آموزش سکس مقعدی ایمن برای متأهلین

آموزش سکس مقعدی ایمن برای متأهلین

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

در سکس مقعدی، آلت مرد درون مقعد شریک جنسی‌اش قرار می‌گیرد. از آن جا که مقعد دارای پايانه‌های عصبي زيادي است، یک منطقه‌ی حساس محسوب می‌شود و به تحریکات جنسی پاسخ می‌دهد. مقعد ممکن است سفتی خوشايندي در اطراف آلت تناسلی ایجاد کند.

برخی افراد سكس مقعدي را لذت‌بخش مي‌دانند، اما این عمل دارای نکاتی خاص است و افراد باید پیش از انجام آن به خوبی نکات سکس مقعدی ایمن را یاد بگیرند. ما در این مطلب چگونگی رابطه‌ی مقعدی و رعایت ایمنی در این نوع رابطه را توضیح داده‌ایم. با دکتر ساینا همراه باشید.

 

نکاتی برای داشتن سکس مقعدی ایمن

تنها راه جلوگیری از خطرات سکس مقعدی، پرهیز از آن است. اما اگر به سكس مقعدي علاقه داريد، برای محافظت در برابر شیوع عفونت‌ها و بیماری‌ها، همیشه از کاندوم استفاده كنيد.

نکات بیش‌تری برای افزایش ایمنی در رابطه‌ی جنسی مقعدي در این بخش ذکر شده‌است:

  • از قرار دادن آلت‌تناسلی در دهان یا مهبل پس از قرار دادن آن در مقعد خودداری کنید، مگر اين که از کاندوم جدیدی استفاده می‌کنید.
  • برای کاهش خطر پارگی بافت مقعد، از مقداری زیاد روان‌کننده استفاده کنید. به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از کاندوم لاتکس، همیشه از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب استفاده کنید.
  • آلت‌تناسلي خود را به آرامي در مقعد قرار دهيد تا خطر پارگی کم‌تر باشد. گرفتن حمام آب گرم یا دراز کشیدن بر روی شكم قبل از سکس مقعدی شاید انجام این کار را راحت‌تر كند. اگر سكس مقعدي برايتان دردناک بود، آن را متوقف كنيد.
  • اگر بعد از رابطه‌ی مقعدی دچار خون‌ریزی، زخم‌ها یا برآمدگی‌هایی در اطراف مقعد یا خروج ترشحات از آن شديد، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

پیروی از این اقدامات احتیاطی، تنها راه کاهش خطر صدمه یا بیماری در هنگام سكس مقعدي است. همچنین باعث می‌شود که لذت بيش‌تري از رابطه جنسي مقعدی ببرید.

همین حالا مشاوره جنسی دریافت کنید :
 

خطرات سکس مقعدی چیست؟

مقعد بر خلاف واژن، فاقد روان‌کننده است

واژن به صورت طبيعي حاوي مقداری روان‌کننده است. هنگامی که یک زن برانگیخته می‌شود، واژن روان‌کننده‌ را به مقدار مورد نیاز برای رابطه‌ی جنسی فراهم می‌کند؛ اما مقعد این طور نیست. این بدان معنی است که شما باید خودتان اين روان‌كننده را برای سکس مقعدی تهیه کنید. قرار دادن آلت تناسلی درون مقعد بدون استفاده از روان‌كننده‌ها، ممکن است بافت ظریف داخل مقعد را پاره کند و منجر به درد و خونریزی شود.

 

بافت داخل مقعد حساستر از واژن است

بافت و پوست اطراف مقعد به عنوان یک مانع محافظ برای قسمت پایینی دستگاه گوارش شما عمل می‌کند. با این حال، بافت داخل مقعد نازک‌تر و لطیفتر است و احتمالاً در اثر فرو رفتن آلت تناسلی، دچار پارگی و خونریزی می‌شود. این امر می‌تواند احتمال انتقال عفونت، ویروس یا باکتری را بین شرکاي جنسي افزایش دهد. حتی اگر دو شريك جنسي هيچ‌گونه عفونت جنسی (Sexually Transmitted Infection: STI)  نداشته‌ باشند، هنوز هم می‌توانند باکتری‌های یکدیگر را از طریق سكس مقعدي به پوست دور مقعد منتقل کنند.

مانند واژن، مقعد دارای عضله‌ای است که باید حالت شل‌تری داشته باشد تا آلت تناسلی بدون هیچ مشکلی وارد آن شود. اسفنکتر مقعد مثل يک دروازه‌بان برای مقعد عمل می‌کند. در رابطه‌ی مقعدي، مهم است که این عضله شل شود. این امر نه تنها سكس مقعدي را لذت‌بخش‌تر می‌کند، بلکه خطر پارگی یا ناراحتی را نیز کاهش می‌دهد.

 

خطر عفونت در رابطه مقعدی بیشتر است

عفونت‌های مقاربتی تنها چیزی نیستند که بايد در مورد انتقال آن در رابطه‌ی جنسی مقعدي نگران باشید. باكتري‌هايي كه در ناحيه‌ی مقعد و يا نزديک آن زندگي مي‌كنند، در صورتي كه احتياط‌هاي لازم را در سكس مقعدي انجام ندهيد، به آساني انتشار می‌یابند.

اگر از كاندوم استفاده مي‌كنيد، حتماً قبل از تغيير رابطه‌ی مقعدی به رابطه‌ی واژینال، آن را دور انداخته و از كاندوم جديد استفاده كنيد تا باکتری‌های مقعدی به داخل واژن راه نیابند. اگر کاندوم ندارید و یا از دست یا ابزار جنسي استفاده می‌کنید، حتماً بعد از رابطه‌ی مقعدي آن را کاملاً بشویید. عوامل عفونی مانند هپاتیت A و E. Coli  ممکن است به راحتي از طریق سکس مقعدي منتقل شوند.

اگر قصد تجربه‌ی این نوع رابطه را دارید و این مطلب به عنوان آموزش سکس مقعدی برای شما کافی نبود، می‌توانید همین الان با یکی از سکس‌تراپیست‌های سامانه‌ی دکتر ساینا گفتگو کنید. چنانچه اخیراً سکس مقعدی داشته‌اید و نگران عوارض آن هستید، می‌توانید از مشاوره‌ی آنلاین و تلفنی متخصصان استفاده کنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.