اصلی‌ترین علت فراموشی چیست؟

اصلی‌ترین علت فراموشی چیست؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

تصور می‎‎شود که علت فراموشی، تولید غیرطبیعی پروتئینها در سلولهای مغز و نواحی اطراف آن باشد. یکی از پروتئین‌های موجود در مغز، آمیلوئید نام دارد. رسوبات این پروتئین پلاکهایی را در اطراف سلول‌های مغزی تشکیل میدهند. پروتئین دیگری به نام  تاو وجود دارد که رسوبات آن در سلولهای مغزی در هم می‌پیچند. دقیقاً مشخص نیست که چه عواملی باعث شروع این روند در مغز میشود. هنگامی که سلولهای مغزی تحت تأثیر قرار میگیرند، قدرت انتقال پیامهای شیمیایی نیز در آن‌ها کاهش خواهد یافت؛ همین امر باعث فراموشی در فرد میشود. با گذشت زمان، نواحی مختلف مغز درگیر این مشکل میشوند. معمولاً اولین مناطقی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند، مناطق مسئول حافظه هستند. علائم اولیه‌ی بیماری ممکن است با ایجاد مشکل در بینایی شروع شود.

 

فراموشی به سه عامل مهم بستگی دارد

دانشمندان معتقد هستند که علت فراموشی  میتواند ترکیبی از عوامل ژنتیکی، سبک زندگی و محیطی باشد که به مرور زمان بر مغز تأثیر میگذارند. میتوان گفت که در کم‌تر از یک درصد موارد، علت فراموشی به ارث و ژنتیک بازمیگردد. در این حالت فرد معمولاً در سنین سالمندی به این بیماری دچار خواهد شد. دلایل دقیق بیماری آلزایمر به طور کامل درک نشده است. آن چه مسلم است، مشکلاتی است که در پروتئینهای مغز به وجود می‌آید. در این حالت، آن‌ها عملکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند. این امر منجر به اختلال نورونها میشود. نورونهای آسیب‌دیده، اتصالات خود را از دست داده و در نهایت میمیرند. این روند سالها قبل از بروز اولین علائم آغاز میشود. در مراحل پایانی بیماری،  قدرت مغز به میزان قابل توجهی کاهش مییابد.

همین حالا از بهترین متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید :

علل بروز فراموشی

عملکرد پروتئین‌های مغز

محققان علت فراموشی را در اختلال عملکرد دو پروتئین میدانند:

پلاکها

 بتا آمیلوئید قطعه‌ای باقی‌مانده از یک پروتئین بزرگ‌تر است. هنگامی که این قطعات با هم جمع میشوند، به نظر میرسد که تأثیر سمی بر سلولهای عصبی و اختلال در ارتباط بین سلولی دارند. این خوشهها رسوبات بزرگ‌تری به نام پلاکهای آمیلوئید را تشکیل میدهند. در بین آن‌ها بقایای سلولی نیز وجود دارد.

پروتئینهای پیچیده

پروتئینهای تاو در حمل مواد مغذی و سایر مواد ضروری در سیستم پشتیبانی و حمل و نقل داخلی نورونها نقش دارند. در بیماری آلزایمر، پروتئینهای تاو شکل را تغییر میدهند. در این حالت ساختارهایی به نام تنگلهای عصبی فیبریدی ایجاد میشوند. این  تغییر شکل  برای سلولها سمی بوده و  سیستم حمل و نقل آن‌ها را مختل می‌کند.

آلزایمر چیست؟حتما بخوانید:آلزایمر چیست؟

سابقه‌‌ی خانوادگی

از سابقه‌ی خانوادگی به عنوان علت فراموشی یاد شده است. آن دسته از افرادی که یکی از اعضای خانواده آن‌ها مبتلا به آلزایمر است، بیش از سایر افراد در معرض این بیماری قرار دارند. چنانچه بیش از یک عضو خانواده به فراموشی مبتلا شود، بهتر است به فکر راهکارهایی برای پیگیری از این بیماری در سنین پیری باشید. ژنهایی که شما از والدین خود به ارث میبرید، در  ابتلای شما به بیماری آلزایمر نقش خواهند داشت. درصد بروز چنین شرایطی بسیار کم است، اما دور از انتظار نیست.

در این حالت احتمالاً شرایط محیطی و سبک زندگی نیز در بروز آن تأثیرگذار خواهند بود. در این راستا، دانشمندان تغییرات نادر (جهش‌ها) را در سه ژن شناسایی کرده‌اند. در این حالت اگر شخصی یکی از آن‌ها را به ارث ببرد، بروز فراموشی در او قطعی خواهد بود. اما این جهش  در کم‌تر از 1 درصد از افراد به وجود می‌آید، به همین دلیل جزء اتفاقات بسیار نادر است.

سندرم داون

سندرم داون میتواند علت فراموشی باشد. آن دسته از افرادی که مبتلا به سندرم داون هستند، احتمال بیش‌تری برای ابتلا به آلزایمر خواهند داشت. سندرم داون زمانی اتفاق میافتد که فرد با یک کروموزوم اضافی به دنیا می‌آید. اختلال ژنتیکی سندرم داون به مرور زمان سبب ایجاد پلاکهای آمیلوئید در مغز خواهد شد. این امر منجر به بروز بیماری آلزایمر در برخی  از مبتلایان به این بیماری میشود. در این شرایط، بیمار حدود 10 تا 20 سال زودتر، علائم فراموشی را از خود نشان خواهد داد.

بالا رفتن سن

بزرگ‌ترین علت فراموشی افزایش سن است، اما جای نگرانی وجود ندارد، چرا که پیر شدن الزاماً فراموشی را به همراه نخواهد داشت. به بیانی دیگر، آلزایمر بخشی طبیعی از روند پیری نیست، اما فاکتوری است که میتواند بروز این بیماری را در فرد افزایش دهد. بیش‌تر افراد مبتلا به این بیماری، بالای 65 سال دارند. بعد از سن ۶۵ سالگی، خطر ابتلا به آلزایمر هر ۵ سال یک بار افزایش مییابد.

 بعد از سن ۸۵ سالگی، این خطر تقریباً به یک سوم میرسد. اما فقط افراد مسن نیستند که در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر قرار میگیرند. از هر ۲۰ نفر، حدود ۱ نفر زیر ۶۵ سال با این عارضه دچار خواهد شد. از این بیماری به  عنوان آلزایمر زودرس یا جوانی  یاد میشود و میتواند افراد را از حدود ۴۰ سالگی تحت تأثیر قرار دهد.

آلومینیوم

در دهه‌ی 1960 و 1970، آلومینیوم به عنوان مظنون احتمالی در ایجاد بیماری آلزایمر شناخته شد. به این ترتیب، قرار گرفتن انسان در معرض آلومینیوم به عنوان یک نگرانی مطرح شد. منابع آلومینیومی بسیار زیادی وجود دارند که بشر در طول روز با آن‌ها در ارتباط  است، از جمله فویل، قوطیهای نوشیدنی، آنتیاسیدها و ضد عرقها. از آن زمان به بعد،  تحقیقات وسیعی در این رابطه انجام شد. با این حال  مطالعات نتوانستهاند هیچ نقشی برای آلومینیوم در ایجاد آلزایمر پیدا کنند. امروزه دانشمندان  به بررسی سایر عوامل احتمالی تمرکز کردهاند. با این حال، معدود کارشناسانی هنوز معتقد هستند که منابع روزمره‌ی آلومینیوم میتواند علت فراموشی باشد.

آسیب‌های شدید سر

افرادی که دچار صدمات شدید سر هستند ممکن است در معرض خطر بیش‌تری برای ابتلا به بیماری آلزایمر باشند، اما هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه لازم است. آسیب شدید سر میتواند به دلیل فشار خون روی مغز، لخته شدن خون یا ایجاد مایعات به وجود آید. این امر میتواند منجر به ایجاد صدمات مغزی موقت و یا دائمی شود. از جمله  عوارض آسیب دیدگی شدید سر میتوان به این موارد اشاره کرد:  

  • عفونت بعد از شکستگی جمجمه
  • اختلال آگاهی و فراموشی
  • آسیب مغزی

برای دریافت مشاوره از متخصص مغز و اعصاب همین حالا کلیک کنید :

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.