درمان سرگیجه چگونه صورت می‌پذیرد؟

درمان سرگیجه چگونه صورت می‌پذیرد؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

سرگیجه بیش‌تر از این که یک بیماری باشد، یک علامت است. این حسی است که طی آن فرد احساس می‌کند خود یا محیط پیرامونش در حال حرکت و یا چرخش هستند.این احساس ممکن است آن قدر ضعیف باشد که به سختی متوجه آن شوید، یا آن قدر شدید باشد که باعث برهم خوردن تعادل و اختلال در کارهای روزمره شود. همه‌ی ما به طور یقین در طول زندگی خود سرگیجه را یک بار یا شاید بیش‌تر تجربه کرده‌ایم. سرگیجه به هزار و یک دلیل در بدن اتفاق می‌افتد . باید این دلایل را شناخت و از درمان‌های آن‌ها آگاهی داشت.

در این جا ما به بررسی سرگیجه و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم و تا اطمینان حاصل کنیم که این بار که دچار سرگیجه شدید، می‌توانید با مدیریت و آگاهی از روش‌های درمان، بر نگرانی‌های حاصل از آن غلبه ‌کنید.

 

سرگیجه چیست؟

سرگیجه که بیش‌تر اختلال در اندام‌های بدن است و نه یک بیماری، چرخشی خفیف یا شدید در سر است که ممکن است بدون هیچ حرکتی در بدن و در حالت سکون رخ دهد و یا در زمان فعالیت، یک دفعه سر و کله‌اش پیدا شود.

بعضی از سرگیجه‌ها فقط یک بار اتفاق می‌افتند. همچنین حملات سرگیجه می‌توانند شدید باشند و چند ثانیه ادامه پیدا کنند. این عارضه ممکن است گاهی چند دقیقه و چند روز به طول بینجامد و زندگی طبیعی را با اختلال همراه می‌سازد.

همین حالا از بهترین متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

ممکن است فکر کنید که مراجعه به پزشک در صورت بروز سرگیجه رایج نیست، اما واقعیت این است که باید این اختلال را جدی بگیرید، زیرا ممکن است نشانه‌ی یک بیماری باشد.

 

چه عواملی باعث سرگیجه می‌شوند؟

اختلال در گوش میانی، یکی از شایع‌ترین علت‌های سرگیجه است. زمانی که مایع گوش حرکت می‌کند، هشداری از بهم خوردن تعادل در بدن است.

از دیگر علت‌هایی که باعث سرگیجه می‌شوند، می‌توان به مواردی از قبیل میگرن، سردردهای شدید، لابیرنتیتیت (عفونت گوش داخلی)، نورونییت دهلیزی، فشار خون پایین، افت قند خون، گرسنگی، کم‌خونی، عوارض جانبی داروها، سندرم خستگی مزمن، از دست رفتن آب بدن، کمبود ویتامین و اضطراب اشاره کرد.

 

علائم سرگیجه را بشناسید

سرگیجه به تنهایی یک نشانه‌ی بیماری است و فرد مبتلا به آن احساس می‌کند که سر یا فضای اطرافش در حال چرخش مداوم و بی‌وقفه است.

گاهی در کنار سرگیجه، علائمی دیگر از قبیل عدم تعادل، حالت تهوع و استفراغ، سبکی در سر، وز وز کردن گوش و حس سنگینی در آن، سردرد و حرکت غیرقابل کنترل گوش نیز دیده می‌شود.

 

راه‌های درمان سرگیجه را یاد بگیرید

گاهی اوقات برخی از سرگیجه‌ها بدون درمان برطرف می‌شوند، اما در باقی موارد فرد باید مشکل اساسی که سرگیجه را به وجود آورده است، درمان کند. پزشک بر اساس علت وضعیت و بررسی علائم اولیه، دارو و گاهی تمرینات ورزشی را برای درمان سرگیجه تجویز می‌کند.

 

داروها

یک سری درمان دارویی وجود دارد که می‌تواند علائم سرگیجه را از بین ببرد. این داروها -شامل آنتی‌هیستامین‌ها، ضدکلرژیک‌ها و ضد حساسیت‌ها- به منظور کاهش تهوع و مشکلات حرکتی مصرف می‌شوند.

گاهی اوقات سندرم منییر عامل ایجاد سرگیجه است و پزشک برای درمان آن، قرص‌های ادرارآور و پیروی از یک رژیم غذایی کم‌نمک را تجویز می‌کند.

گاهی سرگیجه به علت اضطراب و استرس ایجاد می‌شود و پزشک دسته دارویی بنزودیازپین‌ها را تجویز می‌کند.

داروهای ضد میگرن از دیگر درمان‌های دارویی هستند که برای برطرف شدن سرگیجه مصرف می‌شوند.

جراحی

گاهی اوقات بیماری منییر یا گوش میانی با دارو درمان نمی‌شود و ممکن است پزشک و متخصص برای برطرف کردن آن جراحی را تجویز کنند. این انواع جراحی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

تزریق آنتی‌بیوتیک

به جز تزریق وریدی که با سرنگ انجام می‌شود، تزریق دیگری که به نام جت‌اینجکتور (تزریق زیر پوست بدون سوزن) معروف است، برای درمان مشکلات سرگیجه که ناشی از مشکلات گوش است، از طرف پزشک تجویز می‌شود.

لابیرینتکتومی

 این روش که بسیار کم تجویز می‌شود، نوعی جراحی است که با برداشتن ارگان حسی گوش داخلی به حفظ تعادل در بدن کمک می‌کند.

وستیبولار

این جراحی برای درمان بیماری منییر در بخش عصب وستیبولار انجام می‌شود. در این روش، عصب دهلیزی-حلزونی در یک گوش بریده می‌شود تا جریان تعادل در بدن ایجاد شود.

آندولنفاتیک

این جراحی برای درمان سندرم منییر -که با سرگیجه‎‌های شدید همراه است- تجویز می‌شود. در این روش، حذف کردن استخوان به کم ‌کردن فشار روی ساک آندولنفاتیک کمک می‌کند.

روش‌های تراپی‌درمانی

این روش‌های درمانی توسط یک عصب‌شناس (نورولوژیست) برای درمان اختلال سرگیجه تجویز می‌شوند.

مانور موقعیت سر یاEpley

 این روش به درمان سرگیجه‌ی خوش‌خیم کمک می‌کند. این روش درمانی در یک یا دو جلسه باعت برطرف شدن سرگیجه در فرد می‌شود. این تکنیک توسط پزشک شنوایی یا فیزیوتراپ انجام می‌شود و بدین صورت است که فرد روی یک سطح صاف دراز کشیده و بالشی را زیر کتف قرار می‌دهد. سپس سر را به طرف راست و بعد بدن را به طور کامل به طرف راست می‌چرخاند. بعد از انجام این کار، فرد می‌نشیند و سرش را به طرف راست می‌چرخاند. تمام این حرکات در سمت چپ نیز باید انجام شود. مدت زمان هر چرخش سر در این درمان ۳۰ ثانیه است.  این روش درمانی نه تنها سرگیجه را از بین می‌برد، بلکه برای دردهای گردن یا کمر و مشکلات رگ‌‎های خونی نیز کاربرد دارد.

تعادل درمانی

در این روش، فیزیوتراپ با ارائه تکنیک‌های توان‌بخشی به تقویت قوای بدنی و حفظ تعادل در فرد کمک می‌کند. این تمرینات کمک می‌کنند تا بدن به حالت نرمال بازگردد. این روش برای سرگیجه‌ای که به دلیل مشکلات گوش داخلی مانند نوریت وستیبولار ایجاد شده است، کاربرد فراوان دارد.

روان درمانی

روان‌درمانی برای بیمارانی تجویز می‌شود که اختلال سرگیجه‌ی آن‌ها در اثر اضطراب و استرس به وجود آمده است. در این حالت فرد بیمار می‌تواند با کمک مشاور شرایط استرس‌زا زندگی خود را مدیریت کند.

طب سوزنی

گاهی اوقات طب سوزنی در درمان سرگیجه بسیار مفید است. پزشک با فرو کردن سوزن در نواحی خاصی که سبب ایجاد سرگیجه شده‌اند و باقی گذاشتن آن‌ها به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه، به فرد بیمار کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که برای انجام این کار به پزشک یا کلینک معتبر مراجعه کنید.

هیدارته کردن بدن

کم‌آبی در بدن یکی از دلایل اصلی سرگیجه است. اگر احساس خستگی و تشنگی می‌کنید و در هنگام سرگیجه مشکلات ادراری نیز دارید، بدنتان را آب‌رسانی کنید.

مصرف ویتامین

گاهی اوقات فرد به دلیل کمبود ویتامین -به خصوص ویتامین B12- دچار مشکلات سرگیجه می‌شود. پزشک با انجام آزمایش خون، فقر ویتامین‌های ضروری را که باعث این اختلال شده‌ است، بررسی می‌کند و مکمل‌های لازم را برای بیمار تجویز می‌نماید. ویتامین C، ویتامین D و آهن جزو موارد مهمی هستند که سرگیجه را برطرف می‌کنند.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.