اوتیسم چیست؟ | علائم اوتیسم و راه‌های درمان اوتیسم را بشناسید

اوتیسم چیست؟ | علائم اوتیسم و راه‌های درمان اوتیسم را بشناسید

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا دریافت مشاوره آنلاین

اوتیسم (Autism) یا در خود ماندگی نوعی اختلال ذهنی است که با نام اختلال طیف اوتیسم (ASD) شناخته می‌شود. یکی از بارزترین علائم اوتیسم ناتوانی در ارتباط با دنیای اطراف است. علائم اوتیسم معمولا از دوران شیرخوارگی شروع می­‌شود و اطرافیان کودک متوجه می­‌شوند که رفتار وی عادی نیست. شدت اوتیسم در افراد متفاوت است؛ در برخی خفیف و در برخی شدید است.

خوشبختانه امروزه اطلاعات زیادی درباره بیماری اوتیسم داریم و درمان اوتیسم (خصوصاً در موارد خفیف‌تر) به‌سختی گذشته نیست. درمان­‌های اوتیسم می‌­توانند وضعیت بیمار شما را بهتر کنند و علائم اوتیسم را بهبود ببخشند. با هدف افزایش اطلاعات عموم جامعه، دکتر ساینا در این مقاله به‌طور کامل به بیماری اتیسم می‌پردازد. پس با ما همراه باشید: سفری به دنیای بیماری Autism، علائم اوتیسم و درمان آن.

 

اوتیسم چیست؟

بیماری اوتیسم که به نام اختلال طیف اوتیسم (ASD) هم شناخته می‌­شود اختلالی است پیچیده که در فرد مبتلا مشکلات رفتاری و ارتباطی ایجاد می­‌کند. علائم اوتیسم بسیار متنوع است و ممکن است مهارت‌های مختلفی را مختل کند. علائم اوتیسم طیف گسترده‌ای دارد: از یک مشکل کوچک تا اختلالی ناتوان‌کننده‌ای که فرد را نیازمند مراقبت دائمی در یک مرکز تخصصی می­‌کند.

بیماران مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) معمولا از نظر مهارت­‌های اجتماعی، عاطفی و ارتباطی دچار مشکل و ناتوانی هستند. آن­ها رفتارهای ثابتی را دائما تکرار می­‌کنند و دوست ندارند در فعالیت­‌های روزمره­‌شان تغییری به وجود بیاید. بسیاری از افراد مبتلا به ASD از نظر یادگیری، تمرکز و واکنش به اطراف با انسان­‌های عادی تفاوت‌­‌هایی دارند.

 

افراد مبتلا به بیماری اوتیسم در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل دارند. نمی‌­توانند افکار و احساسات دیگران را درک کنند؛ بنابراین ابراز وجود از طریق کلمات، حرکات صورت و بدن و لمس برایشان دشوار است. درحقیقت اختلالات ارتباطی از شایع‌­ترین علائم اوتیسم است.

یادگیری هم ممکن است در افراد مبتلا به اتیسم دچار اختلال باشد. ممکن است مهارت­‌های آن­ها هم­زمان با هم رشد نکند. برای مثال، شاید مشکل ارتباطی داشته باشند اما در هنر، موسیقی و ریاضیات استعداد برجسته‌­ای از خود نشان بدهند یا حافظه استثنایی داشته باشند و به همین دلیل، با وجود داشتن علائم اوتیسم، در تست­‌های تحلیلی یا حل مساله نمرات بالایی به‌دست بیاورند.

اوتیسم چیست بیماری اوتیسم چیست اتیسم بیماری اتیسم

امروزه آمار کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم بیشتر از گذشته است؛ اما این افزایش ظاهری می‌تواند به دلیل بهبود روش‌­های تشخیص علائم اوتیسم باشند نه الزاماً شیوع بیشتر آن.

مرکز کنترل و پیش­گیری از بیماری­‌ها در سال 2018 گزارش شیوع بیماری اوتیسم را منتشر کرد. طبق این گزارش شیوع بیماری اوتیسم به 1 نفر در هر 59 نفر افزایش یافته است. این عدد 2 برابر نرخ شیوع اختلال طیف اوتیسم در سال 2004 است که 1 نفر در هر 125 نفر برآورد شده بود. یافته­‌های جدیدی که درباره بیماری Autism به‌دست آمده کمک می­‌کند که علائم اوتیسم را زودتر شناسایی و افراد و خانواده‌­ها را در برابر عوارض بیماری اوتیسم محافظت کنیم.

شیوع بیماری Autism در ایران نیز به نرخ جهانی آن نزدیک است. جمعیت ایران، مطابق سرشماری سال 1395 (2016)، 79 میلیون نفر است. اگر میزان شیوع بیماری اوتیسم را در طول زندگی 1 درصد در نظر بگیریم، حدود 790000 نفر در ایران مبتلا به اوتیسم هستند که به درجات مختلف نیاز به کمک و حمایت دارند.[1]

 

علائم اوتیسم چیست؟

بیماران مبتلا به اختلال طیف اوتیسم معمولا از نظر مهارت­‌های اجتماعی، عاطفی و ارتباطی دچار مشکل و ناتوانی هستند. آن­ها رفتارهای ثابتی را دائما تکرار می­‌کنند و دوست ندارند در فعالیت­‌های روزمره­‌شان تغییری به وجود بیاید. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) از نظر یادگیری، تمرکز و واکنش به اطراف با انسان­‌های عادی تفاوت­‌هایی دارند. در ادامه با شایعترین علائم اوتیسم آشنا خواهید شد.

 والدین عزیز در صورت مشاهده هریک از این علائم در کودک خود حتما به پزشک مراجعه کنید تا فرزندتان مورد معاینه تخصصی قرار بگیرید. برای مشاهده لیست بهترین روانپزشکان کودک کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره از بهترین روانپزشک کودکان کلیک کنید :

شایع‌ترین علائم اوتیسم

علائم اختلالات طیف ASD در اوایل کودکی ظاهر شده و معمولا تا پایان عمر ادامه می‌­یابند. کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری اوتیسم معمولا:

 • به چیزی اشاره نمی‌­کنند و علاقه‌­ای به اشیا از خود نشان نمی­‌دهند. (مثلا به هواپیمای در حال پرواز اشاره نمی‌‌­‌کنند.)
 • وقتی فرد دیگری به چیزی اشاره می‌­کند به او نگاه نمی‌­کنند.
 • تعامل اجتماعی برایشان سخت است و هیچ علاقه­‌ای به دیگران از خود نشان نمی­‌دهند.
 • از تماس چشمی پرهیز می­کنند و تنهایی را به بودن با دیگران ترجیح می‌­دهند.
 • درک احساسات دیگران و صحبت درباره احساسات خود برایشان دشوار است.
 • ترجیح می‌­دهند کسی آن­ها را بغل یا نوازش نکند و فقط وقتی خودشان بخواهند دیگران را نوازش می­کنند.
 • افراد دیگر برایشان جذابند؛اما نمی­‌دانند چطور با آن­ها حرف بزنند، بازی کنند یا ارتباط برقرار کنند. 
 یکی از اولین نشانه‌های بیماری Autism ناتوانی در برقراری تماس چشمی است. توجه کنید که فقط متخصص قادر به تشخیص درست است. اما دانستن علائم اوتیسم و رجوع به متخصص، در صورت مشاهده این علائم در کودک، برای تمام والدین ضرورت دارد.

 

 • کلمات و عباراتی را که به آن­ها گفته می­‌شود عینا تکرار می­‌کنند یا به‌جای صحبت کردن معمولی کلمات دیگران را تکرار می‌­کنند.
 • نمی­‌توانند با استفاده از کلمات یا حرکات عادی نیازهای خود را ابراز کنند.
 • بازی­‌های نمایشی را دوست ندارند. (مثلا غذا دادن به عروسک)
 • بعضی حرکات را بارها و بارها تکرار می‌­کنند.
 • نمی­‌توانند خود را با تغییرات انطباق دهند.
 • به بوها، صداها، مزه‌­ها، منظره­‌ها و آنچه لمس می‌کنند واکنش­‌های­ غیرمعمول نشان می‌­دهند.
 • مهارت­‌هایی که قبلا بلد بودند را فراموش می­‌کنند. (مثلا کلماتی که می­‌گفتند را دیگر نمی‌­گویند)

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص علائم اوتیسم در برزگسالان کلیک کنید.

علایم اتیسم بیماری اتیسم چیست نشانه های اونیسم

علت بیماری اوتیسم چیست؟

بیماری اوتیسم یک دلیل ثابت و شناخته شده ندارد. با توجه به پیچیدگی این بیماری و این واقعیت که علائم اوتیسم از نظر نوع و شدت تنوع زیادی دارند، احتمالا عوامل متعدد ژنتیکی و محیطی در ایجاد این اختلال دخالت دارند. علت اختلال اتیسم این دو دسته است:

ژنتیک

 ژن­‌های زیاد و متفاوتی با اختلالات ASD مرتبط هستند. در بعضی بچه‌­ها، این اختلال با سندرم­‌های ژنتیکی دیگری از جمله سندرم رت یا بیماری ایکس شکننده همراه است. در سایر کودکان، جهش­‌های ژنی احتمال ابتلا به بیماری اوتیسم را زیاد می­‌کنند. ژن­‌های دیگری که تکامل و رشد مغز یا ارتباط سلول­‌های عصبی را تنظیم می­‌کنند هم در شدت علائم اوتیسم موثر هستند. بعضی از جهش‌­های مرتبط با این بیماری بر حسب تصادف ایجاد می­‌شوند و بعضی ارثی هستند.

عوامل محیطی

عفونت­‌های ویروسی، داروها، مشکلات حین بارداری یا آلودگی هوا هم ممکن است در بروز اوتیسم موثر باشند. این عوامل فعلا در حال بررسی هستند.

autism چیست اوتیستیک اختلالات طیف اوتیسم otism

آیا واکسیناسیون باعث بروز اوتیسم می‌شود؟

یکی از مهم­ترین بحث­‌ها در مورد بیماری اوتیسم این است که آیا ارتباطی بین واکسیناسیون دوران کودکی و این بیماری وجود دارد یا خیر. با وجود تحقیقات گسترده، ارتباط معناداری بین اختلال طیف اوتیسم و واکسن پیدا نشده است. مطالعه‌­ای که سال‌­ها پیش ارتباطی بین بیماری اوتیسم و واکسن پیدا کرده بود، به دلیل طراحی ضعیف و اشکالات جدی در روش اجرا رد شد.

واکسن نزدن به بچه­‌ها، خود آن­ها و دیگران را در معرض ابتلا به بیماری‌­های جدی و خطرناک مانند سیاه­ سرفه، اوریون و سرخک قرار می­‌دهد.

توجه کنید که هیچ ارتباطی بین بیماری اوتیسم و واکسیناسیون کودکان اثبات نشده است. واکسیناسیون نکردن کودکان آنها را در خطر جدی بیماری‌ها قرار می‌دهد.

 

انواع بیماری اوتیسم

گروه گسترده‌ای از بیماری­‌های تکاملی عصبی در زمره اختلالات طیف اوتیسم(ASD) طبقه‌بندی می­‌شوند. اختلالات طیف ASD بر اساس نوع و شدت علائم در هر بیمار، به دسته­‌های زیر تقسیم می­‌شوند:

 • اختلال اوتیستیک
 • سندرم اسپرگر
 • اختلال تکاملی فراگیر که در هیچ دسته‌­ای جا نشده
 • اختلال تجزیه‌­ای کودکی

راهنمای تشخیصی درمانی اختلالات روانی (DSM-5 در سال 2013 این طبقه‌بندی را اصلاح کرد. در حال حاضر، همه انواع بیماری Autism اختلال طیف اوتیسم نامیده می­‌شوند.

تغییر در نام­گذاری نشان‌دهنده این واقعیت است که روش­‌های تشخیص علائم اوتیسم تغییر کرده­‌اند؛ اما اصطلاحات قبلی هنوز هم در گفتگوها استفاده می­‌شوند. بعضی از متخصصان هنوز بر اساس اصطلاحات قبلی بیماری اوتیسم را تشخیص می‌­دهند و این هم­پوشانی در اصطلاحات گاهی گیجکننده است.

اختلالات طیف اوتسیم

تشخیص اوتیسم

همان‌طور که گفتیم، طبق آخرین ویرایش راهنمای تشخیص و درمان بیماری‌­های روانی (DSM)، علائم اوتیسم عبارت‌اند از: ضعف مهارت­‌های اجتماعی، مشکل در برقراری ارتباط، پاسخ نامتناسب به تحریکات حسی و بروز رفتارهای تکراری و ثابت.

 بیماری اوتیسم هم مانند بسیاری از اختلالات روانی با تست­‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش خون یا اسکن مغز قابل‌تشخیص نیست؛ پس غربالگری و تشخیص این بیماری بر اساس رفتار کودک است. یک فرد متخصص با مشاهده کودک می‌­تواند علائم Autism را در رفتار وی تشخیص دهد.

نشانه های اوتیسم تشخیص اوتیسم شبه اوتیسم آیا اوتیسم درمان دارد

چک لیست بیماری اتیسم چیست؟

چک‌لیست اصلاح‌شده بیماری اوتیسم در کودکان نوپا (M-CHAT) یک ابزار رایج غربالگری علائم اوتیسمدر کودکانی است که در آن­ها مشکوک به این بیماری هستیم. (به‌زودی در مجله سلامت دکتر ساینا نسخه فارسی این چک‌لیست منتشر خواهد شد.)

این چک لیست 23 سوال دارد که والدین یا مراقب کودک به آن­ها پاسخ می‌­دهند. جدول نظارت تشخیصی بر اوتیسم (ADOS)، به متخصصان اجازه می­‌دهد که حدود یک ساعت رفتار کودک را مشاهده و سپس با مشاهده علائم اوتیسم، تشخیص بیماری را تایید یا رد کنند. همچنین معیار دیگری به نام مصاحبه تجدیدنظرشده برای تشخیص بیماری اوتیسم (ADI-R) وجود دارد. این مصاحبه 93 سوال درباره علائم اوتیسم دارد که والدین یا مراقبین به آن­ها جواب می‌­دهند.

آیا اوتیسم همان اختلال کم‌توجهی- بیش‌فعالی (ADHD) است؟ 

اختلال بیش‌­فعالی و نقص‌­توجه (ADHD) و بیماری اوتیسم در ظاهر شبیه یکدیگرند. کودکان مبتلا به هریک از این دو اختلال مشکل تمرکز، رفتارهای ناگهانی (تکان‌ه­ای) و اختلال ارتباطی دارند همچنین انجام تکالیف مدرسه و رابطه با دیگران برایشان مشکل است.

هرچند علائم اوتیسم و اختلال نقص توجه و بیش­‌فعالی در بسیاری از موارد مشترک است؛ اما این دو اختلال از جهاتی متفاوتند. اختلالات طیف اوتیسم گروهی از نواقص تکاملی مرتبط به هم هستند که مهارت­‌های زبانی، رفتاری، اجتماعی و توانایی یادگیری را مختل می‌­کنند؛ در حالی­که بیش‌­فعالی رشد و تکامل مغز را به عقب می‌­اندازد. البته ممکن است بعضی از کودکان به هردو مبتلا باشند.

فراموش نکنید که تشخیص صحیح و زودهنگام علائم اوتیسم کمک می­‌کند کودک به نحو صحیح درمان شود و دوره مهم رشد و تکامل و آموزش را از دست ندهد. افراد مبتلا به Autism می­‌توانند زندگی موفق و شادی داشته باشند.

 

چگونه اوتیسم را از ADHD تشخیص بدهیم؟

برای این که بتوانید علائم اوتیسم را از اختلال بیش‌­فعالی تشخیص دهید مراقب باشید که کودکتان به چه چیزهایی توجه می­‌کند. برای بچه­‌های مبتلا به بیماری Autism، توجه به کارهایی که دوست ندارند، مانند کتاب خواندن یا کامل کردن پازل مشکل است؛ اما روی چیزهایی که دوست دارند، مانند اسباب­‌بازی­ مورد علاقه­‌شان می‌­توانند متمرکز شوند. در مقابل کودکان بیش‌­فعال مطلقا نمی‌­توانند به چیزی توجه داشته باشند و از هرگونه تمرکز بیزار هستند.

همچنین برای تشخیص علائم اوتیسم دقت داشته باشید فرزند شما چگونه با دیگران رفتار می­‌کند. هرچند کودکان مبتلا به هرگونه اختلال روانی در تعامل با دیگران مشکل دارند بچه‌­های مبتلا به اوتیسم آگاهی کمتری از محیط و افراد دور و بر خود دارند. نمی­‌توانند احساسات و افکارشان را در قالب کلمات بیان کنند. نمی‌­توانند به چیزی اشاره کنند و حرف معناداری بزنند. تماس چشمی‌برای این کودکان دشوار است.

اوتیسم شدید

 از سوی دیگر، کودک بیش­‌فعال بی­‌وقفه صحبت می­‌کند. این بچه­‌ها صحبت دیگران را قطع می­‌کنند یا وارد گفتگوی دیگران می­‌شوند و تلاش می­‌کنند آنها را مجبور کنند به حرفشان گوش بدهند. البته بعضی از کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم هم این توانایی را دارند که ساعت‌­ها در مورد موضوعی که توجه‌شان را جلب کرده حرف بزنند. مجدداً یادآوری می‌کنیم که برخی از اختلالات دیگر مانند انواع اختلالات یادگیری نیز ممکن است شبیه اختلال اوتیسم باشد و تشخیص دقیق آن به عهده پزشک متخصص است.

تشخیص علائم اوتیسم از ADHD توسط متخصصان حاذق امکان‌پذیر است. تشخیص صحیح این اختلالات، برای درمان کودک و آینده او سرنوشت‌ساز است. با بررسی دقیق الگوهای رفتاری کودک مشخص می‌شود که او به کدام‌یک از این اختلالات دچار است.

 

رژیم غذایی مناسب در اوتیسم

بعضی از پزشکان پیشنهاد می‌­کنند افراد مبتلا به این بیماری رژیم غذایی خاصی داشته باشند؛ یعنی گلوتن و کازئین را از برنامه غذایی خود حذف کنند. گلوتن پروتئینی است که در گندم و سایر غلات، از جمله جو و چاودار (گندم سیاه) یافت می­‌شود. گلوتن در بسیاری از مواد غذایی موجود است و می‌­تواند باعث مشکلات گوارشی شود. ممکن است این تغییر رژیم غذایی در بهبود علائم اوتیسم در بعضی از بیماران کمک­‌کننده باشد.

بيماري اوتيستيك چيست مشخصات اوتیسم

چنانچه در رژیم فرد مبتلا به این بیماری بیشتر از حد لازم گندم و محصولات لبنی وجود داشته باشد، این پروتئین­‌ها می­‌توانند تاثیر چشمگیری روی رفتار بیمار داشته باشند. بعضی از محققان معتقدند علت تاثیر این مواد روی علائم اوتیسم این است که در گلوتن و کازئین پپتیدهایی وجود دارد که به گیرنده‌های مواد مخدر در مغز وصل می‌­شوند. در نتیجه اثری شبیه مصرف مواد مخدر مانند هروئین و مرفین بر دستگاه عصبی دارند و باعث ایجاد عوارضی شبیه علائم اوتیسم می‌شوند از قبیل:

 • بی­خوابی
 • گیجی
 • بی­‌توجهی
 • پرخاشگری
 • آسیب زدن به خود

که همگی جز علائم اوتیسم هستند.

انجمن اوتیسم پیشنهاد می­‌کند برای درمان بیماری اوتیسم، رژیم بدون گلوتن و لبنیات را امتحان کنید. تغییر رژیم غذایی در عرض 1 تا 3 ماه علائم اوتیسم را در بیمار کمتر می‌­کند. اگر می­‌خواهید رژیم غذایی فرد مبتلا به بیماری را تغییر دهید نیازی نیست گلوتن و لبنیات را هم­زمان قطع کنید. اول یکی را از رژیم غذایی حذف کنید و علائم اوتیسم را در رفتار بیمار مشاهده کنید. ممکن است حذف یکی از این دو گروه آنقدر در بهبود علائم اوتیسم موثر واقع شود که نیازی به قطع دیگری نباشد.(لیست مواد غذایی بدون گلوتن در ایران را مشاهده کنید.)

توجه داشته باشید که کودک شما باید مواد غذایی مورد نیازش را از همه گروه‌­های غذایی دریافت ­کند؛ هرچند با وجود رعایت رژیم کار سختی است. بچه‌­های مبتلا به Autism که رژیم بدون لبنیات می­‌گیرند باید مکمل کلسیم مصرف کنند یا کلسیم مورد نیاز خود را از غذاهای غنی از کلسیم دیگری به جز لبنیات تامین کنند.

مطالعه‌ای که اخیرا در مورد درمان اوتیسم انجام شده، آزمایشی دو سو کور را برای بررسی تاثیر رژیم غذایی بر رفتار و سلامت گوارشی کودکان مبتلا به اختلالات طیف ASD انجام داد. مشاهده شد که در افراد مبتلا به بیماری اوتیسم، رژیم غذایی تغییر معناداری در علائم اوتیسم ایجاد نمی‌­کند. البته باید توجه داشت که اولا حجم نمونه این مطالعه کوچک بوده، ثانیا این بیماری یک طیف است و علائم اوتیسم در همه بیماران شبیه هم نیست. رژیم غذایی برای درمان اوتیسم شاید در بیمارانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند موثر نبود؛ اما ممکن است به بیماران دیگری با نوع و شدت متفاوت علائم اوتیسم کمک کند.

احتمالاً کم کردن یا حذف گلوتن (در گندم و جو) و کازئین (در لبنیات) از رژیم غذایی افراد مبتلا به اتیسم می‌­تواند در درمان اوتیسم کمک‌­کننده باشد و علائم اوتیسم را بهتر کند. البته توجه داشته باشید که کودکان مبتلا به بیماری اوتیسم از نظر جسمی مانند بقیه بچه‌­ها هستند و به همه گروه‌­های مواد غذایی نیاز دارند تا سلامت و رشد مناسبی داشته باشند. در صورتی که لبنیات را از رژیم غذایی کودک حذف کردید، باید از مکمل کلسیم یا منابع غیرلبنی کلسیم استفاده کنید.

 

درمان اوتیسم

در حال حاضر، برنامه درمانی استاندارد و مشترکی که مورد توافق همه متخصصان باشد برای درمان اوتیسم تایید نشده است؛ اما این نکته واضح است که بسیاری از مبتلایان به اوتیسم، صرف‌نظر از اینکه که در چه سنی هستند و علائم اوتیسم چه زمانی تشخیص داده شده است از درمان Autism سود می‌­برند. در صورت انتخاب مناسب‌­ترین روش درمان اوتیسم، بیماران در همه گروه­‌های سنی و با هر درجه­‌ا‌ی از توانایی­ و مهارت، می­‌توانند زندگی بهتری داشته باشند و مهارت­‌های خود را ارتقا دهند.  

درمان اوتیسم

امروزه گزینه‌­هایی که برای درمان اوتیسم داریم بیشتر و موثرتر از گذشته است. راه­های زیادی هست که به بیماران کمک کنیم علائم اوتیسم را به حداقل و توانایی­­های اجتماعی و مهارت­‌های زندگی را به حداکثر برسانند. اگر کسانی که به اوتیسم مبتلا هستند مداخلات و درمان­‌های مناسب با شرایط خود را دریافت کنند این فرصت را در زندگی خواهند داشت که از همه مهارت‌­ها و توانایی­‌های خود استفاده کنند. درمان اوتیسم باید به محض تشخیص بیماری شروع شود.

برای درمان اوتیسم در همه بیماران روش ثابتی وجود ندارد. بهترین گزینه درمان اوتیسم برای همه افراد مبتلا به بیماری اوتیسم یکسان نیست و درمان باید برای هر فرد به‌طور اختصاصی، بسته به این که علائم اوتیسم در او چگونه است تعیین شود. برای بهترین نتیجه، باید برنامه درمان به‌دقت برای هر فرد چیده شود. اگر درمان اوتیسم با روش صحیح و مناسب انجام شود می‌­تواند به حدی موثر باشد که به فرد مبتلا به بیماری اوتیسم کمک کند از بسیاری مشکلات نجات پیدا کند و کارکردی نزدیک به انسان­‌های طبیعی داشته باشد.

طیف اوتیسم

نتایج تحقیقاتی که تاکنون در مورد بیماری اوتیسم انجام شده نشان­‌دهنده این مساله مهم است که تشخیص و درمان اوتیسم اگر به‌موقع باشد، مثلا در سن پیش از مدرسه یا قبل از آن، بیشترین تغییرات مثبت را روی بهبود علائم و توانایی­‌های آینده کودک دارد. هرچه اطرافیان زودتر متوجه علائم اوتیسم در کودک شوند و بیماری اوتیسم در سن کمتری تشخیص داده شود امکان بهبود بیشتر است.

به دلیل هم‌پوشانی علائم اوتیسم با دیگر اختلالات روانی از جمله نقص اختلال توجه و بیش­‌فعالی، بهتر است درمان اوتیسم بر اساس نیازهای اختصاصی هر بیمار باشد، نه برحسب عنوان اختلالی که در فرد تشخیص داده شده است. برای تعیین روش درمان اوتیسم، مهم­ترین عامل تعیین‌کننده شرایط هر بیمار و علائم در وی است. 

روش‌های درمانی اوتیسم را در زیر لیست کردیم:

 • رفتاردرمانی
 • درمان شناختی رفتاری
 • مداخله زودهنگام
 • درمان آموزشی در مدرسه
 • درمان تمرکز مشترک
 • درمان دارویی
 • رژیم‌­درمانی
 • کار­درمانی
 • درمان با واسطه والدین
 • درمان فیزیکی
 • اموزش مهارت­‌های اجتماعی
 • گفتاردرمانی

برخی از این روش‌های درمان اوتیسم

در ادامه با برخی از روش های درمان اوتیسم آشنا خواهید شد:

کاردرمانی

کاردرمانی یکی از روش‌­های درمان اوتیسم است. در این روش، درمانگران مهارت‌­های ابتدایی را که در زندگی روزمره هر فرد طبیعی و سالمی مورد نیاز است به کودکان و بزرگسالان مبتلا به بیماری اوتیسم آموزش می­‌دهند. درمان Autism در این روش بر اساس سن فرد متفاوت است. در مورد کودکان، معمولا بیشترین تاکید روی آموزش مهارت­‌های حرکتی ظریف، تمرین‌­های بهبود دست­خط و مراقبت از خود است.

به بزرگسالان مبتلا به بیماری اتیسم مهارت­‌هایی آموخته می‌شود که برای زندگی مستقل لازم است یاد بگیرند؛ مانند آشپزی، نظافت و مدیریت پول و هزینه­‌ها. برای آشنایی با علائم اوتیسم در بزرگسالان کلیک کنید.

درمان اوتیسم

گفتاردرمانی

گفتاردرمانی یکی از روش‌­های درمان اوتیسم است که بر اساس تقویت مهارت­های کلامی پایه­ریزی شده. این روش درمان اوتیسم، به بیماران کمک می­‌کند ارتباط و تعامل بیشتر و بهتری با دیگران داشته باشند. معمولا این کار توسط یک گفتاردرمانگر یا کاردرمانگر انجام می‌­شود.

این روش درمان اوتیسم به کودکان کمک می­‌کند که سرعت و آهنگ کلام خود را بهبود بخشند و هنگام صحبت کردن، از کلمات در جای درست استفاده کنند. همچنین بزرگسالان مبتلابه بیماری اوتیسم، با استفاده از گفتاردرمانی یاد می­‌گیرند که چطور افکار و احساسات خود را در قالب کلمات ابراز کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند. این روش درمانی با بهبود یکی از مهم­ترین علائم اوتیسم در بالا بردن کیفیت زندگی بیمار نقش زیادی دارد.

سندرم اوتیسم همه چیز درباره اوتیسم کاردرمانی در اوتیسم

آموزش مهارت­‌های اجتماعی

آموزش مهارت­‌های اجتماعی یکی دیگر از روش­های درمان اوتیسم است که به مبتلایان به بیماری اوتیسم، به‌خصوص کودکان، کمک می‌­کند تعامل و روابط اجتماعی بهتری با دیگران داشته باشند. برای بعضی از افراد مبتلا به بیماری اوتیسم ارتباط با دیگران کاری بسیار سخت و پر از چالش است و این ناتوانی با گذشت زمان مشکلات بسیاری برای فرد ایجاد می­‌کند.

کسی که تحت این روش درمان اوتیسم قرار می‌­گیرد مهارت­‌های اجتماعی پایه را می­آموزد؛ از قبیل چگونگی انجام مکالمه، تشخیص طنز در گفتگوها و تشخیص احساسات دیگران از روی رفتار آن­ها. بهترین سن برای درمان اوتیسم با آموزش مهارت­‌های اجتماعی سن کودکی است؛ با این حال در نوجوانان و جوانان اوایل دهه 20 زندگی هم می‌تواند موثر باشد.

در برخی از کودکان و افراد مبتلا به بیماری اوتیسم، برقراری ارتباط و تعامل با دیگران دشوار است. آموزش مهارت‌های اجتماعی یک روش درمانی مناسب برای توسعه مهارت‌های اجتماعی است.

 

رفتار درمانی شناختی (CBT)

رفتاردرمانی شناختی یکی از روش­‌های درمان اوتیسم بر اساس گفتاردرمانی است که برای درمان اوتیسم، هم در کودکان و هم در بزرگسالان مفید است. در طی جلسات رفتاردرمانی شناختی، مبتلایان به بیماری اوتیسم متوجه می­‌شوند چه ارتباطی بین احساسات، افکار و رفتار آن­ها وجود دارد. وقتی فرد از این ارتباط آگاه می‌­شود می­‌تواند افکار و احساساتی را که باعث رفتارهای منفی و بد می­‌شوند شناسایی و با آن­ها مقابله کند و به این ترتیب کیفیت روابط اجتماعی خود را بهتر کند.

مطالعه‌ای که در سال 2010 بر اساس تحلیل تحقیقات دیگر انجام شد به این نتیجه رسید که درمان اوتیسم بر اساس رفتاردرمانی شناختی می‌­تواند به افراد مبتلا کمک کند که اضطراب خود را کنترل کنند. همچنین به آنها کمک می‌­کند احساسات دیگران را از روی رفتارشان تشخیص بدهند و به این ترتیب، در تعاملات اجتماعی با دیگران سازگاری بیشتری داشته باشند و بهتر عمل کنند.

رفتاردرمانی شناختی یا CBT یک نوع درمان اوتیسم با کمک روان‌درمانی است که بر باورها، نگرش فرد در مورد احساسات و رفتارش تاثیر می‌گذارد. به‌زودی مقاله جامعی در این‌باره از دکتر ساینا خواهید خواند.

 

درمان دارویی

در حال حاضر دارویی که اختصاصا برای درمان اوتیسم ساخته شده باشد موجود نیست؛ اما داروهای متعدد دیگری در دسترس متخصصان هستند که در ابتدا به منظور درمان بیماری­‌های دیگری ساخته شده‌اند؛ اما مشاهده شده که در درمان اوتیسم و اختلالات همراه آن هم تاثیر مثبتی دارند و می­توانند بعضی از علائم اوتیسم را کنترل کنند.

داروهایی که برای کنترل علائم اوتیسم یا درمان اوتیسم تجویز می‌­شوند چندان زیاد نیستند و به چند دسته اصلی تقسیم می‌­شوند:

داروهای آنتی­‌سایکوتیک (ضد جنون)

 بعضی از داروهای ضد جنون نسل جدید در درمان اوتیسم هم کاربرد دارند. این داروها به کنترل بعضی از علائم اوتیسم از قبیل پرخاشگری، آسیب به خود و مشکلات رفتاری، هم در کودکان و هم در بزرگسالان مبتلا کمک می­‌کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا، به‌تازگی اعلام کرده که استفاده از ریسپریدون (ریسپردال) و اریپیپرازول (ابیلیفای) برای درمان اوتیسم در بعضی موارد مجاز است.

آیا اوتیسم درمان می شود داروهای اوتیسم

داروهای ضد افسردگی

 با این که بسیاری از بیماران برای کنترل علائم اوتیسم از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌­کنند محققان هنوز مطمئن نیستند که آیا این داروها واقعا در درمان اوتیسم نقش موثری دارند یا نه. البته این گروه از داروها برای درمان اختلال وسواس فکری عملی، افسردگی و اختلالات اضطرابی که اختلالات شایع همراه با بیماری Autism هستند واقعا کمک‌­کننده هستند.

داروهای ضد تشنج

 بعضی از بیماران مبتلا به ADS، هم­زمان از صرع هم رنج می­‌برند؛ بنابراین برای درمان اوتیسم، گاهی تجویز داروهای ضد تشنج هم لازم است.

داروهای تحریک‌کننده­ دستگاه عصبی

تحریک‌کننده‌­های دستگاه عصبی از جمله متیل فنیدیت (ریتالین)، معمولا برای درمان اختلال نقص توجه و بیش‌­فعالی تجویز می‌­شوند؛ اما ممکن است برای درمان بعضی از علائم اوتیسم که شبیه اختلال نقص توجه-بیش­‌فعالی است، مانند مشکل تمرکز و فعالیت بیش از حد هم مفید واقع شوند. یک مطالعه تحلیلی که در سال 2015 انجام شده و داروهای مختلف رایج در درمان اوتیسم را بررسی کرده، به این نتیجه رسیده که حدود نیمی از کودکان مبتلا به بیماری Autism، از درمان با داروهای تحریک‌کننده­ دستگاه عصبی سود می‌­برند و علائم اوتیسم در آن­ها کنترل می‌­شود؛ هرچند بعضی از این بیماران عوارض جانبی ناخوشایندی را هم تجربه می­‌کنند.

تشخیص روش درمان اوتیسم و نوع دارو با پزشک متخصص شماست. یک متخصص حاذق می‌تواند تشخیص دهد که کدام‌یک از این روش‌های درمان برای کنترل بیماری اتیسم کمک می‌کند. بدون تشخیص و تجویز پزشک استفاده از هیچ‌یک از داروهای نام‌برده‌شده مجاز نیست.

 

کلام آخر دکتر ساینا درباره اوتیسم

والدین کودک مبتلا به بیماری اوتیسم در حدود 12 تا 18 ماهگی فرزندشان متوجه علائم اوتیسم می‌­شوند. کودک تماس چشمی ‌برقرار نمی­‌کند نمی‌­خندد و به نظر می‌­رسد در دنیای خود غرق است. تشخیص بیماری اوتیسم در کودک ضربه سختی به پدر و مادر وارد می­‌کند. آن­ها خود را در بیماری فرزندشان مقصر می‌­دانند و پذیرش این مساله برایشان دشوار است.

اگر کودک مبتلا به اختلالات طیف ASD دارید باید بدانید که اولا علت بیماری اوتیسم ناشناخته است و کسی در این مورد مقصر نیست. دوم اینکه فراموش نکنید والدین زیادی در دنیا با شما هم‌دردند.

علت اصلی بیماری اوتیسم درمان قطعی بیماری اوتیسم

مهم‌ترین نکته اینکه کودک مبتلا به بیماری اوتیسم آموزش‌­پذیر است و هرچه بیماری وی در سن پایین­تری تشخیص داده شود علائم اوتیسم بیشتر کنترل می‌­شوند و ­آینده بهتری دارد. درمان اوتیسم باعث می­‌شود مهارت‌­های اجتماعی این کودکان افزایش ­یابد و بسیاری از آن­ها در بزرگسالی زندگی نسبتا مستقلی داشته باشند. بنابراین، حیاتی‌­ترین اقدام در مورد بیماری اوتیسم تشخیص زودهنگام است.

 اگر به علائم اوتیسم در کودک خود شک دارید، بهتر است هرچه سریع­تر از متخصصان کمک بگیرید. مراجعه زودتر می­‌تواند سرنوشت شما و فرزندتان را تغییر دهد. چنانچه امکان مراجعه حضوری را ندارید می‌توانید از طریق سامانه پزشکی دکتر ساینا با بهترین روانپزشکان و روانشناسان در ارتباط باشید و مشاوه آنلاین یا تلفنی دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره روانپزشکی همین حالا کلیک کنید :

سوالات و تجربیات و داستان‌های خود را برای ما و دیگر مخاطبان در بخش نظرات ارسال کنید.

نظرشما

نظر شما با موفقیت ثبت گردید. پس از تائید مدیر سیستم نمایش داده خواهد شد.