450 پزشک متخصص | شروع گفتگوی آنلاین

تبخال تناسلی (هرپس تناسلی)، عفونت جنسی شایع اما ناشناس

تبخال تناسلی (هرپس تناسلی)، عفونت جنسی شایع اما ناشناس

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید‌‌‌‌‌‌‌شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

تبخال تناسلی نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که ممکن است آن را با نام‌هایی مثل هرپس تناسلی یا تاول تناسلی بشناسید. تبخال تناسلی از طریق تماس با مخاط مرطوب دستگاه تناسلی منتقل می‌شود. علائم تبخال تناسلی ممکن است که سال‌ها بروز نکند و شما یا زوجتان از ابتلای به آن بی‌خبر باشید.

علی‌رغم شایع بودن هرپس تناسلی، اطلاعات موثقی در فضای وب فارسی درباره آن وجود ندارد و گاهی با سایر بیماری‌های مقاربتی خلط مبحث می‌شود. دکتر ساینا در این مقاله به‌طور کامل به این بیماری می‌پردازد. این مقاله کاملا علمی بوده و به تایید متخصصان رسیده است. برای مطالعه بخش موردنظر خود می‌توانید بر تیتر آن در فهرست کلیک کنید. اگر در موبایل می‌خوانید تیتر را لمس کنید.

هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی چیست؟

هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی یک عفونت شایع جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به‌ وجود می‌آید. تماس جنسی راه اصلی برای انتشار ویروس است. بعد از عفونت اولیه، ویروس به صورت خاموش و بدون علامت در بدن فرد باقی می‌ماند و می‌تواند بعد از چندین سال دوباره فعال شود.

تاول تناسلی شکل ظاهری تبخال تناسلی

هنگامی که این ویروس از طریق پوست وارد بدن فرد می‌شود، شروع به حرکت در طول مسیرهای عصبی می‌کند و در آنجا غیرفعال باقی می‌ماند. این ویروس همچنین ممکن است برای مدت نامحدود در سیستم عصبی فرد قرار بگیرد؛ هرچند هر از گاهی این ویروس می‌تواند فعال شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ویروس در طول مسیر عصبی به سطح پوست برمی‌گردد.

 ممکن است فردی که به هرپس تناسلی مبتلاست، هیچ زخم یا تاول قابل‌مشاهده‌ای نداشته باشد اما همچنان ناقل تبخال تناسلی باشد.

 

هرپس تناسلی یا همان تبخال تناسلی با علائمی مانند درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی همراه است. اما گاهی نیز بدون هیچ علائم و نشانه‌ای از تبخال، دستگاه تناسلی فرد را درگیر می‌کند. در صورت آلودگی به هرپس تناسلی، حتی اگر هیچ زخم قابل‌مشاهده‌ای دیده نشود، فرد می‌تواند ناقل بیماری باشد.

هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد؛ اما استفاده از دارو می‌تواند علائم و خطر ابتلا به دیگران را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین استفاده از کاندوم، به جلوگیری از شیوع عفونت تبخال تناسلی کمک می‌کند. در تصویر زیر شکل ظاهری تبخال تناسلی را مشاهده می‌کنید.

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

میزان شیوع هرپس تناسلی در جهان

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی [1]در سال 2016 حدود 491.5 میلیون نفر، یعنی چیزی معادل 13.2٪ از جمعیت جهان بین سنین 15 تا 49 سال به عفونت HSV_2 مبتلا شده‌اند. به طور معمول HSV-2 از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و باعث ایجاد عفونت در ناحیه تناسلی یا مقعدی (هرپس مقعدی) می‌شود.

 ویروس هرپس تناسلی می‌تواند از طریق تماس نزدیک با ناحیه مبتلا، مالش، خاراندن پوست به نواحی دیگر مانند چشمها منتقل شود. شستشو و ضد عفونی کردن دست‌ها در صورت تماس با محل زخم ضروری است.

 

برای آشنایی با سایر بیماریهای مقاربتی کافی‌ست مقاله «لیست بیماری های مقاربتی» را مطاله کنید. دکتر ساینا در این مقاله به طور کامل به بررسی کامل انواع بیماری های مقاربتی پرداخته است.

 

علت تبخال تناسلي چیست؟

دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس در ابتلا به تبخال تناسلی نقش دارند:

 • HSV-1  که باعث تبخال لب می‌شود.
 • HSV-2 که باعث تبخال دستگاه تناسلی می‌شود.

