اعتیاد به دیدن محتوای پورن چه عواقبی بر سلامت روانی و جسمی میگذارد؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

با سلام. دکتر غزاله ربیع، متخصص اعصاب و روان و از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم. در این مقاله در رابطه با پورنوگرافی (Pornography) توضیحاتی خواهم داد.

پورنوگرافی چیست؟ به چه محتوایی پورن گفته می شود؟

در ابتدا لازم می دانم راجع به چیستی پورنوگرافی توضیحاتی ارائه کنم.
به تصاویر دیداری، نوشتاری و صحبت هایی که به صورت اغراق آمیز منجر به تحریک تمایلات جنسی فرد می شود، پورنوگرافی گفته می شود.

دیدار یا تعامل بیش از حد با این تصاویر و محتواها می تواند منجر به اعتیاد شود. اعتیاد به پورن می تواند در زندگی روزانه فرد اخلال ایجاد کند و منجر به بروز اثرات منفی در روابط اجتماعی فرد شده و در نهایت به انزوای فرد منتج شود.

چرا افراد به پورنوگرافی اعتیاد پیدا می کنند؟

به طور کلی هدف از تولید این محتوا ها اغلب جنبه ی تجاری دارد و شرکت ها به وسیله تولید محتوا پورنوگرافی درآمد زیادی کسب می کنند. به همین خاطر این تصاویر و محتوا ها با جذابیتی بیشتر از جذابیت یک رابطه عادی جنسی و به صورت اغراق شده نمایش داده می شوند.

گاها پیش می آید که دیدن این تصاویر برای فرد تبدیل به یک اجبار شده و فرد به واسطه این اجبار (Compulsion) برای رفع تنش ها، اضطراب ها و تکانه های درونی، به دیدن این تصاویر و گاها خود ارضایی پناه می برد.

چگونه متوجه شویم به پورن اعتیاد پیدا کردیم؟

افرادی که به پورن اعتیاد پیدا کردند رفتارهایی از خود بروز می دهند که در ادامه به آن ها میپردازیم. اگر در آشنایان یا خانواده خود فردی چنین رفتاری داشت می توان به اعتیاد به پورنوگرافی شک پیدا کرد. از جمله رفتار نامتعارف میتوان به لیست زیر اشاره کرد.

یک شخص معتاد به پورن چه نشانه هایی از خود نشان می دهد؟

  • فرد زمان زیادی را در اینترنت و فضای مجازی می گذراند
  • فرد عمیق ترین منبع صمیمیت خود را در اینترنت یا چت روم ها پیدا کرده باشه.
  • شخص مرتبا درمورد بازیگران فیلم های پورن خیالبافی (Fantasy) می کند؛ خیالبافی منجر به دور شدن فرد از خانواده و دوستان می شود و در نهایت این مسئله باعث انزوای وی می شود.
  • شخص مرتبا در مورد فعالیت های خود دروغ می گوید و پنهان کاری انجام می دهد.
  • خیالبافی یا فعالیت های جنسی فرد، منجر به شرمندگی یا افسردگی اش می شود.

پورنوگرافی چه عواقبی برای فرد دارد؟

پورنوگرافی می تواند تاثیراتی روی ذهن و بدن افراد بگذارد. اعتیاد به این محتوا ها باعث تغییر نگرش و ادراک شخص نسبت به رابطه جنسی می شود. احتمال بروز رفتار غیرطبیعی جنسی در هنگام برقراری رابطه در اشخاصی که مرتبا محتوا پورن تماشا می کنند بالاتر است. اعتیاد به محتوا های پورنوگرافی همچنین احتمال خشونت، تجاوز، بی بند و باری و بروز انحرافات جنسی در افراد را افزایش می دهد. در ادامه به تفصیل به بررسی تاثیر پورن بر روان و بدن می پردازیم.

اعتیاد به دیدن محتوا پورن چه زیانی به بدن می رساند؟

محتوا پورنوگرافی بسیار اعتیاد آور است. علت این امر آن است که این تصاویر به خاطر ایجاد لذت در افراد منجر به ترشح هورمون دوپامین در مغز می شود. هورمون دوپامین باعث ایجاد حس لذت در افراد می شود به همین دلیل فرد به دیدن این تصاویر اعتیاد پیدا می کند. این حالت دقیقا مشابه حسی است که معتادین به مواد مخدر پیدا می کنند.

یکی دیگر از تاثیرات احتمالی پورن، ابتلا به بیماری های مقاربتی است. دلیل این امر بی بند و باری جنسی ناشی از تاثیرات این فیلم ها است. همچنین احتمال بارداری های ناخواسته _ به خصوص در بین نوجوانانی که برای اولین بار با این تصاویر و رویداد ها مواجه می شوند _ افزایش پیدا می کند.

پورنوگرافی چه تاثیری بر زندگی زناشویی و عاطفی شما می گذارد؟

فیلم های پورن تاثیر بسیار مخربی بر زندگی عاطفی و زناشویی افراد می گذارند. این فیلم ها زندگی عاطفی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند؛ مردان متاهلی که به دیدن فیلم های پورن درگیر می شوند رضایت جنسی کمتری از شریک جنسی و همسر خود دارند. این مردان کمتر توسط همسران خود برانگیخته می شوند؛ این مساله منجر به جدایی از لحاظ عاطفی و زناشویی شده و باعث متوقف شدن برقراری رابطه جنسی می شود. نارضایتی به وجود آمده میان زوجین و عدم هماهنگی میان زوجین ایجاد میتواند به طلاق بیانجامد.

در بسیاری از آقایان و خانم ها تماشای پورن میتواند منجر به نارضایتی از سایز آلت تناسلی و سکس ابزار های جنسی خود شود؛ این مساله می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود.

تماشای این محتوا ها توسط کودکان می تواند باعث افزایش اضطراب و نگرش منفی در مورد رابطه جنسی شود.

به طور کلی پورنوگرافی باعث کاهش وفاداری میان زوجین، توجه بیش از حد به مسائل جنسی، از بین رفتن یا کم رنگ شدن روابط عاطفی میان زوجین و باعث تخریب بنیان خانواده می شود.

روش های ترک تماشای فیلم های پورنوگرافی

معمولا آقایان 6 برابر بیشتر از بانوان تمایل به دیدن محتواهای پورنوگرافی دارند.  این در حالی است که خانم ها بیشتر تمایل به برقراری رابطه از طریق ایمیل یا چت آنلاین دارند. همچنین خیانت در میان آقایان بسیار شایع تر از خانم ها است.

برای درمان اعتیاد به پورنوگرافی همانند درمان سایر اختلالات روانپزشکی، اولین مرحله شناسایی مشکل و عدم انکار مسئله است. یعنی ابتدا فرد با خود به این نتیجه برسد که واقعا معتاد پورنوگرافی است و دنبال درمان آن باشد.

در مرحله دوم به محض اینکه متوجه مشکل شدید، دیدن این فیلم ها را متوقف و سعی کنید منابعی که منجر به دیدن پورن می شود را محدود کنید. مثلا برای اینترنت محدودیت ایجاد کنید. به طور کلی باید عادات رفتاری خود که باعث افزایش میل فرد به پرداختن به این محتوا ها می شود را تغییر بدهید.

حتما از مشاور و روان درمانگر جنسی کمک بگیرید. در بسیاری از موارد اعتیاد به پورنوگرافی با بسیاری از اختلالات روانپزشکی دیگر مثل اختلالات اضطرابی و افسردگی همراه است؛ در نتیجه به می توان به صورت هم زمان درمان اختلالات آغاز شود.

پس از گذراندن این مراحل باید سعی کنید از انزوا و تنهایی دوری کرده و با دوستانتان ارتباط برقرار کنید و از انزوا و تنهایی جلوگیری کنید.

در انتها سعی کنید خود را مشغول ورزش کنید؛ به خصوص ورزش های هوازی باعث می شوند که تا حد زیادی از انزوا و تنهایی خارج شده و هورمون های شادی بخش در بدنتان ترشح شود.

در بسیاری از مواقع در میان افراد متاهل با توجه به اختلالاتی که در رابطه زناشویی و عاطفی آن ها پیش آمده زوج درمانی و اصلاح رابطه مورد نیاز است. برای اصلاح رابطه خود باید از مشاور و روان درمانگر جنسی کمک بگیرید.

دکتر غزاله ربیع ، روانپزشک ( سلامت جنسی ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر غزاله ربیع