نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

آیا مصرف الکل باعث سردرد میگرنی می شود؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

ارتباط الکل و سردرد میگرنی چیست؟ زیاده روی در نوشیدن الکل را می توان از عوامل اصلی بروز میگرن دانست، و اگر مستعد به سردردهای میگرنی هستید، مصرف حتی مقدار کمی الکل هم می تواند شما را دچار حمله میگرنی کند.

الکل و سردرد میگرنی چه ارتباطی دارند؟

میگرن یک بیماری جدی بوده و سردردهای میگرنی یکی از علائم اصلی آن هستند. دلیل ایجاد این بیماری مشخص نیست. در حال حاضر، بهترین حدس متخصصین بر این است که سردرد میگرنی، ناشی از اشکال در فعالیت مغز است. این مسئله، مواد شیمیایی موجود در مغز و همچنین سیگنال های عصبی ارسال شده را تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل زیادی می توانند باعث میگرن شوند، از استرس در محل کار گرفته تا تغییرات آب و هوایی و مصرف غذاهایی مانند پنیر تاریخ گذشته. همچنین الکل برای حدود یک سوم افرادی که این سردردها را تجربه می کنند، محرک است.

نقش دقیق الکل در ایجاد میگرن کاملاً مشخص نیست. موارد بسیاری موثر هستند. به عنوان مثال، فرآورده های جانبی الکل با سردرد ارتباط دارند.

الکل نه تنها حاوی یک ماده شیمیایی به نام هیستامین (انتقال دهنده عصبی در سیستم عصبی می باشد. به انگلیسی: Histamine) است، بلکه سیستم ایمنی بدن را هم به تولید هیستامین بیشتری تشویق می کند و این موضوع  باعث بروز التهاب در سراسر بدن می شود.

 اتانول، ماده اصلی الکل است. این ماده پس از ورود به بدن شما، به یک ماده شیمیایی تبدیل شده که منجر به میگرن می شود. اتانول یک ماده ادرارآور است، یعنی این که باعث می شود تا شما بیش از حد معمول ادرار کنید. در نتیجه، این امور، می توانند باعث میگرن شوند.

علائم سردرد میگرنی کدامند؟

الکل می تواند باعث دو نوع سردرد میگرنی شود.

مصرف الکل، طی 30 دقیقه الی 3 ساعت می تواند شما را دچار سردرد کند. لازم نیست مقدار زیادی بنوشید تا سردرد بگیرید. خیلی از افراد با مصرف یک یا دو لیوان الکل، دچار سردرد شدند.

شما ممکن است، تا این که سطح الکل خون به حالت عادی برگردد، خوب باشد. این حالت را سردرد تأخیری ناشی از الکل (به انگلیسی: Delayed Alcohol-induced Headache) می نامند. ممکن است که بعد از مصرف الکل تا صبح ظاهر نشود. این نوع سردرد می تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد، اما افراد مبتلا به میگرن، احتمالا بیشتر دچار این سردرد می شوند. حتی اگر کمتر از افرادی که سردرد میگرنی ندارند، الکل مصرف کنید، می تواند اتفاق بیافتد.

چگونه می توانیم سردرد میگرنی را درمان کنیم؟

اگر مستعد ابتلا به سردردهای میگرنی هستید، باید مراقب میزان مصرف الکل باشید. اگر مطمئن نیستید که الکل عامل اصلی سردردهای شما است، سعی کنید دفتری را پیش خود نگه دارید. هر نوع الکل، مقدار آن و زمان بروز میگرن را یادداشت کنید. تا 48 ساعت، هر گونه استرس یا اضطرابی را که احساس کردید را یادداشت کنید. با گذشت زمان، شما باید قادر به مشاهده الگویی باشید. میگرن در هر شبی که سپری می کنید، باید دلیل خوبی برای پرهیز از این امر باشد.

از طرفی، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • هنگامی که استرس دارید، الکل مصرف نکنید. مصرف الکل با وجود استرس، سردرد های میگرنی ایجاد می کند.
  • از مصرف داروهای خماری خانگی، جلوگیری کنید. هیچ مدرکی مبنی بر مصرف تخم مرغ خام یا سس تند برای خلاص شدن از شر میگرن، بعد از صبح وجود ندارد. همچنین مصرف الکل برای درمان خماری، کمکی نخواهد کرد.
  • تریپتان ها را امتحان کنید. در رابطه با این که آیا این دارو ممکن است کمک کند یا نه، می توانید از پزشک مشاوره بگیرید. این دارو مانع از میگرن نمی شود، اما می تواند به متوقف کردن آن کمک کند. مصرف تریپتان ها می تواند موقع شروع میگرن نتیجه بهتری دهد. با این وجود، مصرف این دارو ها می تواند خطرات جدی برای سلامتی بسیاری از افراد ایجاد کند.

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی راجع به ارتباط مصرف الکل با سردرد میگرنی از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس، جواب آزمایش و … را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید:

  • مصرف الکل همسرم زیاد هست، چکار کنم دچار سردرد میگرنی نشه؟
  • چند ساعت بعد از مصرف الکل، سردرد شدیدی می گیرم، چکار کنم؟
  • موقعی که استرس می گیرم، الکل مصرف میکنم، چکار کنم دچار سردرد میگرنی نشم؟
  • به داروی سوماتریپتان حساسیت دارم، چه داروی دیگه ای میتونم برای درمان سردرد میگرنی مصرف کنم؟

و دیگر سوال ها و دغدغه هایی که برای شما ایجاد می شود.

شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا