بیماری ms

امروز در مورد بیماری ms یا همان Multiple sclrosis صحبت می کنیم . بیماری شایع در کشور ما که بیشتر از آنکه خطرناک است  نام آن باعث وحشت شده وهمه احساس می کنند که ms برابر با فلج وناتوانی است که به هیچ وجه صحیح نمی باشد.
بیماری ms یک بیماری  خود ایمنی است یعنی بدن بیمار بر ضدخود  که در این بیماری برضد مغز ونخاع می باشد عمل می کند. سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا بر ضد مادهّ میلین سیستم اعصاب مرکزی (مغز ونخاع) عمل کرده و آن را از بین می برد. به صورت ساده اگر اعصاب بدن را سیم در نظر بگیریم در این بیماری پوشش سیم ها از بین رفته وبیمار علامت دار می شود.
این بیماری در زنان 2برابر  مردان شایع بوده و خطر ابتلا آن از سنین نوجوانی تا میانسالی می باشد. علامت ها ی شایع این بیماری که پزشک با مشاهده آن به Ms شک می کند:
۱-ضعف یا بی حسی یک یا چند اندام بدن در افراد جوان
۲-گزگز  یا خواب رفتگی دست ها یا پاها به صورت طولانی مدت معمولا بیشتر  از یک روز
۳-دوبینی    ۴-از دست دادن نسبی یا کامل بینایی در یک چشم که معمولاً دردناک است ۵-احساس برق گرفتگی  هنگام خم کردن گردن
عوامل خطر بیماری:
تاکنون هیچ دلیل مشخصی برای بیماری کشف نشده است. تنها مشخص شده که این بیماری در زنان جوان شایعتر بوده ودر صورت درگیری والدین یا خواهر و برادر احتمال بیماری در شخص بالا می رود. همچنین در مناطقی که تابش آفتاب کم بوده وسطح ویتامین Dپایین می باشد احتمال بیماری بیشتر است. همچنین استرس های روانی موجب تشدیدبیماری و حمله می شود.
تشخیص و درمان : در صورتی که هر کدام از علائم توضیح داده شده در فرد جوان رویت شد باید به پزشک مراجعه کند که در صورت تایید توسط پزشک باید از سر و گردن بیمار mnl به عمل آید و در صورت تایید تشخیص درمان شروع می شود. درمان این بیماری هم به صورت خوراکی وهم تزریقی وجود دارد و از ۳۰% تا ۷۰% از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند.
توصیه به افراد مبتلا به ms:
۱-استراحت مناسب خصوصاً استراحت عصرگاهی با توجه به شدت خستگی در آن زمان 
۲-ورزش مرتب مثل شنا، پیاده روی
۳-دوری از استرس
۴- دوری از گرم شدن بدن که با دوش سرد,شنا,وخوردن اب خنک صورت می گیرد 
در پایان همه بدانیم بیماری ms برابر با ناتوانی نیست و با سبک زندگی درست و درمان مناسب می توانیم زندگی عادی خود را داشته باشیم 
دکتر محمدرضا زندی

دکتر محمدرضا زندی، متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر محمدرضا زندی