برای آشنایی با انواع ویروس هرپس کافی‌ست مقاله «هرپس سیمپلکس (HSV)؛ ویروس‌های پنهانکار و ماندگار در بدن!» را مطالعه کنید. بد نیست بدانید که ویروس‌ها از طریق غشاهای مخاطی وارد بدن می‌شوند. غشاهای مخاطی لایه‌های نازکی از بافت هستند که اطراف بینی، دهان و اندام تناسلی را پوشانده‌اند. هنگامی که ویروس‌ها به داخل بدن وارد می‌شوند، خود را به سلول‌ها می‌رسانند و سپس در سلول‌های عصبی لگن باقی می‌مانند. ویروس‌ها در این ناحیه به‌راحتی تکثیر شده یا با محیط خود سازگار می‌شوند، این نوع سازگاری و تکثیر ویروس‌ها، درمان تبخال تناسلی (تاول تناسلی) را دشوار می‌سازد. 

در ادامه با شایع‌ترین علائم تبخال تناسلی آشنا خواهید شد. درصورت مشاهده هر یک از علائم تبخال تناسلی می‌توانید در قدم اول به پزشک داخلی - عمومی، اورولوژیست یا دکتر زنان مراجعه کنید. پزشک بعد از بررسی علائم در صورت نیاز شما را به پزشک متخصص بیماری‌های عفونی ارجاع خواهد داد.

برای مشاهده لیست بهترین متخصص بیماری‌های عفونی کلیک کنید :

آشنایی با علائم تبخال تناسلی

بیشتر افراد آلوده به هرپس تناسلي از ابتلا به این بیماری آگاهی ندارند، زیرا هیچ علائم و نشانه‌ای مشاهده نمی‌کنند یا علائم و نشانه‌های آن‌ها بسیار خفیف است. 2 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس هرپس تناسلی، علائم ممکن است ظاهر شوند.

علائم تبخال تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد یا خارش، تا زمانی که عفونت برطرف نشود؛ فرد ممکن است در ناحیه تناسلی خود احساس درد، خارش و حساس شدن نماید.
 • برجستگی‌های کوچک قرمز یا تاول‌های ریز سفید؛ این نوع برجستگی‌ها ممکن است چند روز تا چند هفته پس از عفونت ظاهر شوند.
 • در تبخال تناسلی، زخم، پارگی و شکاف تاول‌ها ممکن است با خونریزی و ترشح همراه باشد. این نوع زخم‌ها ممکن است باعث دردناک شدن دفع ادرار نیز شوند.
 • دلمه یا ضایعات پوستی؛ پس از بهبود زخم، پوست حالت پوسته‌پوسته پیدا می‌کند.
 • در آغاز ابتلا به تبخال تناسلی؛ ممکن است فرد علائم و نشانه‌هایی مانند آنفولانزا، تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، سردرد، درد عضلانی و تب را نیز تجربه کند.

 نشانه‌ها و علائم تبخال تناسلی معمولا 2 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود و در آغاز بیماری ممکن است فرد با علائمی شبیه به آنفولانزا، تورم غدد لنفاوی کشاله ران، درد عضلانی و تب مواجه شود. فرد ممکن است متوجه نباشد که این علائم به دلیل ابتلا به هرپس تناسلي (تبخال تناسلی- تاول تناسلی) است.

 

علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان

شایع‌ترین علامت تبخال تناسلی زنان و مردان وجود زخم است. این زخم‌ها درست در محلی که عفونت به بدن وارد می‌شود به وجود می‌آیند. تماس با زخم، مالش یا خاراندن آن می‌تواند باعث گسترش عفونت به قسمت‌های دیگر بدن، مانند چشم‌ها شود. نشانه‌های زخم را می‌توان در قسمت‌های مختلف بدن مشاهده کرد. از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باسن و ران
 • مقعد
 • دهان
 • مجرای ادرار (لوله ای که باعث تخلیه ادرار از مثانه به خارج می‌شود)

شکل ظاهری تبخال تناسلی عکس تبخال تناسلی زنانه تبخال تناسلی در زنان عکس تبخال تناسلی

تبخال تناسلی در زنان

علائم تبخال تناسلی زنان می‌تواند در قسمت‌های زیر نیز مشاهده شود:

 • ناحیه واژن
 • دستگاه تناسلی خارجی
 • دهانه رحم

تبخال تناسلی مردان شکل ظاهری تبخال تناسلی

تبخال تناسلی مردان

علائم تبخال تناسلی مردان می‌تواند در قسمت‌های زیر نیز مشاهده شود:

 • آلت تناسلی مرد
 • کیسه بیضه

هرپس تناسلی یا همان تبخال تناسلی نمی‌تواند برای مدت طولانی بر روی سطوح باقی بماند، پس امکان انتقال از طریق توالت فرنگی یا وان حمام وجود ندارد.

