آیا رابطه ای میان دردهای جسمی و افسردگی وجود دارد؟

دکتر پریسا صمدی پزشک عمومی و از پزشکان مشاور سامانه دکتر ساینا هستم. باتوجه به اینکه افسردگی جزو شایعترین مشکلات مراجعین می باشد تصمیم گرفتم تا در این مقاله به اختصار و با زبان ساده راجع به ارتباط میان دردهای جسمی و افسردگی توضیحاتی را ذکر کنم.

ارتباط بین افسردگی و دردهای جسمی

امروزه مطالعات مختلف نشان می دهد که بین افسردگی و درد ارتباط وجود دارد. همانطور که افسردگی باعث دردهای جسمی می شود، درد هم می تواند موجب افسردگی گردد و تخمین زده می شود 30 تا 50 درصد افرادی که از دردهای مزمن رنج می برند با افسردگی و اضطراب نیز مواجه هستند. در نتیجه گاهی اوقات یک سیکل معیوب بین درد و افسردگی ایجاد می شود که درد مزمن باعث بروز افسردگی و بدتر شدن علائم آن می شود و افسردگی ایجاد شده خود باعث تشدید درد می گردد. در بسیاری از افراد افسردگی باعث علائم جسمی ناشناخته مثل درد پشت، سردرد و...می شود. این نوع درد ممکن است اولین یا تنها علامت افسردگی باشد پس توجه به آن بسیار حائز اهمیت است.

درد مزمن و مشکلات ناشی از آن به مرور زمان می تواند خلق و خوی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد، باعث اضطراب یا اختلال در خواب شود. درد ناتوان کننده به عنوان مثال در بسیاری از بیماری های استخوانی و مفصلی، دیابت،قلبی ، سرطانها و ...باعث کاهش اعتماد به نفس خصوصا به دلیل کاهش قدرت انجام امور می شود.

باورهای غلط

باور غلطی که در میان برخی از مردم کشورمان وجود دارد این مساله است که هنگامی که مشکلات بیمار ناشی از بیماریهای اعصاب و روان است انگار یک مساله لاینحل یا غیر مهم است که بیمار مجبور است آن را تحمل کند و درمانی ندارد و با بیان این جمله که " از اعصابت است!" تمام تلاش برای درمان متوقف می شود. این در حالی است که درمان افسردگی باعث کاهش یا رفع دردهای جسمی بیمار و افزایش سطح ایمنی بیمار می شود (درد یک عامل تضعیف کننده سیستم ایمنی است)، اعتماد به نفس و انگیزه بیمار را افزایش می دهد، باعث کاهش اضطراب و اختلال خواب فرد می شود، مشکلات روابط زناشویی و سردمزاجی ناشی از آن را بهبود می بخشد، باعث افزایش تمرکز و افزایش پیشرفت تحصیلی و شغلی می شود و... .پس پیگیری مشکلات اعصاب و روان خصوصا افسردگی در مجموع باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می شود.

درمان

برای کنترل کردن علائم درد و افسردگی بعضی درمانها بر روی هردو مشکل موثر هستند:

1-داروهای ضد افسردگی از طریق کاهش آزاد شدن واسطه های عصبی مغزی که بین درد و افسردگی مشترک هستند بر روی هردو مشکل اثر دارند.

2-مشاوره و رواندرمانی که در کنار درمان دارویی می تواند در بسیاری شرایط اثربخشی داشته باشد.

3-آموزش مهارت های کاهش استرس و مهارت های سازگاری، فعالیت فیزیکی، ورزش، مدیتیشن و سایر استراتژی های مرتبط نیز می تواند کمک کننده باشد.

4- برنامه های توانبخشی درد که با یک کار تیمی بین متخصصین درد و روانپزشکی و طب فیزیکی و... اثربخشی بهتری نسبت به مراجعه فردی به هرکدام دارد.

در پایان اگر شما مبتلا به درد، افسردگی یا هردو هستید قبل از اینکه علائم شما بدتر شود حتما از پزشکتان کمک بگیرید. درمان مناسب می تواند به شما کمک کند تا دوباره از زندگی لذت ببرید. با آرزوی صحت وسلامتی برای همه عزیزان، هر زمانی که نیاز به مشاوره با بنده داشتید از طریق سامانه مشاوره دکتر ساینا پاسخگوی شما خواهم بود.

  

 

دکتر پریسا صمدی، پزشک عمومی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر پریسا صمدی