با مهم‌ترین عوارض سکته‌ مغزی آشنا شوید

با مهم‌ترین عوارض سکته‌ مغزی آشنا شوید

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

مهمترین مورد مراقبت های بعد از سکته‌ مغزی ، جلوگیری از عوارض آن است. این مراقبتها در درجه‌ی اول به منظور پیشگیری از وقوع دوباره‌ی سکته‌ی مغزی انجام میشوند. در این مرحله پزشک سعی میکند تا شما را به یک وضعیت پایدار برساند تا بتوانید دوباره به فعالیتهای روزمره‌ی زندگی خود بپردازید. این به آن معنی است که همه عوارض سکته‌ مغزی باید تحت کنترل و درمان قرار گیرند. برخی از این عوارض مربوط به آسیبهایی هستند که در مغز رخ داده‌اند. در برخی دیگر، تغییری در توانایی‌هایی حرکتی به وجود می‌آید. افسردگی بالینی نیز میتواند به عنوان یکی از عوارض سکته‌ مغزی به شمار آید. با دکتر ساینا همراه باشید تا با شایعترین عوارض سکته مغزی آشنا شوید.

 

ادم مغزی بعد از سکته مغزی

ادم مغزی که از مهم‌ترین عوارض سکته‌ مغزی است، به معنای تورم مغز بوده و از عوارض سکته‌ مغزی به شمار میآید.  ادم مغزی و افزایش فشار داخل جمجمه Increased Intracranial Pressure (ICP))) اغلب با انسداد شریانهای بزرگ داخل جمجمه همراه است.  این عارضه در 24 ساعت اول شروع میشود و حداکثر 3 تا 5 روز  پس از بروز سکته‌ مغزی ایسکمیک به شرایطی حاد تبدیل میشود. اما زمانی که به مغز ضربه وارد میشود و  شروع به تورم میکند، چه اتفاقی میافتد؟ ادم مغزی یک وضعیت مرگ‌آور است که اگر به سرعت درمان نشود، میتواند باعث آسیب دائمی مغز یا مرگ شود. در واقع باید بدانید که تورم مغز، پاسخ طبیعی بدن به آسیب است. گاهی اوقات درمان آن با دارو و استراحت انجام میشود و گاهی اوقات شرایط سختی برای بیمار به وجود می‌آورد.

همین الان با یکی از بهترین متخصصین مغز و اعصاب مشاوره کنید :

 

برای درمان ادم مغزی چه می توان کرد؟

به  طور کلی برای درمان ادم مغزی سه راه حل وجود دارد:

 • دارو: پزشکان برای کاهش تورم یا لخته شدن خون از دارو استفاده می‌کنند.
 • جراحی:  در موارد شدید ممکن است عمل جراحی برای کاهش ICP ضروری باشد.
 • هیپوترمی:  این نوع درمان شامل پایین آوردن دمای بدن است که میتواند تورم را در مغز کاهش دهد.

طول دوره‌ی بهبود ادم مغزی به وسعت آسیب و سن فرد بستگی دارد. کسانی که مسنتر هستند و یا قبلاً به دلیل جراحات مغزی در بیمارستان بستری شدهاند، می‌توانند بین 6 تا 12 ماه پس از  بروز عارضه به بهبودی کامل برسند. پزشکان برای این منظور به بیماران توصیه میکنند که جهت درمان ادم مغزی، پس از مرخص شدن از بیمارستان حتماً استراحت کافی داشته باشند. 

 

 ذات ‌الریه بعد از سکته مغزی

ذات ‌الریه یکی دیگر از عوارض سکته‌ مغزی است که باعث مشکلات تنفسی میشود. این مشکل در بسیاری از بیماریهای عمده دیده میشود. این بیماری از جمله عوارض سکته‌ مغزی است که سبب بالا رفتن آمار مرگ و میر بیماران میشود. پیشبینی میشود که 6 تا 22 درصد از بازماندگان سکته‌ مغزی، ذات‌الریه را تجربه کنند.

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد درمان دیسفاژی با کاهش شیوع ذات ‌الریه همراه است. سکته‌ مغزی میتواند منجر به ایجاد اختلال در دستگاه تنفسی بدن شود؛ از جمله این عوارض میتوان به آپنه خواب اشاره کرد. ترومبوآمبولی وریدی، ناهنجاری در بلع  و آسپیراسیون از رایجترین عوارض تنفسی سکته‌ مغزی است. ادم نوروژنیک ریوی کم‌تر اتفاق میافتد.

