آیا کاهش وزن باعث ریزش مو می شود؟

در این مقاله از سری مقالات ریزش مو، راجع به تاثیر کاهش وزن بر ریزش مو توضیح داده خواهد شد. اگر رژیم غذایی گرفتید و وزن کم می کنید، واقعا کار مفیدی برای بدن خود انجام می دهید. ولی حواستان باشد، حتی کار های مفید هم، ممکن است پیامد هایی به دنبال داشته باشند. گاهی اوقات رژیم گرفتن می تواند باعث ریزش مو شود.

آیا سریع وزن کم کردن باعث ریزش مو می شود؟

رشد مو در یک چرخه اتفاق می افتد. مرحله اول، رشد فعال مو است، پس از آن وارد مرحله غیر فعال شده و در مرحله سوم، ریزش مو اتفاق می افتد. زمانی که به سرعت وزن کم می کنید، به بدن فشار وارد می شود. فشار وارد شده، سرعت چرخه رشد مو را افزایش داده و در نتیجه منجر به ریزش سریع مو می شود. معمولا این امر در 3 الی 6 ماه اول کاهش وزن، اتفاق می افتد. پس از مدتی، بدن با شرایط جدید سازگار شده و چرخه رشد مو، به حالت طبیعی بر می گردد.  

برای جلوگیری از ریزش مو در این حالت چکار کنم؟

با کم کردن سرعت کاهش وزن می توانید، از بروز این مسئله جلوگیری کنید. بسیاری از متخصصین توصیه می کنند، در هر هفته، فقط 1% وزن بدن یا نهایتا حدود یک کیلوگرم وزن کم کنید.

آیا محدود کردن رژیم غذایی باعث ریزش مو می شود؟

اگر در رژیم غذایی، انواع خاصی از مواد غذایی را شدیدا محدود کنید، بدن ممکن است، دچار کمبود مواد مغذی شده که در نهایت، می تواند باعث ریزش مو شود. بر خلاف حالت قبل (لاغر شدن سریع) که چرخه رشد مو موقتا مختل می شد، کمبود مواد مغذی می تواند منجر به ریزش مو دائمی شود.

برای جلوگیری از ریزش مو در این حالت چکار کنم؟

 مطمئن شوید که پروتئین کافی و چربی های سالم را دریافت می کنید. آهن، ویتامین B12، ویتامین B7 (بیوتین؛ به انگلیسی: Biotin) و روی کافی مصرف کنید.

آیا عمل جراحی برای کاهش وزن باعث ریزش مو می شود؟

اگر قصد انجام عمل جراحی چاقی (به انگلیسی: Bariatric-Surgery) دارید، باید از کمبود هر گونه مواد مغذی که می تواند باعث ریزش مو شود، جلوگیری کنید. پروتئین و هر ویتامینی که پزشک، توصیه می کند را مصرف کنید.

مشاوره آنلاین راجع به تاثیر کاهش وزن بر ریزش مو

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر زهره خدا شناس راجع به تاثیر کاهش وزن بر ریزش مو از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس، جواب آزمایش و ... را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید:

  • چه مواد غذایی حین رژیم مصرف کنم تا دچار ریزش مو نشم؟
  • بعد از عمل جراحی چاقی چه ویتامینی مصرف کنم که دچار ریزش مو نشم؟
  • دریافت رژیم غذایی استاندارد برای جلوگیری از ریزش مو
  • به یکسری مکمل های غذایی حساسیت دارم، چه مکملی دیگه ای میتونم برای جلوگیری از ریزش مو مصرف کنم؟

و دیگر دغدغه ها و سوال هایی که برای شما ایجاد می شود.

دکتر زهره خداشناس ، متخصص پوست و مو هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر زهره خداشناس