بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

برای بچه دار شدن چه باید کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بدانید که از زمان تصمیم به بچه دار شدن تا وقوع حاملگی ممکن است برای برخی زوجین چند ماه طول بکشد. موارد مختلفی در این امر نقش دارند؛ از جمله پوزیشن‌های نزدیکی. برخی پوزیشن‌ها احتمال رسیدن اسپرم‌ها به تخمک و بارداری را بالا می‌برند. در این مقاله به بررسی بهترین پوزیشن برای بارداری می‌پردازیم.

بهترین زمان برای بارداری چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بارداری زمانی است که در دوره‌ی باروری یا پنجره باروری قرار دارید. پنجره‌ی باروری از 5 روز قبل از تخمک‌گذاری شروع می‌شود و تا روز تخمک‌گذاری ادامه دارد. تخمک‌گذاری در سیکل قاعدگی منظم در اواسط سیکل قاعدگی قرار دارد. اگر سیکل قاعدگی شما ۲۸ روزه و منظم باشد، روز تخمک‌گذاری شما روز 14 سیکل است.

بهترین زمان برای بارداری
  • دو روز قبل از تخمک‌گذاری و روز تخمک‌گذاری بیشترین احتمال بارور شدن وجود دارد و در صورت داشتن رابطه‌ی جنسی در این روزها احتمال بچه دار شدن افزایش پیدا می‌کند.
  • در زمان تخمک‌گذاری یک تخمک بالغ و رسیده از تخمدان آزاد می‌شود و از طریق لوله‌های رحمی به رحم می‌رسد.
  • به یاد داشته باشید که تخمک به‌مدت حداکثر 24 ساعت زنده می‌ماند و اسپرم توانایی زنده ماندن تا 5 روز را دارد. برای بچه دار شدن باید در این زمان رابطه‌ی جنسی داشته باشید تا اسپرم بتواند خود را به تخمک برساند، سپس لقاح رخ دهد و تخمک بارور شود.

 از سیکل قاعدگی خود آگاه باشید و روز تخمک‌گذاری خود را محاسبه کنید. بهترین زمان برای بارداری از ۵ روز پیش از تخمک‌گذاری تا روز تخمک‌گذاری است.

آیا نوع پوزیشن در بارداری تأثیر دارد؟

هرگونه رابطه‌ی جنسی محافظت‌نشده در زمان یا حوالی تخمک‌گذاری می‌تواند باعث بارداری شود. هیچ پوزیشن قطعی برای بارداری تاکنون تأیید نشده است. بااین‌حال به نظر می‌رسد که برخی پوزیشن‌ها ممکن است در رسیدنِ بهترِ اسپرم به تخمک مؤثر باشند:

  • احتمال بارداری در پوزیشن‌هایی که در آن‌ها دخول عمیق‌تری اتفاق می‌افتد بیشتر است؛ چراکه تخلیه‌ی اسپرم نزدیک‌تر به دهانه‌ی رحم انجام می‌شوند.
  • در پوزیشن‌هایی که جریان اسپرم در جهت مخالف جاذبه است، مانند پوزیشن‌های ایستاده یا زن رو ممکن است جاذبه، کمی در ورود اسپرم به واژن مشکل ایجاد کند؛ اما نگران نباشید به نظر نمی‌رسد که ایستادن یا بلند شدن بلافاصله بعد از ورود اسپرم به واژن باعث خروج آن شود.
  • اسپرم‌ها شناگران ماهری‌اند که تقریباً 15 دقیقه بعد خود را به دهانه‌ی رحم می‌رسانند. قرار دادن یک بالش در زیر کمر باعث تسهیل در حرکت اسپرم می‌شود.

بهترین پوزیشن برای بارداری چیست؟

به خاطر داشته باشید بهترین پوزیشن برای بارداری، پوزیشنی است که شما در آن احساس راحتی کنید و دچار درد یا ناراحتی نشوید. برخی پوزیشن‌هایی که ممکن است به بهبود فرایند باروری کمک کنند شامل موارد زیر است:

هرچند اسپرم‌ها خود تحرک کافی دارند و می‌توانند خود را به تخمک‌ها برسانند؛ اما برخی از پوزیشن‌ها به حرکت اسپرم‌ها کمک می‌کنند و به‌عنوان بهترین پوزیشن برای بارداری شناخته می‌شوند.

مرد رو

پوزیشن مرد رو یکی از رایج‌ترین پوزیشن‌ها برای نزدیکی است. در موقعیتی که زن در زیر دراز کشیده و مرد بر روی او قرار دارد، اسپرم راحت‌تر به دهانه‌ی رحم وارد می‌شود و احتمال بارداری بیشتر است.

زن رو

در این پوزیشن که زن بر روی مرد قرار می‌گیرد به دلیل آنکه کنترل زن در ورود آلت تناسلی مرد به واژن بیشتر است و همچنین به نظر می‌رسد که این پوزیشن با افزایش رضایت جنسی در زنان همراه است شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند.

موقعیت پهلوبه‌پهلو

موقعیت پهلوبه‌پهلو پوزیشن مناسبی برای پیش‌نوازی و افزایش لذت در زنان است. در این پوزیشن زن به پهلو می‌خوابد و مرد نیز در کنار او قرار گرفته و زن را در آغوش می‌گیرد. این پوزیشن در تحریک بهتر مردان مؤثر است و باعث بهبود کیفیت اسپرم می‌شود.

موقعیت لبهی تخت

در این پوزیشن زن در لبه‌ی تخت یا کاناپه قرار می‌گیرد و پاهای خود را باز می‌کند. مرد در حالت ایستاده یا زانو زده دخول را انجام می‌دهد. این حالت انرژی کمتری از هر دو طرف می‌گیرد و لذت بیشتری دارد.

پوزیشن جنسی زاویه راست

پوزیشن جنسی زاویه‌راست نیازی به انعطاف‌پذیری زیادی ندارد. در این موقعیت زن به پشت دراز کشیده و پاهای خود را بلند می‌کند و مرد در مقابل زن قرار گرفته و پاهای زن را می‌گیرد و سپس به‌آرامی دخول را انجام می‌دهد.

بعد از چند بار رابطه باردار میشویم؟

برخی از زوجین انتظار دارند تا به‌محض تصمیم به بچه دار شدن بلافاصله و در اولین اقدام‌های خود باردار شوند. واقعیت این است که بارداری در برخی ممکن است حتی بعد از یک‌بار تلاش اتفاق بیفتد و در بعضی دیگر تا مدت‌ها طول بکشد.

دفعات و زمان رابطه جنسی به ترجیحات زوجها و همچنین وجود مشکلات ناباروری مردان بستگی دارد. برخی متخصصین معتقدند که بیشتر از یک بار در روز نباید رابطه جنسی داشت. مطالعاتی نشان داده‌اند که کیفیت اسپرم پس از 2 الی 3 روز خودداری از نزدیکی افزایش پیدا کرده است.[i]

  • برخی نتایج نیز نشان داده که شانس بارداری در زوج‌هایی که هر یک الی دو روز رابطه جنسی دارند بیشتر است.[ii]
  • معاشقه و پیش‌نوازی در حوالی پنجره‌ی باروری نیز شانس بارداری را افزایش می‌دهد. بهتر است در پنجره باروری هر روز یا یک روز در میان نزدیکی داشته باشید.

کلام آخر دکتر ساینا

سعی کردیم در این مقاله شما را با بهترین پوزیشن ها برای بارداری آشنا کنیم؛ اما به یاد داشته باشید برای بچه دار شدن باید آمادگی‌های روحی و جسمی لازم را کسب کنید. به عنوان مثال باید از چند ماه قبل مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های لازم را آغاز کنید. وقتی از آمادگی خود اطمینان حاصل کردید می‌توانید نسبت به بارداری اقدام کنید. دکتر ساینا به شما پیشنهاد می‌کند مقاله اقدامات پیش از بارداری را مطالعه کنید و برای دریافت راهنمایی بیشتر حتما با دکتر زنان مشورت کنید.

برای صحبت با پزشک نیاز به مراجعه حضوری نیست! در سامانه‌ی دکتر ساینا می‌توانید در هر زمان و هر کجا  مشاوره آنلاین پزشکی فوری متنی، صوتی یا ویدیویی برقرار کنید.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا