نصب اپلیکیشن دکترساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

تاثیر سیگار بر معده؛ ارتباط سیگار کشیدن و زخم معده

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا دریافت مشاوره آنلاین

افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به زخم اثنی عشر هستند. همچنین این افراد ممکن است به زخم مری مبتلا شوند. در این مقاله از سری مقالات دستگاه گوارش، درباره تاثیر سیگار بر معده توضیحاتی داده خواهد شد.

مصرف سیگار چه تاثیری بر روی زخم معده می گذارد؟

استعمال سیگار خطر زخم را افزایش داده و مانع عملکرد داروهایی که برای بهبود زخم است میشود. همچنین سیگار کشیدن می تواند روند التیام یافتن زخم را نیز کند تر کند.  

در یک مطالعه درباره بیش از 4000 فرد سیگاری و غیر سیگاری که بین 18 تا 30 سال سن داشتند تحقیقی صورت گرفت. این افراد بعد از 7 الی 15 سال دوباره مورد آزمایش قرار گرفتند، محققان دانشگاه مینسوتا دریافتند که افراد سیگاری، حدودا 2 برابر نسبت به افراد غیر سیگاری درگیر بیماری های زیادی از جمله زخم های معده بودند.

سیگار کشیدن چه تاثیری بر روی اسید معده می گذارد؟

سیگار با مکانیزم های دفاعی طبیعی بدن علیه اسید معده تداخل دارد.

به طور معمول، اسید با برخورد به معده، شروع به تجزیه مواد غذایی کرده و غذا را برای آنزیم های قوی تر لوله گوارشی آماده می کند.

هر اسیدی که جذب نشود، توسط بی کربنات سدیم خنثی می شود. این خنثی سازی در اثنی عشر یا دوازدهه (بخش اول روده کوچک) اتفاق می افتد. بی کربنات سدیم توسط پانکراس (یک اندام حیاتی در کنار اثنی عشر) ساخته می شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، سیگار کشیدن با گذشت زمان باعث افزایش تولید اسید معده و کاهش تولید بی کربنات می شود. اثنی عشر، از محل های اصلی ایجاد زخم معده است. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به زخم اثنی عشر هستند. همچنین این افراد ممکن است به زخم مری (اندامی که به معده منتهی می شود)، مبتلا شوند.

آیا دخانیات با داروهای زخم معده تداخل دارند؟

بر اساس گفته متخصصین گوارش در مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو، سیگارها به روش های مختلفی اثر مخرب خود را بروز می دهند.

متخصصین گوارش هشدار می دهند که مصرف سیگار ممکن است در عملکرد داروهایی که تولید اسید معده را کاهش می دهند، اختلال ایجاد کند.

دو دسته دارویی که به این منظور تجویز می شوند مهارکننده های پمپ پروتون مثل امپرازول و مسدود کننده H2 مثل رانیتیدین هستند. سیگار کشیدن در حالی که این دارو ها را مصرف می کنید ، احتمال التیام زخم را به سه دلیل کاهش می دهد:

  • تشدید شرایطی که باعث شروع زخم شده است
  • کند شدن سرعت بهبود زخم
  • جلوگیری از عملکرد دارو

استعمال دخانیات باعث بروز چه مشکلات دیگری در گوارش می شود؟

سیگار کشیدن به روش های مختلفی بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد که می تواند تشخیص و درمان زخم را پیچیده تر کند. با ضعف عضله اسفنکتر که به طور معمول از ورود اسید معده به مری جلوگیری می کند، برگشت یا رفلاکس اسید و سوزش معده ایجاد می شود.

همچنین استعمال دخانیات، خطر ابتلا به سرطان معده و مری و بیماری کرون (یک از بیماری های التهابی روده است که درمان آن با از بین بردن یک یا چند بخش دستگاه گوارش همراه می باشد) را افزایش می دهد. در مقایسه با افراد غیر سیگاری، مبتلایان به بیماری کرون که سیگار می کشند ممکن است علائم شدیدی را تجربه کنند و امکان دارد به داروهای قوی تری نیاز داشته باشند و یا حتی برای تحت کنترل در آوردن علائم خود نیاز به جراحی های بیشتری داشته باشند.

اگر همه این موارد برای ترک کافی نبودند، سیگار کشیدن به مشکلات کبد و کیسه صفرا (دو عضو مهم در گوارش) هم مرتبط است.

آیا زخم معده قابل جبران است؟

موقع ترک سیگار، بیشتر عارضه های ناشی از مصرف سیگار می توانند قابل برگشت باشند.

در واقع، برخی از عوارض مصرف سیگار به طرز شگفت آوری، کوتاه مدت است. سرعت تولید بی کربنات سدیم ظرف 30 دقیقه پس از کشیدن آخرین سیگار به حالت عادی برمی گردد. همچنین عملکرد کبد، به محض ترک سیگار به حالت عادی برمی گردد. تاثیر سیگار روی بیماری کرون کاملا مشخص نیست و برخی از پزشکان اعتقاد دارند که حتی پس از ترک سیگار همچنان عوارض مقاومت می کنند. اگر زخم معده دارید، می توانید همین الان با ترک سیگار به بدن خود کمک کنید تا درمان شود.

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از متخصص گوارش و کبد کلیک کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید:

  • به امپرازول حساسیت دارم چکار کنم؟
  • موقع سیگار کشیدن، در گلوم احساس سوزش شدید میکنم، چکار کنم؟
  • بعضی موقع ها دچار رفلاکس معده میشم، چکار کنم؟
  • پدرم خیلی سیگار میکشه، چکار کنم تا دچار زخم معده نشه؟
  • چند وقته که سیگار رو ترک کردم، آیا زخم معدم خوب میشه؟
  • و دیگر دغدغه ها و سوالاتی که این مقاله برای شما ایجاد کرده است.
شاید بپسندید
نظر یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله سلامت دکترساینا


دکترساینا