 

راه‌های انتقال انواع تبخال تناسلی

 • HSV-1 معمولاً از طریق بوسیدن و تماس مستقیم با لب فرد مبتلا منتقل می‌شود. HSV-1 همچنین می‌تواند در حین رابطه دهانی از دهان به دستگاه تناسلی وارد شود. اگر این اتفاق بیفتد، ویروس می‌تواند به تبخال تناسلی تبدیل شود.
 • HSV-2 اغلب از طریق رابطه جنسی واژینال و سکس مقعدی منتقل می‌شود. اما همانطور که HSV-1 می‌تواند دستگاه تناسلی را آلوده کرده و باعث تبخال دستگاه تناسلی شود، HSV-2  نیز می‌تواند از دستگاه تناسلی فرد مبتلا به دهان فرد دیگر منتقل شود (در سکس دهانی) و در نهایت باعث تبخال دهانی شود.
 • HSV-2 یا هرپس تناسلی نمی‌تواند برای مدت طولانی بر روی سطوح زنده بماند، بنابراین خطر انتقال و آلوده شدن به هرپس تناسلی از طریق صندلی توالت یا وان آب گرم وجود ندارد.

چه کسانی در معرض تبخال تناسلی قرار دارند؟

تبخال تناسلی در زنان بیشتر از مردان مشاهده می‌شود؛ اما این عفونت به‌راحتی از مردان به زنان منتقل می‌گردد. این خطر در بین نوجوانان و بزرگسالان، که بیشتر در معرض رابطه جنسی پرخطر هستند، دیده می‌شود. بیشترین ریسک ابتلا به هرپس تناسلی (تبخال تناسلی) ناشی از تعدد شرکای جنسی در طول زندگی فرد است.

تصاویر تبخال تناسلی عکس تبخال تناسلی در زنان

سایر مواردی که خطر ابتلا به تبخال تناسلی را افزایش می‌دهد

دیگر مواردی که ممکن است خطر ابتلا به تبخال تناسلی (تاول تناسلی) را افزایش دهد، شامل موارد زیر است:

 • رابطه جنسی با شخصی که رابطه جنسی پرخطر دارد
 • تغییرات زیاد یا مکرر شرکای جنسی
 • استفاده نکردن از کاندوم یا استفاده نادرست از آن
 • عفونت‌های مقاربتی قبلی  (STI)
 • عفونت اچ آی وی یا سایر مشکلات سلامتی که مقاومت بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش می‌دهند.
 • رابطه جنسی در سنین پایین

تبخال تناسلی به‌راحتی تشخیص داده نمی‌شود. از آنجا که اکثر مردم نمی‌دانند که آیا به این ویروس آلوده هستند یا خیر، بنابراین ممکن است ویروس هرپس تناسلی بدون اطلاع آن‌ها به فرد دیگر منتقل شود.

برای جلوگیری و پیشگیری از ابتلا به هرپس و سایر بیماری‌ های مقاربتی مقاله دکتر ساینا در این باره را مطالعه کنید. به‌زودی...

 

عوارض و خطرات تبخال تناسلی

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. این عفونت‌ها‌ می‌توانند خفیف و بدون عارضه باشند. اگرچه نوع خفیف آن هم می‌تواند مشکلاتی را به ‌همراه داشته باشد عوارض جزئی تبخال دستگاه تناسلی شامل التهاب در اطراف مثانه و ناحیه راست روده است که می‌تواند منجر به تورم و درد شود. اگر تورم از تخلیه مثانه جلوگیری کند، ممکن است برای تخلیه ادرار به کاتتر (سوند ادراری) نیاز باشد. سایر عوارض تبخال تناسلی در زیر آورده شده است:

 • احتباس ادراری (به ویژه در زنان)
 • مننژیت آسپتیک (نوع عود کننده)
 • تبخال
 • انسفالیت
 • هپاتیت
 • عفونت نوزادی
 • بیماری التهابی لگن
 • پنومونی (عفونت ریه)

داشتن تبخال تناسلی خطر ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی را نیز افزایش می‌دهد. تاول‌ها می‌توانند باعث شکنندگی و آسیب پوست شده و ورود برخی از میکروب‌ها به بدن را آسان‌تر کنند.

 

تشخیص تبخال تناسلی

تبخال تناسلی براساس سابقه پزشکی فرد، علائم و نشانه‌های او و نتایج آزمایشات تشخیص داده می‌شود. تشخیص تبخال تناسلی از سایر بیماری‌های مقاربتی، به‌ویژه بیماری‌هایی که موجب زخم‌های دستگاه تناسلی می‌شوند، مانند سیفلیس و شانکروئید، بسیار مهم است.

آزمایش‌های تشخیصی برای هرپس تناسلی

چندین آزمایش تشخیصی نیز برای تشخیص تبخال دستگاه تناسلی مورد استفاده‌ قرار می‌گیرند. این آزمایش‌ها معمولاً می‌توانند عفونت را تأیید کرده و مشخص کنند که کدام ویروس HSV-1 یا HSV-2 مسئول عفونت است. انتخاب نوع آزمایش به علائم بیمار و نوع تاول او در زمان مراجعه به پزشک بستگی دارد. آزمایش و کشت مبتنی بر واکنش زنجیره‌ای پلیمراز  (PCR)، مهم‌ترین و اصلی‌ترین آزمایش‌ها برای تشخیص نوع زخم و عفونت بیمار هستند.

آزمایش تبخال تناسلی آیا تبخال تناسلی خطرناک است

تست واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) 

تست واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR)یک آزمایش بسیار حساس و دقیق برای شناسایی ویروس هرپس تناسلی در سلول‌ها، ترشحات دستگاه ادراری و دستگاه تناسلی است. تست PCR از دقت بیشتری نسبت به تست کشت برخوردار است، اما به دلیل هزینه بالای آن همیشه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

تشخیص تبخال تناسلی به کمک آزمایش کشت

آزمایش کشت تعیین می‌کند که آیا ویروس هرپس سیمپلکس در تاول یا زخم وجود دارد یا خیر؟ با این حال، این آزمایش، ویروس تبخال را فقط در 50 درصد از افراد مبتلا به زخم دستگاه تناسلی تشخیص می‌دهد. این آزمایش ویروس جدید را بلافاصله بعد از باز شدن زخم تشخیص می‌دهد و دقت کمتری در تشخیص ویروس قدیمی‌تر و بهبودیافته دارد. بنابراین، مهم است که 48 ساعت پس از اولین علائم، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

این آزمایش همچنین در افرادی که به تازگی تبخال تناسلی را تجربه می‌کنند، نسبت به کسانی که درگیر یک دوره مکرر از بیماری هستند به طور دقیق‌تری عمل می‌کند.درمان قطعي تبخال تناسلي

وقتی فرد در مراجعه به پزشک زخم قابل مشاهده‌ای ندارد؛ اما سابقه زخم دستگاه تناسلی یا معقد دارد از آزمایش خون برای تشخیص تبخال تناسلی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای افرادی که در گذشته در معرض ویروس تبخال بوده‌اند، آزمایش خون تجویز شود. با این حال، غربالگری معمول ویروس هرپس سیمپلکس -1 یا 2 (HSV-1) یا (2HSV-) در بزرگسالان بدون علامت توصیه نمی‌شود.

تشخیص تبخال تناسلی به کمک آزمایش خون

آزمایش خون می‌تواند از طریق آنتی بادی‌ها (پروتئین‌هایی که در بدن برای پاسخ به یک عامل خارجی تولید می‌شوند) نوع تبخال تناسلی را تشخیص دهد. اگر جواب آزمایش برای این آنتی بادی‌ها مثبت باشد، نشان دهنده این است که فرد مدتی است که به این ویروس آلوده شده است. اگرچه معمولاً نمی‌توان زمان دقیق ابتلا به هرپس تناسلی یا نحوه انتقال تاول تناسلی را تشخیص داد.

علت تبخال تناسلي

نتایج آزمایش آنتی بادی ممکن است در اوایل زمان ابتلا به عفونت منفی باشند، زیرا تشکیل آنتی بادی چند هفته طول می‌کشد. اگر فردی سابقه تبخال تناسلی داشته باشد و دیگری این سابقه را نداشته باشد، باید برای زوجین آزمایش خون تجویز شود تا از ابتلا یا عدم ابتلا آن‌ها اطمینان حاصل اگر شریک زندگی فرد، مبتلا به ویروس نشده باشد، مهم است که در مورد راه‌های جلوگیری و پیشگیری از انتقال ویروس به آن‌ها توضیحات لازم داده شود.

این مقاله را حتماً مطالعه کنید:

چه آزمایش‌های غربالگری برای افرادی که زندگی جنسی فعال دارند ضروری است؟ به‌زودی...

 

تبخال تناسلی و رابطه جنسی

آیا فرد مبتلا به ویروس هرپس تناسلی می‌تواند رابطه جنسی برقرار کند؟ جواب مثبت است. فرد مبتلا به HSV-1 و HSV-2 می‌تواند رابطه جنسی داشته باشد.

با این حال، اگر در مرحله‌ی فعال تبخال تناسلی هستید (ویروس فعال) باید از برقراری تماس نزدیک خودداری کنید. این کار خطر انتقال ویروس به شریک زندگی‌تان را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، اگر شما دچار سرماخوردگی هستید باید از بوسیدن همسرتان یا انجام رابطه جنسی دهانی خودداری کنید.

عکس تبخال تناسلی زنانه شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان علائم تبخال تناسلی

از طرفی اگر شیوع بیماری در دستگاه تناسلی باشد، باید از انجام فعالیت‌های جنسی در این ناحیه خودداری کرد. اگرچه ویروس در صورت عدم بروز علائم قابلیت انتقال کمتری دارد اما رابطه جنسی محافظت‌شده با کاندوم یا روش‌های پیشگیری دیگر، می‌توانند به کاهش خطر انتقال تبخال تناسلی (تاول تناسلی) کمک کنند.

 در صورتی که فرد در مرحله فعال بیماری تبخال تناسلی قرار دارد، باید ازهرگونه تماس نزدیک بهویژه تماس جنسی جهت پیشگیری از انتقال به شریک جنسی خود خودداری کند. حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

 

تبخال تناسلی در سه ماهه اول بارداری

عفونت قبل یا ابتدای بارداری

زنانی که قبل از بارداری یا در سه ماه اول بارداری به تبخال تناسلی آلوده می‌شوند، به‌ندرت می‌توانند ویروس هرپس تناسلی را به کودک منتقل کنند. در یک مطالعه بزرگ نشان داده شد که از هر 100 نوزاد، 1 نوزاد ممکن است در هنگام زایمان آلوده شود[2]

تبخال تناسلی در بارداری

زنان بارداری که تبخال دستگاه تناسلی دارند، باید در این مورد با پزشک خود صحبت کنند. اگر فرد در مورد ابتلای خود به تبخال تناسلی (تاول تناسلی) شک دارد، باید پوست از نظر علائم شیوع، کمی قبل از زایمان بررسی شود.

همچنین در صورت وجود علائم اولیه شیوع بیماری مانند گزگز در ناحیه تناسلی، قبل از زمان تولد باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر هیچ نشانه‌ای از شیوع وجود نداشته باشد، فرد می‌تواند به‌طور طبیعی زایمان کند. در صورت وجود علائم تبخال تناسلی، معمولاً توصیه می‌شود که زایمان از طریق سزارین انجام شود. این امر خطر ابتلا نوزاد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 مادران باردار در صورت ابتلا به تبخال تناسلی قبل یا حین بارداری باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند. ممکن است پزشک زایمان سزارین را برای کاهش خطر انتقال به نوزاد توصیه کند.

 

احتمال انقال تبخال تناسلی از مادر به نوزاد چقدر است؟

تخمین زده می‌شود که از هر 100 زن بارداری که مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی هستند، حدود 13 نفر از آن‌ها می‌توانند ویروس هرپس تناسلی را پس از تولد به نوزاد خود انتقال دهند. البته با درمان پیشگیرانه از طریق داروهای ضدویروسی که باید از هفته 35 بارداری تا زمان تولد روزانه مصرف شود، می‌توان خطر این انتقال را کاهش داد.

پیگیری روش‌های پیشگیری و درمان تبخال تناسلی، احتمال زایمان طبیعی را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است [2] که میزان عمل سزارین در خانم‌های بارداری که درمان‌های ضد ویروسی را دریافت نکرده‌اند در مقایسه با کسانی که درمان پیشگیرانه داشته‌اند بیشتر بوده است.

تبخال تناسلی در سه‌ماهه آخر بارداری

عفونت در سه ماهه آخر بارداری

اگر زنان در سه ماه آخر بارداری به ویروس تبخال تناسلی آلوده شوند، از هر 100 نوزاد ممکن است، حدود 30 تا 50  نوزاد به تبخال تناسلی مبتلا شوند[2] . برای محافظت از کودک، زایمان سزارین برای زنانی که در سه ماهه‌ی آخر بارداری به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا شدند توصیه می‌شود. بهتر است برای درمان تبخال تناسلی در دوران بارداری علاوه بر دکتر زنان، با پزشک متخصص بیماریهای عفونی نیز مشورت نمایید.

همچنین برای جلوگیری از عفونت در سه ماه آخر بارداری، بهتر است از رابطه جنسی با افرادی که تبخال تناسلی دارند (یا می‌توانند داشته باشند) خودداری کرد. این موضوع در مورد رابطه دهانی با افرادی که مبتلا به تبخال هستند نیز صدق می‌کند.

درمان تبخال تناسلی (تاول تناسلی)

هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان با داروهای ضد ویروسی می‌تواند به افرادی که از ابتلا به تبخال تناسلی رنج می‌برند کمک کند تا مدت بیشتری علائم خود را کنترل نمایند. این داروها همچنین می‌توانند شدت و مدت زمان علائم را کاهش دهند. دارو درمانی روش مناسبی برای درمان تبخال تناسلی نیست؛ اما می‌تواند زندگی با تبخال تناسلی (تاول تناسلی) را آسان‌تر کند.

