد منجر می‌شود.

اعتیاد به پورن به‌دلیل مشکلات در زندگی مشترک و روابط زناشویی

از نظر بسیاری از افراد پورنوگرافی راحت‌ترین راه برای دور زدن مشکلات جنسی در رابطه‌ی زناشویی است؛ غافل از این‌که روی آوردن به فیلم‌های پورن پاک کردن صورت‌مسئله است.

اعتیاد به پورن به‌دلیل هنجارهای فرهنگی ناسالم

 جامعه و بسیاری از دوستان و نزدیکان ممکن است باورهای غلطی نسبت به چگونگی رابطه‌ی جنسی یا ایده‌آل‌ترین بدن برای زن و مرد را در ناخودآگاه افراد ایجاد کنند. افراد با این باورهای نادرست در زندگی دچار ناامیدی می‌شوند و برای پیدا کردن ایده‌آل‌های دست‌نیافتنی خود به پورنوگرافی مراجعه می‌کنند.

اعتیاد به پورن به‌دلیل مسائل بیولوژیکی

 انواع مختلفی از اعتیاد تا حدی بر اثر ژنتیک یا برخی فاکتورهای بیولوژیکی و بیوشیمیایی به وجود می‌آیند. در بعضی افراد اعتیاد به پورنوگرافی از این دسته از اعتیادها قرار می‌گیرد.

آیا من معتاد به پورنوگرافی هستم؟

تشخیص اعتیاد به پورن بحث‌برانگیز است و هرچند مطالعات نشان داده‌اند اثر اعتیاد به پورن بر مغز مشابه مواد مخدر است، برخی از روان‌شناسان آن را نوعی وسواس عملی می‌دانند.

برای تشخیص اینکه آیا به پورنوگرافی اعتیاد پیدا کرده‌اید و وابستگی به پورنوگرافی تبدیل به یک مشکل شده است نشانه‌های بسیاری وجود دارند؛ ازجمله:

 • برای دیدن پورنوگرافی و اختصاص زمان به آن بعضی از مسئولیت‌هایتان را پشت گوش می‌اندازید.
 • تمایل شما به پورنوگرافی به‌مرور شدیدتر شده و تلاش می‌کنید ویدیوهای جدیدتری پیدا کنید.
 • بعد از دیدن فیلم‌های پورن احساس شرمندگی یا ناامیدی می‌کنید؛ بااین‌وجود همچنان به دیدن فیلم‌های پورن ادامه می‌دهید.
 • تمایل به ترک پورن دارید، ولی قادر به انجام آن نیستید.
 • هزینه و زمان زیادی را به پورنوگرافی اختصاص می‌دهید.
 • پورنوگرافی را به‌عنوان راهی برای مقابله با افسردگی، انزوا، اضطراب، غم یا سایر بیماری‌های روحی استفاده می‌کنید.
 • حتی زمانی که در حال مشاهده‌ی پورنوگرافی نیستید هم افکار و فانتزی‌های جنسی دارید.
 • با استفاده از تلفن همراهتان در مکان‌های عمومی یا محل‌هایی که ممکن است کسی مچ شما را بگیرد (مثلاً محل کار) پورنوگرافی تماشا می‌کنید.
 • با آگاهی از آثار تخریبی پورنوگرافی بر کار، زندگی شخصی یا زندگی مشترک و زناشویی باز هم به دیدن آن ادامه می‌دهید.
 • لذت جنسی شما از رابطه با همسرتان به‌مرور کاهش یافته است.
 • پورنوگرافی را از همسر خود پنهان می‌کنید.
 • اگر کسی از شما بخواهید کمتر پورن نگاه کنید پرخاشگر و عصبی می‌شوید.
 • وقتی‌که پورنوگرافی نگاه می‌کنید زمان را گم می‌کنید.
 • نسبت به دیدن پورنوگرافی احساس «نیاز» می‌کنید و پورنوگرافی شما را به «اوج لذت» می‌رساند.
 • دوست دارید همسرتان در رابطه‌ی جنسی مانند بازیگران فیلم‌های پورن رفتار کند.

چگونه پورن را ترک کنیم؟

متأسفانه هنوز داروی مشخصی برای درمان اعتیاد و وابستگی به پورنوگرافی و ترک پورن ساخته نشده است و درمان‌های موجود اغلب در دسته‌ی درمان‌های روان‌شناختی و حمایتی قرار می‌گیرند؛ ولی ممکن است پزشک داروهای ضدافسردگی یا ضدوسواس برای شما تجویز کند.

راه های ترک پورن

در ادامه به مؤثرترین  راه های ترک فیلم پورن می‌پردازیم:

مراجعه به روان‌شناس

قطعاً شناخته‌شده‌ترین درمان روان‌شناختی، مشاوره با روانشناس متخصص و مجرب است. اگر پورنوگرافی به جنبه‌های مختلف زندگی شما لطمه وارد کرده است، پزشک متخصص این آسیب‌ها را شناسایی کرده و پس از ارزیابی شخصیت شما بهترین رویه را برای ترک پورن پیش می‌گیرد.

ترک عادت‌های غلط برای هیچ‌کس راحت نیست؛ ولی مراجعه به پزشک حس مسئولیت و تعهد به افراد می‌بخشد و آن‌ها را مجاب می‌کند ترک پورن را جدی‌تر گرفته و اعتیاد به پورنوگرافی را راحت‌تر کنار بگذارند.

استمرار و تکرار مشاوره مهم‌ترین نکته در درمان‌های روان‌شناختی است؛ پس اگر پروسه‌ی درمان طولانی‌تر از حد انتظارتان شد آن را نیمه‌کاره رها نکنید و درمان خود را برای ترک پورن کامل کنید.

برای ترک پورن ابتدا باید دلایل زمینه‌ای را که منجر به اعتیاد شما شده است شناسایی کنید. کمک گرفتن از مشاور یا روان‌شناس می‌تواند بسیار در این راه کمک‌کننده باشد.

مراجعه به مشاوران ازدواج و رابطه

مشاوران سلامت جنسی یا سکس ‌تراپیست‌ و مشاوران خانواده می‌توانند به شما کمک کنند رابطه‌ی خود را با همسرتان بهبود ببخشید و آسیب‌های ناشی از پورنوگرافی را جبران کنید.

تغییر سبک زندگی

برای ترک پورن ابتدا باید دلیل و ریشه‌ی آن را پیدا کنید. بسیاری از افراد به دلایلی مانند کمبودهای عاطفی یا بیماری‌هایی مانند افسردگی به پورن روی می‌آورند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، تغییر سبک زندگی و کنار گذاشتن عادات مخرب می‌تواند کمک شگرفی برای ترک پورن به شما کند.

گروه‌های حمایتی

شما تنها کسی نیستید که با این وابستگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. انواع مختلف وابستگی و اعتیاد همواره مردم را از اقشار و سنین مختلف درگیر خود می‌کند. گروه‌های پشتیبانی به شما کمک می‌کنند با کسانی که مشکلاتی مانند شما دارند آشنا شوید، متوجه شوید که تنها نیستید و از تجربه‌های دیگران برای ترک پورن کمک بگیرید تا بتوانید درنهایت این وابستگی را کنار بگذارید.

آیا برای ترک اعتیاد به پورنوگرافی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اعتیاد به پورن علاوه بر بُعد روانی اثرات منفی بر جسم نیز بر جای می‌گذارد. افراد در صورت داشتن علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

 • هنگام برقراری رابطه‌ی جنسی با همسر در رسیدن به ارگاسم به مشکل برمی‌خورند.
 • آقایانی که از مشکلاتی نظیر اختلال نعوظ و خانم‌هایی که از خشکی واژن رنج می‌برند.
 • رابطه‌ جنسی دردناک دارند.
 • علاوه بر اعتیاد به پورنوگرافی اعتیاد دیگری داشته یا اخیراً پیدا کرده‌اند.
 • علائمی نظیر افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و دیگر مشکلات روحی روانی را تجربه می‌کنید.

پورنوگرافی در زندگی شخصی و زناشویی شما نیز ایجاد اختلال خواهد کرد؛ اگر با مشکلات زیر مواجه شده‌اید حتماً به متخصص مراجعه کنید:

 • در رابطه با همسرتان به مشکل خورده‌اید.
 • در مورد دیدن فیلم‌های پورن احساس گناه، عذاب وجدان و شرمندگی دارید.
 • تلاش شما برای ترک پورن به شکست خورده است.

اگر اعتیاد به پورن درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

اکثر وسواس‌های عملی و انواع اعتیادها در صورت درمان نشدن جنبه‌های مختلف زندگی افراد را تحت تأثیر قرار داده و به‌تدریج زندگی آن‌ها را به نابودی می‌کشانند. اعتیاد به پورن نیز از این قاعده مستثنا نیست.

عدم درمان اعتیاد به پورنوگرافی می‌تواند باعث شود:

 • کیفیت رابطه و زندگی زناشویی افت شدید کرده یا حتی به طلاق یا طلاق عاطفی منجر شود.
 • سبب بروز مشکلات و اختلالات جنسی نظیر اختلال نعوظ، خشکی واژن یا انواع عفونت‌ها شود.
 • اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس کاهش پیدا کرده و فرد در زندگی اجتماعی و کاری خود احساس شکست می‌کند.

کلام آخر دکتر ساینا

ترک پورن مانند هر اعتیاد دیگری پروسه‌ای طولانی است و نیاز به ممارست دارد. به یاد داشته باشید شما تنها کسی نیستید که با این مسئله درگیر است. اعتیاد به پورن مشکلات زیادی را به همراه می‌آورد. از عوارض اعتیاد به پورن آگاه باشید. ممکن است ترک پورن به‌تنهایی برای شما سخت باشد. برای ترک پورن از مشاوران کمک بگیرید.

سؤالات متداول

همراهان مجله سلامت دکتر ساینا، شما عزیزان نیز می‌توانید سوالات خود را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بنویسید. متخصصان ما در تلاش هستند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا