نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

روش های نوین تغییر رنگ چشم

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

استفاده از لنزهای رنگی عوارض زیادی برای چشم داشته است و دانشمندان به دنبال روش مطمئن تری برای تغییر رنگ چشم افراد هستند.

علت رنگ چشم چیست؟

دلیل رنگ چشم رنگ عنبیه چشم است . عنبیه قسمت رنگدانه دار چشم است که توسط ژن در افراد ایجاد می شود.

هیچ کس رنگدانه ای به معنای اینکه رنگ آبی یا خاکستری یا قهوه ای در چشمش داشته باشد ندارد بلکه بخاطر “اسکترینگ” یا تفرق نوری که وارد چشم می شود و از “استروما” ی سطح عنبیه برگشت می کند ما رنگ های متفاوتی را می بینیم. این لایه “پیگمانته” که “ملانین” است نور برگشتی را می تواند تغییر دهد و وقتی این لایه توسط لیزر برداشته شود رنگ چشم از قهوه ای به طرف خاکستری و آبی تغییر می کند بنابراین اگر کسی دچار “آلبینیسم” یا زالی باشد و هیچ رنگدانه ای نداشته باشد رنگ بصورت خیلی روشن منعکس می شود و افرادی که پیگمان کمتری دارند بصورت آبی ، افرادی که پیگمان متوسطی دارند بصورت خاکستری و افرادی که پیگمان بیشتری دارند بصورت قهوه ای و قهوه ای تیره متفاوت خواهند بود.

آیا رنگ چشم قابل انتخاب و پیش بینی است؟

باید شناخت دقیقی از رنگ داشته باشیم . رنگ شامل سه جزء است : رنگ یا هیو ، اشباع یا سچوریشن ، ارزش یا ولیو .

آنچه که بیماران از ما می خواهند معمولا یک تغییر رنگ است با “ولیو” بالا یعنی رنگ روشن . ولیو اگر بالاتر باشد رنگ روشن تر می شود اما ممکن است آبی پررنگ را نشان ندهد و افرادی که تمایل به رنگ آبی دارند احتمالا  جلسه دوم  تا سوم لیزر نیاز خواهند داشت تا “سچوریشن” رنگ بالاتر برود و طراحی لیزر و الگوریتمی که برای تغییر رنگ است بر اساس هر چشم و وضعیت ضخامت “پیگمانت های” هر چشم برنامه ریزی شود و قابل پیش بینی صد در دصد نیست ولی تغییررنگ چشم به سمت خاکستری در چشم های قهوه ای به راحتی به دست خواهد آمد ولی رنگ آبی تیره نیاز به چند جلسه لیزر دارد.

آیا تغییررنگ چشم یک روش تایید شده است؟

خیلی از افراد مایل به تغییر رنگ چشم دارندو برای این آرزو حاضر هستند هر هزینه و رنجی را تحمل کنند. اما چشم پزشک باید دقت داشته باشد که این روش ها کمترین عارضه را داشته باشد و بینایی فرد را تهدید نکند.

همه روش های تغییر رنگ چشم هنوز در مرحله تحقیقاتی و داوطلبانه بصورت مطالعات تحت کنترل هستند و توسط اف دی ای امریکا تایید نشده است؛ ولی احتمال اینکه روش لیزری به زودی تایید شود بسیار زیاد است زیرا نسبت به بقیه روش ها عوارض کمتری دارد. در این روش های لیزری ما در کمتر از یک دقیقه لیزر را اعمال می کنیم. اثر لیزر در  طی چهار هفته بعد پدیدار می شود.

تغییر رنگ چشم تا حدودی قابل پیش بینی است بدین صورت که باید عکسی با کیفیت بالا از چشم گرفته شود و رنگ چشم  پدر و مادر پرسیده شود. نتیجه ای که از لیزر به دست می آید در درجه اول بخاطر وجود پیگمانت ها است و اگر کسی بخواهد تغییر بیشتری انجام شود باید جلسات بیشتری لیزر شود. فعلا چون در سطح مطالعاتی است لیزر دو چشم را در مدت کوتاهی از هم  انجام می دهند تا نتایج به جایی برسد که بتوان همزمان هر دو چشم را انجام داد .

تغییر رنگ چشم به کمک لیزر

اخیرا با استفاده از لیزری از نوع “ان دی یاگ” روش کم خطرتری برای تغییر رنگ چشم ابداع شده است به این این ترتیب که افرادی که رنگ چشم تیره دارند با این لیزرلایه “پیگمانته ای” که در جلوی  عنبیه چشم  (قسمت رنگی چشم ) وجود دارد با لیزر برداشته می شود و این لایه توسط “ماکروفاژها” هضم می شود. در نتیجه رنگ عنبیه یا “آیریس”  که در اثر “اسکترینگ” نور ایجاد می شود یک رنگ مایل به آبی تا خاکستری بستگی به میزانی که لیزر استفاده شده  خواهد بود.این رنگ روشن به شخصی که رنگ چشم تیره داشته هویت جدید می دهد.

این عمل در طی بیست ثانیه انجام می شود و ممکن است نیاز به چند جلسه تکرار باشد. درد شدیدی ندارد، نیاز به بستری ندارد و با این روش تغییر رنگ چشم غیر قابل بازگشت خواهد بود.

آیا رنگدانه ای به چشم اضافه می شود؟

هیچ رنگی به چشم اضافه نمی شود. در واقع در زیر هر چشم قهوه ای یک رنگ آبی یا سبز نهفته است. یک لایه نازک به رنگ قهو ه ای که در جلوی پوشش سطح چشم هست باعث تغییر رنگ چشم به رنگ های قهوه ای یا تیره تر می شود بنابراین با استفاده از یک نوع لیزر کم انرژی که بصورت زمان خیلی محدود در هزارم ثانیه لایه “پیگمانته” را گرم و سرد میکند و تحریک انجام می شود و رنگدانه ها توسط  سلول های “ماکروفاژ”هضم می شود . رنگدانه ها در طی چهار هفته ازچشم خارج می شود و این باعث بروزپدیده تغییررنگ چشم به آبی یا خاکستری می شود.

 این تکنولوژی می تواند برای خال های سطح عنبیه هم استفاده شود و درمان کم خطری است و نیاز به جراحی نخواهد بود. گاهی در یکی از چشم ها رنگ های متفاوت هستند .یک عنبیه ممکن است متشکل از رنگ های مختلف باشد. این بیماری  “هتروکرومیا بخشی” نام دارد . اگر چشم راست و چپ رنگ های مختلف هستند ، این وضعیت به نام “هتروکرومیا”معروف است. اگر هر دو چشم با لیزر درمان شوند می توان “هتروکرومیا” را درمان کرد.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا