نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

علل بروز و درمان خار پاشنه چیست؟

با سلام دکتر عاطفه ابوترابی، دکترای تخصصی ارتوپدی فنی و از مشاورین دکترساینا هستم. در این ویدیو/ مقاله در رابطه با خار پاشنه صحبت خواهم کرد. یکی از شایع ترین علل مراجعه به کلینیک های ارتوپدی درد پاشنه و خار پاشنه است.

پلانتار فاسیا (Plantar Fascia) چیست؟

شایع ترین علت ایجاد خار پاشنه التهاب نیام کف پایی (Plantar Fascia) است.
پلانتار فاسیا یک رباط بسیار محکم و بلند است که از پاشنه به سمت انگشتان پا کشیده شده و قوس کف پا را ایجاد میکند. به هر دلیلی فشار یا کشش روی این رباط بیش از حد تحمل شود منجر به پارگی های میکروسکوپی در محل اتصال رباط به استخوان پاشنه پا شده و همین مساله باعث بروز درد در پاشنه پا افراد میشود.  

چرا خار پاشنه میگیریم؟

دلایل متعددی میتواند سبب درد پاشنه پا شوند. خار پاشنه در خانم ها، و افراد میانسال شایع تر است. در ورزشکاران نیز امکان دارد خار پاشنه رخ دهد. همچنین اگربمدت طولانی سر پا بایستید یا زیاد راه بروید خطر ابتلا به خار پاشنه شما را تهدید میکند.
همچنین اگر ورزش جدیدی را شروع کنید یا اینکه میزان ورزش قبلی خود را تشدید کنید باعث فشار آمدن به کف پا و ایجاد خارپاشنه میشود.
از دیگر دلایل بوجود آمدن خار پاشنه میتوان به کم بودن قوس کف پا یا به اصطلاح صافی کف پا و همچنین زیاد بودن قوس کف پا اشاره کرد.

از کجا بفهمم خار پاشنه دارم؟

برای خیلی ها سوال پیش می آید که:

"علائم خار پاشنه چه مواردی هستند؟"

مراجعین من حالات زیر را تعریف میکنند:
"صبح که از خواب پا میشم درد بسیار زیادی در پاشنه پا احساس میکنم بطوری که اولین گامی که روی زمین میگذارم درد زیادی حس میکنم ولی کم کم بعد از چند دقیقه و در طول روز این درد کم میشود؛ البته در عزیزانی که شدت و پیشرفت خارپاشنه بیشتر است این درد در طول روز شدت پیدا میکند.

یا اینکه اشخاصی که مدت زمان زیادی را نشسته و پس از مدتی شروع به راه رفتن میکنند، این افراد پس از برداشتن اولین گام درد بسیار زیادی در پاشنه پا خود احساس میکنند.

روش های درمان خار پاشنه

خوشبختانه متداول ترین درمان برای خار پاشنه، درمان های غیر جراحی و موثر ترین راه درمان خار پاشنه استفاده از کفی های یا کفش های طبی است. همچنین پوشیدن صندل های طبی و نرم در درمان خار پاشنه تاثیرگذار است.
کفی های طبی باعث کاهش فشار، از آن قسمت از پا که دچار فشار و التهاب شده و درد رو ایجاد کرده، میشود. استفاده از کفی های طبی تاثیر بسزایی در کاهش درد شخص دارد.

از دیگر روش های درمان میتوان به ورزش ها و حرکات اصلاحی فیزیوتراپی اشاره کرد. در صورتی که این مراحل برای درمان خار پاشنه کافی نبودند، تزریق کورتون میتواند موثر باشد.

عاطفه ابوترابی، ارتوپد فنی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
عاطفه ابوترابی