درمان قطعي تبخال تناسلي درمان قطعي تبخال تناسلي

اگر فرد در همان روزهای اولیه ابتلا به هرپس تناسلی یا همان تبخال دستگاه تناسلی علائمی مانند زخم داشته باشد، معمولاً پزشک یک دوره درمان اولیه ضد ویروسی مختصر (7 تا 10 روز) برای تسکین یا جلوگیری از بدتر شدن علائم توصیه می‌کند. اگر در این مدت زخم‌ها خوب نشوند پزشک ممکن است، مدت مصرف داروها را بیشتر کند.

در حالت کلی دو گزینه برای درمان‌ تبخال تناسلی وجود دارد:

درمان تبخال تناسلی به روش متناوب 

 پزشک ممکن است داروی ضد ویروسی برای شما تجویز کند تا در صورت بروز قرمزی و گرگرفتگی تاول‌ها، آن‌ها را استعمال نمایید. این روش «درمان متناوب» نامیده می‌شود. به محض مشاهده زخم یا احساس شیوع تاول‌ها می‌توانید قرص‌ها را به مدت دو تا پنج روز مصرف کنید. زخم‌ها به خودی خود بهبود می‌یابند و از بین می‌روند؛ اما مصرف داروها می‌تواند علائم را کمتر کرده و آن‌ها را سریع‌تر از بین ببرد.

درمان قطعی تبخال تناسلی در جهان

درمان تبخال تناسلی به روش سرکوبگرانه

اگر اغلب از شیوع ویروس هرپس تناسلی (تبخال تناسلی) رنج می‌برید، ممکن است مجبور شوید که به صورت روزانه از داروهای ضد ویروس استفاده کنید. پزشکان این روش درمان تبخال تناسلی را سرکوبگرانه می‌نامند. برای فردی که سالانه بیش از شش بار به این بیماری مبتلا می‌شود، درمان سرکوبگرانه می‌تواند تعداد شیوع به این نوع ویروس‌ را 70 تا 80 درصد کاهش دهد. بسیاری از افرادی که روزانه داروهای ضد ویروسی مصرف می‌کنند، کمتر از شیوع بیماری خود رنج می‌برند.

روش‌هایی برای مدیریت علائم تبخال تناسلی

شما می‌توانید علائم تبخال تناسلی را با استفاده از راه‌های زیر تسکین دهید:

 • تمیز نگه داشتن ناحیه‌ی تبخال تناسلی با استفاده از آب خالص یا آب نمک برای جلوگیری از آلوده شدن تاول یا زخم و کمک به بهبود سریع‌تر آن
 • استفاده از یک قطعه یخ بر روی زخم تبخال به منظور کاهش درد و تسریع روند بهبود آن
 • استفاده از کرم‌های خاص و وازلین برای کاهش درد هنگام ادرار
 • اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ
 • پرهیز از لمس یا مالیدن تاول‌ها (این کار علاوه بر تحریک تبخال، می‌تواند آن را به مناطق دیگری از پوست نیز منتقل کند.)
 • اگر پزشک در طول درمان تبخال تناسلی شما را ملزم به مصرف کرم خاصی کرده است، کافیست آن را به‌آرامی روی تبخال بمالید. مراقب باشید کرم به سایر قسمت‌های پوستتان برخورد نکند.

درمان قعطی تبخال تناسلی در جان

کلام آخر دکتر ساینا درباره تبخال تناسلی

همان‌طور که اشاره کردیم هرپس تناسلی یا تبخال تناسلی یک عفونت شایع جنسی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به وجود می‌آید. به یاد داشته باشید که رابطه جنسی محافظت‌نشده مهمترین عاملی است که خطر ابتلا به هرپس تناسلی و سایر بیماری‌های منتقله از راه جنسی را افزایش می‌دهد. ممکن است علائم هرپس تناسلی پنهان باشد. پس اگر از ابتلای خود به تبخال تناسلی شک دارید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا درصورت نیاز آزمایش غربالگری انجام دهید.

 مطمئناً ابتلا به هرپس تناسلی به‌معنای پایان یافتن زندگی جنسی و زناشویی یا مادر شدن شما نیست. با داشتن اطلاعات درست و برنامه‌ریزی، می‌توانید مانع انتقال تبخال تناسلی به شریک زندگی خود یا قدم‌نورسیده‌تان شوید. توصیه همیشگی دکتر ساینا به زوجین این است که برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های آمیزشی، همواره تحت نظر یک پزشک قابل‌اعتماد باشید تا با راهنمایی‌های تخصصی، بتوانید عوارض و مشکلات بیماری خود را مدیریت کنید.

