کمبود روى

کمبود روى در بسیارى از مناطق جهان وجود دارد و تخمین زده مى شود که حدود یک چهارم جمعیت جهان از آن رنج مى برند.

ایران نیز  در شمار کشورهایى است که مقدار روى در خاک بسیاری از مناطق آن آن کم است. این باعث مى شود که مقدار روى در محصولات کشاورزى تولید شده در این مناطق کمتر از حد لازم باشد و دامهلیى که در مراتع این پرورش مى یابند نیز در گوشت خود روى کمترى داشته باشند. پس مردمى که از فراوردههاى کشاورزى و دامى این نواحى استفاده مى کنند دچار کمبود روى بطور مزمن خواهند شد که علائم آن در ادامه این مقاله شرح داده خواهد شد.

 در ابتدا ببینیم روى در بدن چه کارى انجام مى دهد؟

روى براى ساخته شدن پروتئینها، رشد قد،  رویش مو و ناخن و عملکرد سیستم ایمنى بدن و کار کرد حس چشایى و خصوصأ حس بویایى و رشد و سلامت جنین بسیار اهمیت دارد.

در نتیجه مى توان نتیجه گرفت که کمبود روى باعث کوتاه ماندن قد، ضعف سیستم ایمنى (که به شکل سرماخوردگى و اسهال هاى پشت سر هم خود را نشان مى دهد)، اشکال در بویایى، چشایى وحتى بینایى،  ضعف قواى جسمى و جنسى و مشکلات مو و ناخن مى گردد. حتى گزارش شده که کمبود روى باعث افت تحصیلى دانش آموزان و ضعف حافظه نیز مى گردد.  باید خاطر نشان کرد که روى در بیشتر مواد غذایى خصوصأ گوشت، مرغ و ماهى وجود دارد و کمبود آن در مناطقى دیده مى شود که روى در خاک آنها کم باشد و یا در افرادى که به دلیل مشکلات گوارشى قادر به جذب روى به مقدار کافى نباشند. بدلیل آنکه روى بر عکس بیشتر مواد معدنى دیگر در بدن ذخیره سازى نمى شود، ضرورى است که بطور مستمر و حتى روزانه در رژىم غذایى وجود داشته باشد تا انسان دچار علائم ناشى از کمبود آن نشود. با آنکه در مواد غذایى گیاهى نیز روى وجود دارد ولى باید دانست که دستگاه گوارش انسان روى موجود در فراورده هاى دامى را بسیار بهتر جذب مى کند. براى تشخیص کمبود روى، بهترین کارآزمایش خون و  اندازه گیرى مقدار روى در سرم مى باشد خصوصأ که علائم بالینى کمبود روى  غیر اختصاصى بوده و در بیماریهاى دیگر نیز دیده مى شوند.

درمان

در بسیارى از کشورها مواد غذایى رابا افزودن روى غنى سازى مى کنند و در بسیارى دیگر نظیر ترکیه از کودهاى شیمیایى حاوى روى در کشاورزى اسنفاده مى کنند. جالب آنکه این کار باعث افزایش چشمگیر تولید غلات در این مناطق نیز شده است. مؤلف این مقاله تلاش نمود تا اطلاعات مربوط به کمبود روى در تک تک استانهاى ایران را به دست آورده و در این مقاله درج نماید.

دکتر محمد بهنیا، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر محمد بهنیا