درباره بیماری آسم چه می دانید؟

درباره بیماری آسم چه می دانید؟

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

آسم یک بیماری مزمن است که بر مجراهای هوایی تأثیر می‌گذارد، باعث ایجاد خس‌خس می‌شود و نفس کشیدن را سخت می‌کند. آلرژی، ویروس، ورزش، استرس و علت‌های دیگر در ایجاد این بیماری تنفسی نقش بسزایی دارند. انواع مختلفی از آسم وجود دارند و عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد آسم یا حمله‌ی حاد شوند. در این مقاله به بررسی آسم، انواع و عوامل ایجاد آن و همچنین درمان‌های این بیماری می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات کافی در رابطه با آسم و مدیریت آن با ما همراه باشید.

 

آسم چیست؟

آسم نوعی بیماری مزمن ریه است که می‌تواند تنفس را دشوار کند. هنگامی که لوله‌های تنفسی ریه‌ها به صورت مزمن ملتهب می‌شوند‌، حساسیت‌ها و تحریک‌کننده‌های محیطی می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند. آسم باعث می‌شود که دیواره‌های داخلی مجاری هوایی یا لوله‌های برونشی متورم و ملتهب شوند.

در حین حمله‌ی آسم، مجراهای هوایی متورم شده و سپس ماهیچه‌های اطراف آن‌ها سفت می‌شود و حرکت هوا در ریه‌ها به سختی صورت می‌گیرد. آسم، ناشی از تورم (التهاب) لوله‌های تنفسی است که هوا را از داخل ریه‌ها به خارج از بدن حمل می‌کنند. این امر تورم لوله‌ها را حساس کرده و باریک شدن موقت را به همراه دارد.

آسم یک بیماری شایع ریه است که مشکلات تنفسی را به همراه دارد. این بیماری در هر سنی می‌تواند افراد را مبتلا سازد. این مشکل گاهی در دوران کودکی شروع می‌شود و گاهی نیز فرد برای اولین بار آن را در بزرگسالی تجربه می‌کند.

در حال حاضر آسم در بین کودکان در سراسر جهان در حال گسترش است. حدود ۳۳۹ میلیون نفر در دنیا با آسم زندگی می‌کنند. در کشورهای کم‌درآمد و متوسط رو به پایین، بیش از ۸۰ درصد مرگ و میر از آسم نشئت می‌گیرد‌.

جالب است بدانید که در انگلیس هر ۱۰ ثانیه یک فرد دچار حمله‌ی آسم می‌شود. همچنین در این کشور به طور متوسط روزی سه نفر جان خود را به دلیل حملات آسم از دست می‌دهند.

همین حالا از بهترین متخصص آسم و آلرژی مشاوره بگیرید :

در بعضی موارد، آسم ممکن است در کودکان با رسیدن به سن بزرگسالی بهبود یابد، اما برای بسیاری از افراد این یک بیماری مادام‌العمر است. آسم بیش‌تر اوقات نتیجه‌ی واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به آلرژی‌های محیطی است.

شرایط آب و هوایی مانند هوای بسیار خشک، مرطوب یا باد شدید می‌توانند وضعیت آسم را بدتر کنند.

معاینه و آزمایش‌های پزشکی به طور منظم برای آسم وجود ندارد. همچنین هیچ راهی برای پیشگیری از ایجاد این بیماری تنفسی در افراد نیست.

 

انواع آسم کدام اند؟

انواع مختلفی از آسم وجود دارند که توسط محرک‌های گوناگون در فرد ایجاد می‌شوند. انواع این بیماری تنفسی شامل آسم بزرگسالان، آسم آلرژیک، آسم ورزشی، آسم شغلی، آسم غیرآلرژیک و سندرم هم‌پوشانی آسم است. همان طور که از نام این انواع آسم پیداست، محیط در ایجاد این بیماری نقش پررنگی دارد.

راه‌های درمان آسمحتما بخوانید:راه‌های درمان آسم

علائم آسم چیست؟

افرادی که آسم دارند ممکن است علائمی را از خفیف تا شدید تجربه کنند. این علائم ممکن است گاهی به ندرت یا گاهی به طور روزانه بروز کند. علائم اصلی آسم عبارتند از:

  • صدای سوت در هنگام تنفس (خس‌خس) همراه با نفس نفس زدن
  • سفت شدن قفسه‌ی سینه، به طوری که فرد احساس می‎‌کند طنابی در اطراف آن در حالت محکم شدن است
  • سرفه‌های شدید

این علائم بعضی اوقات می‌توانند به طور موقت شدیدتر شوند. این اتفاق به «حمله‌ی آسم» معروف است.

در این شرایط به علت تورم در مجاری هوایی، رسیدن اکسیژن به ریه‌ها بسیار دشوار است. این بدان معنی است که اکسیژن نمی‌تواند وارد جریان خون شود و به اندام‌های حیاتی برسد. بنابراین، افرادی که علائم شدید این بیماری را تجربه می‌کنند، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

علاوه بر حمله‌ی آسم، بیماری آسم کنترل‌نشده می‌تواند باعث بی‌خوابی، خستگی روزانه و فرار از انجام تعهدات کاری و درسی شده و زندگی روزمره را با اختلالات زیادی همراه سازد.

به خاطر داشته باشید که علائم آسم می‌تواند با قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها، مواد تحریک‌کننده‌های موجود در هوا، ورزش و بیماری‌های تنفسی شدیدتر شود.

علت ایجاد بیماری آسم چیست؟

هنوز علت دقیقی برای بیماری آسم شناخته نشده‌است. همچنین، در افراد مختلف ممکن است علت‌های متفاوتی باعث ایجاد این بیماری شوند.

به نظر می‌رسد که عوامل ژنتیکی در ایجاد بیماری آسم نقش بسزایی دارند. ژن‌ها می‌توانند با واکنش‌های متفاوتی که سیستم ایمنی بدن هر فرد نسبت به آلرژن‌ها نشان می‌دهد، علت ایجاد این بیماری باشند.

همچنین قرار گرفتن در معرض محیطی که ممکن است به آسم منجر شود -مانند آلرژن‌های موجود در هوا و عفونت‌های ویروسی در نوزادی یا کودکی (سنی که سیستم ایمنی بدن در حال تکامل است)- در ایجاد آسم اثر می‌گذارد.

ممکن است به دلیل محیط، شغل، سابقه‌ی خانوادگی یا عوامل ژنتیکی، شرایط پزشکی، نژاد، قومیت و جنسیت، خطر ابتلا به آسم وجود داشته باشد.

 

آزمایش تشخیص آسم چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش‌های اصلی برای تشخیص آسم عبارتند از:

  • تست FeNO برای اندازه‌گیری سطح اکسید نیتریک در هوای بازدم
  • اسپیرومتری یا دم‌سنجی برای اندازه‌گیری حجم هوای جابه‌جاشده بین ریه و محیط اطراف آن
  • تست اوج جریان تنفس PEFR برای اندازه‌گیری سرعت تنفس
  • عکس از قفسه‌ی سینه که البته این آزمایش برای همه صورت نمی‌گیرد و زمانی پزشک آن را تجویز می‌کند که مشکلات و علائم آسم در قفسه‌ی سینه، بسیار شدید باشد.

راه‌های ‌درمان آسم چیست؟

درمان قطعی برای آسم وجود ندارد. مدیریت و درمان‌های مرتب و منظم می‌توانند یک زندگی عادی را برای بیمار به وجود آورده و از حملات آسم جلوگیری کنند.

به طور معمول، درمان آسم به عواملی چون سن، شدت بیماری و پاسخ بدن به گزینه‌های درمانی بستگی دارد. ممکن است پزشک تا زمانی که علائم آسم را کنترل نکرده باشد، این درمان‌ها را تغییر دهد.

بیش‌تر افرادی که مبتلا به آسم هستند، با داروهای روزمره تحت عنوان داروهای کنترل طولانی‌مدت، داروهای استنشاقی و داروهای تسکین کوتاه‌مدت برای حمله‌ی آسم یا شدت گرفتن علائم تحت درمان قرار می‌گیرند.

با این که هنوز درمان قطعی برای این بیماری تنفسی وجود ندارد، اما بیش‌تر اوقات با درمان‌های پزشکی و گاهی اوقات روان‌درمانی، آسم به خوبی کنترل می‌شود و بیش‌تر مبتلایان به آن می‌توانند فعالیت‌های خود را به خوبی انجام دهند و یک زندگی لذت‌بخش و سالم را تجربه کنند.

پس برای داشتن آرامش و یک زندگی نرمال فراموش نکنید، داروها را در زمان دقیق و طبق دستور پزشک مصرف کنید و ویزیت‌های منظم پزشکی را برای انجام معاینه هرگز فراموش نکنید.

اگر به سلامت جسم و روان خودت و عزیزانت اهمیت میدی و دنبال مقالات به‌روز و آموزنده هستی، اگر میخوای کلی چیز جدید یاد بگیری و جواب سوالاتو پیدا کنی، یادت نره به مجله سلامت دکتر ساینا سر بزنی!

نظرشما