برای دریافت مشاوره از بهترین متخصص بیماری‌های عفونی کلیک کنید :

سوالات متدوال درباره هرپس تناسلی (تبخال تناسلی)

در ادامه پرتکرارترین سوالات درخصوص تبخال تناسلی را پاسخ می‌دهیم:

شکل ظاهری تبخال دستگاه تناسلی چگونه است؟

تبخال دستگاه تناسلی معمولاً به صورت دسته‌ای از تاول‌های خارش‌دار یا دردناک پر از مایع دیده می‌شود. آن‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند و در قسمت‌های مختلف بدن ظاهر می‌شوند. گاهی تاول‌ها بازشده و به زخم تبدیل می‌شوند و در نهایت ترشحات سفید یا خون از آن‌ها ترشح می‌شود.

شکل ظاهری تبخال تناسلی شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

تبخال دستگاه تناسلی تا چه مدتی طول می‌کشد؟

تبخال دستگاه تناسلی با سوزش، خارش یا گزگز در جایی که اولین بار شیوع پیدا کرده، همراه است. سپس، چند ساعت بعد، زخم ها یا تاول‌ها دیده خواهند شد. آن‌ها معمولاً پس از 3 تا 7 روز از بین می‌روند.

تا چه مدت طول ویروس تبخال تناسلی قابل انتقال و مسری است؟

هنگامی که فرد به HSV مبتلا شد، یک دوره کمون وجود دارد. دوره کمون به مدت زمان ابتلا به ویروس تا بروز اولین علائم را شامل میشود. این دوره برای HSV-1 و HSV-2 یکسان است و حدود 2 تا 12 روز به طول می‌انجامد. برای بیشتر افراد، علائم پس از 3 تا 6 روز ظاهر می‌شوند.

چه عواملی باعث عود تبخال تناسلی می‌شوند؟

گاهی ممکن است بعد از گذشت چند ماه ویروس هرپس تناسلی دوباره فعال شده و باعث بروز یا عود مجدد بیماری شود. مشخص نیست که چه عواملی باعث عود مجدد بیماری می‌شوند، اما عوامل مختلفی از جمله قاعدگی، خستگی، استرس، بیماری و قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ابتلا به این مشکل تاثیرگذار هستند. هرپس تناسلی، یک بیماری بسیار رایج است.

آیا فرد از طریق صندلی توالت به تبخال مبتلا می‌شود؟

بسیار بعید است که بیماری تبخال تناسلی (تاول تناسلی) از طریق صندلی توالت منتقل شود. تبخال دستگاه تناسلی عفونت مقاربتی (STI) است که در اثر تماس پوست آلوده به پوست فرد دیگر منتقل می‌شود. در بیشتر موارد، ویروس از طریق غشاهای مخاطی وارد بدن می‌شود. پوست اطراف دهان، دستگاه تناسلی یا مقعد بیشتر از دیگر قسمت‌های بدن مستعد ابتلا به هرپس تناسلی هستند.

آیا هرپس تناسلی یا همان تبخال دستگاه تناسلی می‌تواند باعث سرطان شود؟

ویروس‌های تبخال تناسلی زنان به شکل زخم‌های دهانه رحم و واژن مشاهده می‌شوند و تبخال تناسلی مردان بیشتر در دستگاه تناسلی شایع است. حدود 15٪ از مردان بالای 15 سال از طریق دستگاه تناسلی خود به این ویروس مبتلا می‌شوند. ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 از نظر اپیدمیولوژیک با سرطان دهانه رحم و سرطان پروستات ارتباط دارد.[3] با این همه نیاز به تحقیقات بیشتری برای اثبات ارتباط ویروس هرپس با انواع سرطان‌ها وجود دارد.  

در صورت عدم استفاده از کاندوم احتمال ابتلا به تبخال تناسلی چقدر است؟

نتایج نشان داد افرادی که 100٪ از کاندوم استفاده می‌کنند، 30٪ کمتر در معرض ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی قرار دارند. در میان کسانی که کمتر از کاندوم استفاده می‌کنند، به ازای هر بیست و پنج درصد افزایشِ استفاده از کاندوم در رابطه جنسی واژینال و سکس مقعدی، خطر عفونت HSV-2تا 7 درصد کاهش پیدا می‌کند.[4]

آیا واکسن ویروس تبخال تناسلی وجود دارد؟

در حال حاضر، زخم‌ها و سایر علائم تبخال تناسلی با انواع داروهای ضد ویروسی درمان می‌شوند. هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، همچنین هیچ درمان پیشگیرانه‌ای مانند واکسن نیز تاکنون ثبت نشده است.

احتمال انتقال تبخال تناسلی به کودک چقدر است؟

یک مادر می‌تواند نوزاد خود را در حین زایمان آلوده کند که اغلب منجر به مرگ نوزاد می‌شود. اما اگر فرد قبل از بارداری به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا شده باشد، یا اگر در اوایل بارداری برای اولین بار به آن مبتلا شود، احتمال ابتلای کودک به تبخال تناسلی بسیار کم و چیزی حدود کمتر از 1٪. است. [5]

آیا زن مبتلا به تبخال تناسلی می‌تواند به طور طبیعی زایمان کند؟

عفونت‌های تبخال تناسلی به‌ندرت در هنگام زایمان به نوزادان منتقل می‌شوند. اگر خانمی در ابتدای بارداری از قبل ویروس‌های تبخال را در بدن خود داشته باشد، مانعی برای زایمان طبیعی ندارد، مگر اینکه علائم شیوع آن کمی قبل از زایمان مشاهده شده باشد. مادر مبتلا به هرپس قبل و حین بارداری حتماً با پزشک خود مشورت کند.

در صورت عدم درمان تبخال دستگاه تناسلی چه اتفاقی می‌افتد؟

عدم درمان تبخال تناسلی، عوارض احتمالی مانند عفونت‌های قارچی واژن یا برفک واژن، مشکلات مثانه، مشکل ادرار کردن و در موارد نادر مننژیت را به دنبال دارد. عوارض در شیوع بعدی بسیار نادر است. افرادی که به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سایر عفونت‌های مقاربتی مانند HIV قرار دارند.

آیا لمس تبخال دستگاه تناسلی با درد همراه است؟

عفونت‌های تبخال تناسلی ممکن است بدون درد یا فقط کمی حساس باشند. در برخی از افراد، تاول‌ها یا زخم‌ها می‌توانند بسیار حساس و دردناک باشند. زخم‌های تبخال تناسلی مردان، معمولاً در آلت تناسلی یا اطراف آن ظاهر می‌شوند.

چگونه باید از ابتلا به زگیل (HPV) و تبخال تناسلی (HSV) اطمینان حاصل کرد؟

زگیل رایج‌ترین علامت ابتلا به HPV است. با این حال،HPV  اغلب بدون هیچ علامتی ظاهر می‌شود. تبخال نیز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، اما معمولاً اندکی پس از عفونت با زخم، تاول، خارش یا درد همراه است. در صورت وجود ضایعات، اغلب باید معاینه بدنی انجام شود. فراموش نکنید که این دو باهم متفاوت هستند.

آیا هرپس تناسلی همان زگیل تناسلی است؟

خیر. هرپس تناسلی (تبخال تناسلی) ناشی از ویروس HSV است. درصورتیکه زگیل تناسلی ناشی از ویروس HPV است. این دو، بیماری‌های کاملاً متفاوتی هستند. به‌زودی دکتر ساینا مقاله جامعی درباره زگیل تناسلی منتشر می‌کند.

آیا هرپس تناسلی HSV همان ایدز یا HIV است؟

خیر. هرپس تناسلی بیماری متفاوتی از ایدز است. تنها شباهت این دو بیماری، انتقال آنها از راه تماس جنسی است. دکتر ساینا در مقاله «ایدز چیست و چه علائمی دارد» به طور کامل به بررسی این بیماری پرداخته است.

آیا باید به شریک زندگی در مورد تبخال تناسلی خود گفت؟

شما باید به شریک زندگی خود بگویید که تبخال دستگاه تناسلی دارید. اگر زمان مناسب را انتخاب کنید و آن را به‌درستی بگویید، احتمالاَ مشکلی پیش نمی‌آید. مطمئنا حین عمل جنسی، مطرح کردن این موضوع کمکی به شما نمی‌کند. شما باید از قبل به زوج خود درباره بیماری‌های مقاربتی‌تان توضیح بدهید. به‌زودی در مجله سلامت دکتر ساینا مقاله‌ای جامع درخصوص انواع بیماری‌های مقاربتی منتشر خواهد شد.

منابع برای محققان 

[1]

World Health Organization(who), Massive proportion of world’s population are living with herpes infection

[2]

Cologne, Germany,  Institute for Quality and Efficiency in Health. Genital herpes in pregnancy

[3]:

 K A Rafferty Jr, Herpes viruses and cancer, PMID: 4353788 DOI: 10.1038/scientificamerican1073-26

[4]:

Condoms Help Cut Risk of Genital Herpes, WebMed 

[5]:

Will I pass genital herpes to my baby? WebMed 

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.