درمان خانگی چاقی در قسمت ران و ساق پا

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

دکتر مریم مظاهریون دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و از پزشکان مشاوره سامانه دکترساینا هستم.

چاقی در قسمت ران و ساق پا یکی از مشکلات افرادی است که به ما مراجعه می کنند و سوالی که مکرر مطرح می کنند این است که چاقی در قسمت ران و ساق پا راه حلی دارد یا خیر؟!

 

توزیع بافت چربی در بدن

قبل از اینکه من بخواهم به این پرسش پاسخ دهم باید به این نکته اشاره کنم که توزیع بافت چربی در بدن تحت تاثیر عوامل ارثی و هورمونی است به این صورت که ذخیره چربی در بدن خانم ها بیشتر در نواحی لگن و ران ها دیده می شود که اصطلاحا به این مدل و فرم در بین خانم ها به اسم گلابی شکل معروف است و در مردها عمدتا ذخیره چربی در ناحیه شکم و بالا تنه دیده می شود که به چربی فرم سیبی شکل معروف می باشد.

اما ممکن است که در آقایان و خانم ها تجمع چربی به صورت نامتوازنی در ناحیه ساق پا و ران ها ذخیره شود و متاسفانه چربی های ذخیره شده در این ناحیه برخلاف چربی های ذخیره شده در ناحیه شکم یک مقدار سخت تر است.

اما خوشبختانه چربی های انباشته شده در این ناحیه مثل چربی های انباشته شده در ناحیه شکم زمینه ساز بیماری های متابولیکی مثل دیابت، سَندرم متابولیک، بیماری های قلب و عروق، فشار خون نیست ولی بخاطر وزنی که بر روی مفاصل زانو و قوزک پا ایجاد می کنند این چاقی می تواند قابل تامل و اهمیت باشد.

 

راهکار های کاهش چاقی در قسمت ران

این راه کارها می تواند در کنار رژیم غذایی و اصلاح شیوه زندگی شما کمک کننده باشد اولین توصیه ای که می کنم این است که در برنامه غذایی روزانه خود حتما حداقل سه واحد میوه و 4 تا 5 واحد سبزیجات مصرف کنید.

حتما مصرف نمک را تا حد امکان کاهش دهید چون تجمع چربی به ویژه در پایین تنه قالبا با انباشت مقدار زیادی آب میان بافتی همراه است و دریافت نمک این حالت را تشدید می کند.

بنابراین توصیه می شود جهت تنظیم چاقی در قسمت ران و ساق پا مصرف غذاها و تنقلات شور را تا جای ممکن کاهش دهید و در مقابل دریافت کلسیم، منیزیم و خصوصا پتاسیم را افزایش دهید.

مصرف پتاسیم جذب سدیم را کاهش می دهد و دفعش را افزایش می دهد و در نتیجه می تواند باعث کاهش آب میان بافتی در قسمت ران و ساق پا شود.

گوجه فرنگی، موز، ماست و سبزی های که دارای برگهای سبز تیره هستند از منابع خوب پتاسیم به حساب می آیند.

تا جای امکان مصرف مواد قندی خصوصا قند های ساده مثل قند و شکر و انواع کمپوت ها و آبمیوه های صنعتی، شیرینی ها و شکلات ها، شربت و بیسکویت ها را به حداقل کاهش دهید.

خاطر نشان می کنم جهت کاهش چاقی در قسمت ران و ساق پا به این نکته توجه داشته باشید که دریافت مواد نشاسته ای مثل نان و برنج خود را کم نکنید و حتما از یک متخصص تغذیه برای تنظیم میزان دریافت مواد نشاسته ای کمک بگیرید.

نکته ی دیگری که تاکید دارم جهت کاهش چاقی در قسمت ران و ساق پا که باید بدانید نوشیدن آب است.

آب بنوشید چون نوشیدن آب سبب افزایش دفع سدیم از طریق ادرار می شود.

 

ورزش کردن

جهت کاهش چاقی در قسمت ران و ساق پا ورزش کنید. اما اینکه ورزش چقدر می تواند باعث کاهش چربی موضعی ای شود خصوصا در ناحیه ران ها جای بحث زیادی در مورد چاقی در قسمت ران و ساق پا وجود دارد.

اما نقشی که ورزش ایفا می کند باعث تقویت عضله ها می شود. اگر شما ترکیب بدن را  بخواهید در نظر بگیرید متشکل شده از توده چربی و توده بدون چربی است. بدون شک اگر درصد یکی کم یا زیادتر شود درصد دیگری به همان اندازه زیادتر و یا کمتر می شود.

بنابر این با تکیه بر این اصل شما می توانید با استفاده از ورزش های موضعی مثل اسکات یا ورزش هایی که با کمک وزنه می باشند و می توانند چاقی در قسمت ران و ساق پا را به بافت ماهیچه ای تغییر فرم دهند.

سخن پایانی اینکه شما می توانید با ورزش و تغذیه مناسب به ران و ساق پای خود شکل زیباتری دهید و با افزایش ماهیچه های آن میزان چربی کمتر شده و بدن سالم تری را برای خود بسازید.

امیدوارم بتوانم با پاسخگویی به سوالات مشاوره شما از طریق سامانه مشاوره اینترنتی دکترساینا کمک شایانی را برای تغذیه و سلامت شما همراهان همیشگی دکترساینا داشته باشم.

 

دکتر مریم مظاهریون ، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم مظاهریون