چه کارهایی قبل و بعد از لیزر پوست باید انجام بدهیم؟

با سلام دکتر زهره خداشناس متخصص پوست، مو، زیبایی، لیزر و از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم. در این مقاله راجع به کارهایی که پیش و پس از لیزر درمانی باید انجام دهید توضیحاتی خواهم داد.

باید ها و نباید های پیش از لیزر پوست

 1. حداقل از چهار هفته پیش از لیزر کردن از قرار گیری در معرض آفتاب پرهیز کنید. این نکته شامل برنزه کردن پوست نیز می شود. هنگام لیزر کردن، پوست نباید دچار آفتاب سوختگی شود یا حتی برنزه شود. این پیشگیری ها را برای کاهش احتمال تاول زدن و تحریک پوست باید رعایت کنید.
 2. روز پیش از درمان، منطقه ای که می خواهید لیزر شود را اصلاح کنید تا فولیکول تحریک شود. این کار باعث افزایش کارایی لیزر می شود. حواستان باشد باید با تیغ اصلاح کنید. از شش هفته قبل، نباید موم انداختن، بند انداختن یا روش های دیگر را روی پوست انجام دهید چرا که این کارها باعث می شود فولیکول مو برداشته شده و درمان کامل موثر نباشد.
 3. ابتدا لیزر را روی پوست تست کنید. همه پوست یا مو ها برای لیزر کردن مناسب نیستند. در تست پچ، دکتر می تواند تصمیم بگیرد آیا می توانید لیزر درمانی پوست انجام دهید یا نه.
 4. از 24 ساعت پیش از درمان، کافئین مصرف نکنید. طبیعتا نمی خواهید در حین درمان عصب هایتان خیلی فعال باشند. به جای آن می توانید از چای بدون کافئین استفاده کنید.
 5. اگر دارویی مصرف می کنید به پزشک بگویید. برخی از داروها باعث حساسیت پوست به نور می شوند که می تواند به سوختگی در حین درمان منجر شود.
 6. پوست باید خشک و تمیز باشد. حتما پوست خود را پیش از درمان با یک شوینده ملایم بشویید. همه مواد آرایشی را پاک کنید و از مرطوب کننده استفاده نکنید.
 7. آمادگی، نیاز به چند جلسه درمان را داشته باشید. بسته به نوع مویی که باید برداشته شود و محل آن، ممکن است چهار تا ده جلسه لازم داشته باشید تا به نتیجه مطلوب برسید. معمولا درمان هر چهار تا شش هفته یک بار انجام می شود. بهتر است لیزر درمانی پوست را در پاییز که آفتاب شدت کمتری دارد شروع کنید.

باید ها و نباید های پس از لیزر کردن

 1. در معرض نور خورشید قرار نگیرید. هنگامی که بیرون از منزل هستید، یک ضد آفتاب ملایم بزنید و کلاه بر سر بگذارید. این کار به محافظت از پوست در مقابل خورشید و اشعه فرابنفش آن کمک می کند و نمی گذارد پوستتان آسیب زیادی ببیند. یادتان باشد پس از لیزر درمانی، تا مدتی پوست خیلی آسیب پذیر می شود.
 2. به صورت خود دست نزنید. ممکن است دلتان بخواهد به صورت خود دست بکشید اما باید از دست زدن به صورت پرهیز کنید. دست ها منبع باکتری هستند و در طول روز دائما میکروب های هر جایی را که به آن دست میزنید به خود می گیرند، اگر به صورت خود دست بزنید میکروب ها را به آن انتقال می دهید و احتمال عفونت پوست را افزایش می دهید. همچنین این کار می تواند منجر به باقی ماندن اسکار (جای زخم) روی پوست شود.
 3. پوست خود را مرطوب نگه دارید. این یکی از مهمترین کارهایی است که برای محافظت از پوست باید انجام بدهید. از متخصص در مورد بهترین محصول مرطوب کننده پوست سوال کنید. تا زمانی که پوست رطوبت کافی داشته باشد، می تواند التیام پیدا کند.
 4. پوست خود را با ملایمت تمیز کنید. باید پوست خود را تمیز نگه دارید. این کار را با ملایمت انجام بدهید. در مورد محصولات مراقبت از پوست ملایم، از پزشک سوال کنید. پس از این که پوست التیام پیدا کرد می توانید این اقدامات احتیاطی را کنار بگذارید.
 5. هر مشکلی پیش آمد با کلینیک تماس بگیرید. اگر هر گونه ورم، کبودی، درد غیر طبیعی یا هر مشکل دیگری برایتان پیش آمد با کلینیک تماس بگیرید. اگر لازم باشد از شما خواسته می شود به کلینیک مراجعه کنید تا وضعیتتان توسط پزشک بررسی شود.

از دکتر زهره خداشناس چه سوالاتی باید در رابطه با لیزر پوست بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر زهره خداشناس راجع به لیزر پوست از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک، عکس های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • دارو مصرف میکنم، آیا میتونم لیزر کنم؟
 • مشکل پزشکی دارم و نمیتونم لیزر کنم برای بهبود وضعیت پوستم چکار میتونم بکنم؟
 • جوش زیاد میزنم، لیزر برام مفیده؟
 • از لیزر درمانی پوستم راضی نیستم، چکار کنم؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به لیزر و سلامت پوست خود دارید.

دکتر زهره خداشناس ، متخصص پوست و مو هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر زهره خداشناس