عفونت ادراری و بی اختیاری ادرار بعد از سکته مغزی

عفونت ادراری و یا عدم کنترل مثانه از دیگر عوارض سکته‌ مغزی است. بی‌اختیاری و احتباس ادرار پس از سکته‌ مغزی شایع است. این مشکل در 29 تا 58 درصد از مبتلایان به سکته‌ مغزی رخ میدهد. مطالعات تحقیقاتی میزان بالایی از هیپررفلکسی مثانه را بعد از سکته‌ مغزی نشان میدهند. میزان ماندگاری این عارضه در افراد متفاوت است. بسیاری از افراد مدت کوتاهی پس از ترخیص از بیمارستان، دیگر مشکلی با آن نخواهند داشت، اما ممکن است این عارضه تا مدت یک سال با بیمار همراه باشد.

برای درمان بی اختیاری ادرار بعد از سکته مغزی چه می توان کرد؟

برای درمان بی‌اختیاری ادرار پس از سکته‌ مغزی پیشنهاد میشود که به نکات زیر توجه کنید:

 • تمرینات کف لگن را انجام دهید. کف لگن شما از یک ماهیچه تشکیل شده است که از مثانه و روده  پشتیبانی میکند.
 • مثانه‌ی خود را عقب نگه دارید.
 • سعی کنید اضافه وزن نداشته باشید.
 • مصرف الکل و کافئین را محدود کنید.

همچنین توصیه می شود که به سراغ تمرینات ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس بروید. برای بهتر شدن عوارض سکته‌ مغزی ، تمرینات پیلاتس تأثیر بسزایی در بهبود عضلات شما خواهند داشت. پایه و اساس این تمرینات، قوی کردن عضلات هستهای بدن است. با انجام مداوم تمرینات پیلاتس، در  مدت زمان کوتاهی اثرات شگرفی را در بدن خود خواهید دید.

برخی از پزشکان معتقد هستند که منیزیم میتواند بیاختیاری ادرار را از بین ببرد. این ماده‌ی معدنی باعث کاهش اسپاسم عضلات مثانه شده  و اجازه میدهد که مثانه به طور کامل خالی شود. غذاهای سرشار از منیزیم مانند ذرت، سیب‌زمینی و موز را در رژیم غذایی خود بگنجانید، اما قبل از شروع مصرف مکملهای منیزیم، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین توصیه میشود که برای حفظ سلامتی مثانه از ویتامین D استفاده کنید.

 

مشکل در بلع غذا بعد از سکته مغزی

مشکل در بلع غذا نیز از دیگر عوارض سکته‌ مغزی به شمار میآید. هر گونه آسیب عصبی یا عضلانی در امتداد محورهای بلع می‌تواند باعث دیسفاژی شود. بنابراین، دلایل اصلی دیسفاژی در بیماران سکته‌ مغزی شامل آسیب به قشر یا ساقه‌ی مغز است و عوامل محیطی که شامل آسیب به اعصاب یا عضلات درگیر در بلع میشود.

بیش از نیمی از بازماندگان سکته‌ی مغزی پس از وقوع سکته، دچار دیسفاژی می‌شوند. خوشبختانه در اکثر بازماندگان، عملکرد بلع در طی 7 روز  بهبود خواهد یافت. تنها 11 الی 13 درصد از بیماران به مدت شش ماه با دیسفاژی دست و  و پنجه نرم می‌کنند. افراد مبتلا به این عارضه قادر به خوردن غذاهای حجیم، ترد و سنگین نیستند و حتی خوردن میوه نیز برای آن‌ها مشکل خواهد بود. بنابراین سعی کنید نان، میوه، گوشت و ... را در قطعات بسیار ریز برای آن‌ها تهیه نمایید. طبخ انواع سوپ نیز میتواند برای آن‌ها مفید باشد. 

درد شانه بعد از سکته مغزی

از درد شانه نیز به عنوان یکی از عوارض سکته‌ مغزی یاد می‌شود. درد شانه ناشی از عدم حمایت از بازو به دلیل ضعف یا فلج شدن آن است. این مشکل هنگامی ایجاد میشود که بازوی آسیب‌دیده به دلیل آویزان شدن، باعث ایجاد فشار بر روی شانه شود.

 

سایر عوارض سکته مغزی

از دیگر عوارض سکته مغزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در گفتار
 • درد
 • تشنج
 • افسردگی
 • مشکل در راه رفتن یا حرکت اندام
 • از دست دادن حافظه

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.